sobota, 31 października 2020

Dzisiaj od spraw światopoglądowych ważniejsze jest zdrowie i życie ludzi.

 

W tym roku, z racji pandemii, wiele ważnych dla nas świat musieliśmy przeżyć inaczej, niż zawsze. Już w zarządzeniu z 15 października br. poleciłem duszpasterzom, by w tym roku nie odprawiać Mszy świętych plenerowych na cmentarzach, ale w kościołach. Odwołane zostały także tradycyjne procesje na cmentarzach. W obliczu ostatnich decyzji władz państwowych nie będziemy także mogli nawiedzić grobów naszych zmarłych. Zapraszam więc do tego, by uczestniczyć w tych dniach w Mszach Świętych w swoich kościołach lub łączyć się z wiernymi obecnymi na Eucharystii za pomocą przekazów medialnych. Szczególnie zapraszam do modlitewnej wspólnoty wiary podczas Mszy Świętej, którą będę sprawował na Jasnej Górze, w Uroczystość Wszystkich Świętych, o godzinie 11:00, a którą transmitował będzie program 1 TVP, Apel abp Depo do wiernych w związku z zamknięciem cmentarzy

Protesty zwolenników tzw. aborcji

W Warszawie zwolennicy zabijania nienarodzonych dzieci protestowali przeciwko władzy. Wprost wskazując, że ich celem jest zmiana rządu. W stolicy przebywali także przedstawiciele grup
patriotyczno-katolickich. Chronili oni kościoły przed atakiem lewicowych aktywistów. Modlili się.

Totalna opozycja usiłowała sparaliżować prace polskiego Sejmu

Skandaliczna atmosfera przeniosła się także do polskiego Sejmu.Posłowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej zaczęli próbowali dziś zablokować obrady.

Premier: protesty są zagrożeniem

Premier przyznał podczas piątkowej konferencji prasowej, że ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe. Podkreślił jednak, że dzisiaj od spraw światopoglądowych ważniejsze jest zdrowie i życie ludzi.

Koronawirus w Polsce: 21 897 nowych zakażeń, 280 zgonów

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 21 629, zmarło 280 chorych – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej przypadków wykryto na Mazowszu.

Resort zdrowia: Przy poziomie zakażeń od 2,5 do 3 tys. dziennie możliwy lockdown

Jeżeli w najbliższych dniach będziemy obserwowali skalę wzrostów na poziomie 2,5 do 3 tys. zakażeń dziennie, niestety można przewidywać, że w krótkim czasie może dojść do lockdownu - powiedział w czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Trwa walka z COVID-19

Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 32 tys. łóżek dla zakażonych covidem – mówił premier Mateusz Morawiecki. To odpowiedź rządu na rosnącą liczbę zakażeń. Polsce na razie nie grozi lockdown –mówią rządzący. Poważne ograniczenia wprowadzają nasi sąsiedzi.

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed wysoce zjadliwą grypą ptaków

W związku z nowymi ogniskami wysoce zjadliwej grypy ptaków w regionach Rosji i Kazachstanu, które leżą na szlaku jesiennych migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, Główny Lekarz Weterynarii
rekomenduje hodowcom drobiu wzmocnienie bioasekuracji.

Maląg: bardzo ważna jest nasza dojrzałość

Zawsze mówiliśmy, że ochrona życia od poczęcia aż do śmierci jest istotna - podkreśliła w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

J. Kaczyński do opozycji: Narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami

W tej chwili w imię własnych, małych, brudnych interesów Nowaka rozwalacie Polskę, narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami - mówił prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w środę do opozycji w Sejmie.

Protesty ws. wyroku TK okazją dla PO i lewicy do zaprezentowania postulatów

Duże nadzieje z trwającymi protestami wiąże skrajna lewica, który formuje równie skrajne postulaty polityczne: całkowita legalizacja aborcji, edukacja seksualna w szkołach

M. Morawiecki: Będziemy stanowczo przeciwdziałać aktom agresji

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o zaprzestanie łamania prawa. „Akty agresji, barbarzyństwa, wandalizmu są absolutnie niedopuszczalne. Będziemy im stanowczo przeciwdziałać” – zaznaczył.

Opozycja zachęca do bezprawia! KO tworzy Sieć Obrony Protestujących.

Politycy opozycji poinformowali dziś na konferencji prasowej o utworzeniu „sieci obrony protestujących”. Występujący politycy, pomimo trwającej w Polsce pandemii koronawirusa, zachęcali protestujących
do demonstracji, a nawet zapewnili ich o pomocy i wsparciu w przypadku zatrzymania przez policję. Swoją odezwę wystosował szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Podczas konferencji prasowej wystąpił również Jacek Trela, szefNaczelnej Rady Adwokackiej, który zapewnił protestujących, że mogą liczyć na pomoc prawną.

Górny: Światowy Zakon Szatana odprawił „czarną mszę” o zwycięstwo aborcji w Polsce

Jeżeli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, że tocząca się obecnie walka o życie ma wymiar duchowy, to powinna je rozwiać wiadomość rozpowszechniona przez Światowy Zakon Szatana.

W parafiach, na terenie których w jakikolwiek sposób została zaatakowana świątynia, krzyż, kaplica, kapliczka czy figura świętych, na zakończenie pierwszego nabożeństwa pokutnego należy odśpiewać również Suplikacje, a Proboszcz lub inny wyznaczony Kapłan niech odmówi modlitwę nowego błogosławieństwa i pokropi to miejsce wodą święconą.Przypominam też Księżom moją prośbę z grudnia 2009 r. o prywatne odmawianie egzorcyzmu w sytuacjach trudnych duszpastersko w odniesieniu
do osób, miejsc lub spraw. Obecna sytuacja jest klasycznym przykładem zasadności podjęcia takiego egzorcyzmu i odmawiania go codziennie w odniesieniu do miejsc, osób i spraw każdemu z Księży zawierzonych, ale także z ogarnięciem całej Ojczyzny.

Premier zapowiada wsparcie dla branż dotkniętych restrykcjami

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił, jak państwo wesprze gospodarczo branżę gastronomiczną, rozrywkową, handel, a także branże fitness w związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa

ZUS przypomina firmom o warunku zwolnienia ze składek

W ramach tarczy antykryzysowej 5.0 przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień

Kościński: mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki

Mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki - zapewnił w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Ocenił, że bez zdecydowanej pomocy państwa dla przedsiębiorców, Polska znajdzie się w
wieloletniej stagnacji.

UE: KE wypłaciła Polsce 1 mld euro na ochronę miejsc pracy

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że wypłaciła Polsce 1 mld euro w ramach instrumentu SURE na pomoc w ochronie miejsc pracy.

Oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny

W związku z zamknięciem cmentarzy terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami; z funduszu Covid zrefundujemy też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję -zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiada nowe obostrzenia i obiecuje wsparcie

Kolejne obostrzenia dla firm mogą zostać wprowadzone w ciągu kilku dni, na początku listopada, jeśli przyrost zakażeń koronawirusem będzie następował w trybie bliskim wykładniczego - powiedział w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Rząd aktualizuje strategię walki z koronawirusem

Coraz więcej testów, szybsze metody testowania oraz zmiany w wysyłaniu na kwarantannę. Rząd aktualizuje strategię walki z koronawirusem.

Szpital na Stadionie Narodowym niemal gotowy

W ciągu weekendu szpital tymczasowy powstający na Stadionie Narodowym powinien uzyskać gotowość operacyjną – poinformował na antenie TV Trwam minister Michał Dworczyk.

Dworczyk: Spółki Skarbu Państwa będą budować szpitale tymczasowe

Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał duże spółki Skarbu Państwa lub te z większościowym udziałem SP do budowach kolejnych szpitali tymczasowych na ponad 3 tys. łóżek; powstaną one m.in. w Płocku i Ostrołęce, a także na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce - poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

6 tysięcy osób starszych skorzystało z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

Ponad 6 tys. osób starszych skorzystało już z uruchomionego przez rząd Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów – poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

MF: aplikacja e-mikrofirma umożliwia obsługę nowego JPK_VAT

Resort finansów poinformował o nowej wersji aplikacji e-mikrofirma do składania JPK_VAT z deklaracją. Wcześniej ministerstwo udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.

Rząd przyjął uchwałę dot. pierwszego etapu programu inwestycyjnego CPK

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą pierwszego etapu programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Horała: ponad 13 mld zł na przygotowanie i rozpoczęcie inwestycji CPK

Na prace projektowe, przygotowawcze, wykupy gruntów, rozpoczęcie inwestycji CPK w ramach wieloletniego programu finansowego ma być przeznaczona kwota ponad 13 mld zł - mówił w środę wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Dodał, że nie będzie w tym żadnego kosztu dla budżetu państwa.

PKO BP: Spadek inflacji bazowej przyczyną mniejszej inflacji

Spowolnienie wzrostu cen żywności oraz spadek inflacji bazowej przyczyniły się do zmniejszenia inflacji CPI w październiku - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do danych GUS.
 „Gazeta Bankowa”: Sprawne państwo lekiem na kryzys

Polska własność i polski kapitał pełnią kluczową rolę dla bezpieczeństwa Polski i Polaków – wicepremier Jacek Sasin w nowym wydaniu „Gazety Bankowej”. Nowy numer miesięcznika już w sprzedaży

Morawiecki: nie pozwólmy, by przez nieodpowiedzialne zachowania cierpiały osoby starsze

Nie pozwólmy, by przez nieodpowiedzialne zachowania niektórych cierpiały osoby starsze, najsłabsi, służby zaangażowane w walkę z epidemią, nasze dziedzictwo historyczne i kulturowe

GUS: Inflacja niższa od oczekiwań rynku

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2020 r. wzrosły o 3,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny

PE przegłosował pakiet legislacyjny dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej

Parlament Europejski przegłosował pakiet legislacyjny dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Łącznie polscy rolnicy przez ten czas dostaną ponad 31 miliardów euro. Unia kontynuuje jednak politykę
dyskryminacji Polski, jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie.

Limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł w porównaniu do obowiązującej jeszcze ustawy budżetowej -do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł. Założono, że dochody budżetu będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld, ale wyższe o 3,6 mld zł będą dochody niepodatkowe. Ustawa przewiduje, że spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie
4,6 proc., wobec pierwotnie zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Z kolei zatrudnienie  w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc., czyli wolniej niż w poprzednich latach.

Rośnie wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce. KE podała dane za październik

Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 79,6 pkt w październiku 2020 r. wobec 77,9 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska (KE )Wskaźnik koniunktury dla przemysłu wyniósł -19,2 pkt wobec -20,3 w poprzednim miesiącu, dla sektora usług wyniósł -18,6 pkt wobec -19,4 pkt w poprzednim miesiącu. Wskaźnik koniunktury konsumenckiej wyniósł -15,7 pkt wobec -16,4 pkt w poprzednim miesiącu, natomiast wskaźnik dotyczący sprzedaży detalicznej wyniósł -10,4 pkt wobec -7,8 pkt w poprzednim miesiącu.Wskaźnik koniunktury w sektorze budowlanym sięgnął -25 pkt w październiku wobec -26,8 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik oczekiwań dotyczących zatrudnienia (EEI) w przypadku Polski wyniósł w październiku 94 pkt wobec 94,3 pkt w poprzednim miesiącu.

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE. Wyprzedzają nas tylko Czechy

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1 proc. we wrześniu 2020 r. wobec 3,1 proc. w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. We wrześniu 2019 r. wynosiła
także 3,1 proc. To jeden z najniższych wskaźników w UE. Niższe bezrobocie mają tylko Czechy (2,8 proc.).Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 525 tys. we wrześniu wobec 529 tys. miesiąc wcześniej.W całej UE stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła we wrześniu 7,5 proc.

Eurostat: Deflacja w strefie euro wyniosła 0,3 proc. w październiku

Deflacja HICP w strefie euro wyniosła 0,3 proc. rok do roku w październiku 2020 r. wobec 0,3 proc. rok do roku deflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat wg wstępnych danych. Konsensus rynkowy dla CPI strefy euro wynosił -0,3 proc. rok do roku.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyrównany sezonowo wzrósł o 12,7 proc. kwartał do kwartału w strefie euro i o 12,1 proc. w całej Unii Europejskiej w III kw. 2020 r., wynika ze wstępnych danych urzędu
statystycznego Eurostat. Choć w ujęciu kwartalnym w całej wspólnocie obserwowano wzrosty PKB, w ujęciu rocznym gospodarki europejskie wciąż są na pokaźnym minusie.
BIEC wskazuje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie zmieniła się znacząco w stosunku do tej sprzed miesiąca, a wskaźnik opisujący jej stan jest na poziomie zbliżonym do wartości sprzed roku. Zróżnicowaniu uległ jednak stan finansów firm w zależności od liczby zatrudnionych oraz branży.
„Piątka dla zwierząt” jest dostosowaniem się do rozporządzenia UE. Nie bez znaczenia jest fakt, że w krajach unijnych wzrasta zainteresowanie mięsem pozyskiwanym bez zbędnego cierpienia zwierząt – mówi minister rolnictwa Grzegorz Puda

W II kwartale 2020 roku 513 tys. osób pracowało krócej niż zwykle, z tego 504 tys. z powodu COVID-19 - podał w piątek GUS.

Kościński: budżet jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę

Budżet państwa ma poduszkę finansową, jest w wystarczająco dobrej sytuacji, by ratować gospodarkę - zapewnił w poniedziałek szef MF Tadeusz Kościński. Opowiedział się raczej za pomocą w formie pożyczek, a nie w postaci bezzwrotnego rozdawania pieniędzy.

Trybunał w Luksemburgu w przypadku Polski zajęty głównie praworządnością

Z 29 wniosków, jakie polskie sądy skierowały w tym roku do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, 21 dotyczy tematyki praworządności - wynika z informacji przedstawionych na czwartkowej konferencji prasowej. Polska jest najbardziej aktywnym państwem, jeśli chodzi o te kwestie.

MF opublikowało projekt dostosowania przepisów do tzw. Pakietu VAT e-commerce.

Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt zmiany ustawy o VAT, wprowadzający unijne przepisy tzw. Pakietu VAT e-commerce. Chodzi m. in. o uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu
elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C).

Warszawa: wyrok ws. luksusowej agencji towarzyskiej; 4 lata dla „Czekolindy”

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał w piątek Karolinę P. "Czekolindę"na cztery lata więzienia i 25 tys. zł grzywny, przepadnie jej także dorobek o wartości 4 mln złotych. Jej były partner, z którym prowadziła
luksusową agencję towarzyską "Rasputin", został skazany na 1 rok i 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Fikcyjne faktury VAT na ponad 5 mln zł

Funkcjonariusze katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na Mazowszu trzy osoby w związku z handlem paliwami

Kujawsko-pomorskie: KAS wykryła nielegalny przewóz odpadów

Funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej KAS w czasie kontroli samochodu ciężarowego w Ośnie koło Aleksandrowa Kujawskiego stwierdzili ponad 23 t odpadów zamiast deklarowanych tworzyw sztucznych i gumy - poinformowała w piątek Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

CBA zatrzymało mężczyznę podejrzanego o wyłudzenie około 1,3 mln zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA)zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wyłudzenie około 1,3 mln zł. Pokrzywdzonych w sprawie może być nawet 30 osób.

CBA zatrzymało kolejną osobę z grupy, która miała wyłudzać VAT przy obrocie paliwami

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę z grupy przestępczej, która miała wyłudzać VAT przy obrocie paliwami. Grupa miała narazić Skarb Państwa na ok. 63 mln złotych uszczupleń tego
podatku.

CBA: Milionowa łapówka dla prokuratora

Milionowa łapówka oraz szereg korzyści osobistych wręczanych prokuratorowi. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA po decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchyleniu mu immunitetu

Śląskie: KAS wykryła puste faktury na 22,5 mln zł

Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Ministerstwem Finansów wykryła proceder wystawiania i posługiwania się tzw. pustymi fakturami na łączną kwotę 22,5 mln złotych. Uczestniczyło w nim osiem podmiotów z kilku województw.

CBA kontroluje urząd miasta w Białymstoku i zamówienie na zakup autobusów

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje urząd miasta w Białymstoku i zamówienie na zakup 18 autobusów za 29,8 mln zł.

ABW zatrzymała kolejne dwie osoby mające należeć do grupy przestępczej wyłudzającej VAT

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne dwie osoby, które usłyszały zarzuty udziału w grupie przestępczej wyłudzającej VAT przy obrocie biopaliwami. Szacowane straty Skarbu Państwa w wyniku działań tej grupy wynoszą co najmniej 120 mln zł.

Prokuratura: Zażalenia Romana G. trafią do sądu niezwłocznie; procedura jest w trakcie

Zażalenia Romana G. trafią do sądu niezwłocznie; procedura jest w trakcie – powiedziała rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, prok. Anna Marszałek. Dodała, że zażaleń jest łącznie kilkanaście, nie tylko Romana Giertycha. Do każdego z nich prokurator musi się pisemnie ustosunkować.

Zatrzymano blisko 80 osób; prowadzonych jest ponad 100 postępowań ws. dewastacji

Policjanci bezwzględnie reagują w przypadku ewidentnego łamania prawa. Mówię tu o skandalicznych atakach na obiekty kościelne –powiedział Komendant Główny Policji, gen. Jarosław Szymczyk. Dodał, że
do tej pory zatrzymano blisko 80 osób w związku z agresywnymi zachowaniami podczas protestów i prowadzonych jest ponad 100 postępowań ws. dewastacji obiektów.

Komisja weryfikacyjna przyznała już ponad 8 mln 880 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań

Ponad 8 mln 880 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań dla poszkodowanych lokatorów przyznała do tej pory komisja weryfikacyjna. Wydanych zostało 267 decyzji o przyznaniu takich środków.

Debata europosłów w sprawie wyroku TK dotyczącego tzw. aborcji eugenicznej

Europosłowie zajmą się sytuacją w Polsce po wyroku TK ws. tzw.aborcji eugenicznej. Planowana jest debata i odpowiednia rezolucja.

PE: Problem negocjacji budżetowych

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Budżetowej w Parlamencie Europejskim europosłowie zajęli się problemem stanu negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, zasobów własnych i planu odbudowy. Padło m.in. pytanie o sprawę praworządności, która nie jest jeszcze rozwiązana na poziomie trilogów. Politycy unijni chcą wypracować międzyinstytucjonalne porozumienie, ale widząc różne podejścia do problemu interpretacji pojęcia praworządność nie jest to niestety proste w Unii.

UE: Komisja budżetowa PE wskazuje priorytety w planie finansowym "27" na przyszły rok

Budżet UE na 2021 r. musi być skoncentrowany na wsparciu ożywienia gospodarczego po pandemii - podkreślili posłowie komisji budżetowej PE w przyjętym w środę stanowisku, w ramach którego domagają się ponad 14 mld euro więcej na flagowe programy unijne w przyszłym roku.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do wyroku TK ws. aborcji eugenicznej.

Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną, ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że aby realizować tę wolność wyboru, to trzeba żyć. Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru. Dlatego jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, ale to jest ograniczona podstawowym prawem do życia. Będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji, wszystkich kobiet i będziemy pomagać kobietom, pomagać dzieciom, żeby mogły się prawidłowo rozwijać. Każdy, dla kogo dobro RP jest wartością, powinien dzisiaj starać się doprowadzić do uspokojenia sytuacji. Te akty agresji ,wandalizmu, barbarzyństwa w przestrzeni publicznej, są absolutnie niedopuszczalne. Nie ma żadnego przyzwolenia na ataki na nasze świętości, na ludzi, na kościoły, na prawo do realizowania wartości przez innych. Wykluczamy wszelką agresję w życiu publicznym. Apeluję, aby powstrzymać się od jakichkolwiek aktów agresji, bo one mogą prowadzić do eskalacji. Apeluję do wszystkich, którzy dopuszczają się do łamania prawa, aby tego nie robili. Żyjemy w szczególnym czasie epidemii i także protesty muszą być ograniczone zasadami epidemii. Poprzez łamanie zasad nie tylko lekceważymy własne życie, ale przede wszystkim nie chronimy innych. (…) Do mediów apeluję o niepodsycanie tego sporu



sobota, 24 października 2020

Ochrona systemu zdrowia, ochrona gospodarki i ochrona seniorów, najsłabszych.

Dziś wszyscy musimy zjednoczyć się, by wygrać z koronawirusem. Solidarność to nasza największa broń w tej walce”. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w telewizyjnym wystąpieniu do wszystkich obywateli, aby nie lekceważyć zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa, wszędzie stosować zasadę: dystans, dezynfekcja, maseczki tam, gdzie one obowiązują. Bądźmy odpowiedzialni, dbając o siebie, dbamy też o innych. Gdyby wprowadzane obecnie obostrzenia nie zadziałały, jeśli będzie konieczny głęboki lockdown, trzeba będzie się na ten krok zdecydować.Być może grozi nam trzecia fala, bo uzależnieni jesteśmy od tego, czy zostanie wynaleziona szczepionka i lekarstwo. Chcemy tak budować życie społeczne i gospodarcze, by móc pracować, uczyć się, żyć i jednocześnie nie zamykać gospodarki, przecinać ten pas transmisyjny covid-19 .Premier: Apeluję do wszystkich obywateli – nie lekceważmy zagrożenia

Cała Polska czerwoną strefą

Od dziś cała Polska jest objęta czerwoną strefą. Rząd zamyka restauracje, a uczniów z klas od 4 do 8 wysyła na naukę zdalną. Wszystko po to, by zahamować epidemię.

Strategia walki z koronawirusem

Zwiększanie liczby łóżek w szpitalach, ustawowe uregulowanie noszenia maseczek i darmowe szczepionki przeciwko grypie dla seniorów -to niektóre z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego przedstawione w Sejmie. Posłowie zajęli się projektami dotyczącymi walki z epidemią koronawirusa.

Premier wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych

Ministerstwo Zdrowia chce w ciągu tygodnia podwoić bazę tzw. łóżek covidowych – poinformował szef resortu Adam Niedzielski. Ma w tym pomóc m.in. prywatne lecznictwo.

Ekspert: Szczyt pandemii dopiero przed nami!

Najprawdopodobniej nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu epidemii. Liczba przypadków raczej będzie rosła – podkreślił w rozmowie specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski.

Respiratorów i łóżek nie brakuje

Na razie w kraju nie brakuje respiratorów i łóżek dla chorych na COVID-19. Ze względu na dynamiczny wzrost zakażeń są tworzone nowe.

W ciągu kilku godzin, dni zaprezentujemy wsparcie dla branż dotkniętych obostrzeniami

W bardzo krótkim czasie, liczonym w godzinach i dniach zaprezentujemy program wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami -poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Kościński: w Polsce jeden z niższych spadków PKB

Polska będzie miała relatywnie wysoki deficyt, ale jednocześnie jeden z najniższych w Europie spadków PKB i wzrost bezrobocia -informuje szef resortu finansów Tadeusz Kościński

Premier: W magazynach jest jeszcze ponad 2 tys. respiratorów

Dokonywane są zakupy sprzętu specjalistycznego; w leczenie koronawirusa zaangażowanych jest około 600 respiratorów, prócz tego wolnych jest 810, a w magazynach znajduje się ich ponad dwa tysiące -
mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki

Średnia płaca. GUS: wzrost zarobków przebił prognozy

We wrześniu do ręki pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w sektorze przedsiębiorstw trafiło około 3870 zł – informuje GUS

Pracownicy największych przedsiębiorstw działających na terenie Polski już gromadzą oszczędności na rachunkach PPK. W trakcie wdrażania są obecnie...

PIE: dobre wyniki rynku pracy we wrześniu; trudny IV kwartał

Wrzesień najprawdopodobniej był ostatnim miesiącem, w którym sytuacja na rynku pracy poprawiła się - ocenił w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS Polski Instytut Ekonomiczny. W IV kwartale
analitycy spodziewają się wzrostu liczby bezrobotnych.

Deficyt budżetu po wrześniu wyniósł około 13 mld zł

Deficyt budżetu państwa po wrześniu tego roku wyniósł około 13 mld zł - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Średnia siła nabywcza w Polsce w 2020 roku wynosi 7 143 euro na mieszkańca,

czyli nieco więcej (51%) od połowy średniej europejskiej, wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2020. Dało to Polsce 28. lokatę w europejskim rankingu i pomimo spadku wartości w liczbach
bezwzględnych, kraj awansował o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku.

MF: zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września wzrosło do 1 bln 100,3 mld zł

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2020 r. wyniosło 1 bln 100,3 mld zł, co oznacza wzrost o 8,9 mld zł względem sierpnia - podało we wtorek w szacunkowych danych Ministerstwo Finansów.

Wiceszef MRiRW: wydatki w budżecie 2021 na rolnictwo wzrosną o 11,5 proc.

Sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2021 rok, nie wprowadzając do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, bez KRUS, wzrosną do 5 mld 159 mln zł, czyli o 11,5 proc. - poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Po dzisiejszym przetargu zamiany stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych wg znowelizowanej ustawy budżetowej na 2020 r. wynosi ok. 99 proc., natomiast stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych wg projektu ustawy budżetowej na 2021 r. wynosi ok. 11 proc." - podał resort finansów.
Od stycznia do sierpnia 2020 r. sprzedaż towarów rolno - spożywczych za granicę osiągnęła wartość 21,9 mld euro, o 1,2 mld euro więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 6 proc.Z danych KOWR wynika, że dynamika wzrostu eksportu przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 10,1 proc., osiągając 7,4 mld euro.
Wedle ekonomistów ING podane w środę przez GUS wrześniowe wyniki sprzedaży detalicznej są zgodne z oczekiwaniami rynkowymi, natomiast dane o produkcji budowlano-montażowej wypadły lekko powyżej oczekiwań.

Wskaźniki inflacji nie napawają optymizmem Według Eurostatu we wrześniu inflacja w Polsce wyniosła 3,8 proc, to najwięcej w całej Unii Europejskiej. Na drugim miejscu pod względem wzrostu cen są Węgry, na trzecim Czechy. Średnia unijna to 0,3 procent.

Produkcja przemysłowa zaskoczyła. Polska zostawia Europę z tyłu

We wrześniu 2020 produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,9 proc. w porównaniu z wrześniem 2019 roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. - Boom! Produkcja przemysłowa zaskoczyła na plus, rosnąc we wrześniu o 5,9 proc. i zbliżyła się do trendu sprzed
pandemii. Poziom produkcji z lutego został w zasadzie osiągnięty – podkreślają analitycy Banku Pekao.

Produkcja przemysłowa we wrześniu rdr wzrosła o 5,9 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 15,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu rdr o 3,5 proc., a mdm wzrostu o 12,6 proc.

Dochody podatkowe odbudowywały się szybciej niż zakładano. Październik trudniejszy

Po sierpniu i wrześniu mogliśmy powiedzieć, że dochody podatkowe odbudowują się nawet szybciej i lepiej niż to zakładaliśmy. (...)Październik na pewno będzie miesiącem trudniejszym ze względu na to, że wprowadzamy pewne obostrzenia - powiedział w TV Republika wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Credit Agricole: produkcja przemysłowa wróciła do poziomu sprzed pandemii

Produkcja ukształtowała się we wrześniu na takim samym poziomie jak w lutym, czyli ostatnim miesiącu przed pandemią - zaznaczyli analitycy Credit Agricole, odnosząc się do wtorkowych danych GUS. Według nich, druga fala pandemii nie doprowadzi do ponownego zerwania globalnych łańcuchów dostaw.

PIE: W IV kwartale spadek produkcji powinien być mniejszy niż wiosną

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu ze względu na pozytywne efekty kalendarzowe - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS. Ocenia, że nawet w przypadku eskalacji epidemii spadek aktywności w IV kwartale powinien być mniejszy niż wiosną.

Kolejny szczyt Trójmorza, tym razem w Tallinie.

W Tallinie ma dojść do powiększenia liczby udziałowców Funduszu Trójmorza, założycielami były Polska i Rumunia, później przystąpiły Węgry, Bułgaria, Estonia i Łotwa, teraz zrobi to także Chorwacja.  Udziałowcami Funduszu w najbliższym czasie mają zostać Europejski bank Inwestycyjny (EBI), Bank Światowy, amerykańska instytucja rozwoju International Development Finance Corporation (IDFC), a także inwestorzy prywatni. Przypomnijmy, że idea Trójmorza, to inicjatywa gospodarczo - społeczna 12 państw Europy, członków Unii Europejskiej, położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego w skład której ostatecznie weszły: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria. Te 12 krajów członków UE, to terytorium 1210 tysięcy km2 (27% powierzchni całej UE), zamieszkałe przez 112 mln ludności (22% populacji
całej UE), z PKB w wysokości 1,6 bln euro (10% PKB UE).

Fundusz Trójmorza sfinalizował pierwszą inwestycję

Fundusz Trójmorza sfinalizował pierwszą inwestycję kupując 100 proc.udziałów w spółce Cargounit zajmującą się leasingiem lokomotyw w Polsce - poinformował w piątek Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który jest założycielem i największym udziałowcem funduszu.

Wydajność pracy w przemyśle, nowe zamówienia i sprzedaż. Oto najnowsze dane GUS

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień 2020 r.spadła 1,4 proc. rok do roku, przy 1,8 proc. niższym zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,7 proc. -
podał Główny Urząd Statystyczny.

Piotr Naimski: projekt Baltic Pipe toczy się zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe toczy się zgodnie z harmonogramem i bez opóźnień - poinformował w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak podkreślił, Gaz-System od 2017 r. wydał już na Baltic Pipe prawie 5 mld zł.

Dwie oferty na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego

Dwa porty lotnicze - Incheon w Seulu i Narita w Tokio – złożyły oferty w postępowaniu na doradcę strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała spółka. Wybór doradcy ma nastąpić przed końcem tego roku, a umowa ma być podpisana na trzy lata.

Dworczyk: w ciągu kilkunastu miesięcy przetarg na budowę trasy S8

Mamy nadzieję, że w ciągu kilkunastu miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na budowę trasy S8 z Wrocławia do Kłodzka – powiedział w czwartek we Wrocławiu szef KPRM Michał Dworczyk.

Min. P. Czarnek: Musimy zablokować rozwój pandemii

Jesteśmy w trudnej sytuacji, zdajemy sobie sprawę z oczekiwań i z tego, że im więcej edukacji stacjonarnej, tym lepiej dla uczniów, ale musimy zablokować rozwój pandemii, musimy się zastosować do podjętych decyzji – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dariusz Piontkowski powołany na sekretarza stanu w MEN

Były minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski został w piątek powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej –poinformował resort edukacji na Twitterze. Na sekretarza stanu ponownie powołana została Marzena Machałek.

Rząd wprowadza ułatwienia dla osób skierowanych na kwarantannę,

Rząd wprowadza ułatwienia dla osób skierowanych na kwarantannę, objętych izolacją domową lub ubiegających się o wypłatę zasiłku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam pozyska dane konieczne do wypłaty świadczenia.

Prawna ochrona życia od poczęcia

Trybunał Konstytucyjny uznał tzw. aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej. Tym samym została rozszerzona ochrona życia w Polsce. Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Bóg zapłać wszystkim za te szlachetne działania

Wyrażamy wielkie uznanie dla odwagi i rzetelności sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz ogromną wdzięczność dla inicjatorów i uczestników wielkiego ruchu społecznego, który stanął w obronie świętości każdego ludzkiego życia – powiedział w czwartek metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Rząd rozszerzy program „Za życiem”

Prawo i Sprawiedliwość – w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej – zapowiada zwiększenie pomocy finansowej dla mam, które wychowują chore dzieci.
Rozszerzony zostanie program „Za życiem”.

Polska wśród państw, które podpisały Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego.

Polska należy do ponad 30 państw, które podpisały Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego. To międzynarodowe porozumienie w obronie życia. Treść dokumentu wskazuje, że tzw. aborcja nie może być uznana za metodę planowania rodziny.

GUS: Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w sierpniu

Stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 1.023,7 tys. wobec 1.028,0 tys. osób w sierpniu.

MRPiT: w październiku sprzedaż detaliczna sięgnie ok. 2 proc.

W październiku wzrost sprzedaży detalicznej wyniesie ok. 2 proc. -szacuje Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii w środowym komentarzu do danych GUS. Dodano, że największych wzrostów należy spodziewać się w sprzedaży mebli, farmaceutyków oraz żywności.

MRiRW: kompromis w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Unijni ministrowie rolnictwa osiągnęli kompromis dotyczący Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. Zgodzono się m.in. na przeznaczenie minimum 20 proc. środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne, sprzyjające ochronie środowiska - poinformował resort rolnictwa.

Poczta Polska dostarczyła specjalistyczny sprzęt do ponad 360 szpitali

Poczta Polska we wrześniu dostarczyła specjalistyczny sprzęt do ponad 360 szpitali na terenie całego kraju - poinformowała w środę spółka. Jak dodano, w tym tygodniu Poczta dostarczyła respiratory i
kardiomonitory m.in. do dwóch stołecznych placówek medycznych, w tym szpitala bródnowskiego

Pekao: W IV kw. czeka nas spadek PKB o 4 proc.

Struktura danych o sprzedaży detalicznej wskazuje na istnienie głębszych pandemicznych szram niż się spodziewaliśmy - ocenia Piotr Bartkiewicz z Banku Pekao. Dodał, że według szacunków PKB spadł w III
kw. br. o 0,5 proc. r/r, a w IV kw. br. spadnie o 4,0 proc. r/r, z powodu ograniczania konsumpcji

Borys: niektóre branże w trudnej sytuacji

Branże związane głównie z hotelarstwem w dużych miastach, gastronomią czy lotnictwem są cały czas w bardzo trudnej sytuacji –powiedział w TOK FM Paweł Borys

GUS zrewidował dane o PKB za II kw. do –8,4 proc.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kw. 2020 r. o +1,9 proc. rdr wobec +2,0 proc. szacowanych wcześniej, a w II kw. PKB spadł o 8,4 proc. rdr wobec poprzednich wyliczeń -8,2 proc.

ZUS: w październiku więcej zwolnień lekarskich

Od 1 do 20 października 2020 r. wystawiono 1,8 mln zaświadczeń lekarskich. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego oznacza to wzrost o 23,5 proc. - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Borys: projekt KO pozbawi pracowników możliwości wpłat na PPK przez pracodawców

Zapowiadany przez KO projekt dot. PPK oznacza pozbawienie milionów pracowników środków w postaci wpłat pracodawcy na PPK - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Według niego takie propozycje wywołują chaos i podważą zaufanie do rozwiązań emerytalnych.

Spółka Polskie LNG nie ma już racji bytu

Nie ma przesłanek, by utrzymywać spółkę Polskie LNG, powołaną do budowy terminala LNG, gdy terminal już jest i działa - tak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski uzasadnił połączenie Polskiego LNG z Gaz - Systemem.

50 mln zł na remonty w polskich stoczniach

Polska Żegluga Morska - największy polski armator wyremontuje w tym roku w polskich stoczniach 13 swoich statków. Łączny koszt remontów to około 50 mln zł.

Borsuk po testach ogniowych. Kiedy trafi do wojska?

We wrześniu 2020 r. na poligonie w Drawsku Pomorskim pojawił się prototyp Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP) pk. Borsuk. Pojazd, wraz z zainstalowanym Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym ZSSW-30 przeszedł serie badań i sprawdzeń, w tym testów ogniowych.

System przeciwlotniczy Pilica na ostatniej prostej. Trwają badania zdawczo-odbiorcze

System jest przeznaczony do obrony stałych i ruchomych obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. Rozwiązania wykorzystane w PSR-A Pilica PGZ zamierza zastosować również w innych projektach z zakresu obrony przeciwlotniczej. Wykonawcą przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica jest konsorcjum PGZ-Pilica, które tworzą spółki Grupy PGZ: PGZ S.A., PIT-Radwar, PCO oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów .

PE przyjął stanowisko w sprawie reformy polityki rolnej UE po 2022 r.

Przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE - informuje Parlament Europejski w przyjętym w piątek stanowisku ws. reformy polityki rolnej UE po 2022 r.

Unia Europejska z porozumieniem w sprawie. prawa klimatycznego

Unijni ministrowie środowiska wypracowali na piątkowym posiedzeniu porozumienie ws. proponowanego europejskiego prawa o klimacie, zostawiając jednak decyzje dotyczące celu redukcji gazów cieplarnianych na 2030 r. dla szefów państw i rządów.

UE robi krok w kierunku zwiększenia bioróżnorodności i ochrony obszarów przyrodniczych

Przedstawiciele państw członkowskich zatwierdzili w piątek założenia strategii ws. bioróżnorodności i jej cele dotyczące ochrony i odbudowy przyrody. "27" zgodziła się m.in. na to, by co najmniej 30 proc.
obszarów lądowych UE było chronione.

UE: Eurostat: dług publiczny w strefie euro wzrósł do 95,1 proc.

Dług publiczny w krajach strefy euro wzrósł do 95,1 proc. PKB w drugim kwartale tego roku - podał w czwartek Eurostat. Pod koniec marca wskaźnik ten wynosił 86,3 proc. PKB. Wzrost zadłużenia to konsekwencja pandemii koronawirusa.

ECDC: rozwój pandemii w 23 krajach UE i W. Brytanii budzi poważne zaniepokojenie

Rozwój pandemii koronawirusa w 23 krajach UE i Wielkiej Brytanii budzi obecnie "poważne zaniepokojenie" - ogłosiło w piątek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wzywając do „natychmiastowych działań”.

KE: Irlandczycy, Polacy i Litwini największymi optymistami co do przyszłości UE

W trudnym czasie pandemii wśród narodów Unii Europejskiej Irlandczycy, Polacy i Litwini są największymi optymistami co do przyszłości Wspólnoty - wynika z badania Eurobarometr, którego wyniki przedstawiła w piątek Komisja Europejska.

USA: Grenell: Polska zbliżyła się do USA, to sukces polityki Trumpa

Polska zbliżyła się do Stanów Zjednoczonych, to sukces polityki zagranicznej prezydenta USA Donalda Trumpa - ocenił w artykule na portalu The Hill bliski współpracownik Trumpa, były amerykański
ambasador w Niemczech Richard Grenell.

Ambasada USA: umowa międzyrządowa ws. atomu zawarta

Ambasada USA w Polsce poinformowała o zawarciu polsko-amerykańskiej międzyrządowej umowy o współpracy między rządami w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

Marek Dietl: pierwszymi ofiarami mogą być banki

Instytucje finansowe mają cięższy czas; wielu inwestorów obawia się, że potencjalnie, gdyby doszło do pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce, pierwszymi ofiarami mogą być banki - powiedział w środę prezes GPW Marek Dietl. Zauważył, że sektor informatyczny notuje rekordowe wartości indeksów.

Polska proponuje utworzenie unijnego funduszu solidarności energetycznej

Polska przedstawiła na forum UE propozycję utworzenia funduszu solidarności energetycznej, w ramach którego biedniejsze państwa członkowskie otrzymywałaby środki na ochronę gospodarstw domowych przed wzrostem cen energii w związku ze zwiększonymi ambicjami klimatycznymi.

Ruszyła nowa procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich

Ruszyła nowa procedura wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Do 27 października posłowie mają termin na składanie wniosków z kandydaturami. Ponownie o tę funkcję ma się starać mec. Zuzanna
Rudzińska-Bluszcz.

Białystok: KAS przekazała sanepidowi nielegalny alkohol

Ponad 231 litrów wysokoprocentowego alkoholu zabezpieczonego przez podlaską KAS w ramach jej działań kontrolnych trafiło w piątek w Białymstoku do wojewódzkiej stacji sanepidu. Będzie on wykorzystany do działań dezynfekcyjnych związanych z pandemią koronawirusa.

Śledztwo ws. Romana Giertycha

Jest decyzja prokuratury w sprawie Romana Giertycha. Adwokat nie może opuszczać kraju, został objęty dozorem policji i otrzymał zakaz wykonywania zawodu.

Karabinierzy oraz CBA przesłuchali włoską nieruchomość należącą do Romana G.

W ramach międzynarodowej pomocy prawnej włoscy karabinierzy, przy asyście funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przeszukali położoną we Włoszech nieruchomość należącą do adwokata Romana G.

Jacek P. miał przekazywać Nowakowi pieniądze

To Jacek P. osobiście miał przekazywać Sławomirowi Nowakowi pieniądze pochodzące z przestępstwa - napisał portal wPolityce.pl.

Remont Sali Kongresowej? Ratusz nie wie kiedy się skończy

Władze Warszawy nie potrafią podać daty zakończenia remontu Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Trwa on już ponad 6 lat, czyli dwa razy dłużej niż budowa PKiN i będzie kosztował ponad 200 mln zł.

 Podejrzany o wypranie 10 mln zł zarobionych na dopalaczach za pośrednictwem kantoru

Na polecenie prokuratury zatrzymano mężczyznę, który miał wyprać dla przestępców ok. 10 mln złotych za pośrednictwem kantoru wymiany walut. Śledztwo, w którym 23 osoby podejrzane są o handel dopalaczami przez internet, prowadzi Prokuratura Krajowa w Szczecinie.

W woj. opolskim CBŚP zlikwidowało podziemną plantację konopi indyjskich

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało podziemną plantację konopi indyjskich, do której wejście było całkowicie zamaskowane. Mężczyzna podejrzany o uprawę krzewów na widok funkcjonariuszy wyskoczył przez okno – przekazała w środę rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Prokuratura o rzekomych prześladowaniach Zbigniewa S.: Był skazany 28 razy, to przestępca

Zbigniew S. po zwolnieniu z aresztu śledczego wyjechał do Norwegii i ubiega się o azyl polityczny. Sam Zbigniew S. twierdzi, że jest w Polsce prześladowany, a jego rodzina kryminalizowana. Prokuratura
Krajowa podała, że "przestępca ten w ciągu ostatnich 20 lat był skazany 28 razy" m.in. za oszustwa, zniesławienia i znieważenia.

KAS: wykryto firmy z Wielkopolski i Mazowsza wyłudzające VAT

Wykryto firmy z Wielkopolski i Mazowsza, które naraziły Skarb Państwa na blisko 8 mln zł strat - poinformowała we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

CBŚP zlikwidowało dwa laboratoria amfetaminy w Łodzi i pod Sochaczewem

Zlikwidowane dwa laboratoria amfetaminy i BMK, sześć osób zatrzymanych i tymczasowo aresztowanych – to efekt współpracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz prokuratury w Płocku oraz Łodzi.

Magdalena K., podejrzana o kierowanie gangiem kiboli Cracovii, zostanie wydana Polsce

Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy zgodził się na wykonanie europejskiego nakazu aresztowania wobec 32-letniej Magdaleny K. Kobieta była poszukiwana czerwoną notą Interpolu za kierowanie bojówką pseudokibiców Cracovii.

Prokuratura Rejonowa w Gdyni złożyła zażalenie na decyzję sądu w sprawie Aleksandra K.

Prokuratura Rejonowa w Gdyni złożyła zażalenie na decyzję sądu,który odmówił zastosowania tymczasowego aresztu dla Aleksandra K. podejrzanego o pobicie redaktora TVP Gdańsk.

R.Ziemkiewicz: Nie wyjaśnimy problemu z tzw. rewolucją LGBT, jeżeli niezdamy sobie sprawy, że jest ona częścią kulturowej kolonizacji

Jestem głęboko przekonany, że nie wyjaśnimy problemu z tzw.rewolucją LGBT, jeżeli nie zdamy sobie sprawy z tego, że ta rewolucja jest częścią kulturowej kolonizacji i jest nam narzucana. Dawna
Rzeczpospolita Obojga Narodów była jakby prefiguracją Unii Europejskiej, gdyż stworzyła ją podobna nadzieja, że można zbudować państwo oparte na idei praw równych i wspólnych – powiedział Rafał Ziemkiewicz w trakcie konferencji „Zderzenie kulturowe w UE – Czy Polska ma szansę?”.

 

sobota, 17 października 2020

Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę.

Abp Gądecki przypomniał że Karol Wojtyła przyszedł na świat w roku Bitwy Warszawskiej. "Doświadczył niemieckiej okupacji i komunistycznej władzy, jaka nastała w Polsce po II wojnie światowej. Spotkanie z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i rosyjskim, podobnie jak i doświadczenie bycia robotnikiem, głęboko wpłynęły na jego postrzeganie świata" - napisał Gądecki.Papież wspierał duchowo i intelektualnie antykomunistyczną opozycję w Europie Środkowej, publikując, m.in. encykliki o teologii i duchowości pracy ludzkiej, czy też nauczając na temat etyki solidarności. Ceną, jaką zapłacił m.in. za zaangażowanie w ten dialog ze światem robotniczym był zamach na jego życie. Wydaje się, że św. Jan Paweł II zasłużył na włączenie go do grona papieży, co do których przyjął się zwyczaj używania tytułu +Wielki+Jan Paweł II nigdy nie pogodził się z podziałem Europy

"Od pierwszych decyzji, które podejmował Jan Paweł II, było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa w znaczeniu eschatologicznym. Kościół Chrystusowy otworzył swoje podwoje dla całej ludzkości jak nigdy dotąd. Słowa Jana Pawła II +Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi+ będą stanowiły od tej chwili przesłanie całego pontyfikatu" – zwrócił uwagę premier.  W czerwcu 1979 roku w Warszawie, "nasz Ojciec Święty wlał w nasze serca i umysły podstawowy element przemian, które nastąpiły w 1980 roku – solidarność. I od tej pory Jan Paweł II i Solidarność, ta Wielka Solidarność, i ta tkwiąca w każdym z nas, staną się jedną całością" .

Papieskie zawołanie „Totus Tuus” to dla nas drogowskaz na trudny czas pandemii

Zawołanie papieża Jana Pawła II "Totus Tuus Maria” jest nie tylko syntezą jego pontyfikatu, ale drogowskazem zwłaszcza dziś, kiedy światem targają konflikty zbrojne, pandemia i trudne do przewidzenia zjawiska atmosferyczne, które budzą lęk i trwogę - powiedział ks. abp Henryk Hoser.

M. Morawiecki: Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków

Nasze strategiczne cele to chronić życie i zdrowie Polaków, w szczególności narażone z powodu koronawirusa są osoby starsze; nasza strategia dotyczy w szczególności seniorów, by mogli być w samoizolacji i przez to unikać zarażenia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Coraz więcej osób zakażonych koronawirusem w Polsce

Coraz więcej osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Czy czeka nas kolejny lockdown? Premier Mateusz Morawiecki mówił, że potrzebujemy restrykcji, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki.

ECDC: Polska na 18. miejscu wśród europejskich państw pod względem nowych zakażeń

Według środowych danych ECDC zebranych dla 31 krajów, Polska znajduje się na 18. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Polska jest na siódmym miejscu.

Morawiecki: nie poszliśmy błędną drogą

Prestiżowy periodyk medyczny The Lancet opublikował naukowy konsensus dotyczący COVID19. Nie poszliśmy błędną drogą budowania tzw. zbiorowej odporności. Nie idziemy też drogą państw, które kolejny raz wprowadzają całkowity lockdown. Idziemy drogą środka, ale zahamowanie zachorowań jest
w naszych rękach. To kwestia OSOBISTEJ odpowiedzialnej postawy DDM i wietrzenie -napisał Mateusz Morawiecki.

Premier: zamknięcie gospodarki odbyłoby się ze szkodą dla życia ludzi, miejsc pracy

Zamknięcie gospodarki odbyłoby się ze szkodą dla setek tysięcy miejsc pracy, życia ludzi, możliwości finansowych państwa polskiego -ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. "Te racje trzeba
koniecznie wyważyć" - zaznaczył.

Premier M. Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami opozycji nt. strategii walki z epidemią

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał we wtorek z przedstawicielami opozycji na temat strategii walki z epidemią koronawirusa. Spotkanie odbyło się w formie telekonferencji.

Premier: oprócz walki z wirusem zmagamy się z zalewem fake newsów

Oprócz walki z wirusem ponownie musimy zmagać się z zalewem fake newsów, czasem wyjątkowo obrzydliwych; przestańcie wprowadzać ludzi w błąd - zaapelował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

MF: na rachunkach walutowych we wrześniu ponad 7 mld euro

Na koniec września 2020 r. stan środków walutowych na rachunkach budżetowych wyniósł 7 mld 252,3 mln euro - podał resort finansów w czwartek w komunikacie.

Druga fala uderza w gospodarkę. Poznaj aktualne prognozy

Narastająca fala zakażeń koronawirusem ponownie uderza w gospodarkę. Słabnie wiara ekonomistów w szybkie odbicie aktywności gospodarczej - w kształcie litery V.  Konsumpcja ograniczona obawami o przyszłość nie będzie w najbliższym półroczu motorem napędzającym gospodarkę. Szykuje się rewizja prognoz w dół.

Polski podatek od sprzedaży detalicznej nie narusza prawa Unii.

Polski podatek od sprzedaży detalicznej i węgierski podatek od reklam nie naruszają prawa Unii w dziedzinie pomocy państwa - uznała w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna TSUE.
W wydanej w czwartek opinii rzecznik generalna Juliane Kokott zaproponowała, aby Trybunał oddalił odwołania Komisji i utrzymał w mocy wyroki Sądu. Stwierdziła, że prawo dot. pomocy państwa nie stoi na przeszkodzie progresywnemu opodatkowaniu przychodów przedsiębiorstw.

MFW znacząco podwyższył prognozy gospodarcze dla Polski

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył w prognozy dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,6 proc. z -4,6 proc. (prognozy z czerwca 2020 r.), a w 2021 r. do 4,6 proc. z 4,2 proc. - wynika z jesiennej edycji World Economic Outlook (WEO).
MFW jest kolejną instytucją, która pozytywnie ocenia Polskę, prognozy funduszu dot. PKB są bardziej optymistyczne niż założone przez nas - komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej

Prognozy deficytu sektora finansów publicznych przedstawione przez MFW są bardziej optymistyczne od naszych - ocenia minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Tłumaczy, że fundusz zakłada niższą recesję i szybsze odbicie polskiej gospodarki.

PKO BP: sierpniowe saldo obrotów bieżących najwyższe od połowy lat 90-tych

Rachunek obrotów bieżących odnotował w sierpniu 12. z rzędu nadwyżkę (947 mln EUR), a w ujęciu 12-miesięcznym jego saldo wzrosło do 3 proc. PKB i osiągnęło ten poziom po raz pierwszy od połowy lat 90-tych -podkreślili analitycy PKO BP komentując środowe dane NBP.

Eksport w górę, import w dół. Polska ma wyraźnie dodatnie saldo

W sierpniu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 4,2 mld zł - poinformował w środę NBP. Jak dodano w analogicznym okresie 2019 roku było ujemne i wyniosło 2,9 mld zł.
Premier o roli Polski jako integratora w ramach wspólnoty transatlantyckiej

Trzeba przemyśleć rolę Polski w Europie w ramach wspólnoty transatlantyckiej, Polski jako integratora - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podsumowując X Kongres "Polska Wielki Projekt". Za "znakomity" uznał wybór Bronisława Wildsteina na laureata Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Wiceszef MSZ P. Jabłoński ma zostać pełnomocnikiem rządu ds. Inicjatywy Trójmorza

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński ma zostać powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. Inicjatywy Trójmorza. Tak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w rządzie.

Wpływy do budżetu wracają do poziomów sprzed pandemii

Wpływy do budżetu, zwłaszcza z VAT, wracają do wcześniejszych poziomów - oznajmił w środę 14 października w Senacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. Jego zdaniem wraz ze wzrostem dochodów z VAT, w tym roku dochody budżetu mogą być na poziomie mniej więcej z 2019 r.

Eurostat: produkcja przemysłowa w Polsce w sierpniu wzrosła o 1,3 proc. rdr

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w sierpniu o 1,3 proc. rdr, po wzroście o 0,9 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat. (PAP)

Premier: w ramach tarczy antykryzysowej wykorzystano ok. 70 mld z 112 mld obligacji

Cały czas płynie pomoc do przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy. W ramach pierwszej tarczy antykryzysowej mamy możliwość emisji obligacji do poziomu 112 mld, wykorzystano ok. 70 mld. Z branżami najbardziej dotkniętymi obostrzeniami będziemy dyskutować, jak i pomóc -powiedział premier Mateusz Morawiecki.

MRPiT: 145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Według stanu na 16 października 2020 r. wartość przyznanej pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej wynosi 145 mld zł - podał resort rozwoju, pracy i technologii w piątek na swojej stronie internetowej.

Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Prawie połowa Polski w czerwonej strefie

Zakaz organizowania wesel w strefie czerwonej oraz ograniczenie liczby ich uczestników w strefie żółtej, to niektóre z nowych obostrzeń, które na konferencji prasowej ogłosili premier Mateusz Morawiecki i
minister zdrowia Adam Niedzielski. W strefie czerwonej od 17 października znajdą się 152 powiaty, czyli prawie połowa Polski.

Gospodarczy Sztab Kryzysowy m.in. o wsparciu dla firm dotkniętych pandemią

Instrumenty i dodatkowe formy wsparcia dla przedsiębiorców z branż, które mają ograniczone możliwości dochodowe w wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonymi w związku z tym zasadami bezpieczeństwa –znalazły się wśród tematów piątkowego posiedzenia Gospodarczego Sztabu
Kryzysowego.

Szef MON: Do czerwca ponad 100 tys. żołnierzy przeszło szkolenia medyczne

Już na początku pandemii podjąłem decyzję, dzięki której do czerwca ponad 100 tys. żołnierzy przeszło szkolenia medyczne -podkreślił w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, żołnierze są gotowi wspierać cywilną służbę zdrowia w opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Niemiecki rząd nie wdraża unijnych uchwał. 50 postępowań ws. uchybień ministrów

Przeciwko niemieckiemu rządowi federalnemu Komisja Europejska prowadzi obecnie 50 postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wynika z odpowiedzi Ministerstwa Gospodarki na zapytanie posła FDP Markusa Herbranda - pisze tygodnik "Spiegel"

 

Prezes PiS stanowczo o naciskach UE

Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę, nie damy się
terroryzować pieniędzmi, będzie weto; jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski -mówił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „GPC”.Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz - bo już to mówiłem -jesteśmy po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku.

UE: Szef frakcji EPL do J. Kaczyńskiego: nikt nikogo nie szantażuje

Nikt nikogo nie szantażuje, panie Kaczyński - w ten sposób szef największej frakcji w europarlamencie Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber odniósł się do wywiadu szefa PiS, w którym grozi on
zawetowaniem budżetu UE.

Niemcy: Spiegel: Jarosław Kaczyński to najpotężniejszy człowiek w Polsce

Jest świetnym taktykiem: czasami jawi się jako charyzmatyczny przywódca, czasami jako człowiek z ludu. Właściwie Kaczyński woli działać w tle, tak jak robił to przez ostatnie pięć lat rządów jego
partii Prawo i Sprawiedliwość - pisze we wtorek publicysta Jan Puhl w tygodniku "Spiegel".

Na unijnym forum szczególnie ważna dla Polski batalia

Przywódcy państw i rządów na zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie UE będą dyskutować na temat klimatu, w tym po raz pierwszy o nowym celu klimatycznym na 2030 rok. Na razie nie zanosi się jednak na decyzje.

To może być dobra dekada rozwoju dla Polski

Polsce nie grozi stracona dekada, ale czy powrócimy na ścieżkę trwałego rozwoju 3-4 proc. wzrostu PKB nie jest już takie oczywiste Paweł Borys, prezes PFR na łamach „Polskiego Kompasu 2020”

Wiemy, co polski biznes myśli o europejskich wartościach

Większość przedsiębiorców (55 proc.) uważa, że tradycyjne europejskie wartości i system demokratyczny mają pozytywny wpływ na szybki rozwój unijnej gospodarki i jej rolę we współczesnym świecie -taki wniosek płynie z badania opinii "Europa przyszłości". Sęk w tym, co się rozumie się przez "europejskie wartości".

UE: Ruszyły negocjacje ws. mechanizmu warunkowości; PE i prezydencja - daleko od siebie

Pierwsza runda rozmów trójstronnych z udziałem niemieckiej prezydencji, Komisji Europejskiej i europarlamentu w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE zakończyła się bez niespodzianek. Strony pozostały przy swoich stanowiskach w kwestii praworządności.

Polska i Węgry przyjęły wspólne stanowisko ws. uzależnienia finansowania UE od kwestii

Polska i Węgry nie zgadzają się, aby kwestie finansowania państw z budżetu Unii Europejskiej były uzależnione od kwestii praworządności. Takie jest wspólne stanowisko obu państw, które przedstawiła dziś marszałek polskiego Sejmu.

MFW prognozuje deficyt sektora gg Polski w '20 na 10,5 proc. PKB, w '21 deficyt 4,3 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował prognozę salda sektora general government Polski w 2020 r. do -10,5 proc. PKB z -6,7 proc. szacowanych w kwietniu, a na 2021 r. prognozuje saldo gg na -4,3 proc. PKB wobec -3,5 proc. poprzednio - podał MFW w cyklicznym raporcie Fiscal Monitor.

Budżet MON pozytywnie oceniony przez podkomisję ds. finansów wojska

Sejmowa podkomisja stała do spraw budżetu i finansów Sił Zbrojnych RP pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu państwa na 2021 r. w części obrona narodowa.

Polska gospodarka cyfrowa na fali wznoszącej

Gospodarka cyfrowa w Polsce wzrosła o 18,4 proc. w okresie od stycznia do maja 2020 roku, czyli 2,5-krotnie szybciej niż średni wzrost w latach 2017-2019.

Polacy rzadziej chodzą do sklepów, ale jednorazowe zakupy rosną

Polacy w pierwszych sześciu miesiącach tego roku odwiedzili sklepy o 12 proc. rzadziej niż przed rokiem - wynika z analiz Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia. Jednocześnie o 20 proc. wzrosła wartość średnich jednorazowych zakupów np. żywności - podano.

Polska zdecydowanym liderem w regionie. Nie przeszkodziła nawet pandemia

W I połowie 2020 r. inwestycje w sektorze nieruchomości w Polsce stanowiły blisko połowę całkowitego wolumenu transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) - stwierdza firma doradcza KPMG International w raporcie "Property Lending Barometer 2020".

Gospodarczy patriotyzm konsumencki

Po raz pierwszy od lat państwo dało przedsiębiorcom wyraźny sygnał:nie jesteście sami - pisze Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” we wstępie do rocznika „Polski Kompas 2020”

Plan blisko 110 mld zł deficytu w budżecie na ten rok jest bezpieczny

Plan blisko 110 mld zł deficytu jest bezpieczny z punktu widzenia podejmowania decyzji. Spodziewam się, że deficyt będzie niższy niż zaplanowany – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowy komitet w strukturze rządu

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych – to nazwa rządowego komitetu, którym będzie kierował wicepremier Jarosław Kaczyński.

Borys: debiut Allegro na GPW to dobra wiadomość dla rynku kapitałowego

Udany debiut Allegro na Giełdzie Papierów Wartościowych to dobra wiadomość dla polskiego rynku kapitałowego i pośrednio też uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) - ocenił w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

To będzie złota dekada dla Polski

Polski okręt szczęśliwie przetrwał wiosenny sztorm. Przed nami jeszcze długa droga do bezpiecznej przystani – pisze premier Mateusz Morawiecki w „Polskim Kompasie 2020”
Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do drugiej fali pandemii koronawirusa - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas rozpoczętego w poniedziałek, w wersji online, X Europejskiego Kongresu Finansowego.

Zgodna współpraca rządu i NBP tworzy szansę na szybki powrót wysokiego tempa wzrostu
Koordynacja polskiej polityki pieniężnej i polskiej polityki budżetowej jest wskazana w każdych warunkach. Szczególne znaczenie ma jednak w warunkach kryzysowych, w tym także w warunkach epidemii koronawirsua. To bowiem zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych szczególnie ważne jest budowanie u obywateli przekonania, że poszczególne segmenty władzy publicznej działają zgodnie

Kościński: recesja w Polsce w tym roku będzie najsłabsza w UE

Polska będzie przechodziła w tym roku przez najsłabszą recesję w całej Unii Europejskiej - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas rozpoczętego w poniedziałek, w wersji online, X Europejskiego Kongresu Finansowego.

Premier: Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt od początku przyszłego roku

Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt zostanie powołana szybko, od początku przyszłego roku - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Według niego rząd zajmie się nowymi przepisami na kolejnym swoim posiedzeniu.
Przywódcy państw i rządów krajów UE uznali w czwartek na szczycie w Brukseli, że sytuacja epidemiczna w Europie jest bezprecedensowa i niepokojąca. Liderzy wezwali do większej koordynacji działań. Rada Europejska ma wracać regularnie do tego tematu.

Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania; najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.

PIE: inflacja bazowa w IV kwartale ok. 3,7 proc. rdr; silniejsze wahania na początku 2021 r.

Inflacja bazowa w IV kwartale tego roku wyniesie ok. 3,7 proc.;większych wahań oczekujemy dopiero na początku 2021 r. - prognozująanalitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w komentarzu do czwartkowych danych GUS.

W magazynach ARM jest zapas około 1,5 tys. respiratorów

W magazynach Agencji Rezerw Materiałowych jest zapas około 1,5 tys. respiratorów, choć ich dokładna liczba chroniona jest tajemnicą państwową - powiedział prezes ARM Michał Kuczmierowski

Kluczowy powrót na ścieżkę wzrostu

Potrzebujemy inwestycji publicznych na dużą skalę. Tylko w ten sposób uda się zachować skłonność do inwestycji prywatnych - Tadeusz Kościński, minister finansów w „Polskim Kompasie 2020”

Pandemia: Łóżek w szpitalach nie zabraknie

Dysponujemy odpowiednią liczbą łóżek szpitalnych czy respiratorów; sytuacja jest zupełnie inna niż wiosną i w żadnym wypadku nie można mówić, że ten czas został zmarnowany

Dekoncentracja mediów, podział Mazowsza i dalsze zmiany w sądownictwie

Zjednoczona Prawica planuje na jesień ofensywę programową. Chce m.in. dekoncentracji mediów, podziału Mazowsza i dalszych zmian w sądownictwie. Na to, czy te plany uda się zrealizować, wpływ będzie miała sytuacja zdrowotna. Polska zmaga się z epidemią.

Trafiło do nas dwóch młodych ludzi, którzy "aktywnie obrażali"personel medyczny i nie wierzyli w koronawirusa, mówi prof. Krzysztof Simon z oddziału zakaźnego szpitala we Wrocławiu

Wśród uczestników obecny był poseł Konfederacji, Grzegorz Braun. W zdecydowanej większości, manifestujący nie nosili maseczek. Braun mówił m.in. o wytresowaniu Polaków  i terrorze sanitarnym.To jest wojna — oznajmił Braun. Wyjaśnił, że jeżeli teraz społeczeństwo zgodzi się na ograniczenie wolności, np. poprzez nakaz zakrywania ust i nosa, to w przyszłości rządzący pozbawią
ich innych dużo ważniejszych praw.

Polska w TSUE: nie ma żadnych dowodów, że polskie sądy nie spełniają wymogu

Nie ma podstawy, by twierdzić, że wymiar sprawiedliwości w Polsce nie spełnia wymogu niezależności - przekonywała w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu wiceminister sprawiedliwości Anna
Dalkowska. KE dowodziła, że wprowadzone reformy doprowadziły do systemowych nieprawidłowości.

Francja: "Le Monde": Polska opracowała plan solidarności dla Białorusinów

Polska opracowała plan solidarności dla Białorusinów, aby pomóc prześladowanym przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Ranni podczas antyreżimowych demonstracji są leczeni w Polsce – pisze dziennik "Le Monde" w obszernym reportażu z sanatorium w Dusznikach-Zdroju.

IPN i ABW odzyskały ponad 100 tajnych dokumentów SB

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej i agenci Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odzyskali ponad 100 tajnych dokumentów Służby Bezpieczeństwa przetrzymywanych przez byłego funkcjonariusza wywiadu PRL.

J. Przyłębska: TK z całą powagą pochyla się nad ustawą dezubekizacyjną

„Trybunał Konstytucyjny z całą powagą pochyla się nad ustawą dezubekizacyjną” – zapewnia prezes Trybunału Julia Przyłębska. Wyrok ws. konstytucyjności jej zapisów poznamy jutro.

KAS: Zlikwidowana nielegalna fabryka mogła pakować 150 paczek papierosów na minutę

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji Zarządu w Olsztynie (CBŚP) zlikwidowały fabrykę nielegalnych papierosów; mogła ona pakować 150 paczek papierosów na minutę - informuje KAS.

Izba Dyscyplinarna SN uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek wieczorem nieprawomocnie uchyliła immunitet krakowskiej sędzi Beacie Morawiec. O uchylenie immunitetu wnioskowała prokuratura, która zamierza postawić sędzi m.in. zarzuty korupcyjne.

Warszawa. Gigantyczne pieniądze dla kancelarii, która skarży decyzje komisji weryfikacyjnej

Ponad pół miliona złotych zapłacił stołeczny urząd miasta prywatnej kancelarii za wnoszenie skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich – wynika z odpowiedzi miasta na interpelację wiceprzewodniczącego Rady Warszawy
Dariusza Figury (PiS)

KAS wykryła proceder unikania podatków w spółce handlującej tekstyliami z Azji

Na co najmniej 9 mln zł szacuje Krajowa Administracja Skarbowa straty Skarbu Państwa wynikłe z procederu unikania płacenia podatków przez mazowiecką spółkę handlującą w internecie tekstyliami
sprowadzanymi z Azji. Prezes tej firmy podejrzany jest o oszustwa podatkowe.

Dolnośląscy policjanci rozbili grupę przestępczą, zajmującą się m.in. wyłudzeniami podatku

Dolnośląscy policjanci zatrzymali sześć osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej, zajmującej się praniem pieniędzy i wyłudzeniami podatku VAT przy obrocie cynkiem, niklem, ołowiem oraz
katodami miedzianymi. Straty Skarbu Państwa wynoszą co najmniej 209 mln zł.

CBA zatrzymało Dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii

CBA zatrzymało we wtorek Dyrektora Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie w związku z przywłaszczeniem sprzętu ochronnego. W Prokuraturze Okręgowej dyrektor usłyszy zarzuty nadużyć w związku z epidemią koronawirusa – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

CBA zatrzymało 7 osób działających w grupie przestępczej,

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedem osób działających w grupie przestępczej, powołujących się na wypływy w instytucjach publicznych, m.in. w organach ścigania i spółkach Skarbu
Państwa.

Straż Graniczna: Zatrzymano poszukiwanego czerwoną notą Interpolu

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali na warszawskim Lotnisku Chopina mężczyznę poszukiwanego czerwoną notą Interpolu za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem - przekazała we wtorek rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej por. SG Dagmara Bielec-Janas.

CBA zatrzymało Romana Giertycha

W dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę. Trwa przeszukanie naszego domu - napisała na Twitterze córka adwokata Maria Giertych.

Roman Giertych i Ryszard K. z zarzutami

Zatrzymani na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu biznesmen Ryszard K., adwokat Roman Giertych i inne osoby usłyszały zarzuty dot. przywłaszczenia i wyprowadzenia w latach 2010-2014 ze spółki deweloperskiej kwoty ok. 92 mln zł - poinformowała Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Ryszarda K.; Roman G. został zawieszony w czynnościach adwokata

Wobec pięciu podejrzanych, w tym Ryszarda K., prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Z kolei wobec Romana G. ustanowiono m.in. 5 mln zł kaucji, zawieszenie w czynnościach adwokata, zakaz opuszczania kraju i dozór policyjny. Informacje przekazał na konferencji prasowej prok. Jacek Motawski, szef Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Prokuratura zabezpieczyła część majątku polskiego miliardera

Prokuratura Regionalna w Warszawie dokonała zabezpieczeń na majątku Leszka Czarneckiego. Właściciel Idea Banku ma status podejrzanego w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack. W piątek 16 października sąd rozpozna wniosek prokuratury o aresztowanie przebywającego za granicą biznesmena. To umożliwi wydanie za Czarneckim Europejskiego Nakazu Aresztowania - podała prokuratura.

Warszawski sąd odroczył o miesiąc rozpoznanie wniosku o aresztowanie L. Czarneckiego

Warszawski sąd odroczył o miesiąc rozpoznanie wniosku o aresztowanie Leszka Czarneckiego. Biznesmen jest podejrzany w sprawie tzw. afery GetBack i może ukrywać się zagranicą.

Sąd przedłużył areszt dla Sławomira Nowaka i Jacka P.

Sędzia Danuta Kachnowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie uwzględniła wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu Jackowi P., ale o dwa, nie o trzy miesiące, jak wnosił prokurator Jan Drelewski z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali radcę prawnego związanego z b. senatora Stanisława K.

Funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwie osoby w sprawie dotyczącej korupcji urzędniczej i powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Jednym z zatrzymanych jest radca prawny związany z biurem senatorskim b. senatora RP Stanisława K.

Wielkopolskie: Ministerstwo finansów i KAS wykryły firmy wyłudzające podatek VAT

Ministerstwo Finansów i wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryły podmioty, które wyłudzały podatek VAT. W ramach prowadzonych działań przeszukano m.in. siedziby firm, których
działalność naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości blisko 13 mln zł.

Zakaz elementów religijnych podczas uroczystości szkolnych?

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska twierdzi, że uroczystości szkolne muszą być pozbawione elementów religijnych. Pismo w tej sprawie trafiło do dyrektorów warszawskich szkół. Renata Kaznowska w swoim stanowisku powołała się na zapisy konstytucyjne.

Rzecznik Praw Obywatelskich przeciwny  „Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowych paszportach

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do szefa MSWiA ws. dewizy „Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowych paszportach. W jego opinii wzór dokumentu budzi w odbiorze społecznym kontrowersje i przekonanie o naruszaniu podstawowych praw człowieka.

R. Trzaskowski ruszył z projektem „Ruch Wspólna Polska”

„Ruch Wspólna Polska” – pod tym hasłem wystartował dziś nowy projekt polityczny prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Miało być wielkie wydarzenie na otwartej przestrzeni, zamiast tego ruch ruszył w formule multimedialnej konferencji.