sobota, 1 lutego 2020

Spór o sądownictwo staje się sporem o suwerenność Polski.

W 75 rocznicę od wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury. Nie możemy pozwolić, aby prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych. Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości – świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy. Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu, mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć. Oświadczenie biskupów Europy na rocznicę wyzwolenia Auschwitz
Nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii zbrodni w Auschwitz-Birkenau
Niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau to symbol okrucieństwa, które nie mieści się w jakiejkolwiek definicji. Zło miało jedno źródło: niemiecką Rzeszę karmioną ideologią nazizmu. Nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii tej zbrodni - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Biografia rtm. Pileckiego z nagrodą Costa Book of the Year
Biografia rotmistrza Witolda Pileckiego "Ochotnik" autorstwa brytyjskiego pisarza i dziennikarza Jacka Fairweathera otrzymała we wtorek tytuł książki roku 2019 w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w GB.
Komu Polacy ufają najbardziej? Oto najnowszy sondaż CBOS
Trójka polityków o największym zaufaniu w styczniu to prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 64 proc. badanych (nie ufa mu 23 proc.), premier Mateusz Morawiecki - 59 proc. (nieufność - 24 proc.) oraz szef MS.
To zadziwiające jak politykom opozycji zależy na sankcjach finansowych dla Polski
W tej sytuacji powierzenie Komisji tak dotkliwego instrumentu karania krajów członkowskich, na podstawie kryteriów o w dużej mierze uznaniowym charakterze, byłoby skrajną nieodpowiedzialnością i trudno wręcz sobie wyobrazić aby szefowie wszystkich rządów krajów
członkowskich zgodzili się na takie rozwiązanie. Do przyjęcia wspomnianego rozporządzenia wiec droga daleka, tym bardziej zasmucające są wypowiedzi czołowych polityków opozycji, którzy już teraz się cieszą, że Komisja będzie jednak miała instrument do nakładania sankcji finansowych na kraje, który ich zdaniem nie przestrzegają praworządności.
Premier skierował do TK wniosek ws. oceny niezależności KRS przez sądy
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy sądy mogą stwierdzać nieważność postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów.
Rokosz w sądach
Spór o sądownictwo staje się sporem o suwerenność Polski.W czwartek premier Mateusz Morawiecki
zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie, czy Sąd Najwyższy miał kompetencję, aby oceniać niezależność Krajowej Rady Sądownictwa w procedurze wyłaniania kandydatów na sędziów. Wcześniej pytania w związku z uchwałą SN z 23 stycznia skierował do TK prezydent Andrzej Duda i Krajowa Rada Sądownictwa.
Firmy nie oczekują wzrostu inflacji. Wzrosła skala planowanych podwyżek cen
Wzrosła liczba przedsiębiorstw planujących wzrost cen wyrobów własnych w I kw. 2020 r., w wyniku  spodziewanego wzrostu kosztów zatrudnienia, stymulowanego przez niską podaż pracy oraz relatywnie silnego wzrostu..
Polska gospodarka rozwijała się w tempie 4,2% w 2019 r., wynika ze słów minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. GUS opublikuje wstępne dane dotyczące dynamiki PKB za ubiegły rok jutro tj. 29 stycznia.
PKB wzrósł w 2019 r. o 4,0 proc. rdr - szacunek GUS
Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2019 roku o 4,0 proc., po wzroście o 5,1 proc. w 2018 roku - podał w szacunku Główny Urząd Statystyczny.
Skala wpływu poszczególnych składowych na PKB w Polsce w 2019 roku, opublikowana przez GUS. GUS: sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w grudniu wzrosła o 7,5 proc. rdr
Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w grudniu 2019 r. wzrosła o 7,5 proc. rdr, a mdm spadła o 7,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
GUS: nowe zamówienia w przemyśle w grudniu spadły o 3,7 proc. rdr
Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu 2019 r. spadły rdr o 3,7 proc., po spadku o 0,2 proc. rdr w listopadzie - podał GUS.
Odnotowaliśmy 5,9 mln odwiedzin na stronie oraz 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków - podał we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Resort przypomniał także sprawdzeniu swojego
mikrorachunku przed terminem płatności podatku.
Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. w listopadzie - GUS
Stopa bezrobocia w grudniu 2019 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,1 proc. w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny.
Bezrobocie w Unii Europejskiej najniższe od 2000 r. Polska na podium
Stopa bezrobocia w 28 państwach członkowskich UE wyniosła w grudniu 2019 roku 6,2 proc. - wynika z czwartkowych danych Eurostatu. To najniższy poziom od początku comiesięcznych pomiarów w UE w styczniu
Ceny konsumpcyjne w strefie euro w I wzrosły o 1,4 proc. rdr - Eurostat
Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,4 proc. w I w ujęciu rdr, po wzroście w XII o 1,3 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu.
Gospodarka strefy euro w IV kw. wzrosła o 0,1 proc. kdk, a rdr o 1,0 proc.
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2019 r. wzrósł o 0,1 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w I wyliczeniu.
Badanie: blisko połowa MŚP zadowolona z wyników w 2019 r.
Blisko połowa mikro, małych i średnich przedsiębiorców uważa, że  2019 r. był dla nich lepszy pod względem finansów i rozwoju niż rok poprzedni. Szczególnie zadowolone jest budownictwo, najmniej transport i handel, który najbardziej obawia się 2020 roku - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
NBP: Niemal 39 proc. firm planuje podwyżki płac w I kw. 2020 r.
Blisko 39 proc. firm (dane odsezonowane) przewiduje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w I kw. 2020 r , poinformował Narodowy Bank Polski
ZBP i Kantar: bankowcy z umiarkowanym optymizmem patrzą na 2020 r.
Bankowcy z umiarkowanym optymizmem i nadzieją patrzą na 2020 -wynika ze styczniowego badania Związku Banków Polskich i Kantara. Bankowcy przewidują m.in. poprawę sytuacji ekonomicznej firm i
gospodarstw domowych. Negatywnie jednak oceniają możliwości rozwoju sektora. NBP: w IV kwartale 2019 r. gorsze oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw
W IV kwartale 2019 r. oceny sytuacji ekonomicznej ankietowanych przedsiębiorstw dość wyraźnie się pogorszyły. Głównymi problemami były szybko zmieniające się przepisy oraz rosnące koszty działalności -wynika z Szybkiego Monitoringu Narodowego Banku Polskiego.
1600 km nowych linii kolejowych do CPK. Morawiecki: Strategiczne studium lokalizacyjne
Strategiczne studium lokalizacyjne dla ok. 1 600 km nowych linii kolejowych, prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) jest gotowe, poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Kościński: Wzrost PKB w tym roku wyniesie przynajmniej 3,7 proc.
Dynamika wzrostu PKB w tym roku powinna wynieść przynajmniej tyle, ile zostało zapisane w budżecie na ten rok, czyli 3,7%, uważa minister finansów Tadeusz Kościński.
Resort rozwoju: Polska wśród liderów wzrostu w UE z PKB powyżej 3 proc.
Polska pozostanie w gronie liderów wzrostu w UE z PKB przekraczającym 3 proc. rok do roku - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju. Ich zdaniem głównym motorem wzrostu gospodarczego Polski pozostaje popyt krajowy.
System pozwala wychwycić oszustów. KAS zablokowała 648 rachunków bankowych
Do 23 stycznia 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa zablokowała 648 rachunków bankowych, na których zabezpieczyła 86 mln zł. Ale to niejedyny efekt działania Systemu Teleinformatycznego Izby
Rozliczeniowej. Polska wciąż konkuruje głównie ceną. 60 proc. firm eksportowych wybiera tę strategię
Główna strategia stosowana przez polskich eksporterów do krajów UE to kryterium niższej ceny - decydowało się na nią 60 proc. firm, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE)
Tak złych danych nie było od II wojny światowej
Liczba ludności Polski pod koniec 2019 r. wyniosła 38,4 mln, o 28 tys. mniej niż pod koniec 2018 – wynika z opublikowanych w środę wstępnych szacunków GUS. Zanotowano ujemny przyrost naturalny
M. Maląg: Program „Rodzina 500 plus” zadziałał, jego efekty są długofalowe
Program "Rodzina 500 plus" na pewno zadziałał, to są efekty długofalowe - powiedziała w TVP1 szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Dodała, że liczba urodzeń w ostatnich latach jest wyższa od prognoz GUS.
Będzie nowa strategia inwestowania Funduszu Rezerwy Demograficznej
Przygotowujemy nową strategię inwestowania Funduszu Rezerwy Demograficznej - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zakłada ona, że Fundusz będzie mógł inwestować m. in. w projekty infrastrukturalne, akcje spółek czy nieruchomości.
MF: w lutym ruszy system ocen urzędników fiskusa
W lutym ruszy system ocen urzędników fiskusa, dzięki któremu resort finansów będzie badał profesjonalizm urzędników i ich stosunek do podatników - zapowiedział w środę wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Tomasz Słaboszowski.
KE przedstawiła program na 2020 rok; w planie m.in. reforma azylowa
Nowy pakt o migracji i azylu, prawo zapewniające realizację celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, czy strategia w sprawie wykorzystywania danych - to niektóre z propozycji, które znalazły się w
przyjętym w środę programie prac KE na 2020 rok.
Horała: zgłaszają się pierwsze firmy do sfinansowania CPK
Zgłaszają się już pierwsze firmy, które chcą sfinansować budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział w środę w podczas II Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Koszt polskiej transformacji energetycznej będzie ogromny – prawie 500 mld euro
Szacunkowy koszt polskiej transformacji energetycznej, zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej, to 240 mld euro do 2030 r., a w perspektywie roku 2050 – prawie 500 mld euro – mówiła w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W rozmowach ws. zielonej transformacji podkreślamy potrzebę dodatkowych środków
W rozmowach z Komisją Europejską o nowych mechanizmach wsparcia będziemy zawsze podkreślać, że Polska i takie regiony jak Śląsk, potrzebują dodatkowych środków na zieloną transformację – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.
Ponad 133 mln zł na program zwalczania ASF i poszerzenia wiedzy na temat tej choroby
Ponad 133 mln zł będzie kosztował program na 2020 r., dotyczący zwalczania ASF i poszerzenia wiedzy na temat tej choroby. Z tych środków zostaną sfinansowane między innymi badania laboratoryjne czy koszty pozyskania dzików czy zapłata za znalezienie padłych zwierząt.
W lipcu kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków. Jeszcze w tym roku mają również ruszyć prace nad poprawieniem koordynowanej opieki nad wcześniakami. Poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK: w styczniu nieznaczna poprawa
Po niewielkim grudniowym spadku, w styczniu odnotowano nieznaczne polepszenie nastrojów konsumentów - wynika z opublikowanego w piątek Barometru Nastrojów Konsumenckich GfK.
MF: na koniec stycznia sfinansowano ok. 62 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych
Na koniec stycznia resort finansów miał sfinansowane ok. 62 proc.tegorocznych potrzeb pożyczkowych, na rachunkach budżetowych było ok. 53 mld zł - wynika z informacji przekazanych w piątek przez wiceministra finansów Piotra Nowaka.
Polska kupuje samoloty 5. generacji za 4,6 mld dolarów
Siły Powietrzne wchodzą na nowy etap w swoim rozwoju - tak podpisanie w Dęblinie umowy zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 skomentował szef MON Mariusz Błaszczak. Za maszyny zapłacimy 4,6 mld dolarów (17,9 mld zł). W uroczystości wzięli też udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher.
Zemsta za Caracale, czyli kogo najbardziej dziś boli zakup samolotów F-35
Wynika z tego, że wiele zarzutów stawianych przez opozycję w sprawie zakupu samolotów F-35 jest mocno chybionych i można je interpretować jako rodzaj zemsty za Caracale. Rząd PO-PSL chciał w 2015 roku kupić te sięgające swoją konstrukcją lat 60. XX stulecia, francuskie śmigłowce, pomimo że na rynku było wiele znacznie nowocześniejszych i niekiedy tańszych maszyn innych producentów. Nic dziwnego, że po zwycięstwie PiS tę głośną i zarazem dziwaczną transakcję anulowano. W walce o zyski producenci broni gotowi są stosować różne chwyty i naciski. Choćby z tych powodów dobrze byłoby,
aby decyzje w sprawie wyboru uzbrojenia były wyjęte spod bieżącej przepychanki politycznej. Opozycja obudziła się ze swoimi zastrzeżeniami do zakupu F-35 dopiero dzisiaj. Biorąc pod uwagę gwałtownie rosnącą temperaturę przed wyborami prezydenckimi, trudno dostrzegać w tym wyłącznie troskę o bezpieczeństwo państwa i portfele podatników.
Oto nowe uzbrojenie dla polskich żołnierzy na 2020 rok. Lista jest długa
W deklaracjach Ministerstwa Obrony Narodowej każdy z minionych czterech lat był dla Wojska Polskiego lepszy od poprzedniego. Z wielką pompą podpisano szereg umów, mających wprowadzić najnowsze rodzaje uzbrojenia. Finalizacja części z nich ma nastąpić w 2020 roku. Jaki sprzęt i uzbrojenie trafi do żołnierzy w tym roku?
Niszczyciel czołgów dla polskiej armii. Drugie otwarcie
Biorąc pod uwagę, jak bardzo polskiej armii potrzeba wzmocnienia środków obrony przeciwpancernej, informacja Inspektoratu Uzbrojenia ze stycznia 2020 r. to dobra wiadomość. MON wybrało firmy, które wezmą udział w drugim już dialogu technicznym na dostawy niszczycieli czołgów w programie Ottokar-Brzoza. Jesteśmy o krok bliżej od wprowadzenia nowych systemów przeciwpancernych do wojsk.
W Polsce luka w VAT spadła prawie trzykrotnie
I tak w ostatnim roku rządów PO-PSL tj. w roku 2015 ta luka wyniosła blisko 24% (a więc blisko 1/4 wpływów z VAT zamiast do budżetu państwa trafiała do mafii VAT-owskich), w 2016 roku luka ta zmalała do 20%, w 2017 roku było to już tylko 14%, a w ostatnim 20919 roku luka ta spadła do 9,5%. A więc w ciągu zaledwie 4 lat funkcjonowania rządu Zjednoczonej Prawicy luka w podatku VAT zmalała aż o ponad 14 punktów procentowych i jest to nie lada osiągnięcie w skali całej
Unii Europejskiej.
KAS: w 2019 r. mniej kontroli celno-skarbowych i podatkowych
Rok 2019 był kolejnym, w którym Krajowa Administracja Skarbowa rzadziej kontrolowała podatników, liczba kontroli celno-skarbowych zmniejszyła się o 14,5 proc., a kontroli podatkowych o 11,6 proc. w
porównaniu do 2018 r. - poinformowała w piątkowym komunikacie KAS. S. Kaleta: Ważne zwycięstwo komisji weryfikacyjnej w WSA ws. ulicy Pięknej
Ważne zwycięstwo komisji weryfikacyjnej przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawie Pięknej 49 w Warszawie - podkreślił przewodniczący tej komisji, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości
Sebastian Kaleta. WSA oddalił skargę na decyzję komisji; stwierdził, że ustawa o komisji pozwala usuwać skutki prawne w razie dalszego obrotu działką - wskazał polityk.
Komisja weryfikacyjna badała sprawę zwrotu boiska przy ul. Bema
Komisja weryfikacyjna badała we wtorek sprawę zwrotu w 2012 r. boiska przy liceum na Woli; sprawą interesował się b. burmistrz dzielnicy Włochy Artur W. zatrzymany w ub. roku przez CBA. Komisja
odroczyła rozprawę do 25 lutego i zdecydowała o wezwaniu b. prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
CBA zatrzymało pięć osób w związku z reprywatyzacją.
CBA zatrzymało pięć osób, w tym urzędnika stołecznego ratusza, w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji;zarzut w tej sprawie usłyszy także były burmistrz Włoch..
KAS i CBŚP zatrzymały 4 osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej
KAS i CBŚP zatrzymały 4 osoby podejrzane o udział w zbrojnej grupie przestępczej działającej w pow. mławskim w woj. mazowieckim, która wprowadzała na rynek narkotyki oraz nielegalne wyroby akcyzowe -poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.
Wiceminister SZ krytycznie o propozycji KE powiązania wypłaty środków UE z praworządnością
Propozycja KE uzależnienia wypłaty funduszy UE od praworządności została już wcześniej skrytykowana przez służby prawne Rady Europejskiej. Jeśli cos jest niezgodne z traktatami, to nie może stanowić podstawy budżetu na 7 lat - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Portugalia: Trwa szczyt Grupy Przyjaciół Spójności z udziałem premiera Morawieckiego
Wczesnym popołudniem w Beja w Portugalii zaczęło się w sobotę spotkanie przedstawicieli 17 krajów UE należących do Grupy Przyjaciół Spójności, które ma służyć zaprezentowaniu wspólnego stanowiska ws.
przyszłego budżetu UE. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.
Premier: będziemy bronili polityki spójności w sposób solidarny
Będziemy bronili polityki spójności w sposób solidarny; to jest bardzo dobry prognostyk na zbliżające się negocjacje budżetowe w UE -powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Na szczycie Rady Europejskiej dot. unijnego budżetu na lata 2021-27 będziemy mocno przeciwstawiać się wzrostowi wydatków na biurokrację brukselską

Brak komentarzy: