sobota, 7 grudnia 2019

POstkomuna reaktywuje "świeckie tradycje" śledzika na Boże Narodzenie.

Wsłuchując się w wypowiedzi naszych przedstawicieli, przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej, ośmielam się postawić niejako retoryczne pytanie: czy istniałaby dzisiaj Polska jako państwo niepodległe i czy przetrwałaby suwerenność duchowa narodu, gdyby nie Kościół katolicki i maryjny wymiar życia Polaków?” – mówił w homilii abp Depo.Spojrzenie do wychowania człowieka do modlitwy i poprzez modlitwę (…) jest najistotniejszym przesłaniem i misją katolickiego Radia Maryja. Dla nas chrześcijan jest to dar i zadanie równie ważne, jak oddychanie i życie”. Abp Depo: Radio Maryja ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków.
Premier o Radzie Rodziny: Rozwiązanie, które pozwoli odeprzeć  działania ideologiczne..
Wzmocnijmy rolę kobiety w rodzinie, życiu społecznym, pracy; chcemy tworzyć najlepsze rozwiązania dla kobiet, które umożliwią jak najlepsze wychowanie dzieci i dadzą fundament wartości, by odeprzeć działania ideologiczne destabilizujące rodziny - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Merkel podkreśla: Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Odczuwam głęboki wstyd
Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców; były to zbrodnie i przestępstwa, które wykraczały poza wszelkie granice tego, co można było sobie wyobrazić - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w b. obozie Auschwitz II podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Ministerstwo finansów opublikowało dane dotyczące wykonania budżetu za 10 miesięcy tego roku. A więc w ciągu 4 lat rządów Zjednoczonej Prawicy doszło do ogromnych przyrostów dochodów z VAT, PIT i CIT, a także całości dochodów budżetowych, a także gwałtownego zmniejszenia deficytu budżetowego (aż o 90%).Przy tej okazji należy przypomnieć, że ponieważ samorządy mają blisko 50% udziały w podatku PIT i blisko 25% udziałów w CIT, to tak gwałtowne przyrosty wpływów z tych dwóch podatków mają poważne pozytywne skutki dla ich budżetów (szacuje się, że te dodatkowe dochody dla samorządów wyniosły przynajmniej 25 mld zł). Właśnie te wszystkie działania doprowadziły do tego, że przez 4 lata rządów PO-PSL dochody budżetowe wzrosły tylko o 5 mld zł (2,4 %), a w czasie 4 letnich rządów Zjednoczonej Prawicy wzrosły aż o 94 mld zł (o 39,3%).
Polska liderem wzrostu PKB w Unii Europejskiej. Oto najnowsze dane Eurostatu [MAPA]
Eurostat podał najnowsze dane o dynamice PKB państw Unii Europejskiej. Polska znalazła się na szczycie rankingu.
Polska ekonomia na podium. Spowolnienie może to jednak zmienić
Polska gospodarka w III kw tego roku rośnie prawie najszybciej w Europie. Wyprzedzają nas jedynie Węgry i Estonia.  Jak pisze portal money.pl nasz wzrost gospodarczy utrzymał się na poziomie
4,1 proc. w III kwartale bieżącego roku, a Węgrów co prawda spadł, ale do 4,8 proc. wyliczył Eurostat. Drugie miejsce w Europie Polska zajmuje teraz ex aequo z Estonią. Ostatni raz tak wysoko byliśmy w I kwartale 2018 roku. Lepsze, czyli pierwsze miejsce, zajmowaliśmy dekadę temu, w czterech kwartałach 2009 r.
Agencja ratingowa Fitch podtrzymała prognozy wzrostu PKB Polski na 2020 i 2021 r. na poziomie 3,3 proc. i 2,9 proc., podwyższając prognozę na 2019 r. do 4,3 proc. z 4,1 proc. - wynika z raportu agencji z 5 grudnia. Analitycy Fitch spodziewają się stabilizacji inflacji w okolicach 2,5-proc. od II poł. 2020 r.
Master plan CPK. Prace ruszą w połowie 2020 roku
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął ustalenia z gronem firm i instytucji, z którymi od połowy przyszłego roku będzie ściśle współpracował podczas prac nad master planem nowego lotniska, podano w komunikacie. Kupujesz puste faktury? Nie możesz spać spokojnie
Dane z plików JPK_VAT pomagają skarbówce w walce z ogłoszeniami typu „dam koszty”. Konsekwencje grożą nie tylko sprzedającym, ale też nabywcom.
Polska i inne kraje UE liczą na zmianę  przepisów w sprawie przewoźników drogowych
Polska i kraje Europy Wschodniej mają nadzieję na zmianę propozycji przepisów unijnych dotyczących transportu drogowego, które popierają Francja i Niemcy. Polski rząd liczy, że z projektu zostaną usunięte zapisy niekorzystne dla przedsiębiorstw z naszego regionu. Morawiecki: musimy mieć odpowiednią rekompensatę za zmianę systemu energetycznego
Polska może się podejmować kolejnych wysiłków w zmianie swojego systemu energetycznego i zmniejszania emisji, ale musimy mieć za to odpowiednią rekompensatę – podkreślił w poniedziałek w Madrycie premier Mateusz Morawiecki przed szczytem klimatycznym COP25.
Strajki klimatyczne powiązane z dużym biznesem?
Za organizatorami strajków klimatycznych, zainicjowanych przez ekolożkę Gretę Thunberg, stoją duże koncerny, a także firmy inwestujące w sektorze energii - twierdzi w piątek “El Confidencial”. W Madrycie, gdzie wydawany jest dziennik, od poniedziałku trwa szczyt klimatyczny ONZ COP25. Glapiński: tempo wzrostu PKB w Polsce pozostaje znakomite
Tempo wzrostu PKB w Polsce pozostaje znakomite - ocenił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP Adam Glapiński. Podkreślił, że jest bardzo prawdopodobne, iż do końca jego kadencji stopy procentowe nie zmienią się.
Zużycie węgla na świecie zwalnia, ale globalna emisja CO2 wciąż rośnie
Jak ogłoszono podczas konferencji klimatycznej COP25 w Madrycie, w roku 2019 emisja dwutlenku węgla wciąż rosła, pomimo spadku zużycia węgla w USA i Europie. Wzrost emisji był jednak wyraźnie wolniejszy, niż w latach poprzednich.
Najnowsze dane z polskiego przemysłu. Jest nieco lepiej, ale wciąż słabo
Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie wzrósł do poziomu 46,7 pkt.wobec 45,6 pkt. w październiku i wobec prognozy 46,6 pkt. - podała firma Markit.
Indeks PMI w strefie euro w dół
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w XI 46,9 pkt. wobec 45,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.
W 2018 r. przychody polskich producentów z zagranicznej sprzedaży żywności były rekordowe. Wynik eksportu towarów rolno-spożywczych wyniósł 29,3 mld euro, czyli 5,5 proc. więcej niż w 2017 r. i około
sześciokrotnie więcej niż w roku akcesji Polski do UE.- Wszystko wskazuje, że w tym roku wartość polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych będzie większa niż w 2018 r.
Szara strefa na rynku pracy cudzoziemców. Rośnie liczba kontroli, są efekty
inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy w ciągu tylko dziewięciu miesięcy tego roku udowodnili więcej przypadków nielegalnego zatrudniania cudzoziemców, niż w całym roku 2018. O ile bowiem cały poprzedni rok zamknął się niespełna 4,6 tys. takich przypadków, o tyle od stycznia do września
tego roku było ich już 4,7 tys. Dane za trzy pierwsze kwartały pokazują także, że więcej ujawnionych
nielegalnych praktyk idzie za większym zainteresowaniem cudzoziemcami ze strony PIP. Inspektorzy w całym poprzednim roku przeprowadzili nieco ponad 7,8 tys. kontroli. W tym roku tylko do końca września było ich już 6,3 tys.
GPW rusza z czterema kluczowymi projektami
Prezes GPW Marek Dietl zwraca uwagę, że giełda ma wiele inicjatyw strategicznych, których realizacja jest rozłożona na lata. Na cztery z nich spółka położy szczególny nacisk w nadchodzącym roku, to: rynek rolny, pożyczki papierów wartościowych, indeks ESG i pierwszy produkt oparty na tym indeksie oraz Private Market.
Małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają bezrobotnych z niepełnosprawnościami
Prawie 345 tys. osób niepełnosprawnych w końcu 2018 roku pracowało w małych i w średnich przedsiębiorstwach – wynika z informacji sygnalnej Głównego Urzędu Statystycznego.
Senacka komisja chce odrzucenia ustawy ws. finansowania 13. emerytur
Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się we wtorek za odrzuceniem ustawy umożliwiającej finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego.
Senat za podwyżką akcyzy - ale tylko o 3 proc.
Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zaproponowała poprawkę, aby akcyza na wyroby tytoniowe i alkoholowe wzrosła w roku 2020 o 3 proc., a nie o 10 proc., jak w uchwalonej przez Sejm nowelizacji.
NBP: Polski system bankowy pozostaje odporny na szoki [RAPORT]
System finansowy Polski funkcjonuje stabilnie, a ryzyko systemowe kształtuje się na umiarkowanym poziomie - ocenił Narodowy Bank Polski w Raporcie o stabilności systemu finansowego na grudzień tego roku.
Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 3,8 proc. Eurostat podał dane za październik
Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce odnotowała wzrosła o 3,8% r/r w październiku 2019 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat.
0,3 proc. wzrostu PKB w Unii Europejskiej. Eurostat podał dane za III kw. 2019 r.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyrównany sezonowo zwiększył się o 0,2 proc. kw/kw w strefie euro i o 0,3 proc. w całej Unii Europejskiej w III kw. 2019 r., wynika z finalnych danych urzędu statystycznego Eurostat.
Liczba pracowników uczestniczących w PPK przekroczyła milion
Liczba pracowników uczestniczących w pracowniczych planach kapitałowych (PPK), zgłoszonych przez pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników do Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).. Rząd poparł projekt noweli ustawy o publicznym transporcie zbiorowym
Zawieranie do końca 2020 r. umów na przekazywanie przez marszałków województw dopłat do biletów ulgowych sprzedawanych przez komercyjnych przewoźników autobusowych zakłada projekt noweli...
Rząd przyjął program Kolej Plus wartości ok. 6,6 mld zł
Rada Ministrów przyjęła we wtorek Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej Plus, który ma pomóc w zmniejszeniu wykluczenia komunikacyjnego dzięki uzupełnianiu sieci..
Wyniki badań PISA 2018 plasują polskich uczniów w najlepszej trójce w Europie
Wyniki polskich uczniów w międzynarodowym badaniu PISA 2018 plasują się w najlepszej trójce w Europie. Poinformował o tym szef MEN Dariusz Piontkowski.
Minister zapewnia: przekop Mierzei Wiślanej zgodnie z planem
Główny wykonawca instaluje się na placu budowy, nie mamy żadnych opóźnień – mówi  minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk o pracach związanych z przekopem Mierzei Wiślanej. Nie wykluczył, że Rosja nadal lobbuje przeciwko tej inwestycji.
MF: od 1 stycznia zmiany w PIT, CIT i VAT
Od 1 stycznia PIT, CIT i VAT będą płacone na mikrorachunki podatników, a nie rachunki urzędów skarbowych, jak dotychczas - mówi w rozmowie z PAP dyrektor departamentu poboru podatków Dariusz Aniećko. "Jesteśmy na ostatniej prostej w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem"
Fuzja Orlenu z Lotosem wymaga czasu, ale idziemy do przodu; można powiedzieć, że jesteśmy na ostatniej prostej - mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Na początku 2020 r. powinna zostać odblokowana procedura "stop the clock", którą wdrożono z powodu dodatkowych pytań KE - dodał.
Nowy prezes Pekao: strategia banku się nie zmieni
Będziemy kontynuować dotychczasową strategię; podtrzymujemy główne cele ze strategii Pekao do 2020 r. - zapowiada nowy prezes Banku Pekao Marek Lusztyn. Nadal będziemy skupiać się na ostrożnym i bezpiecznym zarządzaniu bankiem - zadeklarował.
Transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki, nie tylko na zarobek, ale również na skok technologiczny. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dotuje badania mające kompleksowy wpływ na rozwój technologii związanych z OZE - powiedziała dr inż. Agnieszka Jakubiak z NCBR.
Szczyt NATO potwierdza zwiększone wydatki sojuszu na obronność
Przywódcy na szczycie NATO w Londynie w przyjętej deklaracji potwierdzili zwiększenie wydatków na obronność przez państwa sojusznicze. "Robimy duże postępy. Musimy i zrobimy więcej" - zapewnili.
Szef NATO Jens Stoltenberg przekonywał na konferencji prasowej, że dzięki podjętym na szczycie w Londynie decyzjom NATO będzie bardziej obecne na wschodniej flance Sojuszu.
Dwa polskie bataliony, dwie eskadry F-16 i dwa okręty do sił NATO
Na szczycie NATO Polska zadeklarowała dwa bataliony sił lądowych, dwie eskadry F-16 i dwa okręty do sił wydzielanych w ramach inicjatywy gotowości. Polska będzie też państwem ramowym jednej z sześciu brygad, w których skład wejdą bataliony - powiedział szef BBN Paweł Soloch.
Wojska Obrony Terytorialnej zwiększają swoją liczebność
W ostatnich dniach ponad 550 żołnierzy złożyło przysięgę w sześciu brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej.
Pierwsza promocja podoficerska „Terytorialsów” z Warmii i Mazur
W niedzielę, 1 grudnia 2019 r. w Giżycku, odbyła się uroczystość wręczenia patentów podoficerskich dla żołnierzy Obrony Terytorialnej. Patenty podoficerskie odebrało 36 żołnierzy Obrony Terytorialnej –
absolwentów pierwszej w województwie warmińsko-mazurskim edycji kursu podoficerskiego „SONDA”.
Kraków: rozbita grupa przestępcza zajmująca się organizacją nielegalnych gier hazardowych
Dziewięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się organizacją nielegalnych gier hazardowych i dokonującej oszustw podatkowych zatrzymali krakowscy policjanci i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Według śledczych, Skarb Państwa stracił w wyniku działania grupy co najmniej 5 mln zł.
CBA: Milion złotych za przysługę
Cztery osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA w związku z realizacją inwestycji w Lublinie. W zamian za "pomoc” oczekiwali milionowej łapówki ukrytej w zawartej z nimi umowie. Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy wskazuje, że osoby te działały w porozumieniu i powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin. Jak ustalili funkcjonariusze CBA mężczyźni podjęli się załatwienia pozwolenia na budowę i wymaganych prawem zgód w związku z budową wieżowca przy ul. Zana w Lublinie w zamian za korzyść majątkową w
wysokości 1 mln zł.
CBA zatrzymało burmistrza Niepołomic i jego zastępcę. Chodzi o korupcję przy przetargu
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało burmistrza małopolskich Niepołomic i jego zastępcę. Chodzi o przekroczenie uprawnień podczas przetargu na budowę szkoły podstawowej w tym mieście. Postępowanie w tej sprawie prowadzi śląski wydział prokuratury krajowej.
Podkarpackie: SG rozbiła międzynarodową grupę przestępczą
Do Sądu Okręgowego w Przemyślu (Podkarpackie) wpłynął akt oskarżenia wobec 14-osobowej, międzynarodowej grupy przestępczej rozbitej przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży
Granicznej. Na czele szajki stała 50-letnia kobieta.
Wielka akcja polskich służb. Przechwyciły narkotyki o wartości 2,2 mld zł
Nawet 2,2 mld zł to szacowana wartość na czarnym rynku kokainy i opium z Kolumbii, które odkryła KAS we współpracy z CBŚP - to największe w ostatnich latach wykrycie próby przemytu i produkcji narkotyków, którą. Komisja weryfikacyjna podjęła decyzję ws. nieruchomości przy ul. Borzymowskiej
Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji rozpatrywała dziś sprawę nieruchomości położonej przy ul. Borzymowskiej.
WSA uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej ws. Senatorskiej 7 i Krakowskie Przedmieście 83Podczas II wojny światowej budynki przy Krakowskim Przedmieściu 83 i Senatorskiej 7 zostały całkowicie spalone, a zgliszcza zostały rozebrane przy budowie Trasy W-Z. W roku 1949 na płycie tunelu Trasy powstał - ze środków Skarbu Państwa - nowy budynek. W 2011 roku prezydent m.st. Warszawy wydał decyzję reprywatyzacyjną na rzecz nabywców roszczeń.W lipcu 2018 r. komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje zwrotowe. Jak wskazywał wówczas przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki, prawo do roszczeń do nieruchomości przy ul. Senatorskiej 7 i Krakowskie Przedmieście 83. tzw. handlarze roszczeń zakupili za 100 tys. zł, podczas gdy rynkowa wartość tych nieruchomości to 9,5 mln
Korupcja w warszawskim wodociągach. CBA zatrzymało trzy osoby
CBA zatrzymało trzy osoby w śledztwie dot. korupcji w stołecznym MPWiK; zatrzymani to b. dyrektor pionu wsparcia w spółce, b. kierownik w tym pionie oraz b. wspólnik śląskiej firmy - przekazała we wtorek Prokuratura Krajowa. Dwóch z nich zatrzymano do sprawy po raz drugi.
Rząd zaniepokojny postępowaniem niektórych sędziów. Jest specjalna UCHWAŁA
Rada Ministrów wyraża zaniepokojenie postępowaniem sędziów, którzy poprzez swoje publiczne wypowiedzi i działania kwestionują status innych sędziów, manipulując wyrokiem TSUE - napisano w stanowisku przyjętym we wtorek przez rząd ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. Francja i Niemcy chcą reformy Unii Europejskiej
Francja i Niemcy opracowały plan działań, który ma doprowadzić do wypracowania reform w Unii Europejskiej. Oba państwa nie wykluczają zmiany traktatów.
Francja: Strajki paraliżują transport w całym kraju
We Francji w sobotę transport jest bardzo utrudniony, ponieważ do pracowników kolei, metra i miejskich autobusów, protestujących przeciwko reformie emerytalnej, dołączyli kierowcy ciężarówek. Nie zgadzają się oni na podwyżkę akcyzy na paliwo. Prokuratura skierowała wniosek o tymczasowy areszt dla byłego szefa Art-B Bogusław B.
Wnieśliśmy o zastosowanie tymczasowego aresztowania przez sąd wobec b. szefa Art-B Bogusława B. w związku z orzeczoną surową karą. Sąd do tej pory tego wniosku jeszcze nie rozpoznał - przekazała
w poniedziałek PAP stołeczna prokuratura.
Kamil Durczok nie trafi do aresztu. Sąd odrzucił wniosek prokuratury
 Katowicki sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie podejrzanego o oszustwo i podrobienie weksla dziennikarza Kamila Durczoka; nie zastosował wobec niego żadnych innych środków zapobiegawczych - poinformował PAP mec. Karol Rużyło.
Nowe zarzuty dyscyplinarne dla prezesa Iustitii. Grozi mu zawieszenie i obniżka pensji
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów wszczął we wtorek postępowanie dyscyplinarne i postawił zarzuty dyscyplinarne prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Krystianowi Markiewiczowi.
NSA: Rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec
Rodzicami dziecka w prawie polskim mogą być tylko matka i ojciec;polskie ustawodawstwo nie zna innej kategorii rodzica – napisał w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.
Warszawa: Miejscy radni nie podzielą się opłatkiem podczas posiedzenia przed Świetami.
Pierwszy raz od wielu lat warszawscy radni nie podzielą się opłatkiem w trakcie ostatniego posiedzenia rady tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Świąteczne spotkanie odwołała przewodnicząca rady z
Platformy Obywatelskiej.  Ewa Malinowska-Grupińska zapewnia, że odbędzie się ono w innym terminie, ale bez udziału duchownych.
„Kasta” znów wzywa na pomoc „zagranicę”! Komisarz Praw Człowieka RE broni sędziów Juszczyszyna i Markiewicza
Mizerny odzew „ulicy” na rzekome szykany niektórych sędziów oraz niezadowalający wyrok TSUE, spowodowały, że „kasta” sędziowska zwróciła się do swoich zagranicznych przyjaciół. Zaniepokojona
55 postępowaniami dyscyplinarnymi pko sędziemu Markiewiczowi @JudgesSsp i zawieszeniem sędziego #Juszczyszyna. Post. dyscyplinarne nie mogą być wykorzystywane do uciszania krytyki lub ograniczania
niezawisłości sądów – napisała na twitterze Dunja Mijatović.
Będą atakować własny kraj? Thun, Kozłowska i Żurek opowiedzą w PE o "prześladowaniu" sędziów i prokuratorów w Polsce
Jak wynika z plakatu, który udostępnił na Twitterze prof. Zdzisław Krasnodębski, frakcja Renew Europe i FOD szykują prawdziwą ucztę intelektualną. W debacie pt. „Kampania Prawa i Sprawiedliwości przeciwko polskiemu sądownictwu” udział wezmą same tuzy. Gośćmi wydarzenia będą sędziowie Dariusz Mazur i Waldemar Żurek, prokuratorzy Krzysztof Parchimowicz i Ewa Wrzosek, a wesprą ich Róża Thun i Ludmiła Kozłowska z Fundacji Otwarty Dialog. Wspomniani sędziowie i prokuratorzy są określeni na plakacie wydarzenia jako „prześladowani”.
Ustne uzasadnienie wyroku trzech sędziów Sądu Najwyższego przejdzie do historii. Największych aberracji i uzurpacji
Na początek oczywista oczywistość, czyli treść art. 87. pkt 1 konstytucji: „Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy
międzynarodowe oraz rozporządzenia”. Wszystkie źródła prawa zostały tu wymienione, więc łatwo zauważyć, iż źródłem prawa w Polsce nie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ani wyroki żadnego innego sądu, łącznie z Sądem Najwyższym RP. Po przeczytaniu wywodów trzech sędziów Sadu Najwyższego, tak pełnych europejskich odniesień i uniesień, że niegdysiejsze hymny
do Sowieckiego Sojuza, jego ustroju i sądownictwa są przy tym wyjątkowo powściągliwe, trzeba zapomnieć o konstytucji, która tak jest wynoszona pod niebiosa. Można wyrzucić do kosza art. 10 ustawy zasadniczej, stanowiący: „Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej”. Nic podobnego: jest tylko jedna władza, nadrzędna, a właściwie jedyna – sądownicza. Zatem w wory pokutne, na kolana i prosić jaśnie wielmożnych i wielce oświeconych sędziów o zmiłowanie.

Brak komentarzy: