piątek, 14 września 2007

Szczyt energetyczny na Wawelu - efekty,dotknij, a uwierzysz. Przed drugim starciem.

11 maja pisałam na swoim blogu za serwisem informacyjnym:

(napisałam serwisami, ale sobie uprzytomniłam, że sie naszukałam, zanim znalazłam te relację , więc koryguję, zgodnie z faktami)

Wiceminister Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Kowal jest przekonany, że jest zgoda państw biorących udział w spotkaniu na wspólne działanie w projekcie alternatywnego przesyłu ropy naftowej z Azji do Europy Środkowej. Kowal podkreślił, że takie stanowisko przedstawia również specjalny wysłannik Kazachstanu na szczyt.

Zdaniem Kowala, rozpoczęty w Krakowie szczyt energetyczny z udziałem prezydentów Polski, Ukrainy, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu świadczy o tym, że państwa te chcą kontynuować współpracę, także w sektorze energetycznym.

http://maryla.salon24.pl/14754,index.html

Bezpieczeństwo energetyczne Polski - praca naszej dyplomacji na forum UE i z zaangażowanymi na szczycie w maju partnerami. Ostanie wieści przyniosło Forum Ekonomiczne w Krynicy, pisałam o tym tu:

Z inicjatywy Polski i Litwy, ministrowie z Grupy Wyszehradzkiej i trzech krajów bałtyckich spotkali się w niedzielę wieczorem w Brukseli z przedstawicielami pięciu poradzieckich sąsiadów Unii Europejskiej - Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

http://maryla.salon24.pl/31241,index.html

i tu:

Smith: UE ma wszystko by zmusić Rosję do działania
(Interfax, pb/07.09.2007, godz. 10:47)

Unia Europejska ma odpowiednie narzędzia by wymusić na rosyjskich dostawcach surowców energetycznych przestrzeganie rynkowych reguł, ale brakuje jej politycznej woli by to zrobić - powiedział w czwartek podczas forum ekonomicznego w Krynicy Keith Smith, ekspert z amerykańskiego centrum studiów strategicznych i międzynarodowych.

http://maryla.salon24.pl/31987,index.html

Dzisiaj serwisy nagle przyniosły duży ładunek informacji w temacie. Zaczęło sie od komunikatu z Rzeczpospolitej:

Polski ambasador wraca na Białoruś


Po niemal dwuletniej przerwie na Białoruś wrócił polski ambasador. Placówkę obejmuje Henryk Litwin, wcześniej m.in. zastępca ambasadora w Moskwie i konsul generalny we Lwowie. O tym, że ma zostać ambasadorem wiadomo od początku 2006 roku.

http://www.rzeczpospolita.pl/news.rol?newsId=20317

Spodziewałam sie takiej decyzji po wcześniejszych sygnałach i komunikacie z Białorusi o chęci współpracy z UE w budowaniu instalacji energetycznych.

Następny ważny sygnał z dnia dzisiajszego:

Barroso: UE powinna bronić się przed podejrzanymi inwestorami
(PAP, pb/13.09.2007, godz. 21:23)

Komisja Europejska zaproponuje w środę stworzenie mechanizmów, które będą chronić rynek przed pozaunijnymi inwestorami w sektorze energii, "których motywacje są pozakomercyjne" - powiedział w czwartek szef KE Jose Barroso.

"Europa powinna dysponować mechanizmami, które - jeśli to konieczne - będą mogły być uruchomione, jeśli za interwencją jakieś firmy stoją cele pozakomercyjne, które mogą mieć na przykład wpływ na bezpieczeństwo..." - dodał.

Choć odmówił wskazania na konkretny kraj czy firmę, przyznał, iż "dziwi go, iż narodowe firmy rosyjskie mogą kupować europejskie firmy dystrybucyjne, natomiast europejskie firmy nie mogą kupić rosyjskich producentów energii".

http://biznes.onet.pl/2,1605349,wiadomosci.html

Potem ruszyła lawina informacji :

Janukowycz zaprzecza planom przekazania Rosji ukraińskiej infrastruktury tranzytowej
(Interfax, tm/11.09.2007, godz. 10:52)

KIJÓW. 11 WRZEŚNIA. INTERFAX - Ukraiński premier Wiktor Janukowycz zaprzeczył doniesieniom, jakoby Ukraina prowadziła rozmowy dotyczące przekazania Rosji swojej infrastruktury tranzytowej.

http://biznes.onet.pl/7,1603511,wiadomosci.html

Kazachstan chce pompować ropę naftową przez Białoruś
(Interfax, tm/12.09.2007, godz. 11:09)

Kazachstan jest zainteresowany transportowaniem swojej ropy naftowej przez terytorium Białorusi oraz wykorzystywaniem białoruskich rafinerii - powiedział premier Kazachstanu Karim Masimow podczas briefingu w środę.

http://biznes.onet.pl/7,1604213,wiadomosci.html

UE jest zainteresowana alternatywnymi szlakami dostaw gazu
(Interfax, tm/11.09.2007, godz. 16:30)

Unia Europejska jest zainteresowana dywersyfikacją źródeł dostaw surowców energetycznych i poszukuje alternatywnych szlaków dostaw gazu ziemnego - powiedział zastępca dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) William Ramsay na spotkaniu z azerskim ministrem spraw zagranicznych Elmarem Mamediarowem.

http://biznes.onet.pl/7,1603725,wiadomosci.html

I juz zupełnie niewiarygodnie i propagandowo zabrzmiały dwie kolejne depesze:

Fiński premier poparł budowę Gazociągu Północnego
(Interfax, tm/12.09.2007, godz. 13:12)

TALLINN. 12 WRZEŚNIA. INTERFAX - Fiński premier Matti Vanhanen wyraził poparcie dla budowy Gazociągu Północnego pomiędzy Rosją a Niemcami.

http://biznes.onet.pl/7,1604304,wiadomosci.html

Gazprom może zdecydować o budowie terminala LNG w bałtyckim porcie
(Interfax, tm/11.09.2007, godz. 12:54)

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom może 25 września zdecydować o budowie terminala gazu skroplonego w bałtyckim porcie (Baltic LNG) - powiedział dziennikarzom pierwszy wiceprezes Gazpromu Walerij Gołubiew.

http://biznes.onet.pl/7,1603578,wiadomosci.html

Po przeczytaniu i zebraniu tych puzzli, roumiem teraz bardziej wystapienie Barroso:

Barroso: w Polakach jest dynamizm
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział, że "wbrew politycznej poprawności w Europie" ma on ogromne zaufanie co do europejskiej przyszłości Polski. Mówił też o tkwiącym w polskim społeczeństwie "nadzwyczajnym dynamizmie" i potencjale.
Barroso przyjedzie do Warszawy 20 września - na miesiąc przed wyborami w Polsce.

- Mam wielkie zaufanie co do europejskiej przyszłości Polski. Być może jestem w mniejszości, ale chcę to powiedzieć, bo jest to społeczeństwo, które ma niesamowity dynamizm, nadzwyczajny potencjał wzrostu i które ma absolutnie jasny interes w tym, by uczestniczyć w Unii Europejskiej i korzystać z europejskiej solidarności - powiedział Barroso, pytany przez PAP na czwartkowym spotkaniu z grupą dziennikarzy. Wyraził przekonanie, że Polska stanie się "jednym z krajów, jeśli nie pierwszym", które najbardziej skorzystają z wejścia do UE. "To, co się dzieje w Polsce, jest absolutnie interesujące" - podkreślił.

- Jest niesamowity dynamizm w tym społeczeństwie. I to przeczy wyobrażeniu, które czasem łączymy z Polską. To właśnie dlatego, że jest dynamizm, jest też polemika. A jak się coś dzieje, to zawsze jest reakcja. Dlatego więc mam wielkie zaufanie co do przyszłości europejskiej Polski - kontynuował szef KE.

Przyznał jednocześnie, że zdaje sobie sprawę, że to, co mówi, "przeczy obecnej poprawności politycznej w Europie i głosom: ach ta Polska...". - Ale mówię wam, jeśli spotkamy się za pięć, dziesięć lat, zobaczycie, czy miałem rację, czy nie byłem zbyt optymistyczny - dodał. Pełen entuzjazmu wskazywał na tkwiący w Polsce ekonomiczny, kulturowy i społeczny dynamizm. - Spójrzcie na tych młodych ludzi, którzy wyjeżdżają, by pracować; oszczędzają i jak w Polsce będzie lepiej, to zapewne wrócą - powiedział.

Barroso przyjedzie do Warszawy na zaproszenie chadeckiej frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należą m.in. Platforma Obywatelska i PSL. Ma wygłosić odczyt pt. "Wybory (nie chodzi o wybory parlamentarne - PAP) i wyzwania na jutro".

Jak sam podkreślił, "jego wizyta nie ma nic wspólnego z wyborami", była zaplanowana jeszcze przed wakacjami.

Serwis prasowy KE zaznaczył natomiast, że podczas wizyty szef Komisji spotka się zarówno z premierem Jarosławem Kaczyńskim, jak i głównymi liderami opozycji.

http://wiadomosci.onet.pl/1605320,11,item.html

Przyjeżdza na zaproszenie PO, wg której Prezydent Lech Kaczyński i Premier Jarosław Kaczyński izolują Polskę na arenie międzynarodowej.

A tu tak misternie budowany plan, który ma szanse wypalić na jesieni.

Wszystko zacznie sie na szczycie energetycznym w Wilnie.

A wszystko to misterna praca polskiej dyplomacji i służb gospodarczych pod kierownictwem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Czy tym razem to Polska wygra tę wojnę z projektem korytarza rosyjsko-niemieckiego? Dużo wskazuje na to, ze tym razem tak.

ps. z ostatniej chwili:

Juszczenko zapewnia o stabilności 'europejskiego wyboru'


W Kijowie rozpoczął się szczyt Ukraina-Unia Europejska. Otwierając spotkanie prezydent Wiktor Juszczenko wyraził przekonanie, że współpraca z UE jest silnym bodźcem dla rozwoju gospodarczego jego kraju.

Juszczenko zapewnił, że zaplanowane na 30 września przedterminowe wybory parlamentarne na Ukrainie będą w pełni demokratyczne.

Prezydent Ukrainy ocenił, że wszystkie ukraińskie siły polityczne są skonsolidowane wokół ważnych dla państwa spraw. "Nasz europejski wybór pozostaje niezmiony" - podkreślił.

Wiktor Juszczenko jest przekonany, że podczas odbywającego się dziś szczytu jego uczestnicy uzyskają odpowiedź na wszystkie pytania - poczynając od systemu wizowego, a kończąc na problemach bezpieczeństwa.

Na kijowskim szczycie Ukraina-UE stronę unijną reprezentują m.in. premier przewodniczącej obecnie w UE Portugalii Jose Socrates i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Brak komentarzy: