sobota, 16 lipca 2022

Chcemy być wolni. Nie chcemy by nas opiłowywano i nie chcemy w Polsce żadnej wojny ideologicznej.

 

Odmienność kulturowa narodów europejskich to wielka wartość i wielkie bogactwo, które trzeba chronić - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wskazał też na suwerenność jako podstawową wartość oraz na chrześcijańskie korzenie Europy. Jak mówił tej suwerenności w żadnym wypadku nie należy sprzedawać, nie należy poddawać się jakimś marzeniom, które „coś tam ukrywają (…), o jakimś wspólnym narodzie europejskim, o tym, że to, co jest w tej chwili, to jest tylko jakiś moment w historii, a później będzie coś innego, lepszego”. Za tym po prostu ukrywają się dążenia do dominacji . Jak mówił, demokracja „ma różne odmiany, ale przede wszystkim ma pewien wspólny fundament - rzeczywisty szacunek do człowieka, do osoby ludzkiej”, który został zbudowany na chrześcijaństwie. Zachowując oczywiście tę wspaniałą, piękna polską tradycję tolerancji, w tym także tolerancji religijnej i nikomu tego nie narzucając mówimy jasno: my chcemy opierać polski porządek publiczny, polski porządek społeczny właśnie na tej idei, na tej tradycji . Chcemy być wolni. Nie chcemy by nas opiłowywano i nie chcemy w Polsce wojny religijnej, którą tutaj niektórzy proponują, ani żadnej wojny ideologicznej. My byśmy bardzo chcieli, żeby przyszedł taki dzień żeby w Polsce była władza i była opozycja, bo musi tak być w państwie demokratycznym Tym, którzy tworzyli UE, nie przychodziło do głowy, że Unia będzie nośnikiem lewackiej ideologii

Premier: środki z UE są nadal potrzebne, ale nie tak bardzo jak kiedyś

Środki z UE nadal są bardzo potrzebne, ale nie tak bardzo jak kiedyś - mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że pieniądze z KPO lub nowej perspektywy finansowej powinny do Polski zacząć płynąć pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r.

UE: Portal Politico: Włochy rekordzistą, jeśli chodzi o łamanie przepisów unijnych

Włochy są niekwestionowanym rekordzistą, jeśli chodzi o łamanie przepisów unijnych - wynika z analizy opracowanej w sobotę przez portal Politico. Komisja Europejska wszczynała procedurę naruszeniową przeciwko temu krajowi w ciągu ostatnich 10 lat 1375 razy. Czemu więc służą kolejne debaty w Parlamencie Europejskim i nagonka na Polskę? Z wykresu dotyczącego średniej rocznej liczby postępowań w sprawie naruszenia przepisów UE wynika, że Polska plasuje się na 11 miejscu - tuż przed Niemcami. Nasi zachodni sąsiedzi mają niemal identyczną liczbę postępowań ws. naruszenia unijnych przepisów. Przed Polską są m.in. Hiszpania, Francja i Czechy.

Premier: nasze rządy były, są i będą w interesie wszystkich Polaków

Na pewno popełnialiśmy błędy, potykaliśmy się nie raz - za to przepraszamy. Ale co do jednego nie można mieć wątpliwości; nasze rządy były, są i będą w interesie wszystkich Polaków - powiedział w sobotę w Rypinie premier Mateusz Morawiecki.

Komisja rozpoczęła procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami TK

Komisja Europejska wszczęła w piątek drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce w związku z orzeczeniami polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca i 7 października dotyczących prymatu prawa unijnego.

Nowe zalecenia KE! Prezes PiS: Koniec tego dobrego

Myśmy naprawdę wykazali maksimum dobrej woli. Z punktu widzenia traktatów nie mamy żadnych obowiązków, żeby słuchać UE w sprawie wymiaru sprawiedliwości - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński

Premier: są kraje UE gdzie inflacja jest dużo wyższa niż w Polsce

Są kraje Unii Europejskiej gdzie inflacja jest dużo wyższa niż w Polsce - podkreślił w czwartek w Łagiewnikach (dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że ceny w Polsce są bardzo wysokie, ale rząd robi wiele, by ograniczyć wpływ inflacji.

Inflacja w Polsce bije rekordy, ale do światowych nam jeszcze daleko

Inflacja w Polsce w czerwcu wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym, a Narodowy Bank Polski nie ukrywa, że szczyt inflacyjny dopiero przed nami. Okazuje się, że w niektórych krajach inflacja przekracza nawet 200 proc.!

Premier: część środków unijnych popłynie na przełomie tego i przyszłego roku

Jestem przekonany, że jakaś część środków unijnych, m.in. z Umowy Partnerstwa, Wspólnej Polityki Rolnej, KPO popłynie na przełomie tego i przyszłego roku - zapewnił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Prezes PiS: Euro by nas zabiło w czasie kryzysu

Euro by nas zabiło w czasie kryzysu w latach 2008-2009 i jeszcze bardziej by zabiło nas dzisiaj - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiadając podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Płocka
(Mazowieckie) na pytanie czy w obecnej sytuacji nie byłoby korzystne wejście Polski do strefy euro

Szef KPRM: 50 proc. wzrost przychodów z VAT w ciągu ostatnich lat

Dworczyk napisał, że w 2021 r. luka VAT zmniejszyła się do 4,3 proc. co oznacza dodatkowy wpływ do budżetu rzędu 14 mld zł. Według Dworczyka jest to efekt skutecznej polityki rządu premiera
Mateusza Morawieckiego, resortu finansów, Krajowej Administracji Skabowej i uszczelnienia luki VAT.

Opozycja snuje wizje działań zupełnie nieprzewidzianych w polskim prawie - powiedział PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do słów prezesa PSL Władysława Kosiniak-Kamysza o powołaniu po kolejnych wyborach sejmowej komisji śledczej pod nazwą +Komisja Prawa i Sprawiedliwości+.

Jarosław Kaczyński: Niemcy się z nami nie rozliczyły.

Niemcy się z nami nie rozliczyły. Jesteśmy ciągle wierzycielem Niemiec i to w wielkiej skali. To nie chodzi tylko o reparacje czy odszkodowania, chodzi także o rozliczenie moralne - powiedział prezes
PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił „my tego nie popuścimy”.

Mularczyk: w najbliższym czasie publikacja raportu o stratach wojennych

Raport o polskich stratach podczas II wojny światowej zostanie opublikowany w najbliższym czasie - zapewnił poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Pytany o podawaną wcześniej kwotę reparacji od Niemiec w
wysokości 850 mld dolarów, zaznaczył, że jest ona "konserwatywna i ostrożna".

NBP złożył zawiadomienia w sprawach Tuska i Siemoniaka!

NBP poinformował, że 15 lipca 2022 r. zostały wniesione zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka

Rzecznik rządu apeluje do Tuska, żeby zaprzestał gróźb

Rzecznik rządu Piotr Müller wezwał w piątek szefa PO Donalda Tuska, by zaprzestał gróźb wobec szefów instytucji publicznych.

Badanie: w czerwcu wskaźnik nastrojów konsumenckich w Polsce wzrósł o 2,7 p.p.

Wskaźnik nastrojów konsumenckich w Polsce wzrósł w czerwcu o 2,7 punktów procentowych; w przypadku średniej unijnej wskaźnik ten spada -wynika z Barometru Nastrojów Konsumenckich firmy GfK.

Minister finansów: na ten moment nie planujemy nowelizacji budżetu na 2022 r.

Na ten moment mogę powiedzieć, że nie będzie nowelizacji budżetu na rok 2022 - powiedziała w piątek PAP.PL minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że były w ministerstwie rozmowy o nowelizacji budżetu, jednak prace nie zostały rozpoczęte.

Soboń: w sierpniu wstępnie pokażemy budżet na 2023 r.

Ministerstwo Finansów powinno w sierpniu wstępnie przedstawić jak będzie wyglądał budżet na rok 2023 - poinformował w środę wiceminister finansów Artur Soboń.

NBP: w maju deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł 8,9 mld zł

Ze wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za maj 2022 r.wynika, że saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 8,9 mld zł –poinformował Narodowy Bank Polski w czwartkowym komunikacie.
Zgodnie z przepisami, jeżeli RDS w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września br. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez Radę Ministrów nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.
Komisja Europejska przewiduje, że w 2023 r. gospodarka strefy euro wzrośnie zaledwie o 1,4 proc. Prognoza inflacji na poziomie 7,6 proc. dla strefy euro już prawie czterokrotnie przekroczyła cel Europejskiego Banku Centralnego wynoszący na 2022 rok 2 proc. W przyszłym roku inflacja może wynieść 4 proc. Dla porównania w maju przewidywano tegoroczną inflację na poziomie 6,1 proc. i 2,7 proc. w 2023 roku. Prognoza inflacji dla całej UE na ten rok wyniosła 8,3 proc., zaś na 2023 - 4,6 proc.
Komisja Europejska podwyższyła w czwartek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 3,7 proc. do 5,2 proc. Jednocześnie w swoich letnich prognozach gospodarczych dla krajów unijnych KE obniżyła
prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 r. z 3 proc. do 1,5 proc.Unijni urzędnicy podwyższyli prognozy dla inflacji w Polsce. Obecnie szacują, że w 2022 r. wyniesie 12,2 proc., a w 2023 r. 9 proc. Tymczasem jeszcze w maju KE szacowała, że inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 11,6 proc., a w 2023 r. spadnie do 7,3 proc.
Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada wzrost PKB w br. na poziomie 4,7 proc., w 2023 r. na poziomie 1,4 proc., a w 2024 r. na poziomie 2,2 proc. - podał we wtorek Narodowy Bank Polski. W stosunku do projekcji marcowej podwyższono prognozę wzrostu w tym roku, a obniżono w latach 2023-2024.
Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja w tym roku wyniesie 14,2 proc., w 2023 r. - 12,3 proc., a w 2024 r. - 4,1 proc. Szczyt inflacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku z CPI
na poziomie 18,8 proc. - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku
Polskiego.

W horyzoncie prognozy nadal spodziewamy się umocnienia złotego, jednak rewidujemy naszą prognozę dla EUR/PLN w górę – do 4,60 na koniec br. i 4,50 na koniec 2023 r. W tym kontekście istotne znaczenie mają:– niekorzystna sytuacja zewnętrzna, pogorszenie sytuacji w bilansie płatniczym;– nadmiernie ekspansywna polityka fiskalna w dobie bardzo wysokiej inflacji;– zmiana podejścia NBP, który sygnalizuje zbliżanie się do końca cyklu zacieśniania i nie wydaje się mocno przejmować słabością złotego.Na naszą prognozę dla złotego wpływa też ostatnia rewizja w dół prognozy dla pary EUR/USD.

NBP zakłada dwucyfrowe wzrosty taryf na energię

NBP zakłada duże, dwucyfrowe wzrosty taryf za energię elektryczną i gaz - przekazał dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar. Nie chciał jednak podać konkretnych liczb mówiąc, że są to czysto techniczne założenia.

Raport: dzięki tarczy antyinflacyjnej tempo wzrostu cen w 2022 r. obniży się o 3,2 pkt proc.

Dzięki tarczy antyinflacyjnej tempo wzrostu cen konsumenta w 2022 r. obniży się w ujęciu średniorocznym o 3,2 pkt proc. - podano w opublikowanym we wtorek raporcie o inflacji NBP.

NBP: przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca tego roku obniżyłoby inflację o 0,6 pkt Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca roku obniżyłoby inflację o dodatkowe 0,6 pkt proc. w 2022 r. i kosztowałoby sektor finansów publicznych dodatkowe 5,1 mld zł w tym roku - wynika z opublikowanego we wtorek raportu NBP o inflacji.

NBP spodziewa się, że w 2022 r. wynagrodzenia wzrosną o 10,8 proc.

Spodziewamy się, że w całej gospodarce w 2022 r. wynagrodzenia wzrosną o 10,8 proc., a w 2023 r. o 9,4 proc. - poinformował we wtorek wicedyrektor departamentu analiz i badań ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski. Dodał, że w tym roku w ujęciu realnym odnotujemy spadek wynagrodzeń.

w tym roku zmiany w ramach Polskiego Ładu powiększą deficyt finansów publicznych o 1,0 proc. Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu w tym roku powiększą deficyt finansów publicznych o 1,0 proc. PKB, a w przyszłym o kolejne 0,5 proc. - oceniono w lipcowym raporcie o inflacji NBP.

Inflacja w czerwcu wyniosła rdr 15,5 proc., a mdm 1,5 proc. - GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

Glapiński: inflacja będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kw. br.

Zakładając utrzymanie rządowej tarczy antyinflacyjnej, inflacja CPI będzie stopniowo się obniżać począwszy od III kw. tego roku. W czwartym kwartale tego roku osiągnie 5,5 proc., a w czwartym kwartale 2024 r. -3,5 proc. - prognozuje prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po maju wyniósł 10,8 mld euro - GUS

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po maju 2022 r. wyniósł 10,8 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

PKO BP: lipiec może być pierwszym miesiącem od lutego br. bez wzrostu inflacji

W skali miesiąca ceny z wyłączeniem żywności i energii wzrosły najmniej od grudnia 2021 r. Presja inflacyjna stosunkowo wytraca impet, a lipiec może być pierwszym miesiącem od lutego br. bez wzrostu inflacji -ocenili analitycy banku PKO BP.

Eurostat: Holendrzy pracują w ciągu życia najdłużej w UE; Polacy poniżej średniej

Holendrzy pracują w ciągu życia 42,5 roku, najdłużej ze wszystkich nacji w Unii Europejskiej. Najkrócej aktywni na rynku pracy są Rumuni. Polacy wypadają nieco poniżej średniej unijnej szacowanej na 36 lat -wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat.

Rząd powoła wkrótce fundusz transformacji zasilony środkami z budżetu krajowego

Już wkrótce powołamy specjalny fundusz transformacji - fundusz transformacji śląska, transformacji energetycznej, który zostanie zasilony środkami z budżetu krajowego - zapowiedział w środę premier
Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Chorzowie. To środki, jakich jeszcze nigdy nie było - dodał szef rządu.Przypomniał, że cała umowa przewiduje 76 mld euro, czyli ponad 350 mld zł dla Polski

Marczuk: umorzenie z Tarczy PFR 2.0 wyniesie prawie 90 proc.

Umorzenie pomocy z Tarczy PFR 2.0 wyniesie prawie 90 proc. -powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że w firmach zostanie ponad 6 mld z przeszło 7 mld zł wypłaconego wsparcia.

Koniec Izby Dyscyplinarnej. Oto "przejściowy" skład nowej Izby

Znany nazwiska pięciu sędziów, których pierwsza prezes SN skieruje do przejściowego orzekania w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN, która zastąpi likwidowaną 15 lipca Izbę Dyscyplinarną SN.

Obligacje jak świeże bułeczki! Padł historyczny rekord

W czerwcu Polacy kupili obligacje o wartości 14 mld 72 mln zł - to historyczny rekord - przekazało w środę Ministerstwo Finansów. W maju sprzedano obligacje o wartości prawie 2,4 mld zł

Polska zyskuje w oczach ekspatów. Awans w globalnym rankingu

Awansowaliśmy w tym roku do trzeciej dziesiątki globalnego rankingu oceniającego atrakcyjność krajów dla specjalistów i menedżerów z zagranicy, czyli tzw. ekspatów. Co ekspaci cenią w Polsce, a co chwalą w innych państwach?

Leon Podkaminer: Metoda prof. Münchhausena

Pod względem inflacji Czechy dorównują Polsce – i to pomimo tego, że w tym kraju „zacieśnianie” polityki pieniężnej rozpoczęto prawie pół roku wcześniej niż w naszym kraju. Fakt ten dowodzi bezprzedmiotowości zarzutów, że to opóźnione reakcje NBP przyczyniły się do wysokiej inflacji – pisze w polemice doradca prezesa NBP.

W czerwcu najmocniej wzrosły ceny paliw i energii, drożała także żywność

W sierpniu nastąpi szczyt inflacji na poziomie ok. 16,5 proc. -prognozuje Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W czerwcu najmocniej wzrosły ceny paliw i energii, drożeje także żywność -

PKO BP: lipiec może być pierwszym miesiącem od lutego br. bez wzrostu inflacji

W skali miesiąca ceny z wyłączeniem żywności i energii wzrosły najmniej od grudnia 2021 r. Presja inflacyjna stosunkowo wytraca impet, a lipiec może być pierwszym miesiącem od lutego br. bez wzrostu inflacji -ocenili analitycy banku PKO BP.

Maląg: Silna polityka prorodzinna musi być utrzymana

W tym trudnym czasie silna polityka prorodzinna musi być utrzymana –powiedziała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Działania polityki prorodzinnej będą nadal długofalowe i
kompleksowe, aby budować silną Polskę opartą na silnej rodzinie –zaznaczyła.

PKO BP: widać symptomy wygasania boomu eksportowego

Dane GUS świadczą o sile eksportu i o tym, że polski boom eksportowy nadal trwa, choć widać symptomy jego wygasania ze względu na problemy podażowe i mniejszy popyt za granicą – powiedział ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor
Na inwestycje na terenach popegeerowskich w woj. zachodniopomorskim trafi blisko 380 mln zł. To jest 150 inwestycji w 106 gminach i 18 powiatach - poinformował w sobotę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Środki mają zostać przeznaczone m.in. na rozwój dróg, kanalizacji i infrastruktury wiejskiej.
Wkrótce rozpoczną się prace nad rozbudową Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów. Potrwają 24 miesiące. Dzięki nim kopalnia będzie mogła produkować więcej węglowodorów.
Gazociąg Baltic Pipe jest zakontraktowany na przesył gazu w tym roku wysokości 5 mld metrów sześciennych - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na przyszły rok zakontraktowano 10 mld metrów sześciennych.

Polska nie godzi się na narzucanie celów redukcyjnych ws. gazu

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, przekazała unijnej komisarz ds. energii, Kadri Simson, że Polska jest przeciwko narzucaniu obowiązkowych celów redukcyjnych ws. gazu. Stanowisko naszego kraju jest związane z planowanym komunikatem Komisji Europejskiej ws. możliwości ograniczenia zapotrzebowania na gaz w krajach członkowskich.

Używane Abramsy wzmocnią polską pancerną pięść na wschodzie

Polska armia kupi w USA 116 używanych czołgów Abrams. Mają być dostarczone błyskawicznie, tak by uzupełnić sprzętową lukę w jednostkach pancernych na wschodzie kraju. To rodzaj rekompensaty za ok. 240 czołgów „Twardy” z rodziny T-72, wcześniej przekazanych przez Polskę obrońcom Ukrainy.

Rozpoczęły się dostawy samolotów Hercules

Rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules, które zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej polskich Sił Powietrznych

Instrukcja obsługi Tuska. "Zero propozycji na przyszłość, zero pozytywów, a jedynie opętanie nienawiścią"

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej już nie uważa, że wybory są jedyną formą zdobycia władzy. Konwencja PO 2 lipca 2022 r. w Radomiu dowiodła, że Donald Tusk stał się jednym z najbardziej schematycznych i najłatwiejszych do dekonstrukcji polityków w Polsce. Wrócił w swojej retoryce do najprostszych chwytów z podręczników marketingu politycznego. Stało się tak, bowiem cel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej stał się – jak to wyraził w odniesieniu do innej sprawy (wiary w Boga i głosowania) – „prosty jak drut”, a może jeszcze prostszy. Tym celem jest likwidacja Prawa
i Sprawiedliwości, które ma być nie tylko przeszkodą w odzyskaniu władzy, ale też nielegalną.

„Welt”: zaufanie Polski wobec rządu Niemiec jest bliskie zeru

Polska jako bezpośredni sąsiad Ukrainy odgrywa ważną rolę w czasie toczącej się wojny i potrzebna byłaby ścisła koordynacja działań Warszawy z Berlinem, tymczasem stosunki obu stolic są chwiejne, w dużej mierze z powodu polityki obecnego prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w sprawie Rosji – pisze w niedzielę portal dziennika „Welt”, zauważając, że w Polsce zaufanie do rządu Niemiec, a zwłaszcza do współrządzących socjaldemokratów, jest obecnie bliskie zeru.

Świat: Siódma fala w pandemii w Europie, na całym świecie wzrasta liczba infekcji

Kolejna fala pandemii Covid-19 pojawiła się w wielu krajach UE, m.in. we Francji i Niemczech, a za wzrost zakażeń odpowiadają subwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5. Po kilku miesiącach spadków liczba
nowych infekcji na całym świecie wzrosła czwarty tydzień z rzędu -informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Brak komentarzy: