sobota, 20 marca 2021

Tu jest nowa wizja. Zaczynamy jakiś nowy świat, jakąś nową epokę.

 

Od poniedziałku, 22 marca do wtorku, 30 marca odbędzie się seria pięciu wysłuchań Krajowego Planu Odbudowy m.in. o transformacji cyfrowej, zielonej energii. Uczestnikami debat będą np. przedstawiciele samorządów, partnerów społeczno-gospodarczych oraz organizacji pozarządowych. W poniedziałek początek serii debat na temat Krajowego Planu Odbudowy

Prof.W. Modzelewski o rządowym „Polskim Nowym Ładzie”

Tu jest nowa wizja. Zaczynamy jakiś nowy świat, jakąś nową epokę. Chcemy ją rozpocząć i kształtować świadomie, nie tylko podporządkowując się, albo reagując na cudze, nie zawsze dla nas przyjazne interesy –mówił o „Polskim Nowym Ładzie” prof. Witold Modzelewski,.

Wiceminister Michałek: w KPO 52 mln euro na reformę rynku pracy i służb zatrudnienia

Z Krajowego Planu Odbudowy planowane jest przeznaczenie 52 mln euro na reformę rynku pracy i służb zatrudnienia - poinformowała w czwartek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, która wzięła udział w spotkaniu konsultacyjnym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Toruniu.

Od wtorku zapisy otwarte dla urodzonych w latach 1957-1961

Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia kolejnych grup wiekowych; we wtorek zaczynamy rejestrację osób urodzonych od 1957 r. do 1961 r. - poinformował w sobotę po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Od początku pandemii na świecie zmarło ponad 2,7 mln osób

Od początku pandemii pod koniec 2019 roku na całym świecie zmarło na Covid-19 co najmniej 2 702 004 chorych; zdiagnozowano ponad 122 241 510 zakażeń koronawirusem - podaje w sobotę AFP, opierając się na oficjalnych danych rządów poszczególnych państw.

26 405 nowych zakażeń. Zmarło 349 osób

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 405 osób. Zmarło 349 osób – poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. W Polsce od początku epidemii zdiagnozowano ponad 2 mln chorych na COVID-19

Rzecznik MZ: Wariant brytyjski jest już w Polsce dominujący

Zakażenia wariantem brytyjskim w Polsce to ponad 60 proc. Stał się on już w tej chwili dominujący – powiedział w piątek w czasie konferencji prasowej rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz. W Polsce
wskaźnik nowych zakażeń wynosi 53 na 100 tys. mieszkańców

MF: Na koniec lutego br. na rachunkach budżetowych było 15 mld 197,9 mln euro

Na koniec lutego br. na rachunkach budżetowych było 15 mld 197,9 mln euro - informuje Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie nt. stanu środków walutowych oraz operacji związanych z zarządzaniem długiem zagranicznym Skarbu Państwa w lutym 2021 r.

Produkcja przemysłowa rośnie 

Produkcja przemysłowa w lutym 2021 r. wzrosła o 2,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Bank Pekao: ponowny lockdown w Polsce nie powinien zaszkodzić produkcji

W kolejnych miesiącach nie powinno być już znaczących wahnięć w produkcji przemysłowej; nie powinien jej też zaszkodzić ponowny lockdown w Polsce - ocenili analitycy Banku Pekao. Z ich szacunków wynika, że PKB spadł w I kwartale o 1-1,5 proc. rok do roku.

MF: Mimo trzeciej fali pandemii realizacja ustawy budżetowej nie jest zagrożona

Realizacja ustawy budżetowej w tym momencie nie jest zagrożona - mówi PAP wiceminister finansów Sebastian Skuza. Polityka budżetowa będzie nadal nastawiona na politykę prorozwojową - zapewnia.

Miał być "dryf rozwojowy", a jest najwyższa nadwyżka eksportowa

Miał być "dryf rozwojowy", "druga Grecja", a jest prawdopodobnie najwyższa nadwyżka eksportowa w całej ponad 1000-letniej historii -ocenił w środę ekonomista Marcin Piątkowski odnosząc się do danych NBP

MF i MS: zmniejszenie luki VAT to efekt naszych działań, nie wzrostu PKB

Zmniejszenie luki VAT to efekt naszych działań, a nie wzrostu gospodarczego - mówili przedstawiciele resortu finansów i sprawiedliwości na środowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów poświęconym luce VAT w latach 2015-2021.

Przez pandemię utracimy prawie 2 lata wzrostu gospodarczego

Dopiero w 2. połowie roku wrócimy do poziomu aktywności gospodarczej sprzed pandemii, co oznacza, że utracimy prawie 2 lata wzrostu gospodarczego - powiedział Piotr Bujak z PKO BP. Wskazał, że choć
pandemia była szokiem dla globalnej gospodarki, to Polska na tle innych krajów wypadła zaskakująco dobrze.

M. Horała: Wydatki z budżetu państwa na program inwestycyjny CPK to praktycznie zero

Bieżące wydatki z budżetu państwa na program inwestycyjny CPK w ubiegłym i tym roku to praktycznie zero złotych - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała, odnosząc się do krytyki ze
strony części opozycji. 

Credit Agricole: wzrost płac przyśpieszy w gospodarce w II kw. do 3,3 proc. rdr

.Podtrzymujemy prognozę nieznacznego przyśpieszenia wzrostu płac w całej gospodarce w II kw. do 3,3 proc. rdr. - napisali w opublikowanej w środę analizie eksperci Credit Agricole.

GUS: Płace w firmach wzrosły w lutym

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w lutym 2021 r. wzrosło o 4,5 proc.

Fitch potwierdził siłę polskiej gospodarki

Fitch potwierdził, że polski rząd prowadzi odpowiedzialną politykę gospodarczą, a rządowe działania antykryzysowe przynoszą efekty -zauważa minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz
Kościński w komentarzu do piątkowej decyzji agencji ratingowej Fitch.
Polska demokracja zaczyna się od wspólnoty sołeckiej - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Podziękował też sołtysom za ich pracę "na rzecz swoich wspólnot".

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2021 r. do 4,1 proc. z 3,3 proc. szacowanych w grudniu, a na 2022 r. obniżyła do 4,7 proc. z 5,1 proc. - wynika z raportu agencji z 17 marca. Według Fitch, NBP podwyższy w 2022 r. główną stopę procentową łącznie o 20 pb, przy inflacji na koniec tego okresu na poziomie 3,5 proc.

Złoto Polska kupuje na potęgę. Mamy 22. miejsce w świecie

Narodowy Bank Polski w ciągu kilku lat chce dokupić dodatkowe 100 ton złota w ramach zwiększenia rezerwy. - Jest to przemyślana i dobra strategia - uważa Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Maląg: rodzina w centrum uwagi

Wyzwaniem tych czasów jest odwrócenie trendów demograficznych. Musimy stworzyć warunki do tego, by młodzi ludzie decydowali się na dzieci - powiedziała w czwartek minister rodziny Marlena Maląg podczas debaty o polityce prorodzinnej

Kościński: 1,5 mld zł rocznie to minimum z podatku handlowego

Wygrana przed TSUE ws. podatku od sprzedaży detalicznej, to wygrana polskich przedsiębiorców - podkreślił w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński
Polska wśród 9 krajów Europy, które nie zamknęły miejsc pracy

Polska jest jednym z dziewięciu krajów europejskich, które w czasie pandemii koronawirusa nie zamknęły ani na jeden dzień miejsc pracy, na przeciwnym biegunie jest Irlandia, gdzie były one zamknięte przez 163 dni - wynika z zestawienia Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Tomanek: prognozujemy utrzymanie bezrobocia na poziomie 6,5 proc. w 2021 r.

W 2021 r. prognozujemy utrzymanie bezrobocia na poziomie 6,5 proc. Jeśli sytuacja epidemiczna zostanie opanowana, to możemy liczyć na mocne odbicie polskiej gospodarki - powiedział w środę w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

Sektor bankowy doskonale zdaje egzamin funkcjonowania w czasie pandemii - ocenił podczas debaty na Forum Bankowym 2021 prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Dodał, że banki były już przed pandemią bardzo dobrze przygotowane do funkcjonowania w systemie zdalnym.

Pekao: istotna dla rynku pracy będzie reakcja firm po rozliczeniu subwencji z Tarczy

Istotna dla rynku pracy będzie reakcja przedsiębiorstw po rozliczeniu subwencji z Tarczy Finansowej PFR, której warunkiem umorzenia jest utrzymanie zatrudnienia przez 12 miesięcy - napisali w
opublikowanej w środę analizie analitycy Banku Pekao.

Horała: nikt nie straci na wykupie gruntów pod Centralny Port Komunikacyjny

Nie ma takiej możliwości, by ktoś z mieszkańców terenów, na których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, stracił na wykupie gruntów planowanych pod inwestycję - zapewnił w środę w Sejmie pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Eurostat: ceny w Polsce wzrosły w lutym o 3,6 proc.

Ceny liczone według HICP w Polsce w lutym w ujęciu rocznym wzrosły o 3,6 proc., tak jak w styczniu - podał Eurostat.

PKO BP o spadku sprzedaży detalicznej: brak ferii, efekt wysokiej bazy

Brak ferii i związanych z nimi wyjazdów, efekty wysokiej bazy z 2020 r., mniejsze niż po wcześniejszych lockdownach efekty odbicia po otwarciu galerii - to według PKO BP przyczyny spadku w lutym sprzedaży
detalicznej o 3.5 proc. w ujęciu miesięcznym.

NBP: Inflacja bazowa w lutym minimalnie w dół

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,7 proc. w lutym 2021 r. w ujęciu rocznym wobec 3,9 proc. r/r w styczniu 2021 r.

PKO BP: Najwyższa miesięczna nadwyżka w obrotach bieżących

Saldo obrotów bieżących wzrosło w styczniu do 3 mld 258 mln euro. To najwyższy miesięczny wynik w historii (i dopiero drugi powyżej 3 mld euro) i 17. z rzędu miesiąc z nadwyżką - komentują dane analitycy z PKO BP.

Wyższe wpływy z VAT w ub. r. dzięki spożyciu publicznemu i inwestycjom publicznym

Ubiegłoroczny wzrost dochodów z VAT o 2 proc. w warunkach recesji wynikał ze zmian bazy podatkowej - wyższego spożycia publicznego oraz inwestycji publicznych - uważają ekonomiści Credit Agricole.

Buda: Polska 4. pod względem kwoty beneficjentem środków UE na KPO

Polska jest czwartym pod względem wysokości kwoty beneficjentem środków UE w ramach Krajowego Planu Odbudowy, łącznie uzyskując 58 mld euro, z czego 24 mld to bezzwrotne dotacje - powiedział w piątek w Senacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.W przyszłym tygodniu rusza tarcza finansowa dla dużych firm

"W przyszłym tygodniu rozpoczynamy tarczę finansową dla dużych przedsiębiorstw. Uchwała w tej sprawie jest podejmowana przez Radę Ministrów "- powiedział w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Badanie: firmy i konsumenci obrali strategię przetrwania

Firmy obrały strategię przetrwania minimalizując straty; podobna postawa może przeważyć u konsumentów, którzy wobec przedłużającej się pandemii bardziej boją się utraty lub uszczuplenia dochodów - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) publikując marcowy Wskaźnik Dobrobytu.

Wskaźnik wolnych miejsc pracy w IV kw. w Polsce wyniósł 0,7 proc. - Eurostat

Wskaźnik wolnych miejsc pracy w IV kwartale w Polsce wyniósł 0,7 proc., tak jak w III kwartale - podał w piątek Eurostat.

Pekao: w marcu inflacja mniej więcej na poziomie z lutego

W marcu inflacja będzie nadal blisko celu NBP, na poziomie nie odbiegającym wyraźnie od lutowego - ocenia Adam Antoniak z Pekao. Jego zdaniem wzrost inflacji może przynieść kwiecień, na skutek znaczącej podwyżki cen paliw w ujęciu rocznym.

Rezerwy walutowe Polski rekordowo wysokie

NBP: Wzrostowi rezerw walutowych sprzyja utrzymującą się nadwyżka w handlu zagranicznym - towarowym oraz usługowym. W 2020 r. Polska odnotowała rekordowe 18,4 mld euro nadwyżki na rachunku bieżącym

Glapiński na temat umorzenia zadłużenia publicznego: To utopia

Glapiński o propozycji umorzenia zadłużenia w EBC: Przede wszystkim trudno o tym w ogóle mówić poważne. To całkowicie bajkowe i nierealne lewicowe utopie
Polskie 10-letnie obligacje skarbowe osiągnęły najniższą rentowność w swojej historii. Jest ona niższa nawet w porównaniu z obligacjami amerykańskimi. – Trudno bić rekordy w trudnych czasach, a szczególnie w kryzysach, ale okazuje się, że jak mamy dobrych menedżerów, dobrego lidera, pana premiera, to gospodarka funkcjonuje dobrze – powiedział w TVP Info ekonomista prof. SGH Zbigniew Krysiak

Inflacja w lutym poniżej oczekiwań

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2021 r. wzrosły rdr o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W styczniu, po przeszacowaniu koszyka wag, ceny rdr wzrosły o 2,6 proc., a mdm wzrosły o 1,3 proc.

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po styczniu wyniosła 0,8 mld euro -

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po styczniu 2021
r. wyniosła 0,8 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Kościński: nie ma planu podwyższenia podatku CIT, VAT, ani PIT

Nie ma planu podwyższenia podatku CIT, VAT ani PIT, resort finansów nad tym nie pracuje - zapewnił w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Kościński: KAS udzieliła ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na kwotę 6,4 mld zł

W czasie pandemii Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na kwotę 6,4 mld zł - poinformował w poniedziałek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Pekao: w marcu inflacja mniej więcej na poziomie z lutego

W marcu inflacja będzie nadal blisko celu NBP, na poziomie nie odbiegającym wyraźnie od lutowego - ocenia Adam Antoniak z Pekao. Jego zdaniem wzrost inflacji może przynieść kwiecień, na skutek znaczącej podwyżki cen paliw w ujęciu rocznym.

Premier M. Morawiecki rozmawiał z szefem NATO; tematem m.in. szczyt Sojuszu

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Tematem rozmowy były m.in. zbliżający się szczyt NATO i walka z pandemią COVID-19.

Powstaną nowe brygady WOT. Szef resortu obrony ogłosił decyzję

Powstaną trzy nowe brygady i sześć batalionów w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Decyzję w tej sprawie ogłosił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych udostępni magazyny KAS

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych udostępni swoje magazyny Krajowej Administracji Skarbowej - poinformowała w czwartkowym komunikacie Agencja. Przechowywane będą tam zatrzymane przez KAS towary, uznane za dowody rzeczowe.

Prawie 5 mln papierosów przejęte przez KAS i CBŚP

Śląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zlikwidowały magazyn z nielegalnymi papierosami i tytoniem pod Oświęcimiem

Komisja weryfikacyjna: Decyzje ws. Chmielnej 11 oraz Zagórnej 12a – z naruszeniem prawa

Na wtorkowym posiedzeniu komisja weryfikacyjna stwierdziła, że decyzje miasta dotyczące nieruchomości zlokalizowanych przy ul. Chmielnej 11 oraz Zagórnej 12a zostały podjęte z naruszeniem prawa, a lokatorom pokrzywdzonym w wyniku reprywatyzacji pierwszej nieruchomości przysługuje odszkodowanie.

Dolnośląskie: KAS zatrzymała nielegalny transport 20 ton odpadów

Nielegalny transport 20 ton odpadów zatrzymali na dolnośląskim odcinku autostrady A4 funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Przechwycony towar to używana odzież, którą do Polski przywieziono z Holandii.

Polski rząd wygrał spór z KE o podatek handlowy, ale kto nam zwróci 10 mld zł  wpływów?

Wprawdzie dochody z tego tytułu zostały wprowadzone przez Radę Ministrów do budżetu na 2021 w wysokości 1,5 mld zł, choć już teraz eksperci twierdzą, że wpływy z tego podatku będą znacznie wyższe. Wprawdzie nie ma oficjalnych informacji ministerstwa finansów na temat wpływów
z tego podatku za styczeń tego roku (wpłaty musiały zostać dokonane do 25 lutego) ale z informacji w mediach wynika, że było to grubo ponad 100 mln zł. Przypomnijmy, że obroty sieci handlowych, których ten podatek dotyczy, sięgnęły w 2019 roku astronomicznej kwoty 120 mld zł, a wpłaty podatku CIT przez te firmy nie przekroczyły sumarycznie 1 mld zł, co oznacza, że płaciły one podatek dochodowy średnio poniżej 1% obrotów.

Eksperci: połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG ułatwi transformację energetyczną Polski

Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju - wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute.

Nagonka na Obajtka. Wassermann: Nie ma najmniejszej potrzeby, żeby uczestniczyć w tym obrzydliwym spektaklu, który funduje PO

Daniel Obajtek był już dwukrotnie kontrolowany, składał oświadczenia w urzędzie skarbowym i urząd skarbowy również nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości po stronie majątku Obajtka. Nie
ma najmniejszej potrzeby, żeby uczestniczyć w tym obrzydliwym spektaklu, który funduje w tym momencie PO. To, co robią panowie z Platformy, jest absolutnie nie do przyjęcia— podkreśliła.

Brak komentarzy: