sobota, 8 maja 2021

Premier: stawiamy na szybki wzrost gospodarczy.

 

"Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce. Od tego są w naszym państwie parlament i Najwyższa Izba Kontroli. Zadaniem Kościoła natomiast jest głosić Ewangelię i stać na straży dobra wspólnego oraz narodu polskiego ochrzczonego w 966 r., czyli 1055 lat temu" - podkreślił abp Jędraszewski. Przypomniał pielgrzymkę papieża Jana Pawła II z 1991 r., a więc sprzed 30 lat, kiedy papież nauczał o Dekalogu, a zakończył nauką o przykazaniu miłości Boga i bliźniego. "W ten sposób chciał wskazać, że fundamentem wspólnego dobra, w tym także demokracji, musi być prawo Boże. Wszystko natomiast, co się temu prawu sprzeciwia, prędzej czy później obróci się zarówno przeciwko dobru wspólnemu, jak i dobru poszczególnych ludzi" Kościół nie jest od tego, by patrzył władzy na ręce

Mateusz Morawiecki na Szczycie Społecznym w Portugali

W Polsce stawiamy na szybki wzrost gospodarczy. Do tego właśnie potrzebujemy Europejskiego Programu Odbudowy: aby dokonać największego w historii Polski przyspieszenia w programach inwestycyjnych. W Porto uzgadnialiśmy zasady, według których europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać. A ja dodam, że przede wszystkim mogą skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. W taki sposób chcemy dokonać też polonizacji, czy repolonizacji całego prawa zamówień publicznych. Żeby małe i średnie firmy, co jest zgodne z prawem UE, miały w tym obszarze różnego rodzaju preferencje.

Zasoby własne UE: Teraz czas na Senat

Mam nadzieję, że Senat zajmie się ustawą ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE na najbliższym posiedzeniu, ale niestety obawiam się, nauczony doświadczeniem, że można spodziewać się obstrukcji i demagogii.

Buda: każdy mógł się wypowiedzieć ws. KPO

Projekt Krajowego Planu Odbudowy 26 lutego został wystawiony do konsultacji, każdy mógł się wypowiedzieć, wnieść uwagi i poprawki -oświadczył we wtorek w Sejmie wiceminister funduszy i polityki
regionalnej Waldemar Buda, odpowiadając na pytania przed planowanym głosowaniem nad zmianą ustawy o zasobach własnych.

Bruksela oceni polski plan. Można być dobrej myśli, ale jest haczyk

W „Rządowej ławie” z Anną Kornecką, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, rozmawiamy o luzowaniu obostrzeń, dalszym wsparciu polskiej gospodarki oraz o tym, co dalej z wysłanym do Komisji Europejskiej Krajowym Planem Odbudowy.

Wojciechowski: 150 mld zł z budżetu UE na wieś to rekordowe środki

Ponad 150 mld zł, które które trafią z budżetu UE na polską wieś w ciągu najbliższych siedmiu lat, to rekordowe środki - mówił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski na wtorkowej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Eurostat: sprzedaż detaliczna w Polsce w marcu wzrosła o 8,1 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w Polsce w marcu wzrosła o 8,1 proc. rdr, po wzroście o 4,0 proc. rdr w lutym - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 2,2 proc.

PIE: indeks PMI wskazuje na dynamiczne ożywienie przemysłu

Indeks PMI dalej wskazuje na dynamiczne ożywienie przemysłu; wysoka aktywność eksporterów prowadzi do niedoborów komponentów, co może skutkować wzrostem inflacji - ocenia w komentarzu do danych Markit Jakub Rybacki, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dane makroekonomiczne napływające w ostatnim czasie z polskiej gospodarki, tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury oraz informacje dotyczące przebiegu pandemii Covid-19 skłoniły analityków z Credit Agricole do podniesienia PKB za 2021 roku z 3,6 proc. do 4,6 proc. rok do roku. Prognoza wzrostu gospodarczego na 2022 roku nadal pozostała bez zmian i wynosi 4,9 proc. w ujęciu rocznym.

PIE: Wzrost PKB w II kw. przekroczy 9 proc.

PKB w I kwartale 2021 r. skurczył się o 1 proc.; w II kwartale wzrost przyspieszy do ponad 9 proc. rdr - szacuje we wtorek Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków polską gospodarkę napędza popyt
zagraniczny

Goldman Sachs: wzrost gospodarczy Polski może pozytywnie zaskoczyć

Według szacunków analityków Goldman Sachs (GS), wzrost gospodarczy Polski w pierwszym kwartale tego roku może pozytywnie zaskoczyć. Zdaniem ekspertów banku, wskazuje na to wyższy od oczekiwań przyrost produkcji przemysłowej i handlu detalicznego (na poziomie ok. 3 procent).

Rozpoczyna się spektakularna budowa gazociągu z Danii do Polski

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim. Rozpoczyna się najbardziej spektakularna, bo podmorska budowa gazociągu z Danii do Polski.

Ekonomiści podnoszą prognozy gospodarcze na 2021 rok

Rząd po ratyfikacji unijnego Planu Odbudowy ma kolejny powód do radości. Ekonomiści właśnie zmieniają zdanie i podnoszą swoje prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok. PKB Polski w 2021 r. ma rosnąć w tempie nawet powyżej 4,5 proc. To efekt nie tylko niskiej bazy z recesyjnego 2020 r., ale także świetnych wyników przemysłu i nas samych

IPAG: w tym roku PKB Polski wzrośnie o 3,8 proc.

W całym 2021 r. produkt krajowy brutto Polski zwiększy się o 3,8 proc., a w 2022 r. wzrost przyspieszy do 4,5 proc. - przewiduje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Wg szacunków Instytutu, w I kw. tego roku polska gospodarka skurczyła się o 2,3 proc.

Raport: Polska awansowała w zestawieniu krajów UE pod kątem obciążeń PIT i ZUS

W ogólnym zestawieniu wszystkich państw UE pod kątem łącznych obciążeń PIT i ZUS Polska awansowała w 2020 r. o dwa miejsca - wynika z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.Według raportu, w obu przypadkach Polska znajduje się poniżej średniej unijnej (odpowiednio 73 proc. i 79 proc.). Wyprzedziliśmy tym samym Holandię, Portugalię i Francję w porównaniu do 2019 r.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 6,3 proc.

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 6,3 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. - poinformował w piątek resort.

NBP: na koniec kwietnia aktywa rezerwowe Polski wyniosły 128,7 mld euro

Na koniec kwietnia br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wyniosły 128,7 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 155,7 mld wobec 134,81 mld euro (158,35 mld dol.) na koniec marca br. - wynika z piątkowego komunikatu Narodowego Banku Polskiego.

Spłacimy umówioną cząstkę zadłużenia, które jest proporcjonalnie rozłożone państwa

W żadnym wypadku nie możemy mówić o uwspólnotowieniu długu UE. Finansowa odpowiedzialność państw członkowskich jest ustalona na podstawie wielkości gospodarki, tak jak do tej pory w każdym budżecie wieloletnim. Odpowiedzialność państw ma charakter indywidualny, nie solidarny. Dotyczy to także Funduszu Odbudowy. Mówią o tym wszystkie dokumenty, w tym oficjalna analiza Służb Prawnych Rady UE. Uwspólnotowienie długu, jako postulat jest odrzucane nie tylko przez Polskę, ale także przez przygniatającą większość państw UE. Dlatego nie mogło znaleźć się w tych ustaleniach.
Nawet, gdyby któreś państwo UE zbankrutowało Polska nie przejmie jakiejkolwiek części długu tego państwa.

Friedman: Polska musi mieć swój własny głos w zmieniającej się geopolityce

Prognoza geopolityczna Polski – dr George Friedman, przewodniczący i założyciel Geopolitical Futures w rozmowie z dr Jackiem Bartosiakiem, założycielem Strategy&Future.

Premier Morawiecki apeluje o zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza

W ocenie premiera obszar Europy Środkowej powinien być interesujący dla amerykańskich inwestorów i stanowić dla nich "bramę do UE", szczególnie w okresie odbudowy gospodarczej po pandemii
Cybersuwerenność ma znaczenie dla gospodarki; kreując własne rozwiązania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji i IT, budujemy zyski dla naszej gospodarki i firm; Polska jest poważnym graczem na tym rynku - powiedział prezes Exatela Nikodem Bończa Tomaszewski.
Stawiamy na szybki wzrost gospodarczy, a do tego bardzo się przyda europejski program odbudowy, w wyniku, którego chcemy dokonać największego w historii Polski "szarpnięcia" w programach inwestycyjnych i pogromach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych - powiedział w Porto w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Inflację podbijają czynniki całkowicie niezależne od NBP i polityki pieniężnej, jak droższe paliwa i żywność - oświadczył prezes NBP Adam Glapiński. Jak oszacował, czynniki te podnoszą wskaźnik inflacji o ok. 2 pkt proc.

Co z przemysłem? W tym roku jest lepiej!

Tegoroczny kwiecień będzie lepszy niż zeszłoroczny, który był najgorszym momentem dla gospodarki. Można się spodziewać, że zobaczymy dynamikę wzrostu produkcji przemysłowej rok do roku w okolicach 40 proc. lub więcej

Rewelacyjne wyniki w gospodarce to efekt niskiej bazy sprzed roku

Tegoroczny kwiecień będzie lepszy niż zeszłoroczny, który był najgorszym momentem dla gospodarki. Można się spodziewać, że zobaczymy dynamikę wzrostu produkcji przemysłowej rok do roku w okolicach 40 proc. lub więcej - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Strzyżenie, malowanie ścian czy wywóz śmieci należą do usług, których ceny rosną w Polsce najszybciej na tle innych państw UE - stwierdzono w analizie HRE Investments. Eksperci wskazali, że w
niektórych przypadkach podwyżki w ostatnim roku szły w dziesiątki procent.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny wyposażyła wykonawców badań środowiskowych, terenowych i meteorologicznych w specjalne identyfikatory; osoby je noszące są upoważnione do ich okazywania na
życzenie mieszkańców terenów, na których prowadzone są badania pod CPK -

Na trzech statkach włoskiego koncernu Saipem, które ułożą bałtycki odcinek gazociągu Baltic Pipe, rozpoczęły się przygotowania do wyruszenia na Bałtyk - poinformował PAP operator przesyłowy gazu
Gaz-System. Spółka odpowiada za budowę tej części gazociągu.

Narew rusza z miejsca. To szansa dla polskiego przemysłu

To ważna decyzja, pozwalająca na otwarcie kolejnej fazy programu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Narew. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, poinformował, że zaakceptował wnioski z prac
analityczno-koncepcyjnych dotyczących pozyskania systemu rakietowego Narew od polskiego dostawcy, czyli Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Morawiecki: Polska przeznaczyła 10 proc. PKB na ochronę miejsc pracy

Polska przeznaczyła 10 proc. PKB na pakiety antykryzysowe, których celem było zachowanie i ochrona miejsc pracy – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas jednego z paneli tematycznych na unijnym Szczycie Społecznym w portugalskim Porto.

Plac budowy warty 258 mld zł. Znamy drogowe plany rządu

258 mld zł - taka kwota znalazła się w opisie projektu uchwały ustanawiającej „Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku”, który opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Przyjęcie projektu
jest planowane w czwartym kwartale 2021 r. Rynek budowlany te zapowiedzi wstępnie ocenia jako pozytywne.

Horała: 100 mln euro w KPO na Centralny Port Komunikacyjny

W Krajowym Planie Odbudowy przewidzianych jest 100 mln euro na prace projektowe dla inwestycji kolejowych - poinformował wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Chodzi o łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. - dodał.

W 2030 roku dogonimy w pełni rozwinięte gospodarki zachodnie. Teraz czas na ofensywę

Czwartek jest drugim i ostatnim dniem Kongresu 590, podczas którego zaplanowano panele i debaty m.in. o bezpieczeństwie zdrowotnym i ekologii, społeczeństwie, gospodarce.

Bujak: Polska radzi sobie z pandemicznym kryzysem lepiej niż inne gospodarki regionu

Polska radzi sobie z pandemicznym kryzysem lepiej niż inne gospodarki naszego regionu, w tym Czechy, potwierdzają to prognozy wzrostu gospodarczego Polski rewidowane w ostatnim czasie w górę -
powiedział główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Polacy blisko 50-procentowej odporności populacyjnej! Minister:

Ministra zapytano też, czy zbliżamy się do osiągnięcia odporności zbiorowej.Myślę, że jesteśmy już w okolicach mniej więcej 50-procentowej odporności populacyjnej. Myślę, że w perspektywie dwóch miesięcy, kiedy już powoli dochodzimy do tempa 2 mln szczepień tygodniowo, to po pierwsze do czerwca zrealizujemy cel, jaki postawił pan premier Morawiecki, czyli 20 mln zaszczepionych, ale myślę jesteśmy w stanie dojść do progu 60-70 proc. odporności populacji, oczywiście licząc łącznie z tymi osobami, które przechorowały — ocenił.

Retencja zasobów osobowych WOT na przykładzie 2020 roku

Retencja zasobów jest zakładaną zdolnością do ich utrzymania w czasie i ma na nią wpływ bardzo wiele czynników. Jest inna dla formacji zawodowych i ochotniczych. Budując Wojska Obrony Terytorialnej, za
właściwy poziom retencji zasobów osobowych przyjęty został wskaźnik 85 proc.

Brexit nie wszystkim przyniesie straty. Mogą zyskać polskie firmy

Odkąd Brytyjczycy powiedzieli Unii Europejskiej w referendum „nie”, spory o ostateczny efekt Brexitu spędzają sen z powiek decydentom w całej Europie

Min. M. Maląg : Tworzenie silnej rodziny opartej na solidnym fundamencie jest priorytetem

Niska dzietność to najważniejszy czynnik wpływający na starzenie się społeczeństwa. Stąd potrzeba mądrej i przemyślanej strategii polityki prorodzinnej - podkreślali eksperci podczas Kongresu 590.

Jest dochodzenie w związku z wyciekiem danych z RCB

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dochodzenie w związku z wyciekiem danych ponad 20 tys. funkcjonariuszy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - poinformowała PAP jej rzecznik Aleksandra Skrzyniarz. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył dyrektor RCB.

CBA zatrzymało sześć osób ws. korumpowania funkcjonariuszy Służby Więziennej

CBA zatrzymało sześć osób w sprawie dotyczącej korumpowania funkcjonariuszy Służby Więziennej, wśród nich dyrektora i zastępcę dyrektora jednego z zakładów karnych w woj. zachodniopomorskim.
Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty korupcyjne i przekroczenia uprawnień.

15 osób zatrzymanych przez CBA w związku ze sprawą Huty Łabędy

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało piętnaście osób, które miały działać na szkodę Huty Łabędy w Gliwicach (woj. śląskie), m.in. b. członków jej zarządu - dowiedziała się w piątek PAP. W akcji zatrzymań i przeszukań wzięło udział 60 agentów CBA.

Kim jest rozgrywający, który przydziela polskie sprawy rzecznikowi ?

Dziś, po raz kolejny, Ewgeni Tanczew, rzecznik TSUE wydał negatywną dla polskiego rządu opinię, w której zaatakował polskie sądownictwo dyscyplinarne. W kolejnej już opinii rzecznika aż roi się
od manipulacji. Warto jednak zwrócić uwagę na inną osobę w luksemburskim Trybunale. Okazuje się, że osobą, która przydziela sprawy m.in. Tanchewowi jest Maciej Szpunar, były wiceminister spraw zagranicznych z czasów rządów PO-PSL (2010‒2013) i bliski niegdyś współpracownik Donalda Tuska.

Czy Bartłomiej Wróblewski zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Senator PSL Jan Filip Libicki nie poprze kandydatury posła Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Tym samym szanse kandydata Prawa i Sprawiedliwości na objęcie tego stanowiska
maleją. Obecnemu rzecznikowi Adamowi Bodnarowi pozostały już tylko 2 miesiące urzędowania.

Nieudana próba obalenia rządu przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej

Ponadpartyjna większość pogrzebała we wtorek w Sejmie plan obalenia rządu, który chciał zrealizować przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Teraz Borys Budka będzie musiał wytłumaczyć swoim proeuropejskim wyborcom, dlaczego chciał zablokować unijne środki dla Polski.

Szwecja: Adam Michnik w "Dagens Nyheter" prosi o wsparcie finansowe

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik w święto Konstytucji 3 maja oraz w Światowym Dniu Wolności Prasy na łamach szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" zwraca się z prośbą o wsparcie
finansowe Fundacji Gazety Wyborczej.
Solidarność narodów, szczególnie przy obecnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa, jest jednym z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju, dobrobytu i odporności - oświadczyli prezydenci: Polski, Litwy, Estonii, Łotwy i Ukrainy w deklaracji przyjętej w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Brak komentarzy: