sobota, 10 kwietnia 2021

Niedokończona żałoba .Katyń i Smoleńsk.

 

Jedenaście lat od katastrofy smoleńskiej to bardzo dużo czasu, by rodziny zakończyły żałobę. Ten ważny dla Polaków temat ciągle jednak powraca. Wtedy odżywają emocje, pamięć i odzywają się niezabliźnione rany. Historia braci Melak zatoczyła koło. Świętej pamięci Stefan Melak zginął, lecąc do Katynia, czyli w to miejsce zbrodni, o której prawdę walczył całe życie razem z bratem Andrzejem. Trzydzieści lat temu śp. Stefan Melak pojechał do Charkowa i Miednoje, by tam w 1991 r. ustawić wykonane przez Wojsko Polskie krzyże. – Gdyby nie wydarzył się Katyń, to brat by tam nie leciał. Żyłby dalej – powiedział Andrzej Melak. Cierpliwie czekam jedenasty rok na twarde przesłanki i dowody, żeby dowiedzieć się, jak doszło do tej katastrofy. Jesteśmy tak skonstruowani, że każdy z nas chce poznać prawdę i wiedzieć, jaka była rzeczywista przyczyna śmierci naszych bliskich. Dopiero ta wiedza da nam ulgę i upragniony spokój – podkreśliła Małgorzata Wassermann. Niedokończona żałoba

W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej

11 lat temu Polska pogrążyła się w żałobie. Samolot z 96 pasażerami na pokładzie nie dotarł na uroczystości w Katyniu. Nikt nie przeżył katastrofy. Uroczystości upamiętniające zmarłych odbywały się w sobotę w całej Polsce. Prezydent Andrzej Duda przebywał w Krakowie. Centralne uroczystości odbywały się na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Pamięć Katynia. Batalia bez końca

Rozkaz wymordowania polskich oficerów podjęty w 1940 r. przez władze ZSRS był początkiem długiego procesu ukrywania zbrodni. Walka o jej ujawnienie i upamiętnienie trwała prawie pół wieku. Pomimo upadku Związku Sowieckiego niektóre z jej tajemnic wciąż nie zostały w pełni wyjaśnione.

Katastrofa smoleńska, to największa narodowa tragedia w powojennej historii Polski

Katastrofa smoleńska to największa narodowa tragedia w powojennej historii Polski, zraniła wiele rodzin oraz naszą ojczyznę, bo odebrała jej ludzi najwybitniejszych i najbardziej jej potrzebnych; próba ich
zastąpienia to zadanie prawie niewykonalne - oświadczył dziś premier Mateusz Morawiecki.

W Polsce podano dotąd ponad 7,2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

W Polsce podano dotąd ponad 7,2 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Drugą dawką zaszczepiono blisko 2,1 mln osób, pierwszą - ponad 5,1 mln. W sumie do Polski dotarło blisko 9 mln dawek preparatów przeciwko koronawirusowi.

2 mld dolarów z Banku Światowego na szczepienia

Bank Światowy przeznaczy do końca kwietnia dwa miliardy dolarów na sfinansowanie szczepień przeciwko Covid-19 w około 40 krajach rozwijających się - powiedział w piątek dyrektor zarządzający tej instytucji Axel van Trotsenburg.

Rząd zapowiada stworzenie kolejnych punktów szczepień

Rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na stworzenie punktów szczepień  powszechnych. To dla nas główny kierunek walki z koronawirusem – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. Według szefa rządu do końca kwietnia zostaną zaszczepieni wszyscy chętni powyżej 60
lat.

MFW podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '21 do 3,5 proc., na '22 obniża do 4,5 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,5 proc. z 2,7 proc., a na 2022 r. obniżył do 4,5 proc. z 5,1 proc. - wynika z najnowszej wersji cyklicznego raportu MFW World Economic Outlook.

Stopa bezrobocia w lutym w Polsce wyniosła 3,1 proc. - Eurostat

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w lutym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,1 proc., tak jak w styczniu -podał Eurostat.

Stopa bezrobocia w eurolandzie w II: 8,3 proc., oczekiwano 8,1 proc.

Stopa bezrobocia w strefie euro w II 2021 r., po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 8,3 proc., wobec 8,3 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,1 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.
Polska ma nie tylko najniższy poziom bezrobocia w UE, ale też najmniejszy wzrost bezrobocia rok do roku wynoszący 0,1 pkt proc. -powiedział PAP wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej
Kubisiak komentując dane Eurostatu. Wskazał, że zawdzięczamy to m.in. strukturze naszej gospodarki.

Po agencji Fitch także Standard&Poor’s potwierdza dotychczasowy rating Polski

W ostatni wtorek ukazał komunikat kolejnej światowej agencji ratingowej, tym razem Standard&Poor’s, potwierdzający dotychczasowy rating Polski dotyczący stanu polskiej gospodarki, jej perspektyw
rozwojowych, a także perspektyw w tym zakresie. Podobną ocenę polskiej gospodarki na początku marca tego roku przestawiła agencja Fitch, która także potwierdziła, swój rating z jesieni poprzedniego roku. Agencja Fitch, potwierdziła dotychczasowy rating Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo
i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej, a także A-/F2 dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej. Ponadto perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym, co oznacza, że agencja przewiduje stabilny wzrost gospodarczy dla naszego kraju i poprawę stanu naszych finansów publicznych.

Programy społeczne w Polsce – mimo pandemii – nadal są realizowane

„Rodzina 500 plus”, „Dobry Start” czy „Maluch Plus” - to programy społeczne, które mimo trudnej sytuacji epidemicznej i kryzysu z nią związanego, zostały w naszym kraju utrzymane. Do tego dochodzi także realizowane na bieżąco wsparcie dla seniorów, w postaci m.in. waloryzacji rent i emerytur, a także zapowiadanego dodatkowego świadczenia – trzynastej i czternastej emerytury. Odzew społeczeństwa na tę pomoc jest bardzo pozytywny.

Kaczyński: Nowy Ład jest nastawiony na wspieranie rodzin

Cały Nowy Ład jest nastawiony na to, żeby rodziny łatwiej powstawały, żeby przychodziły na świat dzieci i żeby to wszystko było dla przeciętnego Polaka, po prostu łatwiejsze czy realniejsze -
powiedział wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z serwisem Albicla.com wyemitowanej w niedzielę w TV Republika.

Bank centralny potroił rezerwy złota

Narodowy Bank Węgier poinformował o strategicznej decyzji zwiększającej aż trzykrotnie rezerwy złota. Wzrosły one z 31,5 ton do 94,5 ton, a za główną przyczynę takiej decyzji bank podaje kryzys
związany z pandemią. Centralny bank Węgier skupuje złoto podobnie jak Narodowy Bank Polski.

MF: Na koniec marca na rachunkach budżetowych było 112 mld zł

MF: W marcu na rachunkach budżetowych znajdowało się 112,3 mld zł. Środki te stanowią zabezpieczenie płynności w finansowaniu potrzeb pożyczkowych

Wicerzecznik PiS: nasza gospodarka mimo kryzysu radzi sobie dobrze

W lutym stopa bezrobocia Polsce po raz kolejny okazała się najniższa w Unii Europejskiej, to pokazuje, że nasza gospodarka, mimo kryzysu radzi sobie dobrze, oraz że tarcze antykryzysowe wprowadzone przez rząd działają - powiedział PAP wicerzecznik PiS Radosław Fogiel komentując dane Eurostatu.

Kościński: MFW prognozuje zejście deficytu poniżej 3 proc. PKB

MFW prognozuje zejście deficytu poniżej 3 proc. PKB od przyszłego roku oraz stabilizację długu w relacji do PKB na poziomie 55 proc. PKB w najbliższych latach - zwraca uwagę szef MF Tadeusz Kościński.
Zapowiada, że swoje projekcje ministerstwo pokaże pod koniec kwietnia

PKO BP: prawdopodobieństwo podwyżek stóp dopiero w 2022

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp będzie wyraźnie powyżej zera dopiero w 2022 r. - napisał w środę PKO Bank Polski, odnosząc się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

MFiPR: KPO tematem posiedzenia KWRiST

Krajowy Plan Odbudowy był tematem posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) - poinformowało w środę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. O KPO rozmawiano również podczas środowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Borys: 370 tys. firm skorzystało z tarczy finansowej PFR

Z tarczy finansowej PFR skorzystało 370 tys. firm - głównie mikro, małych i średnich, które na pierwszym etapie pandemii otrzymały subwencje - powiedział szef PFR Paweł Borys. Zakładaliśmy, że wpływ pandemii na gospodarkę wyniesie co najmniej 12 miesięcy - dodał.

Ekonomiści Pekao: średnioroczna inflacja w tym roku wyniesie 3,2 proc.

Dynamiczne odbicie koniunktury na świecie, wzrost cen surowców, zaburzenia w dostawach, rosnące ceny transportu i osłabienie złotego spowodowały rewizję prognozy średniorocznej inflacji w 2021 r. do 3,2 proc. z 2,6 proc. - piszą we wtorkowym raporcie ekonomiści banku Pekao.

Przekop Mierzei Wiślanej notuje rekordowe wyniki

Coraz bliżej jest do zamknięcia obwodu sztucznej wyspy przy przekopie Mierzei Wiślanej. Wkrótce zaczną się tam roboty narzutowe. Potrzebny do tego kamień hydrotechniczny przypłynie z Elbląga -
poinformował 9 kwietnia Urząd Morski w Gdyni.

Świnoujście: Maszyna TBM wydrążyła pierwsze 100 m tunelu

Ponad 100 m tunelu wydrążyła maszyna TBM – poinformował w czwartek Urząd Miasta w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Maszyna Wyspiarka za ok. pół roku powinna przebić się pod dnem Świny.
Sześć przekroczeń bezwykopowych zrealizowano na trasie gazociągu Goleniów-Lwówek w ramach lądowej części projektu Baltic Pipe –poinformowała PAP rzeczniczka Gaz-Systemu. Prowadzone są też prace m.in. przy rozbudowie i budowie tłoczni gazu.

Prezes Obajtek nie zwalnia tempa!

Tworzymy koncern dysponujący siłą inwestycyjną i przychodami opartymi na różnych obszarach działalności. Obok działań akwizycyjnych realizujemy też inwestycje rozwojowe - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w rozmowie z piątkowym "Naszym Dziennikiem"

Zmiany w radzie nadzorczej Polska Press. Szefem rady Tomasz Jakubiak

W związku ze zmianą właściciela Polska Press i przejęciem tej spółki przez PKN Orlen, zmienił się skład rady nadzorczej. Dotychczasowi członkowie rady Polska Press zostali odwołani i powołano nowy jej skład, czteroosobowy. Szefem rady został Tomasz Jakubiak, wiceprezes PGE Ventures.

PIE: w ub.r. wzrosła liczba prowadzących własną działalność gospodarczą

Liczba osób prowadzących własną działalność gospodarczą w 2020 roku wzrosła - przekazał w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wyraźnie spadła natomiast liczba osób pracujących na podstawie umowy o pracę - dodano.

Dobry kwartał dla Polskiej Strefy Inwestycji

W I kw. 2021 r. wydano 96 decyzji o wsparciu nowych przedsięwzięć w Polskiej Strefie Inwestycji na łączną kwotę ponad 3,5 mld zł -poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.

CPK: pozytywna opinia tzw. rozporządzenia obszarowego

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała projekt tzw. rozporządzenia obszarowego, który pozwoli szybciej przygotować inwestycje CPK

Założenia Krajowej Sieci Kardiologicznej

Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK) niemal na pewno zostanie rozszerzony na inne województwa niż tylko Mazowsze – powiedział w Senacie Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Senatorowie z komisji zdrowia zajmują się dziś poziomem realizacji zapowiadanej przez rząd KSK.

Padł rekord generacji prądu ze źródeł odnawialnych

W piątek w Polsce padł rekord wytwarzania energii elektrycznej przez źródła odnawialne. Jak podał operator przesyłowy energii elektrycznej PSE, o godz. 12.45 OZE dostarczały 7860,3 MW mocy. Poprzedni rekord został pobity o prawie 1300 MW.

Wyższe podatki dla najbogatszych – to już wyraźny trend. Zobacz, kto zapłaci

Międzynarodowy Fundusz Walutowy proponuje, aby rządy rozważyły tymczasowe nałożenie wyższych podatków od dochodów lub majątku bogatych, w związku z pandemią COVID-19. Podatek objąłby firmy i najbogatszych obywateli, którzy "nadmiarowo zarobili" w naznaczonym koronawirusem 2020
roku.

Glapiński: docelowo powinniśmy dojść do pułapu 20 proc. rezerw walutowych w złocie

Docelowo powinniśmy dojść do pułapu 20 proc. posiadanych przez nas rezerw walutowych w złocie; to byłby przyzwoity standard, właściwy dla kraju wysokorozwiniętego - oświadczył w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że obecnie to 8 proc.

"Inflację podbijają czynniki, na które NBP nie ma wpływu"

Inflację w Polsce podbijają czynniki, które są całkowicie poza zasięgiem NBP i polityki pieniężnej - oświadczył w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że dopuszcza
przejściowy wzrost inflacji powyżej górnego odchylenia od celu inflacyjnego.

W 2020 r. NBP wypracował 9 mld 300 mln zł zysku, wzrost o 19 proc.

Szef NBP: Zgodnie z ustawą o NBP 95 proc. zysku trafi do budżetu państwa, a 5 proc. na fundusz rezerwowy NBP. Zatem wpłata do budżetu państwa wyniesie ok. 8 mld 900 mln zł

NBP gotowe wspierać rządową strategię energetyczną

NBP wyraża gotowość wspierania realizacji rządowej strategii energetycznej, ale bez jakichś działań szczególnych, których nie ma w mandacie banku centralnego - oświadczył prezes Narodowego Banku
Centralnego Adam Glapiński.

MF: kwota wpłaconego do budżetu państwa zysku NBP zasili dochody budżetu państwa

Środki publiczne pochodzące z poszczególnych tytułów nie mogą być przeznaczane na finansowanie imiennie wymienionych wydatków, kwota wpłaconego do budżetu państwa zysku NBP zasili dochody budżetu państwa -poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Finansów.

Stopy zmrożone na dłużej

Polityka niskich stóp procentowych będzie prowadzona najprawdopodobniej do końca 2022 roku. Świadczą o tym dotychczasowe decyzje i dyskusje w Radzie Polityki Pieniężnej. Także prezes NBP Adam
Glapiński nie pozostawia co do tego złudzeń.

Baśnie z tysiąca i jednej płci? Prezes GUS stanowczo odpowiada

Statystyki nie oszukasz? Główny statystyk kraju z rozbrajającą szczerością: Jak zaczniemy rozwijać papeterię różnych możliwych tematów, które można by w spisie uwzględnić, to proszę mi wierzyć - nikt by na taki kwestionariusz nie odpowiedział #LGBTQQIAP2

Rekord zapotrzebowania na pracowników w Polsce

Padł rekord zapotrzebowania na pracowników. W ubiegłym miesiącu –pomimo obostrzeń - liczba ofert pracy opublikowanych w sieci była największa od początku pandemii. Dane jednej z firm przytoczyła dziś „Rzeczpospolita”. Wynika z nich, że w marcu w polskim internecie pracodawcy udostępnili blisko 285 tys. ofert pracy. To o 20 proc. więcej niż w lutym i 21 proc. więcej niż rok wcześniej.

Prof. M. Ryba: Przyśpieszone wybory zirytowałyby Polaków

Przyśpieszone wybory zirytowałyby Polaków – tak mi się wydaje. Tych wyborów mieliśmy w ostatnim czasie takie mnóstwo, ogrom kampanii wyborczych, a jeszcze w tych epidemiach kolejna kampania -
zafundowalibyśmy sobie niezły „bigos”. Natomiast zagrożenie oczywiście jest – podkreślił prof. Mieczysław Ryba,

Nowa dywizja w budowie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywał dziś w Siedlcach, gdzie wręczył nominacje na stanowiska dowódców nowychjednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Nie będzie aresztu dla Czarneckiego. Sąd oddalił zażalenie prokuratury

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie na decyzję sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego w związku podejrzeniem jego udziału w tzw. aferze GetBack. Oskarżyciel decyzję uważa za "błędną"

B. właściciel Colloseum ponownie przed sądem

B. właściciel Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum Józef J., skazany przed kilkoma lat prawomocnie za wielomilionowe oszustwa, wkrótce ponownie stanie przed sądem. Katowicka prokuratura oskarżyła go tym razem o cztery oszustwa na kwotę ponad 600 tys. zł

PKW odrzuca sprawozdanie Wiosny

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Wiosny za rok 2019. Ze wskazaniem na uchybienia przyjęła z kolei sprawozdania Porozumienia, Solidarnej Polski oraz Nowoczesnej.

Strach lewicy miesza się z paniką opozycji. To będzie trzęsienie ziemi

Liga Salviniego ma 27 europosłów - tyle samo, co Prawo i Sprawiedliwość, z kolei Fidesz ma 12 eurodeputowanych. Jak dodał, nowa grupa w PE byłaby znaczącą siłą, posiadającą 66 europarlamentarzystów. Obecnie PiS należy do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, która liczy 63 europosłów. Kilku z nich zapewne nie znalazłoby się w poszerzonej grupie, ale i tak nowa, utworzona na jej bazie, byłaby znacznie silniejsza— ocenił Terlecki.

Brak komentarzy: