niedziela, 14 kwietnia 2019

MEN zapewnia: Wszystkie egzaminy się odbędą.

Musimy służyć narodowi i dbać o jego spójność – powiedział w Lublinie prezes Jarosław Kaczyński.Czym różni się PiS od PO? Wiadomo, stosunkiem do społeczeństwa. My uważamy, że naród, bo tego słowa się nie wstydzimy, to generalna wspólnota, wobec której mamy wiele zobowiązań, podstawowych zobowiązań.
Uważamy, że musimy służyć narodowi i dbać o jego spójność, nie możemy dzielić grup społecznych. Musimy czynić wszystko, aby słowa wspólnota miała sens, musi dla nas wiele znaczyć i znaczy. (…) Oni słowa „naród” nie lubią. dla nich najważniejsza jest pewna socjotechnika utrzymania władzy, a ona nie jest skuteczna wtedy, kiedy społeczeństwo jest zintegrowane. (…) Traktują władzę jako mechanizm manipulacji społeczeństwem, a jeśli tak, to muszą mieć niechętny stosunek do dwóch wartości: prawdy i wspólnotowości J. Kaczyński na konwencji ZP: Musimy służyć narodowi i dbać o jego spójność
Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom
Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom; przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec - mówił w sobotę podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zdaniem premiera Morawieckiego to właśnie przyjęcie waluty euro w niewłaściwym czasie w takich krajach jak Włochy, Hiszpania i Grecja było przyczyną "permanentnej stagnacji". "Warto z porażki tych krajów wyciągnąć wnioski dla Polski, bo jesteśmy dzisiaj konfrontowani z tym tematem. Nasi konkurenci polityczni, Platforma Obywatelska, Koalicja Europejska chcą nas jak najszybciej wprowadzić do strefy euro" - mówił Morawiecki. My pokazujemy, że zgodnie i z teorią, i praktyką (...) nie opłaca nam się, dzisiaj w szczególności, przyjąć waluty euro i opłaca się opierać naszą gospodarkę o polską walutę, o polskiego złotego - oświadczył premier.
Ponad trzy piąte Polaków ocenia politykę państwa wobec rodziny co najmniej dobrze – wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS w trzy lata od wprowadzenia przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program "Rodzina 500 plus".
"Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu 500 plus"
Zdecydowana większość rodzin właściwie wydaje pieniądze z programu "500 plus". Dane pokazują, że tylko w 1,5 tys. przypadkach świadczenie zamieniono na pomoc rzeczową – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta
Rafalska. Dodała, że z programu korzysta 3,6 mln dzieci.
65 proc. Polaków nie chce wprowadzenia euro
Aż 65 proc. Polaków nie chce wprowadzenia euro - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "SE". Głównym powodem nieufności wobec wspólnej waluty są obawy dotyczące.
Najpierw Manfred Weber poparł Koalicję Europejską, a teraz Frans Timmermans spotyka się z SLD oraz Wiosną. Unijni politycy są obecni w kampanii wyborczej w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość łączy to z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości, który zapadnie na trzy dni przed wyborami i wskazuje, że wszystko układa się w jedną całość.
Min. J. Czaputowicz: Skarga KE ws. sądów powszechnych powinna być wycofana
Skarga Komisji Europejskiej w sprawie sądów powszechnych trafiła w poniedziałek pod obrady Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powinna ona być wycofana – podkreśla minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz.
Kuchciński: Zarzuty ws. rządów prawa stawiane Polsce przez UE - bezzasadne
Zarzuty o nieprzestrzeganie rządów prawa, stawiane Polsce przez UE, są bezzasadne; zmiany w polskim sądownictwie są zgodne z traktatami i konstytucją naszego kraju - mówił we wtorek w Wiedniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Izba Dyscyplinarna: Udział nowych sędziów SN nie powoduje nieprawidłowej obsady sądu
Udział w składach orzekających sędziów Sądu Najwyższego mianowanych jesienią zeszłego roku nie narusza prawa do rozpoznania sprawy przez niezawisły sąd i nie powoduje nieprawidłowej obsady sądu - wynika z podjętej w środę uchwały Izby Dyscyplinarnej SN w pełnym składzie.
Rating wiarygodności kredytowej Polski pozostał na niezmienionym poziomie "A minus" (7 wynik w 22-stopniowej skali) - podała agencja S&P. Taką samą ocenę ma Hiszpania, a gorsze noty zbierają m.in.
Włochy, Portugalia i Rosja. Pozostawienie ratingu bez zmian z punktu widzenia postrzegania naszego
kraju jako partnera w inwestycjach to dobra informacja. Oznacza, że sytuacja jest stabilna, a państwo wypłacalne, o ile nie dojdzie do jakiegoś nieprzewidywalnego załamania w gospodarce.
Czerwińska: Wynik strukturalny w 2018 r. wyniósł minus 1,2 proc. PKB
Wynik strukturalny w 2018 r. wyniósł minus 1,2 proc. PKB - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Według analityków podane szacunki są znacznie lepsze od przewidywań resortu sprzed roku.
Polska tygrysem gospodarczym Europy.
Polska gospodarka rośnie w siłę. Jak podaje GUS, PKB Polski wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc. wobec 4,8 proc. w 2017 roku. Polski dochód narodowy, wynoszący w 1990 roku 65,978 mld dol., wzrósł w 2017 roku do
kwoty 524,5 mld dol.
Polska będzie się rozwijać najszybciej w regionie
PKB Polski wzrośnie w 2019 r. o 3,8 proc. wobec prognozowanych wcześniej 3,5 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanej we wtorek kwietniowej edycji raportu World Economic Outlook. Dodano, że w 2020 r. wzrost PKB wyniesie 3,1 proc.
Prognozy MFW: obniżka globalnego wzrostu PKB do 3,3 proc. w 2019 r.
Globalny wzrost gospodarczy wyniesie 3,3 proc. w tym i 3,6 proc. przyszłym roku, prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), obniżając prognozę ze stycznia br. odpowiednio o 0,2 pkt proc. i podtrzymując.
Prognozy MFW dla Polski to dowód, że nasza polityka wspiera dynamiczny rozwój gospodarki
MFW podniósł prognozy wzrostu PKB Polski na 2019 rok i obniżył prognozę inflacji CPI - to kolejny dowód, że nasza polityka wspiera dynamiczny rozwój gospodarczy - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
PKO BP przeznaczyło ponad 100 miliardów złotych na finansowanie biznesu
Wartość finansowania biznesu przez PKO Bank Polski przekroczyła 100 mld zł -poinformował w czwartek PKO BP. Jak dodano, bank obsługuje ponad 15 tys.klientów korporacyjnych i prawie 0,5 mln mniejszych firm.
Jak droga jest praca w Polsce? Eurostat opublikował dane dla całej UE
Przeciętne koszty jednej godziny pracy w Polsce wyniosły 10,1 euro w ub.r. w porównaniu do średniej unijnej na poziomie 27,4 euro, wynika z danych Eurostatu. Średni koszt godziny pracy w strefie euro wyniósł 30,6 euro.
Które kraje w regionie są najatrakcyjniejsze dla inwestorów? Polska spadła na trzecie miejsce
Polska spadła na trzecie miejsce z drugiego w ub.r. w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nadbałtyckich, wynika z 14. edycji Ankiety Koniunkturalnej.
Wiceminister Kościński: ok. 95 proc. firm zagranicznych zainwestowałoby w Polsce ponownie
Polskę jako miejsce swoich inwestycji wybrałoby ponownie 94,5 proc. działających u nas firm zagranicznych; w 2018 roku było to 90,1 proc. -powiedział wiceszef MPiT Tadeusz Kościński. To najważniejszy wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju - dodał.
Ile wyniesie wzrost PKB w 2019 roku? Jest prognoza NBP
Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 20 analityków w okresie marzec-kwiecień br., zakłada wzrost na poziomie 4,1% w 2019 r., 3,6% w 2020 r.
Minister finansów chce wziąć się za klin podatkowy
Sprawnie działający mechanizm polskiej gospodarki zaczyna dławić rynek pracy. Trendy demograficzne wskazują, że może się to nasilić. Trzeba więc sięgać po rezerwy, wspierać rynek, aktywizować biernych
zawodowo. Jak? Zmniejszając klin podatkowy - pisze minister finansów Teresa Czerwińska.
Eurostat: produkcja przemysłowa w Polsce w lutym wzrosła o 6,8 proc.
Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w lutym 2019 r. o 6,8 proc. rok do roku, po wzroście o 6,0 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.
Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za prąd
Od soboty obowiązuje nowa taryfa Enei Operatora, zatwierdzona w marcu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dystrybutor podał, że obsługiwane przez niego gospodarstwa domowe zapłacą w tym roku ponad 7,4 proc. mniej za dostawę energii elektrycznej.
Program "Mama 4 plus" działa! Rafalska: Przyznano już prawie czterdzieści tysięcy świadczeń
W ramach programu „Mama 4 plus” przyznano już 38 tys. 467 świadczeń, z czego 14 tys. 694 w pełnej kwocie, zaś 23 tys.773 w kwocie uzupełniającej - poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych
szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
PiS zaprezentowało konkretne zamierzenia, tym razem dotyczące wsi i rolnictwa
Wspomniana rolnicza „piątka” Kaczyńskiego to: zwiększenie udziału Polski w puli europejskich środków na rolnictwo w nowym wieloletnim unijnym budżecie na lata 2021-2027; największa pula środków
dla Polski w II filarze WPR; ograniczenie wsparcia gospodarstw o charakterze przemysłowym na rzecz gospodarstw małych i średnich; specjalne programy adresowane do małych i średnich gospodarstw oparte
o na dobrostanie zwierząt i produkcji ekologicznej żywności; wsparcie dla lokalnych producentów żywności.
Wojciechowski wyjaśnia szczegóły "piątki PiS" dla rolnictwa
Jako strażnik budżetu UE pragnę nieśmiało zwrócić uwagę dyskutantom, w tym jednemu z byłych ministrów rolnictwa, że fundusze UE na rozwój obszarów wiejskich, w tym te na dobrostan zwierząt, nie
mogą być alternatywnie użyte na wzrost płac dla nauczycieli, bo one są dla rolników — pisze ekspert do spraw rolnictwa i Unii Europejskiej na Twitterze. Na poprawę dobrostanu zwierząt, typu słoma dla świń lub letni wypas bydła, rolnicy różnych krajów UE otrzymali w obecnym budżecie ponad 1,5 miliarda Euro. Polscy nic, bo Polska w 2013 roku tego programu nie przyjęła.
Ardanowski: poprawka w komisji PE ws. zrównania dopłat dla rolników ważnym sygnałem
Złożona przez europosła Zbigniewa Kuźmiuka (PiS) i przyjęta przez komisję rolnictwa PE poprawka ws. zrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w UE to ważny sygnał polityczny dotyczący przyszłego unijnego budżetu –uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Uważam że wynegocjujemy w Brukseli znakomity budżet dla polskiej wsi, z którego częściowo sfinansowane zostaną zapowiedziane programy wsparcia rolnictwa - mówił premier Mateusz Morawiecki. Polska wykorzystała już 75 proc. przyznanych funduszy unijnych
Do końca marca br. we wszystkich programach na lata 2014-2020 podpisano z beneficjentami umowy na 48,5 tys. inwestycji - poinformowało MIiR. Wartość projektów to ponad 391 mld zł, a 240 mld zł pochodzi z wkładu unijnego. Oznacza to, że Polska wykorzystała 75 proc. przyznanych jej funduszy.
Polska nie akceptuje cięć w budżecie UE na lata 2021 – 2027
Polska nie zaakceptuje proponowanych przez Komisję Europejską cięć w polityce spójności i dopłatach dla rolników. Stanowisko w tej sprawie przedstawił wczoraj w Luksemburgu wiceszef MSZ Konrad Szymański.
Zmiany w Prawie budowlanym. Ma być PiS, czyli prościej i szybciej
Chcemy poprawić warunki do realizacji inwestycji w naszym kraju i nie tylko tych wielkich, jak drogi ekspresowe, autostrady czy linie kolejowe, ale również tych małych - mówił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Nowa Ordynacja podatkowa na finiszu. Nadchodzą spore zmiany
Nowa Ordynacja podatkowa jest na etapie prac końcowych, mamy nadzieję, że wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów - mówi wiceminister finansów Filip Świtała.
Premier: Chciałbym, aby po świętach odbył się okrągły stół o systemie oświaty
Szef rządu mówił, że negocjacje z nauczycielami, były bardzo trudne, „bo od końca stycznia, od lutego, od kiedy one się toczyły, to każdą z kolejnych propozycji rządu strona związkowa brała z dobrodziejstwem
inwentarza, ale później następowały kolejne żądania”. – Muszę dziś z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że stan finansów państwa na pewno nie pozwala na żadne dodatkowe ustępstwa. Jesteśmy już
po kilku bardzo konkretnych ustępstwach. W latach 2013–2015 czy nawet w 2016 r. budżet, za który odpowiedzialni byli nasi poprzednicy, nie było (w nim) w ogóle podwyżek; potem nastąpiły rzeczywiście podwyżki, od 2017, 2018, także 2019 roku o łączną kwotę 1136 zł – powiedział premier.
Wspólnie pokazujemy naszą solidarność
Dziś rozmawialiśmy na temat wyzwań, jakie stoją przed naszymi krajami. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że współpraca, wspólne działanie to źródło naszego wspólnego sukcesu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas drugiego dnia spotkania ministrów obrony państw Grupy B9.
Wschodnia flanka NATO to pierwsza linia Sojuszu
Państwa wschodniej flanki NATO zawsze są gotowe nieść pomoc naszym sojusznikom. Jesteśmy nierozerwalną częścią NATO i nikt już nie wyobraża sobie NATO bez nas – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas spotkania szefów resortów obrony państw Grupy B9.
Cztery Merliny trafią do Marynarki Wojennej. MON podpisał umowę offsetową
Jeszcze w kwietniu zostanie podpisana umowa zakupu czterech śmigłowców AW101 Merlin dla Marynarki Wojennej - poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.
Statystyki CBA w 2018 r.
Według rocznego sprawozdania CBA w 2018 roku zatrzymało 721 osób podejrzanych o dokonywanie przestępstw korupcyjnych.
Były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych Lech M. zatrzymany
Żandarmeria zatrzymała we wtorek trzy osoby w tym b. dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Lecha M. w związku z organizacją pokazów lotniczych "Air Show" w Radomiu w latach 2010-2015 -
poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński. Drewniana 7 i Smolna 40 pod lupą komisji weryfikacyjnej
Przed południem odbędzie się niejawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskich reprywatyzacji. Członkowie komisji zajmą się dziś sprawą budynków położonych przy ul. Drewnianej 7 oraz ul. Smolnej 40.
Ruszył proces b. posłanki PO ws. defraudacji pieniędzy fundacji
Przed Sądem Okręgowym Warszawa-Praga rozpoczął się w poniedziałek proces byłej posłanki PO Ligii K. oskarżonej o defraudację niemal 250 tys. zł z kasy Fundacji Szkoła Społeczna, którą kierowała w latach 2001-2007.
CBŚP: rozbito grupę zajmującą się sutenerstwem i przestępczością narkotykową
CBŚP z pomocą służb z Hiszpanii, Danii i Holandii rozbiło gang trudniący się m.in. sutenerstwem i przestępczością narkotykową. Członkowie grupy pochodzili głównie z Pomorza, są podejrzewani także o
zabójstwo. Hiszpańskie służby zarekwirowały m.in. 220 kg haszyszu.
Kolejne zatrzymania w sprawie SK Banku w Wołominie
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy kolejne osoby z związku z działaniem na szkodę SK Banku w Wołominie. Straty banku w tym wątku szacowane są na ponad 40 mln zł, a łącznie na 2,7 mld zł.
Mularczyk: Niemcy wypłaciły ok. 80 mld euro reparacji. Polska dostała ochłapy
Szacuje się, że jak dotąd Niemcy wypłaciły różnym krajom ok. 80 mld euro indywidualnych odszkodowań; większość otrzymali obywatele Izraela i krajów Europy Zachodniej; Polska dostała ochłapy; to dyskryminacja .
Szef MSZ: Straty poniesione przez Polskę będą przedmiotem rozmów polsko-niemieckich przy okazji nadchodzących rocznic
Szef polskiej dyplomacji został zapytany podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów w Warszawie o to, czy w czasie dwustronnych rozmów z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem poruszony został temat reparacji wojennych i czy kwestia ta obciąża relacje polsko-niemieckie. Czaputowicz odpowiedział, że problem reparacji nie był poruszany podczas piątkowych rozmów. Ta sprawa jest na agendzie rozmów, ale w Polsce zajmuje się tym komisja parlamentarna (kierowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej - PAP)— wskazał polityk. Jak zapowiedział, kwestie strat poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej - materialnych, ale przede wszystkim ludzkich - będą przedmiotem dyskusji przy okazji nadchodzących rocznic.

Brak komentarzy: