sobota, 8 kwietnia 2023

Chrystusowe Zmartwychwstanie AD 2023. Nadzieja i niezachwiana wiara w zwycięstwo dobra nad złem.

 

 

Mając zazwyczaj na ustach najprzeróżniejsze frazesy o wolności, okazują się duchowymi karłami – mówił arcybiskup dając przykład osób, które „zanoszą skargi do różnych stolic Europy i świata”, posuwając się nawet do „prostackich kłamstw i oszczerstw pod adresem naszego kraju”. – Nie potrafią się ani z Polski cieszyć, ani tym bardziej być dumnym z jej rzeczywistych osiągnięć. Nie chcą przy tym brać pod uwagę smutnych lekcji naszej niełatwej historii, których tragicznym symbolem stała się w XVIII wieku Targowica – mówił metropolita. Odwołując się do słów bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II podkreślał, że o ojczyźnie „nie można nigdy zapomnieć, nawet jeśliby się przebywało daleko poza nią i pełniło największe i najbardziej zaszczytne urzędy na świecie”.Nie można umywać rąk od Polski i św. Jana Pawła II

J. Kaczyński: życzę, by spełniło się marzenie o pokoju

Wszystkim Polakom chciałbym życzyć dobrych, szczęśliwych, błogosławionych świąt; chciałbym życzyć, by spełniło się marzenie o pokoju, spokoju, o rozwoju naszego kraju, o naszym umocnieniu we
wszystkich wymiarach - powiedział w życzeniach z okazji Wielkanocy Jarosław Kaczyński.

Washington Post: Polska stała się nowym środkiem ciężkości w Europie

Wojna na Ukrainie doprowadziła do geopolitycznych przesunięć w Europie, przemieszczając środek ciężkości NATO na wschód - pisze w piątek publicysta "Washington Post" Ishan Tharoor w analizie po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

Polska dała Ukrainie podczas wojny wszystko to, co mogła

Polska okazała się podczas rosyjskiej napaści na Ukrainę nie tylko dobrym sąsiadem, ale hojnym przyjacielem. Podała bowiem Kijowowi pomocną dłoń, dając wszystko to, co była w stanie ofiarować, oceniła wizyty w Warszawie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego portugalska telewizja SIC.

“Publico”: Polacy będą kluczowi w odbudowie Ukrainy

Lizboński dziennik “Publico”, podsumowując wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie podkreśla, że z podróży tej można wyciągnąć m.in. wniosek, że to Polacy będą kluczowi w odbudowie ze zniszczeń wojennych Ukrainy.

Nasz wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię, Buczę, za Katyń i Smoleńsk
Im więcej wolności będziemy mieli, tym więcej gwarancji, że nasz wspólny wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię i Buczę, za Katyń i Smoleńsk do końca życia - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Morawiecki: trudną historię trzeba oprzeć na prawdzie

Zachód przykładał swoją miarę do Rosji, chciał oswoić Rosję poprzez wspólne interesy; ale my wiedzieliśmy doskonale, do czego zdolny jest Władimir Putin i Kreml - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec marca wyniosły 156,4 mld euro

Na koniec marca tego roku. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 156,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 170,3 mld – podał w piątek w komunikacie NBP.

Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu PKB Polski w '23 r. na poziomie 0,7 proc.

Bank Światowy (BŚ) podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. na poziomie 0,7 proc. - wynika z najnowszego raportu banku. W 2024 r. wzrost PKB Polski może przyspieszyć do 2,6 proc. dzięki odbiciu konsumpcji prywatnej i inwestycji, a także wyższym wydatkom publicznym.

PIE: średni wzrost polskiego PKB w 2023 r. wyniesie 0,8 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny obniżył prognozy dot. średniego wzrostu polskiego PKB w 2023 r. o 0,6 pkt. proc., do ok. 0,8 proc. - przekazano w piątkowej publikacji PIE. Według analityków spadek PKB w I kwartale br. wyniesie - 0,5 proc.

Przewidywania co do wzrostu gospodarczego w całym 2023 r. są obecnie zbliżone do tych sprzed trzech miesięcy. Analitycy obniżyli oczekiwania dotyczące popytu, ale podnieśli dla inwestycji. Przeciętne prognozy wzrostu gospodarczego utrzymały się na poziomie 0,6–0,7 proc. Ekonomiści nadal spodziewają się w I kw. recesji, czyli obniżki w stosunku do podobnego okresu ub.r. Obecnie
średnia prognoz wskazuje, że gospodarka skurczy się w tym czasie o 1,1 proc. Przed trzema miesiącami mówiono o spadku rzędu 1,4 proc. Wyższy, niż się spodziewano w grudniu, był jednak wzrost gospodarczy w końcówce 2022 r. PKB urósł o 2 proc. wobec oczekiwań na poziomie 1,7 proc.

Średnie godzinowe koszty pracy maskują znaczne różnice, jakie istnieją między krajami UE. Najniższe godzinowe koszty pracy odnotowano w Bułgarii (8,2 EUR) i Rumunii (9,5 EUR), a najwyższe w Luksemburgu (50,7 EUR), Danii (46,8 EUR) i Belgii (43,5 EUR). W Polsce, podobnie jak w innych państwach Wspólnoty, praca podrożała w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2022 r. średni godzinowy
koszt pracy w naszym kraju był na poziomie 12,5 euro, czyli o 1 euro wyższym niż przed rokiem.

Ile wynosi średnia krajowa w 2023 roku? Co to oznacza w praktyce?

Średnia krajowa pozwala wielu osobom pracującym w Polsce stwierdzić, czy ich zarobki są zadowalające. Każdy chce zarabiać jak najlepiej, co jest absolutnie zrozumiałe, zwłaszcza w dobie rosnącej inflacji. Ile wynosi średnia krajowa w 2023 roku? Jak ta kwota ma się do faktu, że wszystko wokół drożeje?

Od marca w Polsce mamy już do czynienia z dezinflacją - tak jak prognozował NBP

W ostatni piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS), podał tzw. szybki odczyt inflacji, z którego wynika, że w marcu wyniosła ona 16,2 proc. w ujęciu rok do roku i spadła aż o 2,2 pkt procentowego w stosunku do odczytu z lutego. Inflacja w państwach nadbałtyckich ciągle przekracza 20 proc.
(a w szczytowym okresie sięgała nawet 25 proc.), natomiast na Słowacji w marcu wyniosła 15,4 proc., a więc była na podobnym poziomie jak w Polsce, także przecież kraju frontowym.

Wzrost cen żywności lekko wyhamuje, ale pozostanie na wysokim poziomie

Średnie tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych w kwietniu nieznacznie spowolni, ale pozostanie na wysokim poziomie –przekazał starszy ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra. Jak dodał,
wiele jednak wskazuje, że najgorsze jest już za nami.

PMI dla przemysłu w Polsce w III wyniósł 48,3 pkt. wobec 48,5 pkt. w II - S&P Global

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 48,3 pkt. wobec 48,5 pkt. w lutym - podał S&P Global.

Za granicą pisze o polskim cudzie gospodarczym, opozycja w kraju: „wszystko źle”.

Jak podkreślił prof. Glapiński Polska prowadząc własną politykę monetarną przy pomocy odpowiednich, chroniących gospodarkę, podwyżek stóp procentowych, może na nią wpływać, wspomniane kraje nic w tej sprawie zrobić nie mogą, bo przecież EBC prowadzi politykę monetarną z uwzględnieniem interesów dużych unijnych gospodarek (niemieckiej, francuskiej), a nie tych będących na obrzeżach UE. Prezes NBP mówił także o spowolnieniu procesów gospodarczych w I kwartale tego roku (między innymi wyraźnym spadku konsumpcji), przy czym w całym roku 2023 mamy mieć do czynienia z realnym wzrostem PKB na poziomie około 1%, co w sytuacji recesji w wielu krajach UE, będzie nie lada osiągnięciem. W tym kontekście podkreślił skuteczność procesu „gonienia” przez Polskę rozwiniętych krajów Europy Zachodniej, zaznaczając, że do końca 2030 roku nasz kraj pod względem poziomu dochodów na głowę mieszkańca dogoni dzisiejszy poziom tego dochodu w takich krajach jak W. Brytania, czy Francja.

w sercu rządu jest polityka rodzinna; to nie są koszty dla państwa, to inwestycja

W sercu polskiego rządu jest polityka rodzinna i wsparcie rodzin z małymi dziećmi. Ten dobry czas rozpoczął się od wprowadzenia programu "Rodzina 500 plus". To nie są koszty dla budżetu państwa, lecz inwestycja w przyszłość – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Płace realne w Polsce od połowy 2023 roku nadążą za inflacją i zaczną rosnąć, a fundamentem do budowy zamożności Polaków jest własna waluta, będąca dopalaczem dla wzrostu gospodarczego - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na czwartkowej konferencji.
W Polsce notuje się jeden z największych w Europie i zdecydowanie większy niż średnia unijna odsetek własności mieszkań i domów. W dużej mierze istniejące domy i mieszkania były budowane podczas zmian ustrojowych lat 90. XX wieku.

Liczba placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które weszły do programu opieki koordynowanej, przekroczyła tysiąc – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

PSG zakończyła ważną inwestycję dla Płocka

Polska Spółka Gazownictwa ukończyła gazyfikację lewobrzeżnej części Płocka. Dzięki inwestycji dostęp do gazu uzyskało około 1700 klientów, co w efekcie znacznie poprawi jakość powietrza w regionie. Koszt
inwestycji to 16 mln zł.

Środki na osoby z niepełnosprawnościami wzrosły z 15,5 mld w 2015 r. do ponad 40 mld zł

Podniesienie poziomu środków na osoby z niepełnosprawnościami z 15,5 mld w 2015 r. do ponad 40 mld zł mówi dużo o naszych priorytetach. Chcemy dać im w miarę normalne życie w wielu obszarach – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

27 potencjalnych lokalizacji pod elektrownie jądrowe w Polsce

W Polsce wskazanych zostało 27 potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowych, w tym zalecane, rezerwowa i inne. Zgodnie z deklaracjami rządu i spółek, w tym energetycznych, plany budowy energetyki jądrowej w Polsce obejmują ok. 30 lokalizacji.

Boom na pompy ciepła. Polska jest w czołówce Europy

Polska w 2022 r. była na ósmym miejscu wśród państw Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na 1000 gospodarstw domowych, podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

PGE wzmocniła segment dystrybucji. Wyraźnie zwiększy dostawy energii

Przejęcie PKP Energetyka przez PGE według danych za 2022 r. zwiększa dystrybucję energii przez grupę o około 12 proc., ale liderem dostaw pozostaje Tauron. O  sektorze dystrybucji będziemy rozmawiać już
wkrótce  podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego  w Katowicach.

Polska nie zgodzi się na rozporządzenie metanowe; oznaczałoby utratę 250 tys. miejsc pracy

Gdyby Parlament Europejski utrzymał rozporządzenie metanowe w obecnym kształcie, oznaczałoby to utratę ok. 250 tys. miejsc pracy w Polsce - podkreśliła w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że na takie rozwiązania nie możemy się zgodzić.

Po historycznych sukcesach polskich portów nadchodzą nowe inwestycje

Polskie porty morskie i terminale kontenerowe sprawdziły się w ostatnich - pełnych niezwykłych wyzwań - miesiącach, bijąc rekordy przeładunkowe. Kolejne sukcesy wymagają kosztownych inwestycji.

Świnoujście ma być bałtycką perłą. „Omijamy sporne niemieckie wody”

Pracujemy nad nowym podejściem do portu w Świnoujściu - pod terminal kontenerowy. W przyszłości będzie służyło kolejnym inwestycjom – mówi Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Ile polskiego wkładu w polską elektrownię jądrową?

Założyliśmy, że przy budowie pierwszego bloku jądrowego w Polsce 40 proc. wartości prac wykonają polskie firmy - mówi Andrzej Sidło z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Spółka CPK kupiła ponad 555 ha w Programie Dobrowolnych Nabyć

Spółka Centralny Port Komunikacyjny, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, kupiła ok. 555 ha od mieszkańców, których nieruchomości leżą na terenach pod przyszłe lotnisko - przekazał PAP rzecznik spółki Konrad Majszyk. Do projektu zgłosiło się ponad 1100 właścicieli - dodał.

Szef MON: nowa baza w Powidzu odstrasza agresora, pokazuje solidarność NATO 

Budowa tej bazy to ważny argument odstraszający agresora i pokazujący solidarność w ramach NATO - powiedział w środę wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak w Powidzu (Wielkopolskie), gdzie
uczestniczył w otwarciu amerykańskiego kompleksu składowania oraz napraw sprzętu i uzbrojenia.

Polska weźmie udział w odbudowie Ukrainy. Podpisano historyczny dokument

W KPRM w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Mateusza Morawieckiego podpisane zostało w środę memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy oraz porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm.

Prezes PFR: Ukraina wymaga blisko 0,5 bln dol. inwestycji

Polska jest naturalnym hubem gospodarczym i logistycznym odbudowy Ukrainy, która wymaga blisko 500 mld dol. inwestycji - podkreślił w środę prezes PFR Paweł Borys.

Ekspert: mimo wojny firmy aktywnie szukają odbiorców i partnerów na Ukrainie

Mimo wojny polskie i zagraniczne firmy aktywnie szukają odbiorców i partnerów biznesowych na Ukrainie - powiedział PAP szef śląskiego oddziału Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Roman Dryps. Dodał, że trwają rozmowy z samorządami zniszczonych wojną miejscowości zainteresowanymi np. odbudową szkół.

Polskie wsparcie sprzętowe dla Ukrainy to m.in. czołgi Leopard 2, PT-91, armatohaubice Krab

Od początku rosyjskiej inwazji Polska przekazała broniącej się Ukrainie wiele typów pojazdów i sprzętu wojskowego, w tym w ostatnich miesiącach czołgi Leopard 2 i myśliwce MiG-29. Ukraińscy żołnierze
otrzymali też m.in. polskie armatohaubice Krab i czołgi PT-91 oraz T-72.

Kilkanaście firm doprowadziło do tego, że mamy bardzo dużo zboża  z Ukrainy

"Jest kilkanaście firm, które doprowadziły do tego, że mamy bardzo dużo zboża sprowadzonego z Ukrainy" - powiedział we wtorek w Łodzi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, chciałby żeby każdy mógł je poznać i ocenić ich działania.

Rolnicy skorzystają ze wsparcia rekompensującego straty przez zwiększony import zbóż

Od środy rolnicy z Bułgarii, Polski i Rumunii skorzystają ze wsparcia rekompensującego ich straty spowodowane zwiększonym importem zbóż i nasion roślin oleistych z Ukrainy - napisał na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

RARS rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej od polskich producentów

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej wyłącznie od polskich producentów - poinformowała w sobotę Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Dodała, że oferty można składać do 14 kwietnia.

Premier: każdy z wyborczych asów naszych oponentów jest próbą licytacji i reakcją na programy naszego rządu

Politycy PO nie dorośli do zaakceptowania wagi polityki socjalnej;próbują papugować naszą ofertę polityczno-społeczną, a każdy z wyborczych asów naszych oponentów jest próbą licytacji i reakcją na
programy naszego rządu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Nalot na siedzibę EPL w Brukseli ma związek ze śledztwem prowadzonym w Niemczech;

Wtorkowe przeszukanie w biurze chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej - do której należy m.in. niemiecka CDU/CSU i polska PO - ma związek ze śledztwem dotyczącym korupcji, które prowadzą służby w RFN -podał brukselski portal informacyjny Politico.

EPL odwołuje spotkanie w Warszawie. Euractiv: Prosiła o to PO. Wcześniej zrezygnował sam Tusk. Powód? Bał się krytyki mediów

Europejska Partia Ludowa odwołała spotkanie swojego ugrupowania zaplanowane na przyszły tydzień w Warszawie w związku ze skandalem, jaki wybuchł po nalocie belgijskiej policji na siedzibę
partii. Jak podaje portal Euractiv, o podjęcie takiej decyzji apelowała…Platforma Obywatelska. Politycy PO mieli się zwrócić do kierownictwa EPL o odwołanie spotkania po doniesieniach polskich mediów, które przypominały o relacjach łączących Europejską Partię Ludową z Platformą. Na tym nie koniec. Wyszło również na jaw, że Weber odwołał comiesięczną kolację zaplanowaną na wtorek między komisarzami EPL a kierownictwami zarówno współtworzących ją partii, jak i całej grupy.

Plan Balcerowicza? Prywatyzacja i likwidacja! Ekonomista: Sprzedałbym Orlen, PGNiG. Trzeba zdemonopolizować

W rozmowie z radiem ZET szef Forum Obywatelskiego Rozwoju, były prezes NBP i autor transformacji ekonomicznej prof. Leszek Balcerowicz oświadczył, że programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości są zbyt drogie w utrzymaniu, a Spółki Skarbu Państwa powinny być sprywatyzowane. Ekonomista stwierdził również, że Orlen, PGNiG oraz PGE powinny zostać sprywatyzowane. Tak. Trzeba zdemonopolizować. Największy nadzór [państwa nad strategicznymi spółkami – red.] był w socjalizmie. Politycy wyznaczali, kto kieruje firmami i w jakimś sensie PiS do tego wraca— mówił. Zapytany o to, czy sprzedałby Orlen, Balcerowicz odparł: „oczywiście, zabezpieczając, przedtem demonopolizując”.

 

Brak komentarzy: