Zwracam się z apelem do wszystkich wiernych o żarliwą modlitwę w intencji zakończenia pandemii. Ufam, że dzięki wytrwałej modlitwie oraz odpowiedzialnej i roztropnej postawie wszystkich Polaków ochronimy życie, zwłaszcza najsłabszych oraz unikniemy wielu ludzkich dramatów. Równocześnie proszę niezaszczepionych, by pamiętali o tym, że „decyzja o szczepieniu winna uwzględniać wymogi dobra wspólnego”, o czym wspomniałem w moim oświadczeniu z dnia 8 lipca br. – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Europie.
Czwarta fala pandemii nieuchronna - czy jesteśmy gotowi?
Myślę, że czwarta fala pandemii jest nieuchronna, choć już nie w takiej skali jak poprzednie; wszystko zależy od tego, ile osób się zaszczepi - ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Premier o wyroku TSUE: Nie zgadzamy się na protekcjonalne traktowanie Polski
Morawiecki: My mamy procedurę Krajowej Rady Sądownictwa, która jest zresztą niemalże tożsama z hiszpańską. Ta hiszpańska działała tyle lat i nikomu nie przeszkadzała; my robimy bardzo podobną - i ona komuś przeszkadza. No nie, ja się na taką dyskryminację nie mogę zgodzić
Kaczyński: Nie mamy zamiaru niczego płacić za niemieckie zbrodnie
Oczekiwanie na akceptacje KPO przez Komisję Europejską
Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, zakłada, że Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaakceptowany przez Komisję Europejską w ciągu kilku, kilkunastu dni.
Morawiecki: Polski Ład doprowadzi do przełomu
Polski Ład i specjalne dedykowane programy doprowadzą do przełomu w
małych miejscowościach; ponadproporcjonalnie dużo środków skierujemy do
miejscowości gminnych i powiatowych .Specjalne
programy dedykowane, chociażby takie jak program dla PGR-ów- zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Będzie ubezpieczenie upraw i hodowli rolnej od klęsk żywiołowych oraz skoków cen
objazdu po kraju odwiedził m.in. Mławę.
NBP: wzrost wynagrodzeń przyspieszy
W latach 2022-2023 dynamika wynagrodzeń utrzyma się na podwyższonym poziomie; planowana przez rząd podwyżka płacy minimalnej w 2022 r. będzie miała neutralny wpływ na tempo wzrostu wynagrodzeń w całej gospodarce - wynika z lipcowego raportu o inflacji Narodowego Banku Polskiego
Wzrost dochodu rozporządzalnego Polaków w br. powinien być wyższy niż w 2020
"Polski Ład" w praktyce to wielkie inwestycje drogowe, jak ktoś się z
tego ładu wyśmiewa, to wyśmiewa się z nadziei Polaków na bezpieczne
drogi – powiedział we wtorek w Legionowie minister infrastruktury
Andrzej Adamczyk podczas otwarcia pasa drogi krajowej nr 61.
Durjasz: Dynamika PKB mogła przekroczyć nawet 11 proc.
Dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a
odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. Sprzedaż
detaliczna przewyższyła już o 3 proc. przedpandemiczny poziom z lutego
2020 roku – wskazał główny ekonomista PZU Pawła Durjasza.
Morawiecki: dominacja polskiego rolnictwa w Europie to nasz cel na najbliższą dekadę
Dominacja polskiego rolnictwa w Europie to nasz cel na najbliższą dekadę i jest to cel do zrealizowania; przeznaczymy ogromne środki na podniesienie efektywności polskich gospodarstw - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę w Marianowie Brodowskim.
w czerwcu inflacja bazowa po wył. cen żywności i energii spadła do 3,5 proc. rdr z 4 proc.
W czerwcu inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii spadła 3,5 proc. rdr z 4 proc. w maju. Wskaźnik inflacji konsumenckiej w czerwcu wyniósł 4,4 proc. rdr – poinformował Narodowy Bank Polski.
Eurostat: Inflacja HICP w Polsce spowolniła w czerwcu
W tej chwili nie rozważamy wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, stawiamy na promocję - mówił w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Marcin Kierwiński (KO) uważa, że należałoby rozważyć dodatkowe korzyści dla osób zaszczepionych.
MF: nagrody w loterii szczepionkowej bez podatku PIT
Morawiecki zapowiada powołanie komisji ds. deregulacji
Choć potencjał wykorzystania energii geotermalnej w Polsce jest mocno ograniczony, to chcemy jej nadać nowy impuls, inwestując znaczne środki finansowe, z różnych źródeł. Wkrótce pojawią się nowe programy dedykowane geotermii - mówi w rozmowie z PAP wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio.
Nie będzie podatków od Tarczy finansowej - jest podpis ministra
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podpisał w piątek rozporządzenie ws. zaniechania poboru podatku od dochodów z umorzonych subwencji PFR - poinformował resort finansów.
PKO BP: eksport towarów zaskoczył negatywnie; czas na import
Eksport towarów zaskoczył negatywnie, rosnąc w maju "jedynie" o 41,7 proc. rdr wobec 69,2 proc. miesiąc wcześniej - stwierdzili w środę analitycy PKO BP. Ich zdaniem punkt ciężkości będzie przenosił się na import.
NBP: saldo bilansu płatniczego w maju wyniosło 0,3 mld zł
sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2020 rok i zarekomendowała
udzielenie absolutorium Radzie Ministrów w tym zakresie.
Ruszyła wyszukiwarka EkoDotacji
Ponad 100 programów finansowego wsparcia ekologicznych inwestycji znajduje się w uruchomionej wyszukiwarce EkoDotacji - poinformował Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu. Dzięki temu narzędziu można łatwo odnaleźć np. programy wsparcia fotowoltaiki, czy dot. edukacji ekologicznej.
Morawiecki: samorządowcy wiedzą, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje
Samorządowcy wiedzą, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje -powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek podczas wizyty w Dobrym Mieście. Dodał, że za czasów rządów PiS na samorządy spadł "deszcz pieniędzy" z podatków PIT i CIT.
Przemysł 4.0 rozlewa się potężną falą. Skorzysta na tym Śląsk i Polska
Już niebawem 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 20-22 września. Jednym z istotnych omawianych problemów będzie ten dotyczący odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa oraz roli automatyki przemysłowej i robotyzacji w tym procesie. - Jestem przekonany, że automatyka przemysłowa i robotyzacja to są te trendy, które staną się wiodącymi w naszym regionie - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Artur Pollak, prezes zarządu Apa Group.
Polska liderem UE w produkcji malin, piąta na świecie
Udział naszego kraju w światowej produkcji malin w 2019 r. wynosił 9 proc. W Unii Europejskiej Polska jest liderem na rynku malin z 51 proc. udziałem w produkcji (dane za 2020 r.)
NBP: Eksport w maju wzrósł o 41,7 proc., import o 53,7 proc.
W porównaniu z majem 2020 r. oszacowana wartość eksportu [w PLN] zwiększyła się o 41,8 proc., a wartość importu o 53,8 proc., natomiast w porównaniu z majem 2019 r. odpowiednio o 20,8 proc. i 17,9 proc.Członkowie rodzin polityków PiS odchodzą z posad w spółkach państwowych
Z związku z wdrożeniem tzw. uchwały sanacyjnej, którą przyjął
Kongres Prawa i Sprawiedliwości, 13 członków rodzin parlamentarzystów
PiS zrezygnowało z zasiadania we władzach spółek Skarbu Państwa
nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych - wynika z informacji ze źródła zbliżonego do PiS.
Premier: Polski Ład musi być opłacalny dla przedsiębiorców i pracowników
Aby Polski Ład był skuteczny, musi być opłacalny dla przedsiębiorców i pracowników, to wydatek ponad 20 mld zł, żeby pracownicy mogli więcej zarabiać. Podnosząc kwotę wolną i obniżając podatki dla firm tworzymy najlepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki
Ponad 47 mln euro z UE na projekty kolejowe w Polsce
Ponad 47 mln zł euro przyznała Polsce Komisja Europejska na pięć projektów kolejowych. Dwa z nich związane są z Centralnym Portem Komunikacyjnym - środki przeznaczono m.in. na zaprojektowanie tunelu dalekobieżnego KDP w Łodzi i odcinka KDP między Warszawą i Poznaniem.
GUS: inflacja HICP w Polsce w czerwcu wyniosła 4,1 proc.
Roczna inflacja w czerwcu według zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) wyniosła w czerwcu 4,1 proc. wobec 4,6 proc. w maju – wynika z piątkowych danych GUS.
Adamczyk: Budujemy ponad 1,4 tys. km dróg. Miliardy złotych w dostępność komunikacyjną
Budujemy ponad 1400 km dróg, szczególnie dróg szybkiego ruchu. To ponad 110 budów. To miliardy złotych wprzęgnięte w strategiczny plan PiS, a tym strategicznym planem jest dostępność komunikacyjna w kraju -powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
GUS: w I półroczu 2021 ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 11,9 proc.
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w I półroczu 2021 r. wzrosły o 11,9 proc. w stosunku do I połowy 2020 r. – poinformował GUS w piątek.
Raport: w I połowie br. wyraźnie wzrosła aktywność rekrutacyjna firm
Aktywność rekrutacyjna firm wyraźnie wzrosła w I połowie br. Liczba opublikowanych ofert pracy między styczniem a czerwcem 2021 r. wyniosła 440 tys. 608 i była wyższa o 45 proc. wobec II półrocza 2020 r. - wynika z opublikowanego w piątek raportu Pracuj.pl.
Naimski o wyroku TSUE ws. OPAL: połowiczne zwycięstwo korzystne dla Polski
To połowiczne zwycięstwo, korzystne dla Polski - ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski decyzję TSUE ws. gazociągu OPAL. Dodał, że oznacza toograniczenie monopolizacji dostaw gazu przez Gazprom w środkowej Europie.
Min. M. Błaszczak: Wojsko Polskie będzie miało koszary w Limanowej
W Limanowej powstanie 114. batalion WOT w ramach 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziś podpisano umowę ws. współpracy między samorządem a Ministerstwem Obrony Narodowej.
Polska zakupi z USA 250 czołgów Abrams SEPv3
36 Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu rozpoczął formowanie
3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej nie zwalnia tempa. Zgodnie
z otrzymanym zadaniem w jej ramach rozpoczął formowanie 36 Batalion
Lekkiej Piechoty, który swoją lokalizację będzie miał w
Przemyślu.
B. szef „GROM” przyznał się do udziału w grupie przestępczej kierowanej przez Sławomira N.
Były szef jednostki „GROM”, Dariusz Z., odpowie przed sądem w aferze dotyczącej byłego ministra transportu w rządzie PO-PSL Sławomira Nowaka. Akt oskarżenia skierowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Agent CBA kłamał ws. Kuchcińskiego? Został zatrzymany
Prokuratura: zatrzymany były agent CBA, który miał fałszywie oskarżać M. Kuchcińskiego
Podsumowanie polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej
40 spotkań w formatach ministerialnych, 9 spotkań premierów, 12 spotkań marszałków parlamentu – tak krótko można podsumować polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, która zakończyła się 30 czerwca.
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w pełni wraca do prac
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego całkowicie odmrożona. „Jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna w sprawowaniu przypisanej jej jurysdykcji” - napisała w oświadczeniu Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska.
Zdaniem
profesora, głębsza przyczyna, leżąca u podstaw takiego podejścia do
prawa, leży w umysłowości ukształtowanej po '68 roku ubiegłego wieku. - Umysł
zachodni jest umysłem wytrzebionym przez to, co prawdopodobnie zaczęło
się około '68 roku. Ten umysł jest niesłychanie zdogmatyzowany, bo ma
bardzo wąski zasób pojęć i ogląd rzeczywistości. Tak samo jak język
liberalny, który jest skąpy i prymitywny. Jeżeli cała ta klasa
polityczno-intelektualna obraca się tylko w swoim środowisku to nie
wygeneruje niczego co pozwoli jej spojrzeć na sytuację z zewnątrz, czy z
góry. Gdy się im mówi o europejskiej tradycji prawnej, politycznej czy
filozoficznej, którą gwałcą, to w ogóle nie wiedzą o co chodzi. Reagują
frazesem: "Przecież każdy wie...". Nietzsche pisał, że filistra poznać
po tym, że zaczyna zdanie od: "Przecież powszechnie wiadomo". Dzisiaj
też mamy dyktaturę liberalnych filistrów - puentuje Ryszard Legutko.
Konflikt w Donbasie będzie wysoko na agendzie OBWE
Polska w przyszłym roku obejmuje przewodnictwo w OBWE, a konflikt w Donbasie jest i będzie wysoko na agendzie tej organizacji - powiedział PAP w sobotę wiceszef MSZ Marcin Przydacz, przedstawiając cele swojej wizyty na Ukrainie. Jak podkreślił, tylko przez bezpośrednią obecność można lepiej poznać sytuację bezpieczeństwa.
Gdy francuski politolog Jacques Rupnik mówi w „Newsweeku” Tomasza
Lisa, że „albo polscy populiści stracą władzę, albo Unia przestanie
istnieć w dotychczasowej postaci”, dodaje jeszcze jeden element
do układanki, czyli Polskę w roli „chorego człowieka Europy”. Taką rolę
przypisywano już I RP przed zaborami oraz w ich trakcie, taką była
II RP w 1920 i 1939 r. Trzeba było z „chorym człowiekiem Europy” coś
zrobić, czyli poskromić i znowu mamy powtórkę z rozrywki. I mamy Donalda
Tuska. On, niczym Feliks Dzierżyński albo Julian Marchlewski, albo
Feliks Kon, którzy w sierpniu 1920 r. na probostwie w Wyszkowie
przygotowywali się do odzyskania Polski dla świata demokracji, czyli
Rosyjskiej Republiki Rad, chce odzyskać Polskę dla Europejskiej Republiki Rad.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz