sobota, 30 marca 2019

Prawo równe dla wszystkich plus sprawiedliwość równa się wolność!

PiS jest partią wolności! Prawo równe dla wszystkich plus sprawiedliwość równa się wolność! Nie będziemy mówili o „Piątce PiS”, ale o „Piątce Plus”. 500+, emerytura +, zwolnienie od podatku PIT do 26. roku życia, obniżenie podatku, wreszcie infrastruktura, rozbudowa komunikacji na terenie całej Polski to jedno, to „Pięć”. „Plus” to wolność. Polska pozostanie wyspą wolności! Dzięki komu? Dzięki Polakom i dzięki PiS.Przypomnę, mamy ważny czas. Prawie 40 lat temu tu rozpoczęła się wielka droga „Solidarności”. „Solidarność” zmieniła nasz kraj, zmieniła Europę i świat. My dzisiaj też zmieniamy nie tylko Polskę, ale także Europę, także świat. Jesteśmy w Gdańsku, dlatego chciałbym powiedzieć parę słów o wolności. Wolność to szczególne słowo, szczególne pojęcie, którego treścią jest wartość, która leży w centrum cywilizacji europejskiej, wyrosłej z chrześcijaństwa, która leży w centrum naszej kultury. Wolność określa sens naszej historii. (…) Ta wartość była pisana nie tylko w księgach, bardzo ważnych, ale była pisana także przez czyny miliony Polaków, którzy torowali drogę wolności, w Polsce, w Europie, w Ameryce. Kaczyński: Od dzisiaj nie będziemy mówili o "piątce PiS", a "piątce plus"
Ogromne społeczne poparcie dla tzw. Nowej Piątki PiS. Od 73 do 84 proc.
Wszystkie zapowiadane w "Nowej Piątce PiS" rozwiązania spotykają się z przychylnymi reakcjami społecznymi. Popiera je od 73 proc. (w przypadku zerowego PiT dla pracujących do 26 roku życia) do 84 proc. ogółu.
Premier M. Morawiecki: Będziemy iść drogą zwiększania dochodów i roli polski portów
Idziemy do Europy z prostym programem. Chcemy wnieść do niej to, co mamy najlepszego, ale chcemy tez, żeby Europa dala Polsce co ma najlepszego. Dlaczego przyjęto w Brukseli prawo, które ogranicza wolność, gdzie tymczasem Europa nie może poradzić sobie z przestępcami podatkowymi. (…) My chcemy wnieść do Europu i już wnosimy,nasze umiejętności - skuteczną walką o większe przychody przy jednoczesnym obniżaniu podatków. Chcemy, aby UE była Unią państw równych sobie, państw wolnych, państw traktowanych tak samo.
Fitch: Rating Polski bez zmian.
Agencja Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Decyzję uzasadniono mocnymi podstawami gospodarki i dobrą sytuacją fiskalną. Fitch Ratings podtrzymał długoterminowy rating podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych na poziomie A-. Jednocześnie podtrzymał perspektywę ratingu na poziomie stabilnym, podała agencja. Fitch podwyższył prognozę deficytu "general government" na 2019 r. do 2,2 proc. PKB z 2 proc. PKB. Zadłużenie sektora rządowego i samorządowego spadło - według szacunków Fitch - do 48,1 proc. PKB na koniec 2018 r. Agencja prognozuje jednak wzrost tego wskaźnika - do 49,1 proc. PKB w 2019 r. i 49,6 proc. w 2020 r.
Nieudacznicy z opozycji zaklinają spowolnienie gospodarcze.
PO na swej ostatniej konwencji wyborczej zapowiedziało, że „Jak wygramy,to wam damy”: prawie wszystkim dadzą podwyżki, obniżą podatki prawie o połowę, zapewnią czyste powietrze, a nawet wyleczą z raka i przyczynią się do urodzeń 100 tysięcy dzieci. Tyle że, jak rządzili (PO-PSL) to obcięli nawet zasiłek pogrzebowy i zabrali 150 mld zł z OFE. Taki program gospodarczy PO kosztowałby, nie 40 mld zł, a grubo ponad 400 mld zł. Przedstawiciele KE, PO i Nowoczesnej jak tylko mogą zaklinają spowolnienie gospodarcze w Polsce, bo ku ich rozpaczy na drugą Grecję, krach finansowy czy budżetowy Armagedon w tym roku się jednak nie zanosi. Na placu boju z rozumnością i faktami pozostał już tylko kompletnie odklejony od rzeczywistości i chory z nienawiści do PIS prof. Leszek Balcerowicz. Dziś, ci którzy kiedyś z ramienia UW, KLD, SLD, PSL czy AWS wyprzedawali za bezcen majątek narodowy (przez 30 lat raptem 170 mld
zł za 70 proc najwartościowszego majątku narodowego), ci którzy pozwolili zrabować i wyłudzić ok. 400 mld zł naszych dochodów podatkowych, nie tylko z VAT-u, ale i akcyzy, CIT-u czy braku opodatkowania hazardu, są dziś wyjątkowo zatroskani o regułę wydatkową, deficyt finansów publicznych i koszty finansowe tzw. 5-tki PIS w kontekście stabilności finansów publicznych. Dziś przepowiadają nowy dramat, 2-3 proc. deficytu finansów publicznych, jakby zapomnieli, że sami mieli deficyt rzędu 5-7 proc. PKB.
Erste podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski
Erste Group podniosło prognozę wzrostu PKB Polski w 2019 roku do 4,2 proc. z poprzednio szacowanych 3,8 proc. a także zrewidowało szacunek PKB w 2020 roku w górę do 3,4 proc.
Luka w VAT trzy razy mniejsza niż w 2015 roku
Luka VAT, czyli podatki których państwo nie otrzymało w efekcie oszustw, będzie się w Polce dalej zmniejszać, choć już nie tak spektakularnie, jak w ostatnich latach – powiedział dyrektor Polskiego
Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, który w Brukseli zaprezentuje raport dotyczący efektów walki z luką VAT w Polsce.
NBP podał najnowsze dane: rośnie polski import i eksport
Eksport towarów z Polski wzrósł w IV kw. 2018 r. o 8% do 56 838 mln euro, zaś import wzrósł o 10% r/r do 58 511 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).
Dworczyk: w 2020 r. deficyt sektora finansów publicznych nieco wzrośnie
W 2020 roku deficyt sektora finansów publicznych nieco wzrośnie, ale na pewno nie przekroczy 3 proc. PKB - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
Projekt ustawy o świadczeniu "Emerytura plus" przyjęty. "Trzynastka" od 1 maja
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu "Emerytura plus" –poinformował premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską.
Premier: Deficyt w 2020 r. nie przekroczy 3 proc. PKB
Premier poinformował, że w poniedziałek spotkał się z minister finansów Teresą Czerwińską. Powiedział, że szefowa MF „bardzo konstruktywnie, bardzo pozytywnie podchodzi, podobnie jak cała rada ministrów, jako do wyzwania pewnego, w związku z tym nowym impulsem fiskalnym i tą nową ‘piątką PiS, piątką Jarosława Kaczyńskiego’ „.My będziemy oczywiście starali się trzymać w ryzach stabilizacyjnej reguły
wydatkowej i 3-proc. deficytu do PKB, jednak trzeba podkreślić, że gospodarka to jest mechanizm bardzo dynamiczny, to nie jest fotografia stanu obecnego - powiedział. - To pewien układ w ruchu, który
zmienia się, uwzględnia pewną dekoniunkturę, w której dzisiaj jesteśmy, ale też którą kompensujemy tymi dodatkowymi wydatkami budżetowymi, jednocześnie amortyzując spadek, jednocześnie przekładając te wydatki na dodatkowe dochody budżetowe - tłumaczył premier.Dodał, że w najbliższym półroczu, a zapewne także w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy nie uda się uzyskać dodatkowych niecałych 40 mld zł. Dlatego mówię też o przyroście deficytu do 2, może do 3 proc. PKB - tłumaczył. - Oczywiście dodatkowo te środki z uszczelnienia podatków, z uszczelnienia PIT, akcyzy, z dalszego uszczelnienia VAT .
Deficyt budżetowy w kolejnych kwartałach będzie wzrastał - oceniła podczas poniedziałkowej konferencji minister finansów Teresa Czerwińska. Dodała, że z dostępnych do tej pory danych wynika, że deficyt sektora.
Rzeczniczka rządu: Nowelizacja budżetu nie będzie konieczna
W 2019 r. nowelizacja budżetu nie będzie konieczna. Zapowiadana tzw. nowa piątka PiS jest dokładnie policzona, przemyślana i jest wprowadzana w życie - powiedziała w TVP Info rzeczniczka rządu Joanna
Kopcińska.
Rosną nakłady inwestycyjne firm
Wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw w 2018 r. o 12,2 proc. rdr świadczy o wyraźnym wzmocnieniu inwestycji - istotnego filaru wzrostu gospodarczego - podkreśliła w komentarzu do opublikowanych danych GUS szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
Spółka CPK ma być dokapitalizowana kilkuset milionami złotych już w kwietniu
W kwietniu powinno nastąpić "znaczące" dokapitalizowanie spółki odpowiedzialnej za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - mówi PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Jak dodał, aby spółka mogła..
Międzynarodowa firma ma pomóc przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego
W tym roku powinien zostać wybrany międzynarodowy doradca strategiczny, wspierający budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego -zapowiada pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. W 2019 roku ma być też rozstrzygnięty przetarg na tzw. masterplan lotniska.
GUS: wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-luty 2019 wzrosła o 4,4 proc. rdr
Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-luty 2019 r. wzrosła o 4,4 proc. rdr przy większym o 2,2 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 8,2 proc. -  GUS.
GUS: nowe zamówienia w przemyśle w lutym wzrosły o 11,9 proc. rdr
Nowe zamówienia w przemyśle w lutym 2019 r. wzrosły rdr o 11,9 proc., po wzroście o 9,1 proc. rdr w styczniu 2019 r. - podał GUS.
Stopa bezrobocia w Polsce w lutym bez zmian. GUS podał najnowsze dane
Stopa bezrobocia w lutym 2019 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w styczniu - podał GUS.
Eurostat: Polska największym producentem mięsa drobiowego w UE
Polska w 2018 r. była największym producentem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat. Unijna produkcja wyniosła 15,2 mln ton, z czego 16,8 proc. przypadło na nasz kraj.
Prof. M. Ryba: W istocie wojna toczy się o ideowe oblicze Polski
Skoro jest tak potężny nacisk lobby lewicowego, szczególnie unioeuropejskiego, skoro za tym idą pieniądze na różną propagandę, to wpisać się w ten kontekst i przegonić Biedronia w byciu zwolennikiem
LGBT – to jest cel Koalicji Europejskiej, który pragmatycznie ma dać władzę. To dokładna ilustracja, o co toczy się wojna. Wojna nie toczy się między PiS a PO. W istocie wojna toczy się o ideowe oblicze Polski.
MON podjęło ważną decyzję. Zyska Polska Grupa Zbrojeniowa
Decyzją ministerstwa obrony narodowej Polska Grupa Zbrojeniowa jest głównym offsetobiorcą w I fazie programu Wisła - poinformował Ministerstwo Obrony Narodowej. Porozumienie jest wynikiem negocjacji
prowadzonych pomiędzy Lockheed Martin i Konsorcjum PGZ-WISŁA.
Jest offset na Patrioty. Oto polskie firmy, które na nim skorzystają
Na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce przedstawiciele spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Lockheed Martin podpisali 26 marca umowy o realizacji zobowiązań offsetowych w pierwszej
fazie programu Wisła.
Ponad 15,5 tys. osób złożyło wnioski w ramach dwóch kampanii „Zostań żołnierzem RP”
Ponad 15,5 tys. osób złożyło wnioski w ramach dwóch kampanii „Zostań żołnierzem RP” – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w odprawie żołnierzy 35. Batalionu Lekkiej
Piechoty 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Sanoku.
Minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości przekazania 5. Lubuskiemu Pułkowi Artylerii nowych samobieżnych armatohaubic Krab. Z tej okazji odbył się uroczysty apel na placu ćwiczeń taktycznych sulechowskiego pułku, odegrano hymn narodowy. Odbyło się również przekazanie sztandaru
dywizjonowi, który otrzymał nowy sprzęt. Do 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami tego sprzętu, jednego z najnowocześniejszych w tej dziedzinie, sprzętu, który jest sprawdzony, który realnie odstrasza ewentualnego agresora" -powiedział minister obrony narodowej.
Polscy żołnierze będą znów strzec pokoju w Libanie
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch rozpoczął w poniedziałek oficjalną wizytę w Bejrucie w związku z przygotowywaniami do udziału Polski w misji pokojowej ONZ w Libanie (UNIFIL) -
poinformował rzecznik prasowy szefa BBN Marcin Skowron.
NATO szykuje w Polsce inwestycję za ponad ćwierć miliarda dolarów
NATO przeznaczy 260 mln dolarów na zbudowanie w Powidzu magazynu sprzętu wojskowego, stacjonujących w regionie sił amerykańskich -poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, cytowany przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".
MF rozstrzygnęło konkurs na aplikację służącą ochronie polskich granic
Ministerstwo Finansów rozstrzygnęło w poniedziałek konkurs MinFintech na aplikację służącą ochronie polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG . Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w sprawie
PK: Kurator ws. nieruchomości przy Łochowskiej 38 z zarzutami
Prokuratura przedstawiła zarzuty kuratorowi Zbigniewowi L., który w procesie reprywatyzacji kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie m.in. reprezentował osobę, która w momencie wydania decyzji reprywatyzacyjnej miałaby 128 lat. Grozi mu do 8 lat więzienia.
Paliwowe przekręty na blisko 100 mln zł. Podejrzani zatrzymani
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby, które podejrzewa o udział w grupie przestępczej obracającej olejem napędowym. Prezes i przedstawiciel spółki mieli działać w firmach, które były "słupami" w tych działaniach.
Kolejna karuzela VAT-owska z zarzutami prokuratury
Pięć osób usłyszało w lubelskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty dotyczące udziału w gangu wyłudzającym zwrot podatku VAT. Przestępcy mieli w ramach tzw. oszustw karuzelowych zyskać około 8 mln zł. W sumie w sprawie jest już 51 podejrzanych.
150 osób straciło 60 mln zł w piramidzie finansowej
Prokuratura Okręgowa w Suwałkach postawiła zarzut oszustwa i "prania brudnych pieniędzy" 30-letniej mieszkance Ełku (warmińsko-mazurskie), która założyła piramidę finansową i oszukała 150 osób na kwotę ok. 60 mln zł. Zarzut "prania brudnych pieniędzy" postawiono również jej wspólnikowi.
UE: Źródła: 9 kwietnia Rada ds. Ogólnych znów ma zająć się Polską ws. praworządności
Ministrowie ds. europejskich na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych 9 kwietnia w Luksemburgu po raz kolejny mają się zająć praworządnością w Polsce -poinformowały PAP w środę źródła unijne.
Weber chce obciąć dotacje eurosceptykom: Nie ma na świecie tak naiwnej instytucji, która finansowałaby swoich wrogów
Kandydat Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber oświadczył w rozmowie z dziennikiem "Die Welt", że partie dążące do zniszczenia UE nie powinny dostawać dotacji z budżetu Wspólnoty.
Nowa propozycja Danii opóźni uruchomienie Nord Stream 2?
Stanowisko Danii, która nieoczekiwanie zaproponowała Gazpromowi rozpatrzenie nowego wariantu trasy Nord Stream 2, może zagrozić planom wprowadzenia gazociągu do eksploatacji do końca br.
Układ Francji i Niemiec pokazuje, że to nie ekonomia nakręca budowę Nord Stream 2
Francusko-niemiecki układ na rzecz osłabienia zapisów dyrektywy gazowej wskazuje, że to nie
ekonomia nakręca budowę gazociągu, którym rosyjski gaz popłynie do Niemiec.
Twardy brexit to problem dla budżetu UE
Twardy brexit może oznaczać, że jeszcze w tej perspektywie finansowej powstanie luka w budżecie UE- powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

sobota, 23 marca 2019

Obrona polskiej rodziny. Program Mama 4+, Senior+ i Maluch+.

Obiecujemy Polakom podążanie drogą ku uczciwości i wiarygodności, ku nowym zwycięstwom, ku silnej, pięknej i sprawiedliwej Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami. Tę drogę, drogę uczciwości i wiarygodności obiecujemy Polakom, obiecujemy wszystkim. Ku nowym zwycięstwom, ku silnej, pięknej, sprawiedliwej Polsce”.Szef rządu podkreślił, że jest jeden podstawowy warunek kontynuacji „zmiany na lepsze, zmiany na dobre tego wszystkiego, co rozpoczęliśmy, czyli naszych programów rozwojowych, społecznych, programów przebijania szklanych sufitów”. Wskazał tu na takie propozycje jak 500 plus, zerowy PIT do 26 rok życia, program Emerytura plus.„Tym warunkiem podstawowym jest kontynuacja naszych rządów. Prosimy Polaków o zaufanie, o to, żeby dali nam szansę kontynuować nam nasze reformy, nasze zmiany. Wtedy, w tej drugiej połowie tego meczu, pokażemy kolejne wielkie zmiany, kolejne wielkie programy. Taki jest nasz cel: lepsza, sprawiedliwsza Polska” – podkreślił Mateusz Morawiecki.
W Unii Europejskiej jeśli się chce i potrafi, można wiele rzeczy dla Polski zrobić; potrzebujemy jak najliczniejszej, patriotycznej reprezentacji w Parlamencie Europejskim - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Wieluniu. Kaczyński podkreślał też, że trzeba bronić polskiej rodziny. Trzeba jej bronić z pełną można powiedzieć determinacją, a nawet więcej powiem - z zaciekłością. Bo to jest zagrożenie cywilizacyjne wcale nie tylko dla Polski, dla całej Europy, dla całej tej cywilizacji, która została stworzona w oparciu o chrześcijaństwo. I która stworzyła stosunki między ludźmi najbardziej przyjazne człowiekowi, jakie pojawiły się w całych dziejach ludzkości .
Wszyscy obiecują, ale tylko PiS mówi o tym co zrobił; Grzegorz Schetyna powinien spalić się ze wstydu, wciskając Polakom kolejne puste obietnice, a Robert Biedroń powinien najpierw rozliczyć się ze swoich dokonań w Słupsku – napisała na Twitterze rzecznik PiS Beata Mazurek.
Po to ruszamy z naszą "Nową Piątką" w Polskę, by wyjaśnić niuanse, bo często ludzie pytają o formalności programu - powiedział szef rządu. -Chcę zapewnić, że punkt startu to punkt zero biurokracji. Dla nas
najważniejsza jest prostota tych rozwiązań - zadeklarował. Nowa Piątka" to 500+ na każde pierwsze dziecko, "trzynastka" dla każdego emeryta, dopłat do lokalnego transportu autobusowego, zwolnienie z PIT ludzi do 26. roku życia pracujących na etacie, a także podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dotrzymujemy słowa i to jest nasza odpowiedzialna polityka, która ma dać nowe perspektywy rozwojowe, również impuls makroekonomiczny, który jest prawidłowym działaniem gospodarczym - powiedział premier.
Nie tylko 500+. Rafalska chwali się prospołecznymi programami rządu
Nowa piątka PiS. Kaczyński: idziemy drogą ku sprawiedliwej Polsce
Dzięki nam Polacy nie muszą się już zastanawiać, czy mają na leki. Niektórzy po raz pierwszy wyjechali na wakacje, kupili dziecku smartfona. Kroczymy ku sprawiedliwej Polsce. Żeby ten marsz kontynuować, potrzebujemy władzy, bo władza to możliwości - powiedział Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu.
Premier Morawiecki: Nowa "piątka PiS" ma dać nowy impuls makroekonomiczny
Nasza polityka, nowa "piątka PiS", ma dać nowe perspektywy rozwojowe, nowy impuls; także impuls makroekonomiczny, bo jesteśmy w fazie globalnego spowolnienia - powiedział premier Mateusz Morawiecki,
Nienawiść do PiS odbiera rozum koalicjantom Schetyny
Polacy bowiem w zdecydowanej większości są przeciwni zarówno związkom partnerskim jak i możliwością adopcji przez nie dzieci, ale także nie popierają strajków płacowych nauczycieli, które miałby uniemożliwić
przeprowadzenie egzaminów czy też zablokować promocję uczniów do następnej klasy. Wygląda więc na to, że koalicjantom Schetyny czy też działaczom organizacji z nim współpracującym, nienawiść do Prawa
i Sprawiedliwości, wręcz odbiera rozum.
Europa stawia na socjal, nie na gospodarkę - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Choć pod względem polityki społecznej ciągle wyraźnie odstajemy od najbogatszych krajów, za czasów PiS wydatki na socjal rosną u nas najszybciej. Na co idą pieniądze europejskich podatników? Mniej więcej cztery dolary z dziesięciu wydatkowanych przez rządy idzie na socjal. Na pomoc społeczną, świadczenia rodzinne czy wsparcie rynku pracy w 2017 roku kraje UE wydały prawie 19 proc. PKB, czyli ponad 3 biliony dolarów -
wynika z najnowszego raportu Eurostatu.
Raport ONZ: Finlandia najszczęśliwszym krajem świata. Jak wypada Polska?
Najszczęśliwszym krajem świata jest Finlandia – wynika z opublikowanego w środę raportu ONZ, w którym wzięto pod uwagę takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy PKB na głowę mieszkańca. Polska zajęła 40 miejsce.Finlandia uzyskała największą liczbę punktów: 7,76. Kolejne miejsca zajęły Dania (7,55 pkt) i Norwegia (7,6 pkt). Wśród państw spoza Europy przodowały Nowa Zelandia na ósmym miejscu i Kanada na dziewiątym.
Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym wzrosło o 7,6 proc. rdr
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2019 roku wyniosło 4.949,42 zł, co oznacza wzrost rdr o 7,6 proc. - podał GUS. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło .
Konsumpcja trzyma się mocno. Sprzedaż detaliczna w górę o 5,6 proc.
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 5,6 proc. rok do roku w lutym 2019 r. (wobec 6,1 proc. rok do roku - po rewizji - w styczniu br.), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Kwieciński: W I kwartale wzrost produkcji budowlano-montażowej o co najmniej 11 proc.
W I kwartale tego roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o co najmniej 11 proc. rdr - ocenia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w przekazanym komentarzu do danych GUS o produkcji
budowlano-montażowej w lutym br.
Analitycy: Zatrudnienie i płace w firmach rosną
Luty br. przyniósł stabilizację dynamiki wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (w ujęciu rocznym), natomiast tempo wzrostu wynagrodzeń w tym sektorze spowolniło, uważają ekonomiści.
Oto Pakiet Przyjazne Prawo. MPiT przygotowało zestaw ułatwień dla biznesu
Resort przedsiębiorczości i technologii przygotował zestaw ponad 70 ułatwień dla biznesu - Pakiet Przyjazne Prawo (PPP). Obejmuje on m.in. wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, prawo do błędu
Estymator: W wyborach do Sejmu 42,6 proc. dla PiS; 26,7 proc. dla PO
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w marcu, PiS-Zjednoczoną Prawicę poparłoby 42,6 proc. badanych, co przekłada się na 252 mandaty; poparcie dla PO zadeklarowało 26,7 proc. – wynika z sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl. Na Wiosnę Roberta Biedronia chciało głosować – 6,4 proc., na Kukiz’15 – 6,3 proc.
Sondaż IBRIS dla Radia ZET: 41,6 proc. dla PiS; 37,2 proc. dla Koalicji Europejskiej
41,6 proc. badanych deklaruje, że odda głos na PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na Koalicję Europejską oddać głos chce 37,2 proc. respondentów - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla Radia ZET. Wiosna Roberta Biedronia może liczyć na 6,6 proc. głosów.
Kantar Public: wzrost notowań rządu, premiera i prezydenta
43 proc. badanych dobrze ocenia w marcu pracę rządu Mateusza Morawieckiego (wzrost o 6 punktów proc.); 43 proc. ocenia tę pracę źle -wynika z sondażu Kantar Public. 44 proc. jest zadowolonych z pracy
premiera; 41 proc. niezadowolonych. 49 proc. dobrze ocenia prezydenta Andrzeja Dudę; 39 proc. - źle. Częściej dobrze niż źle oceniany jest także sam premier Mateusz Morawiecki. 44 proc. Polaków jest zadowolonych z jego pracy, a ocenę negatywną wystawia mu 41 proc. badanych. 15 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie.
CBOS: 53 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 33 proc. ocenia ją źle
W ciągu ostatniego miesiąca grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju wzrosła do 53 proc., osób niezadowolonych jest obecnie 33 proc. -wynika z sondażu CBOS.
Jak zawsze są dwie szkoły - zdaniem pesymistycznie nastawionych analityków oznacza to, że polskiego przemysłu nie dotknęły jeszcze niekorzystne uwarunkowania odzwierciedlane przez wskaźnik PMI. Patrzący
bardziej optymistycznie twierdzą, że jest wysoce prawdopodobne, że indeks ten - przy jednym z najbliższych odczytów - powinien powrócić powyżej granicy 50 pkt. Kibicuję tym drugim” .
Fitch podnosi prognozy gospodarcze dla Polski.  Stymulacja fiskalna o wartości 2 proc. PKB
Agencja ratingowa Fitch podwyższyła w środę prognozy tempa wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,0 proc. z 3,8 proc. w grudniu, a na 2020 r. do 3,5 proc.z 3,0 proc., w związku z zapowiedzianą stymulacją fiskalną
Inflacja bazowa w lutym wzrosła do 1,0 proc. z 08 proc. w styczniu
Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr wyniosła w lutym 2019 r. 1,0 proc. wobec 0,8 proc. w styczniu - podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski.
Przybyło nowych mieszkań
Według wstępnych danych, w okresie styczeń-luty 2019 r. oddano do użytkowania 32,3 tys. mieszkań, tj. o 7,8 proc. więcej niż przed rokiem -poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Eksport wzrósł o 4,1 proc. NBP podał dane o handlu z styczeń
Eksport towarów z Polski wzrósł w styczniu br. o 4,1% r/r do 18 493 mln euro, zaś import wzrósł o 2,2% r/r do 18 214 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).
Produkcja przemysłowa w lutym 2019 r. wzrosła o 6,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,5 proc.
Nowe dane NBP. W styczniu 9,9 mld zł nadwyżki w obrotach bieżących
W styczniu br. Polska miała 9,9 mld zł nadwyżki na rachunku obrotów bieżących wobec nadwyżki w wysokości 9,5 mld zł w styczniu 2018 r. -wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego na temat bilansu płatniczego Polski w styczniu 2019 r.
MF: Zadłużenie SP wzrosło o 0,04% m: m do 954,6 mld zł w styczniu
Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec stycznia 2019 r. wzrosło o 0,04% m/m i wyniosło 954 636,6 mln zł,
podało Ministerstwo Finansów, prezentując ostateczne dane.
Polskim firmom rosną koszty działalności
Wynik finansowy przedsiębiorstw w 2018 roku spadł o 10,8 proc. rok do roku do 112,7 mld zł - podał w czwartek GUS.
Podwyżki w armii. Średnia pensja w wojsku to 5530 złotych brutto
Zarobki w wojsku kuszą rekrutów. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak nie szczędzi podwyżek i dodatków.
W ramach obecnej perspektywy UE podpisano ok. 48 tys. umów na projekty warte 386 mld zł
W ramach obecnej perspektywy UE na lata 2014-2020 podpisano blisko 48 tys. umów na projekty, których wartość sięga 386 mld zł - poinformowała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że wnioskowane dofinansowanie to 235 mld zł,
Przez ostatnie 30 lat nie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych
Przez ostatnie 30 lat nie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych jak obecnie - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ten rok będzie niezwykle istotny.
KE zatwierdziła plan rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek, zgodnie z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa, polskie plany zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld .
Sfinansowanie budowy CPK to nie problem? "Polskę stać na wydatek około 35 mld zł"
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) jest projektem cywilizacyjnym i Polskę stać na wydatek około 35 mld zł, aby sfinansować jego budowę, uznali uczestnicy panelu pt. "CPK tylko lotnisko przyszłości czy może
impuls dla.
PFR przejmuje DCT Gdańsk. To największy terminal kontenerowy w Polsce
100 proc. udziałów w DCT Gdańsk trafi w ręce Polskiego Funduszu Rozwoju i dwóch zagranicznych partnerów. DCT Gdańsk to największy terminal kontenerowy w Polsce. To wielomiliardowa transakcja, prawdopodobnie największa w Polsce w tym roku – mówił o przejęciu gdańskiego terminala kontenerowego DCT przez konsorcjum z udziałem Polskiego Funduszu Rozwoju prezes PFR Paweł Borys.
łDzięki wykorzystaniu systemu teleinformatycznego umożliwiającego szybką wymianę informacji (STIR) między sektorem bankowym, a Krajową Administracja Skarbową, zakwestionowano obrót ponad 47 mln zł -poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
Jednolite stawki VAT w tych samych grupach produktów? Są wątpliwości
Ujednolicenie stawek VAT w tych samych grupach produktów jest potrzebne. Ministerstwo rolnictwa opowiada się za tym, by stawka tego podatku na produkty pochodzenia rolniczego była niska - powiedział
minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Dane o produkcji umocniły złotego
Dane GUS o produkcji przemysłowej umocniły złotego, jednak dla inwestorów najważniejsze będą wieczorne sygnały z Fed - ocenił Grzegorz Ogonek, ekonomista Santander BP. Jego zdaniem, jeśli komunikacja Fed nie będzie wystarczająco gołębia, może to osłabić polską walutę i obligacje.
Będzie mniej środków na ochronę zdrowia? MZ: To nieprawda, nakłady rosną
Nieprawidłowa metoda liczenia gwarantowanych nakładów na ochronę zdrowia tylko w 2018 roku uszczupliła pulę środków o prawie 10 miliardów złotych – uważa samorząd lekarski.
Informatyzacja usprawni służbę zdrowia
Będziemy szukali narzędzi z dziedziny informatyzacji, cyfryzacji, które dają nam podstawy do mierzenia efektu, czy ktoś jest leczony dobrze, czy ten efekt widać w krótkim terminie i po wielu latach. Patrzymy na to z punktu widzenia całościowego, kosztów ogólnych, absencji chorobowej i jakości życia – podkreśla Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Szczególnie ważna jest analiza big data, czyli dużych zbiorów danych na temat pacjentów, ich stanu fizycznego i psychicznego, nawyków i trybu życia. Te informacje przyczyniają się do tego, że lekarz może szybciej i trafniej postawić diagnozę, skierować na leczenie i wybrać odpowiednią ścieżkę terapeutyczną dla konkretnego pacjenta. Pozwolą także przewidywać ryzyko wystąpienia określonych schorzeń. Pracownicy cywilni MON dostaną średnio 300 zł podwyżki. To najwięcej od lat
Pracownicy cywilni Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) otrzymają podwyżki wynagrodzeń średnio o 300 zł z wyrównaniem od 1 stycznia, podał resort. Podkreślił, że jest to najwyższa od kilkunastu lat kwota.
Dyrektywa o prawie autorskim w obecnym kształcie "nie powinna zostać uchwalona"
Dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym w obecnym kształcie nie powinna zostać uchwalona przez Parlament Europejski. Mamy nadzieję, że posłowie uwzględnią postulaty społeczeństwa –
CBA zatrzymało pięć osób za ok. 1 mln zł łapówek za korzystne wyniki przetargów
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek pięć osób za wręczanie i przyjmowanie ok. 1 mln zł łapówek w zamian za korzystne wyniki przetargów na zamówienia publiczne w spółce zajmującej się.
Prokuratura Krajowa: Na podstawie fikcyjnych wyroków wyłudzili ze spółek 23 mln zł
Dziesięć osób zostało oskarżonych w sprawie o wyłudzanie pieniędzy ze spółek na podstawie fikcyjnych wyroków nieistniejącego sądu arbitrażowego. Estończyk Sven S. i osoby z nim współpracujące miały
,,wyprowadzić” z różnych przedsiębiorstw ponad 23 mln złotych -poinformowała PAP Prokuratura Krajowa.
CBA zatrzymało dwie osoby powołujące się na wpływy m.in. w służbach specjalnych
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało przedsiębiorcę z Warszawy oraz byłego radcę prawnego z Torunia - dowiedziała się PAP. Według śledczych, mieli powoływać się na wpływy w służbach specjalnych,
wymiarze sprawiedliwości i organach skarbowych.
Trzy osoby z zarzutami za tzw. zbrodnie VAT-owskie
Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 30 osób podejrzanych m.in. o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych i wyłudzenia podatku VAT. Trzy osoby usłyszały zarzuty tzw. zbrodni VAT-owskiej, za co grozi im do 25 lat pozbawienia wolności.
Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje kolejnych świadków
Sygnalizowaliśmy problem luki VAT, choć szacunki w tej kwestii były mocno uproszczone – zeznał były dyrektor kontroli skarbowej z Bydgoszczy. Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje dziś kolejnych
świadków.
Szewczak: Zadziwiające, że minister Graś nie był w stanie podjąć żadnych działań ws. wycieku podatku VAT
Stwierdził, że wiarygodność Pawła Grasia stoi pod wielkim znakiem zapytania. Przypomnę, że mieszkał w domu wynajmowanym przez niemieckiego biznesmena. Do dzisiaj nie została wyjaśniona rola Grasia organizacji lotu polskiej delegacji do Smoleńska — podkreślił polityk PiS . Ludzie z Platformy mówią, że program 500+ wspierający polskie dzieci to rozdawnictwo. A jak nazwać rozdawnictwo dochodów podatkowych? Za rządów PO-PSL z budżetu wyciekło 250 miliardów złotych z tytułu samego VAT i około 150 miliardów złotych z akcyzy i CITu. Przecież to było rozdawnictwo pieniędzy na mafii oraz gangów. To było ewidentne rozdawnictwo. A dzisiaj PO mówi o korupcji politycznej i o rozdawnictwie pieniędzy. Poziom intelektualny ekipy Donalda Tuska przeszedł do historii. Przypomnę panią Elżbietę Bieńkowską, która ciągle powtarzała „ale jaja” albo „taki mamy klimat”. Do tego „zacnego” grona dołączył minister Graś, który powtarza, że nie wie, nie pamięta, a w ogóle to z gazet dowiedział się o problemie dołącza do tego grona. To upokarza Polaków
Piaseczno: KAS i CBŚP przejęły rekordową ilość nielegalnego tytoniu
KAS i CBŚP zatrzymały mieszkańca powiatu piaseczyńskiego, który w magazynie przechowywał 70 ton krajanki tytoniowej. To rekordowe przejęcie nielegalnego towaru. Aby go przetransportować potrzeba było
sześciu tirów – podały służby.
CBA zatrzymało cztery osoby w związku z wyłudzeniem z ARiMR ponad 9 mln zł na hodowlę ryb
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, które mają być związane z wyłudzeniem ponad 9 mln zł unijnego dofinansowania na hodowlę ryb - dowiedziała się PAP. Środki wypłacił pomorski oddział
regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Globalny porządek, który uczynił Niemcy potęgą, rozpada się
Niemcy obserwowały przez dekady, jak strumień pieniędzy z międzynarodowego handlu płynie w kierunku Berlina. Jednak globalny porządek, który stanowi podstawę niemieckiego dobrobytu, rozpada się.
Znikające wspólna waluta i prezydent Emmanuel Macron
Niemiecki think tank, Centrum Polityki Europejskiej (CPE) we Fryburgu przedstawił zwięzły raport: „20 lat euro: zwycięzcy i przegrani” (20 Years of the Euro: Winners and Losers), który łamie polityczną poprawność obowiązującej dotąd w UE.
TSUE o pytaniach prejudycjalnych SN: Opinia zostanie wydana 23 maja
Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował we wtorek w Luksemburgu, że opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych SN dotyczących między innymi niezależności KRS zostanie wydana 23 maja.
UE: Szymański: przystąpimy do mechanizmu praworządności, jeśli będzie bezstronny
Polska przystąpi do proponowanego mechanizmu wzajemnej oceny praworządności w ramach UE, tylko wówczas gdy będzie mieć pełne gwarancje bezstronności i obiektywizmu - oświadczył we wtorek w Brukseli wiceszef MSZ Konrad.
Kandydat na szefa KE pokazał karty
Kandydat Europejskiej Partii Ludowej na szefa Komisji Europejskiej Manfred Weber wykluczył możliwość zawarcia porozumienia i współpracy z włoską Ligą Matteo Salviniego , Prawem i Sprawiedliwością, francuskim Zjednoczeniem Narodowym (AN) i Alternatywą dla Niemiec (AdF). Deklarację tę niemiecki
polityk złożył w sobotnim wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica”, w którym powiedział, że Unia Europejska jest obecnie głęboko podzielona. Wszyscy ekstremiści i nacjonaliści są moimi wrogami. Poza tym, jeśli spojrzymy na programy Salviniego i Kaczyńskiego, nie widzę zaangażowania na rzecz silniejszej Europy” -dodał kandydat EPL. Jako przewodniczący Komisji zaproponuję nowe narzędzie dla mocniejszej
ochrony praworządności”. „Powstanie grupa doradców złożona z byłych sędziów, która będzie sprawdzać walkę z korupcją, niezależność wymiaru sprawiedliwości i mediów w różnych krajach i co roku będzie składać raport; na jego postawie będziemy działać - wyjaśnił.

sobota, 16 marca 2019

Opozycja nie ma żadnego programu poza LGBT+ i nienawiścią do PiS.

Tam, gdzie Polacy słyszą słowa PO, Nowoczesna i Koalicja Europejska powinni natychmiast słyszeć w tle – deprawacja, demoralizacja i drożyzna. Opozycja gwałtownie optuje za przyjęciem euro. Wprowadzenie euro to możliwość ograbienia Polaków z rezerw walutowych. Ponad 100 miliardów euro naszych rezerw zdeponowanych w banku centralnym przejąłby Europejski Bank Centralny we Frankfurcie— twierdzi poseł Szewczak. Bardzo dobrze, że opozycja mówi otwarcie co planuje dla Polaków jeżeli przejmie rządy w Polsce. Jak wygrają, wprowadzą wiele szkodliwych rozwiązań.
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS "Stawką tych wyborów jest przyszłość naszego narodu"
Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS w Katowicach. Tydzień temu w Rzeszowie rozmawialiśmy o ważnych sprawach. Przedstawiliśmy dwanaście punktów naszego planu działań w UE; o stawce tych wyborów, o sprawach rozwoju gospodarczego, wreszcie o sprawach rodziny i ochronie dzieci. Liczyłem, że w ciągu tych siedmiu dni usłyszymy z drugiej strony jakieś konkrety, chociaż zarys programu. Ale w dalszym ciągu mamy tylko szczególnego rodzaju ideologię. Ja siedem dni temu dziękowałem za szczerość. Dziś muszę znów podziękować panu wiceprezydentowi Warszawy. Postawił sprawę jasno, nie chodzi o żadną tolerancję, o afirmację związków jednopłciowych, aby miało prawo adoptować dzieci.— powiedział prezes PiS.
Po 5-punktowym planie Kaczyńskiego, 12-punktowa Deklaracja Europejska
Obowiązkiem parlamentarzystów wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości, będzie zabieganie o sprawiedliwą politykę klimatyczną, uwzględniającą polskie interesy, w tym fakt, że nasz kraj jeszcze przez wiele lat będzie miał energetykę opartą na węglu. Podstawą silnej UE, powinien być zrównoważony rozwój finansowany w ramach polityki spójności z budżetem nie mniejszym niż w obecnej perspektywie
finansowej, UE powinna także stwarzać równe szanse wszystkim swoim członkom, nie może być różnych standardów w traktowaniu poszczególnych jej państw. W ten sposób do 5- punktowego planu Jarosława
Kaczyńskiego dołączona została 12-punktowa Deklaracja Europejska, dobitnie pokazująca, jakiej Unii chce Zjednoczona Prawica i o jakie zmiany w jej funkcjonowaniu, będą zabiegać europarlamentarzyści wybrani
z jej list.
Premier: Każdy z punktów deklaracji europejskiej PiS, to emanacja europejskości w praktyce
Każdy z punktów przedstawionej podczas sobotniej konwencji deklaracji europejskiej Prawa i Sprawiedliwości, to emanacja europejskości w praktyce - podkreślił  premier Mateusz Morawiecki.
Około 30 mld zł zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju ma kosztować realizacja nowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. To mniej niż zakładał premier, który mówił o 42 mld zł. Paweł Borys zapewnia także, że nie widzi ryzyka obniżenia ratingu. Od 42 mld zł trzeba odjąć zwiększone wpływy podatkowe, ponieważ choćby emerytury są opodatkowane, a środki z 500plus przeznaczone na konsumpcję zwiększą
wpływy z VAT. Netto koszt będzie bliżej 30 mld zł .
Szef KPRM: Opozycja nie ma żadnego programu, dlatego próbuje rozpętać wojnę ideologiczną
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powinien wycofać się z deklaracji LGBT+ i mam nadzieję, że to zrobi; opozycja nie ma żadnego programu, żadnej oferty dla Polaków i polskich rodzin, dlatego próbuje rozpętać wojnę ideologiczną- mówił  szef KPRM, poseł PiS Michał Dworczyk.
Jerzy Kwieciński: nie chodzi tylko o to, by wydać pieniądze
Mamy wysoki i zrównoważony wzrost gospodarczy i przygotowujemy bufory, które mają sprawić, by nadchodzące spowolnienie miało jak najłagodniejszy charakter - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy
Kwieciński podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł Warszawie.
Polska z drugim najwyższym wzrostem produkcji przemysłowej w UE. Eurostat dane za styczeń
Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 6,1 proc. r/r w styczniu 2019 r. - podał Eurostat.
Inflacja w lutym wyniosła 1,2 proc.,
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2019 r. wzrosły rdr o 1,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny w stosunku do ubiegłego roku wzrosły o 0,7 proc., a do poprzedniego miesiąca spadły o 0,2 proc.
MF: wyłudzanie VAT na masową skalę stało się niemal niemożliwe
Wyłudzanie VAT z budżetu państwa na masową skalę stało się niemal niemożliwe - mówił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Filip Świtała. Poinformował, że zgodnie z szacunkami MF zeszły rok zamknął się luką w VAT w wysokości - 1,1 proc. PKB.
Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada 4-proc. wzrost PKB
Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada wzrost PKB w 2019 r. na poziomie 4,0 proc., a wzrost cen (inflacja CPI) na poziomie 1,7 proc. - wynika z najnowszej, marcowej projekcji NBP.
Projekcja NBP: Stopa bezrobocia spadnie do 3,4 proc. w tym roku i do 3,2 proc. w 2020 r.
Stopa bezrobocia będzie obniżać się do 3,4 proc. na koniec tego roku i dalej do 3,2 proc. na koniec 2020 r. oraz do 3 proc. na koniec 2021 r. (wobec 3,8 proc. na koniec 2018 r.),
Projekcja NBP: Inflacja CPI wyniesie 1,7 proc. 2019 r. i 2,7 proc. w 2020 r.
Inflacja konsumencka wyniesie 1,7 proc. w 2019 r. i przyspieszy do 2,7 proc. r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,5 proc. w 2021 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego.
550 mln zł w ciągu roku na dożywianie dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych
Rząd proponuje program pod hasłem „Posiłek w szkole i w domu”. Pieniądze z rocznej puli 550 milionów złotych samorządy mogą też wydać na modernizację i doposażenie stołówek szkolnych.
Od 1 marca świadczenie dla stulatków w wysokości ponad 4 tys. zł
Ponad 4 tys. złotych brutto – tyle od 1 marca wynosi comiesięczne honorowe świadczenie dla stulatków. ,,Dodatkowa emerytura” dla osób, które ukończyły sto lat, będzie wypłacana w tej wysokości do końca
lutego przyszłego roku.
M. Dworczyk: Obowiązkiem państwa jest afirmacja rodziny
Obowiązkiem państwa jest afirmacja rodziny, która zgodnie z rozumieniem konstytucyjnym jest tworzona przez mężczyznę i kobietę - powiedział  Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Integracja polskich przewoźników autokarowych przynosi efekty
Polonus, polski przewoźnik autokarowy ze 100 proc. udziałem Skarbu Państwa oraz organizator sieci Polonus Partner, przewiózł w 2018 roku w komunikacji dalekobieżnej 4,5 miliona pasażerów, co jest najwyższym wynikiem w historii firmy.
Nie straciliśmy nawet jednego euro z perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013 - oznajmił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, wiele krajów, w tym m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Hiszpania i Włochy musiały oddać do Brukseli po kilkaset milionów euro.
Wynegocjowaliśmy, że Centralny Port Komunikacyjny będzie objęty transeuropejską siecią transportową TEN-T - poinformowało 11 marca na Twitterze Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, cytując ministra Jerzego
Kwiecińskiego.
W marcu ruszył nabór wniosków o udzielenie preferencyjnych kredytów w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. W wiosennej edycji naboru do rozdysponowania jest 1,2 mld zł - dodano.
Budżet zdrowy, NFZ z zadyszką. Mimo miliardowej dotacji szpitale grożą buntem
Nawet 2 mld zł więcej na leczenie może spłynąć w tym roku z samej składki. Uruchomiona została właśnie miliardowa dotacja dla NFZ. Mimo to szpitale grożą buntem, a chorzy nie dostawali terapii.
MZ: szpitale otrzymają dodatkowe 650 mln zł
Dodatkowe 650 mln zł zostanie przeznaczonych na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych i wzrost finansowania szpitali – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Większość tej kwoty – 350 mln zł –otrzymają szpitale powiatowe.
Kolejny krok do budowy w Polsce wyrzutni dla Patriotów
Wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola SA i amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie (Letter Subcontract), umożliwiające rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903, podstawowych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła.Ten dokument kontraktowy zostanie w nadchodzących miesiącach poddany audytowi oraz akceptacji w ramach procesu Foreign Military Sales (FMS).
NATO: Polska wśród 6 krajów Europy wydających najwięcej na obronę w relacji do PKB
Polska oraz pięć innych krajów europejskich - Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa i Wielka Brytania – osiągnęły w 2018 roku wyznaczony przez Sojusz Północnoatlantycki cel 2 proc. PKB wydatków na obronność – wynika
z opublikowanego w czwartek rocznego raportu NATO.
Przed nami wielka reforma sądów powszechnych. Resort przechodzi do drugiego etapu
Pół miliona spraw przejmą sędziowie pokoju, niekoniecznie prawnicy. Znikną sądy apelacyjne - pisze w środę „Rzeczpospolita".
CBŚP rozbiło gang narkotykowy działający na Mazowszu i Podkarpaciu
Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o udział w gangu narkotykowym. Grupa działała na terenie Warszawy oraz województwa podkarpackiego; jej członkowie wprowadzali do obrotu m.in. marihuanę i amfetaminę.
W sprawie GetBack 11 osób jest w areszcie. Zabezpieczono majątek wart 285 mln zł
W sprawie GetBack wobec 11 podejrzanych osób zastosowano tymczasowe aresztowanie, zabezpieczono majątek wart 285 mln zł - wynika z przedstawionej we wtorek w Sejmie odpowiedzi Prokuratora.
Były asystent polskiej komisarz UE zatrzymany. Prokuratura: Kierował grupą przestępczą
Wśród zatrzymanych w poniedziałek przez CBA jest brat komisarz UE Elżbiety Bieńkowskiej -
Jarosław M. oraz były asystent Lech B. - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa. CBA
zatrzymało sześć osób m.in. w sprawie wyłudzenia 2 mln zł na szkodę Narodowego Centrum Badań .
Sąd: Ruszył proces dot. „dzikiej reprywatyzacji” w stolicy
We wtorek przed stołecznym sądem okręgowym rozpoczął się proces dot. tzw. "dzikiej reprywatyzacji" warszawskich nieruchomości, w którym oskarżonych jest siedem osób, w tym zajmujący się skupowaniem roszczeń biznesmen Maciej M. Wartość wyrządzonych przez nich szkód to prawie 300 mln zł.
KAS i ABW rozbiły grupę przestępczą wyłudzającą VAT
Funkcjonariusze podkarpackiej KAS i delegatury ABW w Lublinie rozbili grupę przestępczą wyłudzającą VAT - poinformowało we wtorek biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej.
Sąd zgodził się na tymczasowe aresztowanie Piotra W., założyciela Domu Maklerskiego WI oraz funduszu W Investments. Zdaniem śledczych fundusze działały jak piramida finansowa. Zatrzymani zarządzali w sumie czteremafunduszami zamkniętych aktywów niepublicznych - poinformowało CBA. Za ich sprawą
ponad 2 tys. osób straciło 600 mln zł. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na co najmniej 90 mln zł.
Akcja CBA. Alior Bank komentuje zatrzymania
W środę przed południem CBA zatrzymało 12 byłych i obecnych pracowników jednego z banków,
który w latach 2012-17 oferował swoim klientom produkty piramidy finansowej. W sprawie poszkodowanych jest około 2000 osób na kwotę 600 mln złotych.
Blisko 29 mln zł zostało wyłudzone na szkodę firmy specjalizującej się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej poprzez fikcyjne umowy i faktury. Kolejne cztery osoby zatrzymane przez CBA.
W toku postępowania prokuratorzy ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 2012 do 2015 roku na terenie Warszawy. W tym czasie członkowie grupy doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej w wysokości blisko 40 milionów złotych na szkodę Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury sp. z. o. o.
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej: NATO gwarantem naszego bezpieczeństwa
NATO pozostaje gwarantem bezpieczeństwa, a kraje regionu wnoszą wkład w zdolności sojuszu – mówili w Warszawie premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji, którzy z ministrami obrony krajów V4
wzięli udział w uroczystościach rocznicy rozszerzenia NATO.
Bruksela nie odpuści polskiej ziemi. KE chce wszcząć postępowanie ws. restrykcji obrotu gruntami rolnymi
Komisja Europejska zamierza wszcząć postępowanie przeciwko Polsce za sprzeczne z unijnym prawem restrykcje w obrocie gruntami rolnymi.
Państwa UE myślą, jak połączyć klimat z budżetem
W UE trwa dyskusja nad polityką klimatyczną do 2050 r. Jej los rozstrzygnie się prawdopodobnie już 21 marca. Polska chciałaby odłożyć kluczowe decyzje na przyszły rok.
Premier w Katowicach: "Śląsk może być, i musi być, Doliną Krzemową Polski i Europy.
Podkreślał też, że „wzrost gospodarczy, czy wzrost produkcji przemysłowej w styczniu Polsce wynosił ponad 6 proc., a średnia dla Unii to 1 proc., w Niemczech był spadek o ponad 3 proc.”. Całe województwo śląskie przoduje również w produkcji przemysłowej — dodał.To co obiecaliśmy trzy lata temu, co wydawało się niemalże niemożliwe, staje się rzeczywistością. Zachowaliśmy tę perłę przemysłu, polskie koło napędowe, czyli polskie górnictwo, energetykę opartą o górnictwo węglowe jednocześnie potrafiliśmy rozwijać innowacyjne nowe przemysły, nowe branże, nowe sektory, nowe firmy — mówił premier. Dodał, że to wielka zasługa „wszystkich mieszkańców tej ziemi”.
J. Wiśniewska: jesteśmy eurorealistami; wiemy, że mamy w UE obowiązki polskie
My, ludzie PiS jesteśmy eurorealistami, wiemy, po co idziemy do PE, wiemy, że mamy w UE obowiązki polskie; do Brukseli jeździmy pracować dla Polski, a nie na nią donosić tak jak nasi konkurenci polityczni –
powiedziała w Katowicach europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

sobota, 2 marca 2019

Bóg, Honor, Ojczyzna to hasło, które Was prowadziło. Bóg Wam dał siłę, Honor kazał Wam walczyć, a Ojczyzna jest Wam wdzięczna

„Pod mur postawili tą kobietę w ciąży i tego Idziego (Piszczałkę) i innych. Ja to widziałem. Ile tam było, dwadzieścia, trzydzieści metrów. Na tą egzekucję KBW przyszło podpite. I nie, że sędzia odczytał wyrok. Wyprowadzili, oczy zawiązane i karabinami jak tylko mogli, tak siekli. W trakcie brutalnej egzekucji ranna Helena Motyka miała głośno krzyczeć: 'Mamo, mamo, dobij!' Więźniowie, słyszący i obserwujący dramatyczny przebieg rozstrzeliwania skazanych, rzucili się wówczas do okien i zaczęli walić w miski. Był to ich protest.”
Bóg, Honor, Ojczyzna to hasło, które Was prowadziło. Bóg Wam dał siłę, Honor kazał Wam walczyć, a Ojczyzna jest Wam teraz wdzięczna– powiedział szef rządu podczas uroczystego Apelu Pamięci upamiętniającego żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Podkreślił, że bohaterska postawa naszych braci i sióstr tamtych lat zasługuje na sprawiedliwość i pamięć. Jak dodał, to Wy doprowadziliście nas do wolności.
KE: Polska przeżywa dobry okres gospodarczy. Poprawia się stan finansów publicznych
Stan finansów publicznych w Polsce poprawia się - informuje Komisja Europejska w opublikowanym w środę raporcie. Wskazuje, że utrzymanie poprawy ściągalności podatków jest ważne, jeśli Polska ma sfinansować.
Ponad 6,6 mld zł nadwyżki w państwowej kasie. Ale kolejne miesiące nie będą tak dobre
Po styczniu budżet był na plusie. Ale w Ministerstwie Finansów radzą się do tego zbytnio nie przyzwyczajać.
KE: wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w lutym 2019 wzrósł do 104,4 pkt.
Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w lutym 2019 r. wyniósł 104,4 pkt., czyli o 1,4 pkt. więcej niż w styczniu 2019 r. - wynika z opublikowanych w środę danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin)
KE o nierówności ekonomicznej: Zła sytuacja we Włoszech, na Cyprze i w Grecji
W trzynastu państwach członkowskich UE występują nierównowagi ekonomiczne, a w trzech: na Cyprze, w Grecji i we Włoszech te nierównowagi są znaczne - wynika z opublikowanego w środę raportu.
Raje podatkowe istnieją wewnątrz Unii Europejskiej
Specjalna komisja PE zajmująca się walką z unikaniem opodatkowania przyjęła w środę raport wskazujący, że siedem unijnych krajów: Belgia, Cypr, Węgry, Irlandia, Luksemburg, Malta i Holandia ma cechy raju
podatkowego i ułatwia agresywne planowanie podatkowe.
Nowe obietnice PiS. "Dzięki tym pieniądzom ludzie odzyskują godność"
500 zł na każde dziecko i dodatkowe 20 mld zł z budżetu. Dzięki tym pieniądzom ludzie odzyskują godność .Wprowadzenie 500+ już na pierwsze dziecko, "trzynastka" dla emerytów w wysokości 1100 zł, zmiany podatkowe oraz przywrócenie połączeń autobusowych w Polsce - obietnice PiS zaprezentowane podczas sobotniej konwencji partii z pewnością były wydarzeniem weekendu. Rocznie koszt nowych obietnic PiS szacowany jest na 30-40 mld zł.
Zerowy PIT-u do 26 roku życia i waloryzacja kwoty wolnej - jeszcze w tym roku
Prace ustawowe nad propozycją zerowego PIT-u do 26 roku życia, jak i waloryzacją kwoty wolnej od podatku trwają i mają szansę wejść w życie jeszcze w tym roku podatkowym, wynika ze słów minister.
J. Kwieciński: Dobre zarządzanie gospodarką pozwala nam na realizowanie naszych obietnic
To gospodarka jest źródłem finansowania ambitnych programów Zjednoczonej Prawicy - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zapowiedziane na sobotniej konwencji PiS przez prezesa
Jarosława Kaczyńskiego programy mają kosztować 30-40 mld zł.
Około 9 mln polskich emerytów i rencistów skorzysta z 13-tki w wysokości minimalnej emerytury obowiązującej od 1 marca br., czyli 1 100 zł. Szczegóły tych rozwiązań poznamy wkrótce. Wszystkie dotychczasowe rewaloryzacje i dodatki dotyczyły pełnej grupy emerytów i rencistów z tytułu częściowej i całkowitej niezdolności do pracy. W moim przekonaniu, będzie dotyczyło to wszystkich tych grup" - powiedziała Rafalska . Rafalska oszacowała, że "zwiększenie wypłaty na pierwsze dziecko w tym roku to 10 mld zł, wypłata dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów od 1 maja br. ok. 9 mld i to jest chodzi łączny koszt wypłaty świadczeń w tym roku".
Min. T. Czerwińska: Zapowiedziane zmiany podatkowe obniżą klin podatkowy
Tzw. zerowy PIT dla młodych ludzi, zwiększenie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT z 18 do 17 proc., to impulsy prorozwojowe dla gospodarki, na których mi zależało – powiedziała w rozmowie z PAP
minister finansów Teresa Czerwińska.
Wicepremier B. Szydło: Ze wzrostu gospodarczego mają prawo korzystać wszyscy
Ze wzrostu gospodarczego mają prawo korzystać wszyscy;proponujemy kolejne rozwiązania, które mają wspierać różne grupy -powiedziała wicepremier Beata Szydło. W ten sposób wiceszefowa rządu
odniosła się do krytyki tzw. piątki Kaczyńskiego, która została przedstawiona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Jerzy Kwieciński: coraz więcej pieniędzy pozostaje w rękach Polaków
Wzrost wynagrodzeń znajduje się na tym samym poziomie co produktywność, a to przekłada się na konsumpcję. Coraz więcej pieniędzy zostaje w rękach ludzi, a to świetny sygnał dla biznesu, bo ludzie
zaczną kupować produkty - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Od piątku wzrastają emerytury i renty
Do 1100 zł wzrosły od piątku najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 825 zł.
450 mln zł na rządowy program Maluch Plus
450 mln zł – tyle przeznaczy w tym roku rząd na program Maluch Plus. W 2019 roku powstanie blisko 28 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech.
1 marca wchodzi w życie program "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach
Od 1 marca wchodzi w życie program "Mama 4 plus". W jego ramach matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, zyskają prawo do minimalnej emerytury – 1100 zł brutto. Wnioski o przyznanie świadczenia.
"Nowa 5-tka PIS" zaprezentowana, cud gospodarczy nad Wisłą jeszcze potrwa
Mimo, że rząd PO-PSL pozostawił po sobie prawdziwą „kamieni kupę”to dinozaury nie tylko nie padły, ale tak się zmobilizowały, że pozamiatały przedwyborczą scenę polityczną. Ten „straszliwy” PIS znowu postanowił zrobić coś sensownego i korzystnego dla Polaków ( 500 Plus na 1-sze dziecko, „13-tka” dla emerytów, zwolnienia z podatku PIT dla młodych do 26 roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie
PKS-ów) czego mu Zjednoczona Totalna Opozycja (ZTO) nie może wybaczyć. Totalna Koalicja Europejska i podobno zarazem Obywatelska czuje się zdruzgotana i sparaliżowana, lewacko-liberalne szaleństwa i pomysły pokroju małżeństw homoseksualnych, likwidacji konkordatu czy opodatkowania kościelnej tacy już tak nie błyszczą. Takie spowolnienie jak 4 proc. wzrost PKB w Polsce w 2019r.  Niech się towarzystwo „totalnych” nie zamartwia „katastrofą gospodarczą” nad Wisłą z powodu „5-tki J.Kaczyńskiego”,
bo to nie są ostatnie propozycje programowe, atrakcyjne dla Polaków i polskich rodzin, kolejne mogą przecież się pojawić jesienią b.r. i niech się nienawistnicy z Koalicji Europejskiej nie dziwią, że naszą
receptą na zwycięstwo wyborcze i na dalsze rządzenie jest większa zasobność portfela polskich rodzin, emerytów czy młodych pracowników. Miejmy nadzieję, że przyjdzie wkrótce czas na wsparcie polskich
przedsiębiorców, bo budżet państwa ma być dla Polaków, a nie dla obcych, tak jak to dawniej bywało.
Mazowiecka KAS: w 2018 r. uzyskała ok. 170 mld zł dochodu
Skuteczny pobór należności podatkowych i celnych oraz zapobieganie i zwalczanie przestępczości gospodarczej pozwoliło na uzyskanie blisko 170 mld zł dochodów do budżetu tj. o ok. 10 proc. więcej niż rok wcześniej -poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Rynek apteczny w Polsce wzrósł o 11,4 proc. rok do roku
Wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wzrosła o 11,4 proc. rok do roku
i wyniosła 3 307 mln zł w styczniu, wynika z danych PEX PharmaSequence. Firma prognozuje, że na koniec 2019 roku sprzedaż.
KNF: PKO BP spełnia wymogi do wypłaty dywidendy do 50 proc. zysku za 2018 r.
PKO Bank Polski otrzymał indywidualne zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczące zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie przez bank co najmniej 50 proc. zysku wypracowanego w 2018 r. Morgan Stanley: RPP nie podniesie stóp w reakcji na zapowiedziane luzowanie fiskalne
Analitycy Morgan Stanley sceptycznie oceniają możliwość podwyżki stóp proc. w Polsce, mimo zapowiadanej przez PiS znacznej stymulacji fiskalnej –wynika z poniedziałkowego raportu banku.
Chcemy zapobiegać terroryzmowi i kolejnym falom migracyjnym, a rozmowy na szczycie mają doprowadzić do powstrzymania migracji m.in. z północnej Afryki - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu przed rozpoczęciem szczytu UE-Liga Państw Arabskich w Szarm El-Szejk.
Eurostat: Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w styczniu 3,7 proc.
Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,7% w styczniu 2019 r. wobec 3,7% w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W styczniu 2018 r. wynosiła 4,2%.
Eurostat podał najnowsze dane nt. bezrobocia w strefie euro
Stopa bezrobocia w strefie euro w I 2019, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 7,8 proc., wobec 7,8 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 7,9 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat,
Dworczyk: koszt rozszerzenia 500 plus to ok. 18,5 mld zł
Roczny koszt programu odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia - 2-3 mld zł; wyższych kosztów uzyskania przychodu 7-10 mld zł; 13. emerytury - 9-10 mld zł, a...
Co szósty badany Polak oszczędził na zakazie handlu. Kto najwięcej?
Pozytywny wpływ zakazu handlu na wzrost oszczędności widzi co szósty badany, wynika z badania "Wpływ niedziel wolnych od handlu na budżet domowy" przeprowadzonego przez firmę Quality Watch dla Rejestru. Z polskiego przemysłu płyną optymistyczne dane
Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2019 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 9,1 proc., po wzroście o 16,6 proc. w grudniu 2018 roku -poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Spośród 21 państw przebadanych przez ekonomistów, Polska pod względem dynamiki wzrostu pensji znalazła się na 5. pozycji.
Warszawa wśród 20 najbogatszych regionów UE. Trzy polskie województwa wśród najbiedniejszych
Stolica Polski znalazła się na 19 miejscu wśród najbogatszych regionów UE z PKB per capita wynoszącym 152 proc. średniej unijnej. Wśród najbiedniejszych obszarów "28" są jednak aż trzy polskie województwa:
Polska na 29. miejscu w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju. Wyprzedziliśmy Chiny
Polska zajęła 29. miejsce w Indeksie Odpowiedzialnego Rozwoju wyprzedzając np. Portugalię czy Chiny - wynika z przedstawionego w czwartek przez Polski Instytut Ekonomiczny badania.
PKB Polski w górę o 4,9 proc. Gospodarka zaczyna hamować?
Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w IV kw. 2018 roku o 4,9 proc. rok do roku wobec 5,1 proc. wzrostu rok do roku w poprzednim kwartale.
Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych podpisany. Jego wartość to 185 mld zł
Wśród naszych priorytetów jest budowa polskiego systemu przeciwlotniczego i zakup samolotów wielozadaniowych piątej generacji; chcemy zakupić 32 takie samoloty - poinformował szef MON. Rząd przyjął projekt reformy prawa rodzinnego
Alimenty natychmiastowe, przeciwdziałanie utrudnianiu rodzicowi kontaktów z dzieckiem oraz wprowadzenie postępowania informacyjnego dla rozwodzących się małżonków posiadających dzieci - to główne założenia projektu zmian w prawie rodzinnym, który we wtorek przyjął rząd.
Prezydent powołał prezesów dwóch izb Sądu Najwyższego
Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek sędzię SN Joannę Lemańską na stanowisko prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz sędziego SN Tomasza Przesławskiego na stanowisko prezesa Izby Dyscyplinarnej -poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Komisja weryfikacyjna przyznała 250 tys. zł zadośćuczynień dla lokatorów trzech nieruchomości
Komisja weryfikacyjna zdecydowała o przyznaniu kolejnych zadośćuczynień dla poszkodowanych mieszkańców Warszawy. Wypłatę pieniędzy blokuje ratusz, co przewodniczący Patryk Jaki nazywa wprost:
hańbą. Zwłaszcza, że dziś stolicę stać na finansowanie projektów LGBT+.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery kolejne osoby podejrzewane o handel odbarwionym olejem opałowym i produktami ropopochodnymi; Grupa wyłudziła ok. 37 mln zł VAT przy tym nielegalnym obrocie - dowiedziała się w poniedziałek PAP.
Prokuratura postawi dziś zarzuty 18 osobom zatrzymanym w śledztwie ws. afery GetBack
Na polecenie warszawskiej prokuratury regionalnej zatrzymanych zostało 18 osób, w tym b. członków zarządu jednego z banków oferujących obligacje GetBack - przekazał we wtorek PAP prok.
Wiceszef MSZ: analizujemy, jakie środki można wykorzystać, by doprowadzić przed sąd Stefana Michnika
Prowadzimy we współpracy z IPN analizę, "jakie jeszcze środki w prawie międzynarodowym pozostają do wykorzystania, aby doprowadzić przed sąd i pociągnąć do odpowiedzialności stalinowskiego zbrodniarza jakim jest Stefan Michnik" - powiedział we wtorek wiceszef MSZ.
Zatrzymano kolejne 15 osób w sprawie SKOK Wołomin
Kolejne 15 osób zostało zatrzymanych w związku z postępowaniami dot. wyłudzeń kredytów i pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie - przekazała we wtorek PAP Prokuratura Krajowa.
Zatrzymano handlarza roszczeniami w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji
CBA zatrzymało we wtorek na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu Mirosława B. - warszawskiego handlarza roszczeniami do nieruchomości. To kolejne zatrzymanie w śledztwie dotyczącym tzw. dzikiej reprywatyzacji. B. mają zostać rozszerzone zarzuty, które na początku postawiono.
CBA zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenia na piramidę finansową na 18 mln zł
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby podejrzewane o wyłudzenia pieniędzy na piramidę finansową, w której szkody ocenia się na 18 mln zł - dowiedziała się PAP. Podczas tego śledztwa w innym wątku zatrzymano też cztery osoby w operacji specjalnej.
CBA podjęło kontrolę w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych
Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych - dowiedziała się w czwartek PAP. Kontrola ma dotyczyć umów dzierżawy powierzchni i aparatury Instytutu.
Ekonomiczna katastrofa, czyli kto zyskał, a kto stracił na wprowadzeniu waluty euro
Badaniem objęto 8 krajów (Niemcy, Holandię, Grecję, Hiszpanię, Belgię, Portugalię, Francję i Włochy w latach 1999 – 2017, czyli w okresie od wprowadzenia wspólnej waluty do roku, za który istnieją ostatnie
dane statystyczne. Wprawdzie poza badaniem znalazło się aż 11 krajów strefy euro, ale większość z nich to gospodarki niewielkie takie jak (Litwa, Łotwa, Estonia, Cypr, Malta, Luksemburg czy Słowenia), więc trudno sobie wyobrazić, żeby ich ewentualne zyski mogły przewyższyć tak ogromną sumę strat. Twarde dane za rok 2018 dobitnie pokazują, że taki kraj jak Polska odnotował wzrost w wysokości 5,1% PKB, podczas gdy wzrost PKB w 19-krajach strefy euro średni wzrost wyniósł tylko 1,7% PKB , a więc był
3 razy niższy.
Dwugłos w sprawie przekopu. Resort mówi o zgodzie KE, Bruksela twierdzi coś zupełnie innego
Po piątkowym spotkaniu w Brukseli przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - poinformował w przesłanym w piątek PAP komunikacie Michał
Kania dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.Tymczasem według informacji PAP, Bruksela twierdzi coś zupełnie innego - Komisja miała wezwać Polskę do wstrzymania prac przed ostateczną decyzją Brukseli.
J. Wilk: Wydaje się, że KE nie może zablokować budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną
Jak to porównywać w ogóle do Nord Streamu, który położono na dnie Bałtyku wbrew woli szeregu państw – zarówno skandynawskich, jak i samej Polski – którym ten rurociąg rzeczywiście zagraża? Dlatego wydaje mi się, że Komisja nie może zablokować naszego projektu, który jest na naszym terenie za nasze pieniądze – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS Jerzy Wilk.