środa, 7 listopada 2007

Z cyklu: bilans zamknięcia spraw po 2 latach rządów PiS-III.Bezpieczeństwo energetyczne.

Lada dzień rząd w Polsce przejmie gabinet Donalda Tuska w koalicji POPSL.

Jeszcze przed objęciem rządu ze strony polityków PO dochodzą nas niepokojące sygnały o odejsciu od 2 lat wysiłku Prezydenta i rządu dla zabezpieczenia energetycznego Polski. Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z filarów suwerenności Polski.

Aby śledzić poczynania nowych władz sporządzam bilans spraw toczących się i stan ich realizacji na dzień 7 listopada 2007 roku.

1. Projekt Sarmatia II

Komunikat Prezydentów


Wileńska Konferencja nt. Bezpieczeństwa Energetycznego,10 października, 2007

10 października 2007 r. Prezydenci AzerbejdŜanu, Gruzji, Litwy,olski i Ukrainy oraz specjalny przedstawiciel Prezydenta Kazachstanu spotkali się na Wileńskiej Konferencji nt.bezpieczeństwa Energetycznego w celu podsumowania prac
Międzyrządowej Grupy Roboczej ds. Energii, powołanej 11 maja 2007 r. podczas krakowskiego Szczytu Energetycznego.


Podczas spotkania w Krakowie jego uczestnicy zdecydowali o pogłębieniu wzajemnej współpracy poprzez rozpoczęcie działań na rzecz przygotowania międzyrządowej umowy regulującej kwestię uczestnictwa państw oraz reprezentujących je spółek w projekcie budowy korytarza transportu ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego na europejskie i międzynarodowe rynki (projekt Odessa-Brody-Płock-Gdańsk).

Prezydenci wyrazili ponadto poparciela powołania konsorcjum złożonego z odpowiednich spółek zaŜdego z państw-uczestników, które miałoby się zająć realizacją Wspólnych projektów energetycznych.

Drugi dzień szczytu energetycznego w Wilnie

Ostatnie informacje z prac nad projektem:

– Nowe konsorcjum, które powstało, by rozwinąć korytarz dla transportu ropy, powinno się opierać na firmach narodowych. Głównym celem Sarmatii jest przygotowanie studium wykonalności dla systemu transportowego z regionu Morza Kaspijskiego – stwierdził podczas konferencji prasowej prezydent Azerbejdżanu.

Z kolei wiceminister gospodarki Piotr Naimski zapewnił w rozmowie z “Rz”, że Sarmatia ma dość pieniędzy, by szybko zlecić opracowanie studium wykonalności projektu. Będzie ono gotowe w ciągu kilku miesięcy. Ropa popłynie jednak dopiero za kilka lat, bo w ciągu roku nie da się zrealizować takiego przedsięwzięcia.

Spółka planuje rozpoczęcie budowy rurociągu w 2009 r. Chodzi tylko od odcinek z Brodów do Adamowa (na granicy polsko-białoruskiej), a jego koszty szacuje się na 400 mln dolarów. Pozostałe odcinki już istnieją (z Odessy do Brodów oraz z Adamowa do Gdańska). Ropa do Odessy będzie przewożona tankowcami. W całym projekcie najważniejszą kwestią nie jest sama budowa, ale pewność dostaw kaspijskiej ropy. Dlatego decydujące znaczenie ma przystąpienie do Sarmatii narodowej firmy azesrkiej SOCAR.

Eksperci dyskutują o rozbudowie rurociągu Odessa-Brody
(PAP, pr/05.11.2007, godz. 18:58)

Eksperci z pięciu krajów: Polski, Ukrainy, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu na szczycie pod Odessą dyskutują o rozbudowie rurociągu Odessa-Brody do Gdańska.

Przewodniczący Centrum Badań Naftowych Ilcham Szaban poinformował w poniedziałek w Odessie, że Azerbejdżan ma obowiązek uczestniczenia w badaniach dotyczących możliwości utworzenia korytarza energetycznego łączącego Morze Kaspijskie i Europę. Wynika to z porozumienia podpisanego w październiku w Wilnie.

Obecnie Azerbejdżan dysponuje czterema drogami eksportu ropy - rurociągami Baku-Nowosybirsk, Baku-Supsa, Baku-Tblisi-Ceyhan o sumarycznej przepustowości do 70 mln ton rocznie, jak również szlakiem kolejowym Baku-Batumi, mogącym transportować do 3,5 mln ton ropy rocznie.

Plany rozbudowy ropociągu obserwuje kaspijski potentat naftowy - Kazachstan. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew deklarował, że propozycja jest ważna dla jego kraju, który w latach 2012-2014 stanie się jednym z wielkich dostawców ropy na rynek międzynarodowy. Dodał jednak, że jest to czysto pragmatyczne zainteresowanie wieloma alternatywnymi trasami transportu kazachskich nośników energii.

http://biznes.onet.pl/2,1635720,wiadomosci.html

Amerykański grant na rurociągi transkaspijskie


Amerykańska Agencja Handlu i Rozwoju (TDA) przekaże Azerbejdżanowi grant w wysokości 1,7 mln USD na przygotowanie studium wykonalności projektów budowy transkaspijskich rurociągów do transportu gazu i ropy z Azji Centralnej do Europy przez Azerbejdżan - porozumienie podpisali 16 sierpnia w Baku przedstawiciel kierownictwa TDA James Wilverotter i szef azerskiego koncernu SOCAR Rownag Abdullajew.
2007.08.16, Interfax, www.day.az, www.gazeta.kz, www.sngnews.ru, www.rian.ru

Litewsko-polska umowa o moście energetycznym

Litwa i Polska 11 października nie zawarły umowy, ponieważ Polska zażądała 1200 megawatów elektryczności, wyprodukowanej w przyszłej nowej elektrowni atomowej na Litwie.

W oczekiwaniu na pierwszą wizytę premiera Polski
Premier Litwy oczekuje, że jedną z pierwszych wizyt nowego premiera Polski będzie wizyta w Wilnie. Premierzy obu krajów, jak powiedział Gediminas Kirkilas, powinni przede wszystkim omówić wspólne projekty energetyczne oraz inne związane z infrastrukturą.

Wyraził on przekonanie, że Polska będzie uczestniczyła w budowie siłowni atomowej, ponieważ leży to również w interesie Polski, a most energetyczny, jak powiedział Kirkilas, jest planem nawet nie Polski i nie Litwy, tylko jednym z priorytetowych planów energetycznych Komisji Europejskiej.

http://www.kurierwilenski.lt/index-news.php?subaction=showfull&id=

1194387499&archive=&start_from=&ucat=10&

Polskie stanowisko nie było jednak czymś nowym dla Litwinów. Żądanie 1200 megawatów wysunięto jeszcze latem podczas unijnego szczytu w Lizbonie. Była to polska odpowiedź na przyjęcie przez Litwę bez konsultacji z Polską, Łotwą i Estonią Ustawy o budowie nowej elektrowni atomowej. Litewski Sejm przyjmując tą ustawę postawił przed faktem dokonanym Polskę oraz republiki bałtyckie jednostronnie rezerwując sobie 34 proc. udziałów w nowej elektrowni oraz dopuszczając do udziału w konsorcjum litewską prywatną spółkę. Litwini pozostawili Polsce, Łotwie i Estonii po 22 proc udziałów. W tej sytuacji dla Polski jedynym uzasadnieniem przystąpienia do tego projektu z ekonomicznego punktu widzenia stał się zakup odpowiedniej ilości energii.

W planach reeksport rosyjskiej energii

Przypuszcza się, że opór Litwinów może wiązać z ich planami reeksportowania do Europy za pośrednictwem polsko-litewskiego mostu energetycznego energii elektrycznej z Rosji. Litwa już podjęła kroki w tym kierunku. Jak niedawno oświadczył litewski minister gospodarki Vytautas Navickas, jego kraj jest zainteresowany, aby do europejskiego systemu energetycznego UCTE razem z krajami bałtyckimi dołączył się także obwód kaliningradzki. O reeksporcie energii elektrycznej otwarcie mówią też — w jedynym prywatnym uczestniku budowy nowej elektrowni w Ignalinie — w spółce NDX energija.

Europejska Polityka Sąsiedzkia.

Z inicjatywy Polski i Litwy, ministrowie z Grupy Wyszehradzkiej i trzech krajów bałtyckich spotkali się w niedzielę wieczorem w Brukseli z przedstawicielami pięciu poradzieckich sąsiadów Unii Europejskiej - Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

Celem tego nieformalnego spotkania-kolacji jest przygotowanie wspólnej strategii na temat Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, tak by wzmocnić jej wschodni wymiar.

Chcielibyśmy stworzyć koalicję państw, które działają wyraźnie na rzecz i dobra naszych sąsiadów wschodnich" - powiedziała PAP i Polskiemu Radiu w niedzielę wieczorem polska minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

"Razem możemy więcej - dodała. - A na pewno i państwa Wyszehradu i kraje bałtyckie chcą, by ta część Europy wykonała wyraźny skok i miała większe szanse integracji".

Piotr Woźniak-Międzynarodowa Agencja Energetyczna


Trzeba zadbać o dostawy surowców

Od dziś Polska oficjalnie należy do Międzynarodowej Agencji Energetycznej, która skupia 26 państw, gwarantując im m.in. pomoc w dostawach ropy i paliwa w przypadku kryzysu.

Nie ma wątpliwości, że wspólne bezpieczeństwo energetyczne Unii to idea, a nie fakt, i rzeczywiście składa się na to bezpieczeństwo każdego kraju z osobna. Mamy plany budowy rurociągu ze Skandynawii, gazoportu i nowych magazynów. Oczywiście można próbować forsować w UE np. pomysł dodatkowych magazynów, który jest jednak kosztowny, a niektóre kraje, jak Niemcy czy Włochy, mają i tak bardzo duże zapasy gazu. Holendrzy z kolei przeznaczyli na ten cel swoje największe złoże Groningen i dzięki temu są świetnie zabezpieczeni.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_071003/ekonomia/ekonomia_a_24.html

Kreml: Rosja i Niemcy powinny bronić Gazociągu Północnego


Rosja liczy, że Niemcy zajmą "jaśniejsze stanowisko" w sprawie sprzeciwu niektórych nowych krajów Unii Europejskiej wobec budowy Gazociągu Północnego.

"Niemcom, gdy sprawowały przewodnictwo w Unii Europejskiej, trudno było krytykować nowych członków UE za ich postawę. Teraz Berlin ma możliwość bardziej krytycznego odniesienia się do opinii innych członków UE" - powiedział anonimowy przedstawiciel Administracji prezydenta Rosji, którego cytuje dziś agencja ITAR-TASS.
http://www2.rp.pl/artykul/5,62243.html
Nadchodzi czas wielkich naftowych fuzji
(Gazeta Wyborcza, pb/17.09.2007, godz. 08:16)

Rząd, który powstanie po wyborach, będzie musiał rozważyć, czy Lotos łączyć z Orlenem, czy może z inną firmą. W Europie Środkowej nadchodzi bowiem czas wielkich naftowych fuzji - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Oczekujemy wzrostu fuzji i przejęć wśród europejskich rafinerii - stwierdziła agencja ratingowa Fitch w komunikacie wydanym w zeszłym tygodniu.

http://biznes.onet.pl/0,1606676,wiadomosci.html

Traderzy z KGB. Agenci Stasi w spółce handlującej gazem w Niemczech.

http://maryla.salon24.pl/32177,index.html

http://maryla.salon24.pl/28096,index.html

Rura niezgody
Rosja nigdy nie ukrywała, że gaz i ropa są doskonałymi środkami nacisku na niepokorne państwa
Do wyborów państwa nadbałtyckie, Polska, Szwecja i Finlandia odmówiły projektowi rosyjsko-niemieckiemu prawa do kładzenia rury w swoich wodach terytorialnych.
Od wygranych wyborów przez PO obserwujemy niezwykła aktywność rosyjskich i niemieckich firm zaangażowanych w rurę bałtycką.
Holendrzy włączają się do budowy Gazociągu Płn.
(PAP, pb/05.11.2007, godz. 12:47)

Podczas wizyty premiera Holandii Jana Petera Balkenende w Rosji planowane jest podpisanie porozumienia między rosyjskim Gazpromem i holenderskim Gasunie w sprawie włączenia tego drugiego do budowy Gazociągu Północnego po dnie Morza Bałtyckiego - poinformowało w poniedziałek źródło na Kremlu.

Gazprom nie jest już zainteresowany przejęciem węgierskich oddziałów E.ON
(Interfax, tm/06.11.2007, godz. 13:52)

Rosyjski gigant gazowy Gazprom nie jest już zainteresowany przejęciem węgierskich aktywów niemieckiej spółki energetycznej E.ON w ramach uzgodnionej wcześniej wymiany aktywów dotyczącej syberyjskich pól gazowych Jużno-Russkoje - powiedział prezes E.ON Wolf Bernotat dziennikowi Kommiersant.

Szwecja: nowe propozycje ws. Gazociągu Północnego
(Interfax, tm/02.11.2007, godz. 13:25)

Nord Stream, rosyjsko-niemiecka spółka budująca Gazociąg Północny na dnie Morza Bałtyckiego, przedstawi przed końcem 2007 r. rządowi szwedzkiemu nowe propozycje odnośnie przebiegu trasy gazociągu w szwedzkiej strefie ekonomicznej - poinformowała spółka w komunikacie.

Gaz z Gazociągu Płn. może dotrzeć do Czech
(Interfax, pb/02.11.2007, godz. 16:24)

Wiceprzewodniczący rady dyrektorów Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział, że Czechy nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo energetyczne w związku z budową Gazociągu Północnego i zasugerował, że gaz z kontrowersyjnego gazociągu może dotrzeć do Czech.

PO przyjrzy się projektom energetycznym PiS

PO przyjrzy się projektom energetycznym, które zapoczątkował rząd PiS. Pod lupę trafią m.in. terminal LNG i tzw. projekty norweskie.
Północ - południe wyszehradzki projekt gazowy

Bezpieczeństwo dostaw gazu dla krajów Grupy Wyszehradzkiej jest nieporównywalne do sytuacji, w jakiej znajdują się kraje byłej "15".



Brakuje pomysłu na zmianę aktualnego stanu rzeczy, kiedy kraje wyszehradzkiej "4" są praktycznie zależne od dostaw rosyjskiego gazu. Jednym z możliwych rozwiązań jest zbudowanie nowego rurociągu z Norwegii do Polski i dalej poprzez Czechy, Słowację i Węgry do Chorwacji. W przeciwieństwie do krajów starej Unii kraje Grupy Wyszehradzkiej nie wypracowały do tej pory żadnego alternatywnego projektu. Budowa rurociągu z północy na południe jest więc rzeczą konieczną.
XVII Forum Ekonomiczne Krynica, 5 - 8 września 2007 www.forum-ekonomiczne.pl
Gazociąg Północny gazociągiem lądowym?
(PAP, pr/24.07.2007, godz. 18:56)

Minister gospodarki Piotr Woźniak prowadzi konsultacje z krajami bałtyckimi w sprawie ewentualnego zastąpienia podmorskiego Gazociągu Północnego gazociągiem lądowym - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe resortu gospodarki.

We wtorek litewski dziennik "Lietuvos Rytas" podał, że ministrowie gospodarki Litwy, Polski, Łotwy i Estonii wystosowali list do Komisji Europejskiej (KE) z propozycją zastąpienia podmorskiego Gazociągu Północnego gazociągiem lądowym. Jego trasa przebiegałaby przez państwa bałtyckie i Polskę.

Zdaniem ministrów Polski i państw bałtyckich, Amber będzie znacznie tańszy od Gazociągu Północnego i nie naruszy unikalnego ekosystemu Morza Bałtyckiego. Studium wykonalności projektu ma być sfinansowane ze środków Komisji Europejskiej.

http://biznes.onet.pl/2,1577628,wiadomosci.html

PGNiG czeka jeszcze do wtorku na oferty w przetargu na LNG
(PAP, tm/18.07.2007, godz. 14:06)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaczeka jeszcze do wtorku na oferty, które mają wpłynąć w przetargu na budowę terminala LNG - poinformował w środę PAP Tomasz Fill, rzecznik gazowej spółki.

Budowa terminala LNG, który ma powstać w Świnoujściu ma się rozpocząć w przyszłym roku, a jego uruchomienie ma nastąpić w roku 2011.

Na początku planowana jest dostawa 2,5 mld metrów sześciennych LNG rocznie; docelowo ma to być około 7,5 mld metrów sześciennych.

Koszt budowy terminala szacowany jest na 440 mln euro.

SUROWCE PGNiG będzie budowało skandynawski gazociąg
Gaz z Norwegii przez Danię do Polski

Jest szansa, że za pięć lat gazociąg połączy Polskę ze złożami w Norwegii, a nasz kraj choć w części uniezależni się od dostaw rosyjskiego surowca

pierwsza_strona_a_4-1.F.jpg
Którędy będzie biegł gazociąg. Pierwsze dostawy trafią do naszego kraju na przełomie 2011 i 2012 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło w środę do konsorcjum budującego gazociąg z Norwegii do Szwecji i Danii. Inwestycja ma ruszyć jesienią2009 roku. Surowiec może popłynąć do Polski naprzełomie2011 i2012 roku.

-To kolejny etap realizacji przez spółkę oraz rząd polityki dywersyfikacji źródeł dostaw gazu na rynek krajowy - podkreśla minister gospodarki Piotr Woźniak. Obecnie z około 10 mld metrów sześciennych gazu, który rocznie importujemy, aż 95 proc. pochodzi z Rosji i Azji Środkowej.

Na budowę gazociągu Skanled, łączącego norweskie złoża zeSzwecją i Danią, PGNiG wyłoży ok. 500 mln zł. Nitka będzie miała około 400 kilometrów długości. Jednak aby gaz mógł popłynąć z Danii do Polski, konieczna jest budowa jeszcze jednego gazociągu. PGNiG negocjuje warunki tego przedsięwzięcia z duńską spółką Energinet.dk.

Dziś jeszcze nie wiadomo, ile gazu popłynie nową linią do Polski. Wielkość dostaw będzie zależeć od przepustowości gazociągu.

http://maryla.salon24.pl/20317,index.html

Teraz zabezpieczenie energetyczne wewnętrzne Polski.

Sto dni PGE
(Nowy Przemysł/12.09.2007, godz. 15:35)

W październiku br. powinna zostać ogłoszona strategia działalności Polskiej Grupy Energetycznej. Powinna zakładać m.in. oszczędności w funkcjonowaniu grupy w wysokości do ok. 1,2 mld zł w okresie 3-4 lat i ujednolicenie ceny energii.

Konsekwentnie realizujemy plan wynikający z - Programu dla elektroenergetyki”. W maju zakończyła się formalna konsolidacja poprzez włączenie do Polskich Sieci Elektroenergetycznych akcji BOT i PGE Energii. Czeka nas etap, równie ważny, a być może trudniejszy, polegający na tym, aby z pewnego rodzaju funduszu inwestycyjnego, jakim jest teraz PSE, stworzyć firmę zintegrowaną. By to zrobić, musimy opracować strategię działania grupy, wdrożyć model biznesowy i realizować plan budowy wartości - wyjaśnia Paweł Urbański, pełniący obowiązki prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Do 2025 roku PGE planuje budowę ok. 10 GW nowych mocy wytwórczych, na dużą część tych planów istnieją już konkretne projekty inwestycyjne, jak np. na budowę nowych bloków w elektrowniach w Opolu, Turowie i Dolnej Odrze. Zgodnie z planami PSE, w roku 2021 oddany ma zostać pierwszy blok w elektrowni atomowej, który ma mieć moc 1600 MW.

W PSE przygotowano tzw. projekt 100 dni. Jego celem jest opracowanie strategii oraz docelowej organizacji grupy. Przygotowana ma zostać umowa holdingowa regulująca najważniejsze procesy, w tym obrót energią, paliwami i produktami powiązanymi, planowanie inwestycji i zakupów, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie ryzykiem, planowanie zarządcze, zarządzanie finansami, komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna oraz IT.

Zaplanowano 5 głównych obszarów działalności w ramach PGE, która ma mieć strukturę holdingową: wydobycie i wytwarzanie, obrót hurtowy, sprzedaż detaliczna, dystrybucja oraz energia odnawialna i cieplna.

http://biznes.onet.pl/16,1437594,prasa.html

PGNIG:
Zmiana w zakresie wydobycia gazu ziemnego

(Emitent - PAP - wtorek, 24 lipca 22:00)

Podstawa prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufneRaport bieżący nr 52/2007

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. ("PGNiG") informuje, że wydobycie gazu ziemnego wzrośnie z poziomu 4,3 mld m3 w 2006 roku do poziomu ok. 4,6 mld m3 w 2008 roku, a w 2009 roku do poziomu ok. 5,0 mld m3.

Nowa prognoza wzrostu wydobycia wynika z wystąpienia niezależnych od PGNiG ryzyk opisanych w prospekcie emisyjnym akcji serii B, tj. ryzyka związanego z realizacją programu inwestycyjnego, ryzyka zmiany umów sprzedaży gazu z odbiorcami bezpośrednimi gazu oraz ryzyka związanego ze zmianami przepisów prawa.

Zmiana prognozy wzrostu wydobycia gazu ziemnego nie uwzględnia nowych odkryć, z których dodatkowa produkcja jest możliwa od roku 2010.

http://gielda.onet.pl/137186,1577678,komunikaty.html

Ruszyły prace nad podziemnym zgazowaniem węgla

ks, PAP

Aby otrzymać z węgla energię i ciepło nie trzeba wydobywać go na powierzchnię. Bezpieczniej i taniej można pod ziemią zmienić węgiel w gaz, służący do produkcji prądu, a w przyszłości, gdy gospodarka wodorowa będzie faktem, także wodoru. Finansowane przez UE badania w tym zakresie ruszyły właśnie w Głównym Instytucie Górnictwa

Wkatowickim instytucie zainaugurowano realizację trzyletniego projektu podziemnego zgazowania węgla, ukierunkowanego na pozyskanie wodoru (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe). To pierwsze tego typu przedsięwzięcie od 10 lat, które otrzymało unijne dofinansowanie - ponad 3,1 mln euro. GIG jest koordynatorem projektu, w którym uczestniczy 11 partnerów z Polski, Niemiec, Holandii, Belgii, Czech, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

- To bardzo rozwojowy projekt, który w przyszłości może prowadzić do wypracowania modelu funkcjonowania nowego typu kopalni, gdzie z podziemi wydobywany będzie nie węgiel, ale energia w postaci gazu lub gazu bogatego w wodór. Byłaby to kopalnia, gdzie to, co potrzebne do produkcji energii w pełni bezpieczny sposób trafiłoby na powierzchnię, a to co niepotrzebne - odpady i dwutlenek węgla - zostałoby pod ziemią - uważa koordynator ds. współpracy europejskiej GIG, dr Jan Rogut.

http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=18564

sobota, 3 listopada 2007

Z cyklu: bilans zamknięcia spraw po 2 latach rządów PiS - III. Fundusze unijne.

5 listopada 2007 roku Premier poda rząd do dymisji.

Zapisuję bilans spraw, które ten rząd zrealizował. Dzisiaj - poziom uzgodnień z samorządami i Unia Europejską planu rozdziału środków z funduszy unijnych i trochę wskaźników z 2007 roku.

Raport

Polska 7. na świecie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej

gaw, pap

Polska zajmuje siódmą pozycję na świecie pod względem atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów - wynika z badania "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2007" przeprowadzonego przez firmę doradczą Ernst&Young.

Wyprzedzają nas m.in. Chiny i Stany Zjednoczone, a wśród krajów europejskich: Niemcy oraz Wielka Brytania. Polska jest też drugim, po Chinach, najbardziej popularnym na świecie krajem do inwestycji w produkcję przemysłową.

"Polska jest niekwestionowanym liderem wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej" - napisano w raporcie Ernst&Young udostępnionym mediom.
http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=8952
PAIiIZ o inwestycjach: mamy efekt kuli śnieżnej
(PAP, pr/18.07.2007, godz. 15:33)

W I półroczu 2007 roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) doprowadziła do rozpoczęcia w Polsce 31 projektów o łącznej wartości 746 mln euro, o 319 proc. więcej niż w I półroczu 2006 roku - podała agencja w komunikacie.

"PAiIZ zakończyła pierwsze półrocze 2007 roku rekordową liczbą obsługiwanych projektów. Ich najważniejsze efekty to utworzenie 10,5 tys. nowych miejsc pracy i napływ środków inwestycyjnych w wysokości 746 mln euro (w porównaniu z pierwszym półroczem 2006 stanowi to wzrost o 319 proc.)" - podano w komunikacie.

W pierwszym półroczu PAIiIZ obsługiwała aż 31 projektów. Dla porównania, w pierwszym półroczu 2006 roku Agencja realizowała 12 projektów, których efektem było stworzenie 5,5 tys. nowych miejsc pracy i napływ inwestycji o wartości 178 mln EUR.

"Wzrost napływu inwestycji w pierwszej połowie 2007 roku to efekt kuli śnieżnej - inwestycje w Polsce koncernów: LG i Sharp spowodowały przyciągnięcie do naszego kraju wielu mniejszych firm z tej branży. Nie bez znaczenia jest także dobra koniunktura gospodarcza" - powiedziała cytowana w komunikacie Iwona Chojnowska- Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

GUS: rośnie liczba pozwoleń na budowę
(ISB, pr/24.07.2007, godz. 15:45)

Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 53,9% r/r do 114,4 tys. w okresie styczeń-czerwiec 2007 roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) we wtorek.

Najbardziej wzrosła liczba pozwoleń na mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem - o 71,5%, mniej - w budownictwie indywidualnym (46,3%) i w spółdzielniach mieszkaniowych (35,8%), podano także.

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w tym okresie wyniosła 86,2 tys., co oznacza wzrost o 42,9%.

GUS szacuje, że w końcu czerwca br. w budowie było 660 tys. mieszkań, tj. o 7,5% więcej niż przed rokiem.

GUS podał też, że w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku oddano do użytkowania 52 709 mieszkań, czyli o 4,7% więcej niż przed rokiem.

http://biznes.onet.pl/0,1577464,wiadomosci.html

Gęsicka: chcemy zatrzymać kibiców Euro 2012
(PAP, pb/12.07.2007, godz. 13:04)
Na wsparcie turystyki w Polsce w latach 2007- 2012 rząd i samorządy przeznaczą około 5,2 mld zł - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

Obecnie realizowanych jest 2,8 tys. projektów związanych z rozwojem turystyki, o wartości około 900 mln zł. Są to m.in. ścieżki rowerowe, trasy dla turystyki pieszej - powiedziała Gęsicka.

Środki w latach 2007-2015 na rozwój turystyki będą dostępne przede wszystkim z Regionalnych Programów Operacyjnych, Programu Innowacyjna Gospodarka oraz Rozwój Polski Wschodniej.

W przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych zarządy województwa podjęły już decyzje o przeznaczeniu na turystykę około 3 mld zł.

Program Innowacyjna Gospodarka będzie dodatkowym źródłem finansowania, w ramach którego realizowany będzie priorytet "Polska gospodarka na rynku międzynarodowym". Jego budżet wynosi 1,6 mld zł. Wspierane będą projekty promujące turystyczne walory Polski oraz inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym.


Minister przypomniała też, że w 2011 roku Polska obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. To będzie czas turystycznej promocji Polski, którą będzie odwiedzało wielu urzędników. "Chcemy, aby kojarzyli Polskę z takimi miejscowościami, jak Zamość, Kazimierz, Sandomierz" - dodała.

http://biznes.onet.pl/0,1570618,wiadomosci.html

Polaczek: 164 mld zł na inwestycje drogowe
(PAP, tm/05.07.2007, godz. 11:47)

Łączny koszt inwestycji drogowych i infrastrukturalnych w latach 2007-2015 wyniesie 164 mld zł - poinformował w czwartek na konferencji prasowej minister transportu Jerzy Polaczek.

Wyjaśnił, że kwota 164 mld zł wynika z dokładnych wyliczeń kosztów inwestycji związanych z budową dróg ekspresowych, autostrad oraz modernizacją istniejących dróg krajowych, zawartych w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2007-2015.

"Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych, jutro zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów. Jest to pełny program rozbudowy infrastruktury w Polsce, który ma dokładnie policzone koszty z uwzględnieniem zdań dodatkowych, w tym związanych z Euro 2012" - powiedział minister Polaczek.

http://biznes.onet.pl/g,1566565,wiadomosci.html

Gęsicka o funduszach UE: 2008 rokiem prawdy
(PAP, pb/09.07.2007, godz. 12:06)

Po pierwszym półroczu łączna kwota wydatków w ramach programów unijnych powinna wynieść około połowy przyznanych Polsce na lata 2004-2006 środków; staramy się, by nic nie utracić i jest wysokie prawdopodobieństwo, że nic nie utracimy - powiedziała w poniedziałek w radiu PiN minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.

"Na koniec maja było wydanych około 46 proc., czyli zostało około 54 proc. (...) Lada dzień będą dane za czerwiec, jestem dobrej myśli. Myślę, że powinniśmy osiągnąć połowę. Proszę nie zapominać, że Polska ma tak wiele środków, jak inne kraje razem wzięte" - powiedziała Gęsicka.

"W tym roku staramy się, by nic nie utracić i jest wysokie prawdopodobieństwo, że nic nie utracimy, natomiast pozostaje 2008 rok, kiedy zaplanowano bardzo dużo wydatków i będzie to trudny rok, rok prawdy"
- dodała minister.

Zapowiedziała też, że w zakresie wykorzystania środków dostępnych na lata 2004-2006 będzie się starała uzyskać wynik zbliżony do 100 proc.

"Żadnemu krajowi nie udało się wykorzystać 100 proc. środków. Będą starała się, by uzyskać wynik zbliżony do 100 proc.
" - podkreśliła.

http://biznes.onet.pl/0,1568537,wiadomosci.html

Projekt ustawy ministra Barszcza - czeka w Sejmie

Depesze:
BCC: specustawa resortu budownictwa usprawni rynek budowlany
(PAP, pb/03.09.2007, godz. 14:51)
Zdaniem Business Centre Club (BCC), przyjęcie jeszcze w tej kadencji Sejmu tzw. specustawy, przygotowanej przez resort budownictwa, "w znaczący sposób" usprawniłoby funkcjonowanie rynku budowlanego.

Na wtorek w Sejmie zaplanowano posiedzenie podkomisji w sprawie projektu nowelizacji ustawy dotyczącej procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym. Projekt ten jest po pierwszym czytaniu w komisji infrastruktury.

"Projekt stanowi istotny krok w kierunku zmiany przepisów Prawa budowlanego, którego dotychczasowe rygorystyczne przepisy skutecznie blokują procesy inwestycyjne w budownictwie" - napisał BCC w poniedziałkowym komunikacie.

Organizacja przedsiębiorców szczególnie popiera rozwiązanie projektu, zgodnie z którym zostaną odrolnione wszystkie grunty w miastach tzw. prezydenckich.

"Jest to dobra informacja dla deweloperów i wszystkich, którzy chcą budować mieszkania w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie terenów pod budowę ciągle brakuje, co znakomicie ułatwia spekulację działkami budowlanymi" - podkreśla BCC.

Dodaje, że takie rozwiązanie wpłynie na wzrost podaży nowych terenów budowlanych i uruchomi nowe procesy inwestycyjne. Spowoduje również spadek cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym - prognozuje BCC.


Projekt znosi również obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę domów, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 5 tys. m kw., a wysokość 12 metrów (wystarczy zgłoszenie do starostwa powiatowego z dołączonym projektem). Zdaniem BCC, uprości to procedury administracyjne umożliwiające rozpoczęcie inwestycji budowlanej, a także obniży koszty budowy i skróci czas przygotowania inwestycji.

http://biznes.onet.pl/2,1599146,wiadomosci.html

Rząd prowadzi rozmowy w sprawie odblokowania budowy autostrady Via Baltica.

Polaczek poinformował o wynikach poniedziałkowego spotkania z ministrami transportu krajów nadbałtyckich w Tallinie (Estonia), w czasie którego podpisano deklarację wsparcia dla szybszej realizacji inwestycji drogowej Via Baltica. Dotyczy to także budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Według ministra, Litwa poprze Polskę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS) w sprawie budowy tej obwodnicy. Sprawę do ETS skierowała KE, która jest przeciwna tej budowie.

Zwiększa się ilość środków, które trafiają z Unii Europejskiej do beneficjentów realizujących inwestycje drogowe w Polsce. Z Funduszu Spójności od początku realizacji projektów otrzymali oni ponad 1 mld euro na inwestycje infrastrukturalne. - Stanowi to blisko 40 proc. środków z FS przyznanych Polsce na lata 2004-2006 - poinformował wczoraj Jerzy Polaczek, minister transportu.

W bieżącym roku inwestorom przekazano ponad 200 mln euro. Jak pokreślił minister Jerzy Polaczek, odnotowany wzrost refundacji był możliwy "dzięki wypełnieniu przez Polskę warunków środowiskowych, które Komisja Europejska nałożyła na niektóre projekty transportowe".
Wdrażanie Funduszu Spójności rozpoczęło się w Polsce w 2004 roku, a przekazywanie przez KE funduszy z okresu 2000-2006 zakończy się w 2011 roku.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20070905&id=po62.txt

Polska zakończyła negocjacje z KE w sprawie Programu

Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka"

(PAP, pr/17.09.2007, godz. 15:52)

Polska zakończyła negocjowanie z Komisją Europejską (KE)

sektorowego programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka"

- ogłosił w poniedziałek w Brukseli szef Urzędu Komitetu

Integracji Europejskiej (UKIE) Tomasz Nowakowski.

"Innowacyjna Gospodarka" to jeden z pięciu narodowych

programów wykorzystania unijnych funduszy strukturalnych.

Jego budżet na lata 2007-13 wynosi 8,3 mld euro

(z budżetu UE), a wraz z 15 proc. wkładem polskich środków

publicznych 9,7 mld euro. Nowakowski przewiduje, że wartość

wszystkich projektów zrealizowanych w ramach programu Innowacyjna

gospodarka, wraz z obowiązkowym wkładem beneficjentów, wyniesie

"co najmniej 20 mld euro".

95 proc. wszystkich środków ma być przeznaczonych na

realizację celów tzw. Strategii Lizbońskiej, czyli wzrost

innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki.

"Będziemy finansować przedsięwzięcia o dużym stopniu innowacyjności,

do Polski trafią najnowsze technologie. Efekty będę widoczne

dopiero za kilka lat, ale będą znacznie większe niż w przypadku

zwykłych projektów infrastrukturalnych" - zachwalał Nowakowski.


W latach 2007-13 Polska będzie największym spośród wszystkich

krajów członkowskich beneficjentem unijnych funduszy; w ciągu

kolejnych siedmiu lat może otrzymać 67 mld euro z całej puli

347,4 mld euro na politykę spójności w budżecie UE na lata 2007-13.

Polska zamierza wydać te środki w ramach 21 programów

operacyjnych, na które składa się 5 programów narodowych i 16 regionalnych - dla każdego z województw.

Zdaniem Nowakowskiego, w najbliższą środę prawdopodobne jest

zakończenie negocjacji z KE w sprawie największego programu

sektorowego: "Infrastruktura i Środowisko", który zakłada

inwestycje w wysokości prawie 28 mld euro z Europejskiego

Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

http://biznes.onet.pl/2,1607030,wiadomosci.html

W latach 2007-13 Polska będzie największym spośród wszystkich

krajów członkowskich beneficjentem unijnych funduszy; w ciągu

kolejnych siedmiu lat może otrzymać 67 mld euro z całej puli

347,4 mld euro na politykę spójności w budżecie UE na lata 2007-13.

Polska zamierza wydać te środki w ramach 21 programów

operacyjnych, na które składa się 5 programów narodowych i 16 regionalnych - dla każdego z województw.

Zdaniem Nowakowskiego, w najbliższą środę prawdopodobne jest

zakończenie negocjacji z KE w sprawie największego programu

sektorowego: "Infrastruktura i Środowisko", który zakłada

inwestycje w wysokości prawie 28 mld euro z Europejskiego

Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

http://biznes.onet.pl/2,1607030,wiadomosci.html

Do 2013 roku Polska może pozyskać 19,4 mld euro na transport
(PAP, tm/09.10.2007, godz. 15:13)

W latach 2007-2013 ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na transport zostanie przeznaczone 19,4 mld euro - poinformowała we wtorek wiceminister transportu Barbara Kondrat na branżowej konferencji w Warszawie.

Najwięcej pieniędzy pójdzie z unijnych środków na drogi - 11,1 mld euro (58 proc.). Drugie w tym zestawieniu są koleje - dostaną 4,9 mld euro (25 proc.), transport miejski otrzyma 2 mld (10 proc.), na dalszych miejscach są m.in. transport morski i lotniczy.

Efektem realizacji programu dotyczącego dróg ma być budowa w latach 2008-2012 ok. 620 km autostrad (dodatkowo powstanie ok. 473 km autostrad w systemie partnerstwa publiczno - prywatnego), blisko 2 tys. km dróg ekspresowych i 58 obwodnic o łącznej długości 393 km - powiedziała Kondrat.


Ze środków Funduszu Spójności w latach 2007-2013 zrealizowane zostaną inwestycje kolejowe na najważniejszych liniach kolejowych, które utworzą sieć połączeń na kierunkach północ - południe i wschód - zachód.

Ponad 2 mld euro zostanie przeznaczone w latach 2007-2013 na rozwój sieci szynowych w aglomeracjach oraz zakup taboru.

Wydzielono 600 mln euro z Funduszu Spójności na realizację projektów miejskich związanych z organizacją Euro 2012 dla 6 miast, w których będą się odbywały rozgrywki piłkarskie.

W Polsce wschodniej zostanie zrealizowany projekt budowy drogi ekspresowej S19, zostaną wybudowane połączenia Warszawy z Lublinem (S17) oraz Białymstokiem (S8). Ponadto planuje się budowę autostrady A2 i A4 w regionach Polski wschodniej.

ZAAKCEPTOWANO PROGRAM WYDAWANIA FUNDUSZY UNIJNYCH

Pięć miliardów euro dla pięciu województw

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner podpisała programy wydawania unijnych funduszy dla pięciu kolejnych polskich województw na łączną kwotę 5,3 mld euro. Na zaakceptowanie swojego programu czeka już tylko świętokrzyskie.
- Teraz czeka nas rzeczywista, długa współpraca, by zapewnić dobre wykorzystanie tych środków. Pracujmy dalej tak dobrze, jak do tej pory - powiedziała Huebner po uroczystości podpisania programów w Brukseli.

W sumie Komisja Europejska zatwierdziła już 15 polskich regionalnych programów operacyjnych. Na ostateczną zgodę czeka tylko program operacyjny dla województwa świętokrzyskiego. Huebner wyjaśniła, że KE wstrzymuje się do czasu ekspertyzy dotyczącej rentowności planowanego lotniska w Kielcach i chce postępować ostrożnie przy zatwierdzaniu dofinansowania z publicznych pieniędzy. KE ma wątpliwości co do ekonomicznego sensu tego przedsięwzięcia m.in. z uwagi na względnie niewielką odległość od lotnisk w Warszawie, Katowicach czy Krakowie.
http://www.tvn24.pl/12692,1524472,0,1,wiadomosc.html

W związku z pełnym uczestnictwem Polski w unijnej perspektywie budżetowej na lata 2007-2013, polska nauka może skorzystać z ogromnych środków na badania i infrastrukturę - podkreślił w środę na konferencji prasowej w Sejmie minister nauki, Michał Seweryński.

Seweryński poinformował, że w 2007 r. na szkolnictwo wyższe Polska wyda z budżetu 8 mld 688 mln zł. Z kolei budżetowe nakłady na badania naukowe wyniosą około 3,8 mld zł, a ogólne nakłady na badania i rozwój - około 7 mld zł (0,62 proc. PKB).

W latach 2007-2013 wydatki na naukę polską będą jednak o wiele większe dzięki funduszom europejskim.

Seweryński podsumował, że w programie operacyjnym "innowacyjna gospodarka" na rozwój nowoczesnych technologii i badania naukowe zarezerwowano 1 mld 117 mln euro. Na infrastrukturę - rozbudowę pomieszczeń badawczych, laboratoriów, aparaturę - jest kolejny 1 mld 117 mln euro.

Pulę środków na uczelnie powiększają pieniądze, uzyskane przez szkoły wyższe w ramach programu operacyjnego "Polska Wschodnia" - dodał minister. Uczelnie z pięciu wschodnich województw uzyskały tu łącznie około 300 mln euro na inwestycje. "Oprócz tego w programach regionalnych szkoły wyższe umieściły swoje inwestycje i inne potrzeby infrastrukturalne na kwotę niemal 700 mln euro" - powiedział Seweryński.

Seweryński wspomniał też o pieniądzach na kapitał ludzki, "dzięki którym będziemy mogli zwiększyć skalę kształcenia na najbardziej potrzebnych społecznie kierunkach studiów oraz kadry naukowej".

Minister dodał, że wykorzystanie dużej części unijnych środków wymaga odpowiedniego przygotowania kadry naukowej. Prawie 2,5 mld euro na same badania w zakresie innowacyjnej gospodarki i nowoczesnych technologii nie zostaną zaabsorbowane, jeżeli sektor gospodarczy nie będzie miał partnerów naukowych. Chodzi o ludzi z doktoratami, którzy będą tworzyć laboratoria naukowe, i którzy umożliwią realizację współpracy z gospodarką - podkreślił.

http://biznes.onet.pl/2,1565877,wiadomosci.html

To podstawowe zapisy. Blog nie sprzyja rozwinięciu tematu.
Zostawiam to jako zapis - jak w księgowości - fotografia na dzień.
Na takim etapie zostały przekazane sprawy nowej ekipie.
Czekamy zapowiadanego cudu, bo czarna, ciężka praca została już wykonana przez rząd PiS.

Z cyklu: bilans zamknięcia spraw po 2 latach rządów PiS - II

Dzisiaj podsumowanie przygotowania do EURO 2012.

Stan na 2 listopada 2007 r.

Powstała Spółka Narodowe Centrum Sportu
(PAP, tm/04.10.2007, godz. 16:52)

Minister sportu Elżbieta Jakubiak powołała spółkę Narodowe Centrum Sportu, której zadaniem będzie budowa stadionu w Warszawie na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. Prezesem zarządu spółki został Michał Borowski.

http://biznes.onet.pl/g,1617970,wiadomosci.html

Jakubiak: jesteśmy dobrze przygotowani do Euro 2012
(PAP, tm/10.10.2007, godz. 17:05)

Jesteśmy dobrze przygotowani do Euro 2012, biorąc pod uwagę, że decyzja o wyborze organizatorów zapadła pół roku później niż zwykle - uważa minister sportu i turystyki Elżbieta Jakubiak.


Zdaniem minister problemy może spowodować sprawa dworców kolejowych w miastach, gdzie przewidziano rozgrywanie spotkań Euro 2012. "Problem remontów dworców będzie najtrudniejszy. Dworce w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu wymagają zasadniczej przebudowy. Zastanawiamy się nad przebudową całości, albo tylko remontem torowisk i +kosmetyką+ - aby goście czuli się komfortowo" - zaznaczyła.

Jakubiak dodała, że po 1 listopada zostaną wybrane firmy, które zrealizują projekty architektoniczne, a w 2008 rozpisany zostanie przetarg na budowę stadionów. "To daje nam szanse na zrealizowanie tych projektów do połowy roku 2011. Moją rolą jest teraz wynegocjowanie terminu. W umowie jest 2010, a ja potrzebuję 2011. Myślę, że pół roku mam już jak w banku - bo jeśli ktoś się spóźnił z decyzją, to mam prawo wymagać, żeby oddał mi ten czas" - podkreśliła.

http://biznes.onet.pl/g,1621314,wiadomosci.html

Chińscy robotnicy zbudują nam stadiony
(Rzeczpospolita, pb/19.10.2007, godz. 07:37)

Rząd chce wyprowadzić zagranicznych pracowników z szarej strefy. Pomoże w tym radykalne cięcie opłat za pozwolenie na ich pracę. Wkrótce będą też zachęty do sprowadzania siły roboczej z Azji - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Już od 26 października cudzoziemcy starający się o pozwolenie na pracę będą płacić w urzędach wojewodów jedynie 100 zł za rozpatrzenie wniosku lub wydanie zezwolenia na stałą pracę, a połowę tej kwoty za załatwienie formalności związanych z pracą sezonową. Ten ostatni wymóg nie dotyczy naszych sąsiadów ze Wschodu, którzy korzystają ze specjalnych wizowych ułatwień. Zagraniczne firmy delegujące do Polski pracowników będą płacić za zezwolenie dla jednej osoby 200 zł.

http://biznes.onet.pl/g,1626333,wiadomosci.html

PKP zapowiada gruntowne zmiany na dworcach
(IAR, pb/24.10.2007, godz. 11:08)

PKP chce się poważnie zająć modernizacją dworców kolejowych, tak by największe polskie miasta miały się czym pochwalić przed kibicami jadącymi na mecze Euro 2012 - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

PKP do 2012 r. chce przeznaczyć na poprawę standardu dworców kolejowych w Polsce około 1,5 mld euro. W zdecydowanej większości pieniądze na modernizacje mają pochodzić od prywatnych inwestorów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Na pierwszy ogień idzie dworzec w Katowicach. PKP poważnie też myśli o remontach w Warszawie. Już trwają rokowania w sprawie budowy nowego Dworca Zachodniego, a wczoraj ruszyły w sprawie budowy nowego Dworca Wschodniego. PKP chce postawić całkowicie nowe obiekty, niczym nieprzypominające dotychczasowych.

http://biznes.onet.pl/g,1629268,wiadomosci.html

17:05, 07.09.2007 /PAP, IAR

Są przepisy, by zorganizować EURO 2012

STADION NARODOWY W WARSZAWIE ZA PIENIĄDZE Z BUDŻETU
Sejm przyjął w piątek ustawę o przeprowadzeniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej - Euro 2012. posłowie byli jednomyślni.
Droga do głosowania nad ustawą o Euro 2012 była, w obliczu głosowania nad samorozwiązaniem Sejmu, bardzo burzliwa i nerwowa. Zwłaszcza dla minister sportu Elżbiety Jakubiak, która w studiu sejmowym TVN24 mówiła, że wreszcie "udało się wyłączyć euro spod debaty politycznej".


Ustawa zakłada powołanie spółek celowych do przygotowania finałów mistrzostw Europy w piłce nożnej. Spółki będą powoływane przez Skarb Państwa oraz przez miasta-gospodarzy mistrzostw: Warszawę, Poznań, Gdańsk, Chorzów, Wrocław i Kraków. Kapitał zakładowy każdej z nich wyniesie co najmniej 2 miliony złotych.

Budowa obiektów i całej infrastrukrury na EURO 2012 będzie finansowana ze środków budżetu państwa, samorządów oraz środków Unii Europejskiej. Rada Ministrów określi w odrębnym rozporządzeniu wykaz przedsięwzięć związanych z organizacją mistrzostw.

Sejm przyjął poprawkę, według której - jeśli nieruchomość Skarbu Państwa, przeznaczona na organizację Mistrzostw Europy, zostanie wydzierżawiona lub wynajęta - umowa dzierżawy lub najmu będzie mogła być natychmiast wypowiedziana. Posłowie zdecydowali ponadto, że Agencja Nieruchomości Rolnych może na wniosek ministra sportu przekazać mu nieodpłatnie nieruchomości niezbędne do przygotowania EURO.

Zgodnie z ustawą będzie można odwołać się od decyzji administracyjnej związanej z organizacją mistrzostw w ciągu 7 dni.

Minister sportu Elżbieta Jakubiak podkreśliła, że rząd będzie budował Stadion Narodowy w Warszawie z udziałem spółki celowej. Budowa będzie sfinansowana z budżetu państwa. Podkreśliła, że do prezydenta Warszawy będzie należało usunięcie kupców ze Stadionu Dziesięciolecia.
http://www.tvn24.pl/12694,1520634,wiadomosc.html
16:19, 09.10.2007 /PAP

Euro 2012: Polska gotowa na kontrolę

ZA MIESIĄC WIZYTACJA KOORDYNATORÓW UEFA
Przedstawiciele Europejskiej Unii Piłkarskiej ocenią na początku listopada stan przygotowań Polski do organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku.
- Wyznaczeni przez UEFA koordynatorzy między 5 a 9 listopada odwiedzą cztery polskie miasta, w których mają odbyć się mecze mistrzowskie. Ocenią stan deklaracji zgłoszeniowej ze stanem obecnym. Głównym przedmiotem ich zainteresowania będą sektory: transport lądowy, transport lotniczy oraz budowa stadionów i bazy pobytowej. Tydzień wcześniej podobna wizytacja czeka Ukraińców - powiedział Adam Olkowicz odpowiedzialny w PZPN za projekt Euro 2012.

W Polskich miastach powstają już nowe stadiony

Szef zespołu Euro 2012 mówił również o deklaracjach miast dotyczących stadionów. - Chorzów jest w trakcie modernizacji, całość ma być gotowa do połowy 2010 roku, Gdańsk - budowa rozpocznie się na wiosnę 2008 roku, a w czwartym kwartale 2010 ma powstać Arena Bałtycka, Kraków - już prowadzona jest przebudowa stadionu Wisły, która zakończy się do połowy 2010, Poznań - deklaruje zakończenie prac do połowy 2010 - mówił Olkowicz.

Otwarcie mistrzostw w Warszawie nadal jest realne?

Pierwsze decyzje zapadły również w Warszawie. Kilka dni temu minister sportu Elżbieta Jakubiak powołała spółkę Narodowe Centrum Sportu, której zadaniem będzie budowa Stadionu Narodowego. Na obiekcie będzie 55 tys. miejsc. Projektowanie zajmie około ośmiu miesięcy, a prace budowlane rozpoczną się wiosną 2009 r. Stadion ma być gotowy do połowy 2011 r.
http://www.tvn24.pl/12690,7431,1524215,raport_wiadomosc.html

Rząd PiS przygotował przepisy i zabezpieczył w budżecie środki na realizację.

Teraz czas na PO.

Patrząc na wyczyny HGW w Warszawie - strach sie bać.

Oby rozsądek zwyciążył i dobro całej wielkiej sprawy dla Polski.

Patrzymy na ręce.

Zaczniemy odliczanie od powołania rządu.

piątek, 26 października 2007

Z cyklu: bilans zamnknięcia spraw po 2 latach rządów PiS

Dzisiaj zaczynam bilans zamknięcia spraw , które podjął rząd PiS, a które zostają przejęte w bilansie otwarcia przez nową koalicję POPSL.

Będą to sprawy gospodarcze, bezpieczeństwa energetycznego i sprawy związane z ogólnie nazywanymi: walka z korupcją i agenturą w strukturach władzy.

Po październiku deficyt budżetowy w wysokości 14-15 proc. rocznego planu

- Deficyt budżetowy po październiku może wynieść 14-15 proc. planu. Podkreślam, że są to wstępne szacunki, obliczone według stanu na 25 października. To się jeszcze może zmienić - powiedziała Suchocka-Roguska.

Po wrześniu 2007 roku budżet zanotował nadwyżkę w wysokości 197,5 mln zł wobec planowanej na cały rok kwoty deficytu 30.000,0 mln zł. Wydatki państwa wyniosły 174.709,8 mln zł, czyli 67,5 proc. kwoty 258.952,5 mln zł planowanej na 2007 rok. Dochody budżetu państwa wyniosły 174.907,3 mln zł, czyli 76,4 proc. planu rocznego wynoszącego 228.952,5 mln zł.

Suchocka-Roguska dodała, że resort na razie nie zmienia swojej oficjalnej prognozy wykonania budżetu w tym roku, zgodnie z którą deficyt ma wynieść 23 mld zł na koniec roku.

http://www.rp.pl/artykul/5,65296.html

GDDKiA: Umowa na przebudowę krajowej siódemki i budowę S69


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kolejne umowy na przebudowę dróg ekspresowych. Chodzi o modernizację drogi nr 7 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Grójec-Białobrzegi (17,8 km) oraz budowę drogi ekspresowej S69 Bielsko-Biała-Żywiec-Zwardoń odcinek C2 Szare-Laliki (4,7km)

Roboty budowlane na drodze krajowej Nr 7 wykona konsorcjum firm "Drogbud" Podkarpacki Holding Budowy Dróg - Przedsiębiorstwo Inżynieryjne "IMB-Podbeskidzie". Inwestycja ta będzie kosztowała ponad 494 mln złotych w okresie 19 miesięcy od daty rozpoczęcia robót.

Inwestycja ta obejmuje m.in. budowę węzłów drogowych, wykonanie elementów odwodnienia, budowę przepustów drogowych, przebudowę kolidujących sieci kanalizacyjnych i energetycznych. W ramach tej modernizacji drogi, powstanie m.in. 6 nowych wiaduktów drogowych, 9 mostów drogowych, 6 kładek dla pieszych, 24 przepustów.

http://www.rp.pl/artykul/5,65245.html

Skarb Państwa odstępuje od umowy z Eureko

Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpiło od umowy sprzedaży akcji PZU z 5 listopada 1999 r. 30 proc. akcji ubezpieczyciela kupiło wówczas konsorcjum Eureko-Bank Millennium.

Resort uznał, że Eureko naruszyło umowę. Chodzi o to, że holenderska firma toczy spór z polskim rządem dotyczącym realizacji umowy prywatyzacyjnej przed międzynarodowym trybunałem, a nie polskim sądem.

http://www.rp.pl/temat/5.html

Mistrzostwa zorganizuje PL 2012
(
Spółka PL 2012 ma realizować i kontrolować główne projekty związane z piłkarskimi mistrzostwami.

Minister sportu Elżbieta Jakubiak powołała drugą po Narodowym Centrum Sportu spółkę, która ma pomóc w organizacji piłkarskich mistrzostw Europy.

- Nowa spółka ma koordynować całość działań państwowych wokół turnieju - mówi Marcin Roszkowski, rzecznik Ministerstwa Sportu.
http://biznes.onet.pl/0,1446076,komentarze.html
Gazociąg Północny - Niemcy mają problem
Projekt budowy Gazociągu Północnego przez Morze Bałtyckie pomiędzy Rosją a Niemcami może opóźnić się ze względu na zablokowanie budowy dwóch odcinków lądowych w Niemczech (OPAL i NEL), które mają połączyć podmorski gazociąg do niemieckiego systemu - powiedział Siergiej Komlew, szef kontraktów strukturalnych z dziale analiz rosyjskiej firmy Gazprom Eksport.

"Gazociąg musi łączyć się z niemieckim systemem dystrybucyjnym, ale niemieckie prawo wymaga zapewnienia dostępu [do gazociągu] stronom trzecim" - powiedział Komlew. "Nasz partner E.ON poprosił niemieckiego regulatora o odstąpienie od tej zasady, ale prośba została odrzucona".


"Podpisaliśmy już umowy na cały gaz [z Gazociągu Północnego]. Są to wstępne umowy. Ale nie możemy wypełnić ani jednej, jeśli nie podpiszemy równoległej, tak samo długoterminowej umowy na transport" - dodał Komlew.
Przeciwko budowie protestują Polska i kraje bałtyckie, widząc w nim zagrożenie dla stabilności dostaw gazu z Rosji do Europy Środkowej oraz możliwe zagrożenie dla środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego. Polska twierdzi również, że budowa gazociągu jest ekonomicznie nieuzasadniona i wskazuje na alternatywne drogi lądowe - przez kraje bałtyckie i Polskę (projekt Amber) lub przez Białoruś i Polskę (druga nitka gazociągu Jamał-Europa).

Niemiecka kanclerz Angela Merkel mówiła ostatnio, że Gazociąg Północny jest "pożądany politycznie".
http://biznes.onet.pl/7,1629299,wiadomosci.html
Ignalin: Litwa zgadza się na warunki Polski

Jeżeli badania ochrony środowiska zezwolą na budowę nowej siłowni atomowej w Ignalinie o mocy 3200 megawatów, Litwa jest gotowa spełnić żądanie strony polskiej - powiedział we wtorek premier Litwy Gediminas Kirkilas w wywiadzie dla Litewskiego Radia.

http://biznes.onet.pl/7,1628559,wiadomosci.html

Dzisiaj sprawa korupcji i nomen omen Irlandii

Autor znanej piosenki zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało psychiatrę Andrzeja M., autora słów przeboju "Kocham Cię, jak Irlandię", wykonywanego przez Kobranockę - informuje serwis gazeta.pl.
Andrzej M. był dyrektorem Szpitala Psychiatrycznego w Świeciu. CBA podejrzewa, że przyjmował on łapówki i fałszował dokumentację medyczną. Andrzej M. pod koniec lat 90. miał wystawiać przestępcom fałszywe zaświadczenia o chorobach, dzięki czemu unikali więzienia lub uzyskiwali przerwy w karze.

Andrzej M. po przesłuchaniu w prokuraturze we Wrocławiu został zwolniony za poręczeniem majątkowym w wysokości 20 tys. zł. Zabroniono mu opuszczania kraju - informuje serwis gazeta.pl.

http://wiadomosci.onet.pl/1630962,11,item.html

Logo IRA
Fontanna Neptuna

6 LISTOPADA 2007 GODZINA 18.00

Kotwica

środa, 3 października 2007

Szefowie Cosa Nostra podnieśli sobie "pensje". Mordy wy nasze III RP

Szefowie Cosa Nostra podnieśli sobie "pensje"

"Napisałem to, by bronić III RP, naszej III RP"


/

Kwaśniewski wygrał telewizor



Pawlak chce więcej


"Nie chcemy państwa proletariuszy!"

to zdziczałe państwo totalitarne

Posłowie VI kadencji będą więcej kosztować.

http://wiadomosci.onet.pl/wybory2007/1616780,news.html

piątek, 14 września 2007

Szczyt energetyczny na Wawelu - efekty,dotknij, a uwierzysz. Przed drugim starciem.

11 maja pisałam na swoim blogu za serwisem informacyjnym:

(napisałam serwisami, ale sobie uprzytomniłam, że sie naszukałam, zanim znalazłam te relację , więc koryguję, zgodnie z faktami)

Wiceminister Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Kowal jest przekonany, że jest zgoda państw biorących udział w spotkaniu na wspólne działanie w projekcie alternatywnego przesyłu ropy naftowej z Azji do Europy Środkowej. Kowal podkreślił, że takie stanowisko przedstawia również specjalny wysłannik Kazachstanu na szczyt.

Zdaniem Kowala, rozpoczęty w Krakowie szczyt energetyczny z udziałem prezydentów Polski, Ukrainy, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu świadczy o tym, że państwa te chcą kontynuować współpracę, także w sektorze energetycznym.

http://maryla.salon24.pl/14754,index.html

Bezpieczeństwo energetyczne Polski - praca naszej dyplomacji na forum UE i z zaangażowanymi na szczycie w maju partnerami. Ostanie wieści przyniosło Forum Ekonomiczne w Krynicy, pisałam o tym tu:

Z inicjatywy Polski i Litwy, ministrowie z Grupy Wyszehradzkiej i trzech krajów bałtyckich spotkali się w niedzielę wieczorem w Brukseli z przedstawicielami pięciu poradzieckich sąsiadów Unii Europejskiej - Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

http://maryla.salon24.pl/31241,index.html

i tu:

Smith: UE ma wszystko by zmusić Rosję do działania
(Interfax, pb/07.09.2007, godz. 10:47)

Unia Europejska ma odpowiednie narzędzia by wymusić na rosyjskich dostawcach surowców energetycznych przestrzeganie rynkowych reguł, ale brakuje jej politycznej woli by to zrobić - powiedział w czwartek podczas forum ekonomicznego w Krynicy Keith Smith, ekspert z amerykańskiego centrum studiów strategicznych i międzynarodowych.

http://maryla.salon24.pl/31987,index.html

Dzisiaj serwisy nagle przyniosły duży ładunek informacji w temacie. Zaczęło sie od komunikatu z Rzeczpospolitej:

Polski ambasador wraca na Białoruś


Po niemal dwuletniej przerwie na Białoruś wrócił polski ambasador. Placówkę obejmuje Henryk Litwin, wcześniej m.in. zastępca ambasadora w Moskwie i konsul generalny we Lwowie. O tym, że ma zostać ambasadorem wiadomo od początku 2006 roku.

http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=20317

Spodziewałam sie takiej decyzji po wcześniejszych sygnałach i komunikacie z Białorusi o chęci współpracy z UE w budowaniu instalacji energetycznych.

Następny ważny sygnał z dnia dzisiajszego:

Barroso: UE powinna bronić się przed podejrzanymi inwestorami
(PAP, pb/13.09.2007, godz. 21:23)

Komisja Europejska zaproponuje w środę stworzenie mechanizmów, które będą chronić rynek przed pozaunijnymi inwestorami w sektorze energii, "których motywacje są pozakomercyjne" - powiedział w czwartek szef KE Jose Barroso.

"Europa powinna dysponować mechanizmami, które - jeśli to konieczne - będą mogły być uruchomione, jeśli za interwencją jakieś firmy stoją cele pozakomercyjne, które mogą mieć na przykład wpływ na bezpieczeństwo..." - dodał.

Choć odmówił wskazania na konkretny kraj czy firmę, przyznał, iż "dziwi go, iż narodowe firmy rosyjskie mogą kupować europejskie firmy dystrybucyjne, natomiast europejskie firmy nie mogą kupić rosyjskich producentów energii".

http://biznes.onet.pl/2,1605349,wiadomosci.html

Potem ruszyła lawina informacji :

Janukowycz zaprzecza planom przekazania Rosji ukraińskiej infrastruktury tranzytowej
(Interfax, tm/11.09.2007, godz. 10:52)

KIJÓW. 11 WRZEŚNIA. INTERFAX - Ukraiński premier Wiktor Janukowycz zaprzeczył doniesieniom, jakoby Ukraina prowadziła rozmowy dotyczące przekazania Rosji swojej infrastruktury tranzytowej.

http://biznes.onet.pl/7,1603511,wiadomosci.html

Kazachstan chce pompować ropę naftową przez Białoruś
(Interfax, tm/12.09.2007, godz. 11:09)

Kazachstan jest zainteresowany transportowaniem swojej ropy naftowej przez terytorium Białorusi oraz wykorzystywaniem białoruskich rafinerii - powiedział premier Kazachstanu Karim Masimow podczas briefingu w środę.

http://biznes.onet.pl/7,1604213,wiadomosci.html

UE jest zainteresowana alternatywnymi szlakami dostaw gazu
(Interfax, tm/11.09.2007, godz. 16:30)

Unia Europejska jest zainteresowana dywersyfikacją źródeł dostaw surowców energetycznych i poszukuje alternatywnych szlaków dostaw gazu ziemnego - powiedział zastępca dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) William Ramsay na spotkaniu z azerskim ministrem spraw zagranicznych Elmarem Mamediarowem.

http://biznes.onet.pl/7,1603725,wiadomosci.html

I juz zupełnie niewiarygodnie i propagandowo zabrzmiały dwie kolejne depesze:

Fiński premier poparł budowę Gazociągu Północnego
(Interfax, tm/12.09.2007, godz. 13:12)

TALLINN. 12 WRZEŚNIA. INTERFAX - Fiński premier Matti Vanhanen wyraził poparcie dla budowy Gazociągu Północnego pomiędzy Rosją a Niemcami.

http://biznes.onet.pl/7,1604304,wiadomosci.html

Gazprom może zdecydować o budowie terminala LNG w bałtyckim porcie
(Interfax, tm/11.09.2007, godz. 12:54)

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom może 25 września zdecydować o budowie terminala gazu skroplonego w bałtyckim porcie (Baltic LNG) - powiedział dziennikarzom pierwszy wiceprezes Gazpromu Walerij Gołubiew.

http://biznes.onet.pl/7,1603578,wiadomosci.html

Po przeczytaniu i zebraniu tych puzzli, roumiem teraz bardziej wystapienie Barroso:

Barroso: w Polakach jest dynamizm
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że "wbrew politycznej poprawności w Europie" ma on ogromne zaufanie co do europejskiej przyszłości Polski. Mówił też o tkwiącym w polskim społeczeństwie "nadzwyczajnym dynamizmie" i potencjale.
Barroso przyjedzie do Warszawy 20 września - na miesiąc przed wyborami w Polsce.

- Mam wielkie zaufanie co do europejskiej przyszłości Polski. Być może jestem w mniejszości, ale chcę to powiedzieć, bo jest to społeczeństwo, które ma niesamowity dynamizm, nadzwyczajny potencjał wzrostu i które ma absolutnie jasny interes w tym, by uczestniczyć w Unii Europejskiej i korzystać z europejskiej solidarności - powiedział Barroso, pytany przez PAP na czwartkowym spotkaniu z grupą dziennikarzy. Wyraził przekonanie, że Polska stanie się "jednym z krajów, jeśli nie pierwszym", które najbardziej skorzystają z wejścia do UE. "To, co się dzieje w Polsce, jest absolutnie interesujące" - podkreślił.

- Jest niesamowity dynamizm w tym społeczeństwie. I to przeczy wyobrażeniu, które czasem łączymy z Polską. To właśnie dlatego, że jest dynamizm, jest też polemika. A jak się coś dzieje, to zawsze jest reakcja. Dlatego więc mam wielkie zaufanie co do przyszłości europejskiej Polski - kontynuował szef KE.

Przyznał jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, że to, co mówi, "przeczy obecnej poprawności politycznej w Europie i głosom: ach ta Polska...". - Ale mówię wam, jeśli spotkamy się za pięć, dziesięć lat, zobaczycie, czy miałem rację, czy nie byłem zbyt optymistyczny - dodał. Pełen entuzjazmu wskazywał na tkwiący w Polsce ekonomiczny, kulturowy i społeczny dynamizm. - Spójrzcie na tych młodych ludzi, którzy wyjeżdżają, by pracować; oszczędzają i jak w Polsce będzie lepiej, to zapewne wrócą - powiedział.

Barroso przyjedzie do Warszawy na zaproszenie chadeckiej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. Platforma Obywatelska i PSL. Ma wygłosić odczyt pt. "Wybory (nie chodzi o wybory parlamentarne - PAP) i wyzwania na jutro".

Jak sam podkreślił, "jego wizyta nie ma nic wspólnego z wyborami", była zaplanowana jeszcze przed wakacjami.

Serwis prasowy KE zaznaczył natomiast, że podczas wizyty szef Komisji spotka się zarówno z premierem Jarosławem Kaczyńskim, jak i głównymi liderami opozycji.

http://wiadomosci.onet.pl/1605320,11,item.html

Przyjeżdza na zaproszenie PO, wg której Prezydent Lech Kaczyński i Premier Jarosław Kaczyński izolują Polskę na arenie międzynarodowej.

A tu tak misternie budowany plan, który ma szanse wypalić na jesieni.

Wszystko zacznie sie na szczycie energetycznym w Wilnie.

A wszystko to misterna praca polskiej dyplomacji i służb gospodarczych pod kierownictwem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Czy tym razem to Polska wygra tę wojnę z projektem korytarza rosyjsko-niemieckiego? Dużo wskazuje na to, ze tym razem tak.

ps. z ostatniej chwili:

Juszczenko zapewnia o stabilności 'europejskiego wyboru'


W Kijowie rozpoczął się szczyt Ukraina-Unia Europejska. Otwierając spotkanie prezydent Wiktor Juszczenko wyraził przekonanie, że współpraca z UE jest silnym bodźcem dla rozwoju gospodarczego jego kraju.

Juszczenko zapewnił, że zaplanowane na 30 września przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie będą w pełni demokratyczne.

Prezydent Ukrainy ocenił, że wszystkie ukraińskie siły polityczne są skonsolidowane wokół ważnych dla państwa spraw. "Nasz europejski wybór pozostaje niezmiony" - podkreślił.

Wiktor Juszczenko jest przekonany, że podczas odbywającego się dziś szczytu jego uczestnicy uzyskają odpowiedź na wszystkie pytania - poczynając od systemu wizowego, a kończąc na problemach bezpieczeństwa.

Na kijowskim szczycie Ukraina-UE stronę unijną reprezentują m.in. premier przewodniczącej obecnie w UE Portugalii Jose Socrates i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.