sobota, 13 maja 2023

Ojczyzna musi być oparta o takie podstawy jak: suwerenność, wolność i równość Polaków.

 

Polska przeszłość religijna, narodowa i państwowa jest wspólnym i bezcennym dziedzictwem, z którego wciąż na nowo musimy się uczyć korzystać. Świadomość narodowa w znaczący sposób nadaje wspólnocie kształt, niepowtarzalną osobowość – co odróżnia dany naród od innych. Istnieje nawet przekonanie, zresztą nie bez podstaw, że Polska, obok narodu izraelskiego, ma najgłębszą świadomość narodową. Zwolennicy tej tezy argumentują, że tak się dzieje, ponieważ w powstaniu i tworzeniu się narodu polskiego kluczową rolę odegrała religia. Dlatego nie dziwi fakt, że każdy najeźdźca – od zaborców, okupantów, po komunistów – dążył do stworzenia nowej mentalności Polaków, niszczył świadomość narodową, burzył pomniki polskiej kultury i zniekształcał obraz polskich dziejów.Narodowa świadomość

Ojczyzna musi być oparta o takie podstawy jak: suwerenność, wolność i równość Polaków

Ojczyzna, jeśli ma być czymś naprawdę pełnym, musi być oparta o pewne podstawy, które tkwią w naszej historii: tj. suwerenność, wolność i równość Polaków; dzisiaj sprawa równości jest sprawą aktualną - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Aby Polska była suwerenna to musi być silna gospodarczo, militarnie i duchowo. Ostatnie lata pokazały, że siły duchowej Polacy mają naprawdę
bardzo wiele i to jest dobry fundament, na którym możemy się opieraćDoprowadziliśmy do naprawy naszej demokracji; mieliśmy wielki program i mogę uczciwie powiedzieć, że go zrealizowaliśmy - nadaliśmy demokracji właściwy sens.

Prezes PiS: Dobre rządy służą wspólnocie narodowej

Dobre rządy to takie, które służą wspólnocie narodowej i każdemu obywatelowi niezależnie kim jest; aby podołać temu wyzwaniu musimy zwrócić się do najlepszych ekspertów, czyli do Polaków . Trzy panele gospodarcze, pięć społecznych i dwa polityczne - to okazja do omówienia kwestii programowych powiedział w sobotę podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”, prezes PiS Jarosław Kaczyński. My, naszych ośmiu już prawie lat, żeśmy nie zmarnowali. Ale musimy nie zmarnować także tych kolejnych. A żeby nie zmarnować to musimy także wygrać te wybory.
Dzisiaj Polska we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi jest już nie tylko odbiorcą bezpieczeństwa, ale także dostawcą - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Budujemy jedną z najsilniejszych armii lądowych w Europie - podkreślił.

Jest jedno źródło sukcesu – to naprawa polskiego budżetu –powiedział w sobotę w Warszawie podczas konwencji programowej PiS premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie dalej uszczelniał i
upraszczał podatki.

RPP: II kwartał może stać pod znakiem ożywienia aktywności gospodarczej

Część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), podczas kwietniowego posiedzenia, uznała, że już w II kw. 2023 r. można oczekiwać powolnego ożywienia aktywności gospodarczej, a w III kw. tego roku jego
przyspieszenia - wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski .

Prezes NBP: zasoby złota NBP wzrosły o 15 ton do 243,5 ton

Zasoby złota zgromadzone przez Narodowy Bank Polski wzrosły o 15 ton do 243,5 tony - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Glapiński: nie podjęliśmy decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek stop procentowych

Nie podjęliśmy decyzji o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych – powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Powiedział też, że inflacja znajdzie się na koniec roku na poziomie
między 7 a 9 proc. Płace realne będą w drugiej połowie tego roku rosły i stosunkowo szybko przekroczą najwyższy poziom z roku 2022 - stwierdził podczasczwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego AdamGlapiński.

Zarabiamy więcej. Główny Urząd Statystyczny podał dane

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w I kw. 2023 r. wzrosło o 14,3 proc. rdr i wyniosło 7.124,26 zł - podał GUS.

Kolejny cios dla opozycji - Polacy coraz lepiej oceniają swoją sytuację finansową

Szczególnie widać to badaniach przeprowadzonych na początku maja, gdzie na pytanie „jak ocenia Pani/Pan sytuację swojego gospodarstwa domowego?”, zdecydowanie dobrze odpowiada 8,2 proc., raczej dobrze- 40,1proc., średnio/znośnie kolejne 41,1proc., raczej źle-5,8 proc., zdecydowanie źle-2,2 proc. i 2,5 proc. badanych, nie ma zdania. A więc aż 48,3 proc. Polaków ocenia zdecydowanie dobrze i raczej dobrze sytuację finansową swoich gospodarstw domowych, kolejne ponad 41proc.
średnio albo znośnie i tylko 8 proc. źle i zdecydowanie źle.  Co więcej w stosunku do stycznia tego roku, poprawa w pierwszej grupie wyniosła aż 12 punktów procentowych, a zmniejszenie liczby gospodarstw
w ostatniej grupie, wyniosło 10 punktów procentowych. Wyniki kolejnego badania opinii publicznej IBRiS, są dowodem na to, że opozycja, a w szczególności politycy Platformy, stracili ostatnie miesiące, bo ich akcja straszenia Polaków, spaliła na panewce.

Na tle innych krajów sytuacja gospodarcza w Polsce jest bardzo dobra;

Sytuacja gospodarcza w Polsce jest bardzo dobra na tle wszystkich innych krajów - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej. Mam nadzieję, że nie nastąpi recesja, że zbliżymy się do poziomu minimalnego i nastąpi później odbicie w górę - dodał.

Minister wylicza: 600 tys. osób zostało włączonych do sieci kolejowej

Szacujemy, że dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach inwestycjom ok. 600 tys. osób zostało włączonych do sieci kolejowej - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Budimex kończy budowę drogi wodnej na rzece Elbląg

Pozytywnie próby obciążeniowe przeszedł most obrotowy w Nowakowie, który jest budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Próby odbyły się w kwietniu, kiedy to również
przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.

Premier Morawiecki: system Pegasus stosowany był w Polsce wyłącznie za zgodą sądu

System Pegasus stosowany był w Polsce wyłącznie za zgodą sądu, co świadczy o tym, że wszystko, co się wiąże z użyciem tego systemu nosi znamiona praworządności, a nie jakichkolwiek nadużyć - zapewnił w środę premier Mateusz Morawiecki.

UE: Komisja Europejska ogłasza pierwszy przetarg na wspólne unijne zakupy gazu

Komisja Europejska wystosowała w środę zaproszenie do międzynarodowych dostawców, by wzięli udział w pierwszym unijnym przetargu na wspólne zakupy gazu o objętości 11,6 mld metrów sześciennych.

Premier: jestem ostrożnym optymistą ws. sporu z KE

Jestem ostrożnym optymistą ws. sporu z KE - powiedział w środę podczas kongresu Impact'23 w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki, pytany o rozwiązanie sporu ws. sądownictwa i odblokowania unijnych środków dla Polski.

PIE: Rosnący wskaźnik liczby nowych zamówień daje cień optymizmu wśród przedsiębiorców

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), który pokazuje nastroje wśród przedsiębiorców, spadł w maju o 0,8 pkt w porównaniu do ubiegłego miesiąca i osiągnął poziom 95,6 pkt - wynika z badania Polskiego
Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Banku Gospodarstwa Krajowego

Premier: musimy znaleźć swój własny sposób dojścia do zeroemisyjności

Musimy znaleźć swój własny sposób, aby dojść do zeroemisyjności; nie chcemy, by było to robione kosztem naszego społeczeństwa - powiedział w środę w Poznaniu podczas kongresu Impact'23 premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Polska dużo inwestuje w odnawialne źródła energii.

Samoloty dla polskiego wojska dostaną nowy radar z Ameryki

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Intelligence and Space dostarczy zaawansowany radar AESA Phantom Strike dla polskich samolotów FA-50PL. Jeszcze w tym roku pierwsze koreańskie samoloty znajdą się na wyposażeniu Sił Powietrznych.

Program Budowy Dróg Krajowych: GDDKiA oddała do ruchu obwodnice warte 7,3 mld zł

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oddała dotychczas do ruchu 30 obwodnic o łącznej długości prawie 300 km. Wartość tych projektów to 7,3 mld zł -poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

Wszystkie pieniądze z programu Polska Wschodnia 2014-2020 zagospodarowane

Zagospodarowane zostały wszystkie pieniądze z programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 - poinformowała w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Min. Moskwa: konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę - powiedziała
"Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych wzrosła w Polsce o prawie ¼

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wzrosła w 2022 r. o 23 proc. do 237. jednak są to mniejsze projekty niż w 2021 r. – wynika z raportu "Atrakcyjność Inwestycyjna Europy". Zaznaczono, że liczba miejsc pracy generowanych przez te inwestycje spadła o 12 proc. względem 2021 r.
Wielkie programy inwestycyjne, które mają podnosić poziom rozwoju lokalnej Polski w ostatnich latach to około 90 miliardów złotych -podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

M.Maląg: inwestycja w rodzinę to gwarancja dynamicznie rozwijającego się państwa

Programy rządu kierowane są do wszystkich Polaków; inwestycja w rodzinę to obowiązek, gwarancja silnego i dynamicznie rozwijającego się państwa - mówiła w sobotę w Warszawie szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Szef MON: to kłamstwo, że usiłowaliśmy wyciszyć sprawę rakiety

Z całą odpowiedzialnością mówię, że to jest kłamstwo - podkreślił Mariusz Błaszczak pytany, czy prawdą są doniesienia, że MON usiłował wyciszyć sprawę rosyjskiej rakiety

Prezes PiS: dzięki ustawie o obronie ojczyzny rozbudowujemy Wojsko Polskie

Dzięki ustawie o obronie ojczyzny rozbudowujemy Wojsko Polskie, pomnażamy zdolność do odstraszania przeciwnika, a w ostateczności - choć głęboko wierzymy, że tak się nie zdarzy - do odparcia ataku potencjalnego agresora - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do klubów „Gazety Polskiej” woj. pomorskiego.

Fit for 55 - "Nieprawdą jest, że premier mógł cokolwiek zablokować"

- Nieprawdą jest, że Premier Polski na forum Rady Europejskiej w 2020 r. mógł cokolwiek zablokować - napisał specjalnie dla wPolityce.pl Adam Guibourgé-Czetwertyński

Polska nigdy nie poparła żadnego pakietu Fit for 55

Polska nigdy nie poparła żadnego pakietu Fit for 55; to pakiet, który jest realizowany poprzez dyrektywy, które powinny być realizowane przez jednomyślność, jednak KE decyduje, by była to kwalifikowana większość i Polska jest przegłosowywana - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Orlen gwarantuje bezpieczeństwo całemu regionowi

PKN Orlen stworzył koncern multienergetyczny, przejmując Grupę Energa, Grupę Lotos i PGNiG, aby przeprowadzić w Polsce transformację energetyczną - podkreślił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Sunday Telegraph": dzięki rosnącej gospodarce Polska staje się europejską potęgą

Polska rozbudowując swoje siły zbrojne wyrasta na europejskiego lidera i zastępuje w tej roli Niemcy i Francję, ale możliwe to jest dzięki rosnącej bez przerwy od ponad trzech dekad gospodarce - pisze w
obszernym tekście na łamach "Sunday Telegraph" dziennikarz tej gazety David Johnson.
Są mocne czynniki fundamentalne, które przemawiają za aprecjacją. Przede wszystkim w krótkim czasie z deficytu na rachunku bieżącym bilansu płatniczego przesunęliśmy się do nadwyżki. W skrócie: więcej jest eksporterów chcących kupić złotego niż importerów, którzy chcą go sprzedać – opisuje Piotr Bielski, ekonomista Santander Bank Polska. –Złoty umocnił się na prawdziwych przepływach kapitału – podkreśla z kolei Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao. – Coraz częściej słyszymy o zagranicznych bankach, które nie spekulują na naszym rynku, ale mają do wymiany duże kwoty związane np. z bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi – dodaje.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 5,3 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w marcu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w końcu kwietnia zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

NBP rozpocznie cykl łagodzenia polityki pieniężnej w II połowie 2024 r

NBP rozpocznie cykl łagodzenia polityki pieniężnej w drugiej połowie 2024 r. Cykl podwyżek stóp procentowych nie został zakończony, a mówienie o obniżaniu stóp jest przedwczesne - napisał po konferencji prezesa NBP, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Adam Antoniak.

Minister Gliński: w 7,5 roku zrealizowaliśmy 6272 inwestycje w kulturze

W minionych 7,5 latach w Polsce zrealizowano 6272 inwestycje w kulturze, wśród których ponad 300 to duże inwestycje muzealne – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier
Piotr Gliński. „Od 7,5 roku bardzo dynamicznie rozwijamy kulturę w Polsce” – ocenił w rozmowie z TVP

Czarnek: jednym z wyzwań stojących przed rządem jest ochrona dzieci przed antykulturą

Jednym z wyzwań stojących obecnie przed rządem jest ochrona dzieci przed antykulturą - powiedział w sobotę na konwencji PiS minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że w całej Polsce zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem "Chrońmy dzieci. Wspierajmy rodziców".

Wicepremier Gliński: rozwój Polski nie może się dokonywać w pustce kulturowej

Rozwój Polski nie może się dokonywać w pustce kulturowej, dlatego nasz rząd, rząd Zjednoczonej Prawicy podjął decyzję, że kultura nie  będzie zapomniana – powiedział szef resortu kultury prof. Piotr Gliński podczas sobotniej debaty poświęconej kulturze na konwencji programowej PiS. Nasi poprzednicy nie doceniali faktu, że kultura jest rzeczą podstawową dla funkcjonowania wspólnot. My nadrabiamy to, co nie zostało zrobione. Jeżeli mówimy o programowych kwestiach w kulturze to myśmy w 99 proc. zrealizowali nasz program. To, co mamy do zrobienia na najbliższelata, to przede wszystkim kontynuacja .

M. Maląg: tzw. "dobrowolny ZUS" proponowany przez prezesa PSL to brak gwarancji minimalnej emerytury

Tzw. "dobrowolny ZUS" proponowany przez Władysława Kosiniaka-Kamysza, "eksperta od spraw emerytalnych", to brak gwarancji pewności dostępu do minimalnej emerytury - oceniła w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg. "Krótko mówiąc, najlepiej obniżyć emerytury i podnieść wiek emerytalny, tak?" - dodała.

W Finlandii szczyt  grupy EKR; transformacja energetyczna nie może obciążyć obywateli UE

Grupa EKR w Europejskim Komitecie Regionów (KR), do której należy PiS, zorganizowała w piątek w fińskiej Lappeenrancie 5. doroczny szczyt, na którym samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele przemysłu rozmawiali m.in. na temat transformacji energetycznej. „W reakcji na nieodpowiedzialne uzależnienie UE od rosyjskich surowców, nie możemy pozwolić na wprowadzanie rozwiązań, które nieproporcjonalnie obciążą kosztami naszych obywateli” – powiedział wiceszef grupy EKR w KR,
Marszałek Woj. Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Przedstawiciele państw Trójkąta Weimarskiego wspólnie odwiedzą kraje kandydujące do Przedstawiciele Polski, Francji i Niemiec wspólnie odwiedzą kraje Bałkanów Zachodnich kandydujące do UE, a następnie Ukrainę w ramach wzmocnionej współpracy Trójkąta Weimarskiego - poinformował w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

„Zasada świra” w PO jest systemem doskonałym.

„Zasada świra” umożliwia wszystko, co tylko można wymyślić, podobnie jak pozwala wszystko uzasadnić. Bez cienia poczucia, że popada się w sprzeczności, a tym bardziej w śmieszność bądź obciachowość i żenadę. Dzień świra obowiązuje Tuska i PO przez 365 dni w roku (w roku przestępnym – 366). A „zasada świra” (jej częścią jest „doktryna Neumanna) jest ponad syntaktyką,  Semantyką i logiką. „Zasada świra” pozwala zachować dobre samopoczucie, gdyż jest systemem
zupełnym, nie potrzebuje kontaktu ze światem, nie ewoluuje i nie zmienia reguł. W tym sensie „zasada świra” jest systemem doskonałym. Tym bardziej że funkcjonuje w myśl „całej prawdy całą dobę”.

Jak ustalił redaktor Nisztor, jeden z nich już został prawomocnie skazany, 3. następnych ma już wyroki w I instancji, sprawy 5. kolejnych zostały przez prokuratury skierowane do sądów, a wobec 4. kolejnych trwają śledztwa prokuratorskie. Zarzuty wobec tych ministrów i wiceministrów, mają różny charakter, od poświadczenia nieprawdy, poprzez przekroczenie uprawnień, korupcję, aż po udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy.Są to więc także zarzuty popełnienia ciężkich przestępstw, zagrożonych wieloletnimi karami więzienia i tylko mówiąc najoględniej, opieszałość naszego wymiaru sprawiedliwości powoduje, że w większości tych spraw, nie zapadły jeszcze wyroki skazujące

Nie dziwi, że Tusk jest pierwszym nienawistnikiem RP. Po to wrócił do Polski, mimo że już raz się oderwał od tego „syfu”

Zaczął od największego seansu nienawiści w polskiej polityce po 1989 r., a potem było już tylko gorzej. Zaczął 3 lipca 2021 r. podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. Treść tamtego wystąpienia Donalda Tuska to było 100 procent nienawiści. Zero propozycji na przyszłość, zero pozytywów, a jedynie opętanie nienawiścią. Komentując tamto wystąpienie napisałem, że tylko jeden polityk w historii (wszyscy wiedzą - który) potrafił się tak koncentrować na nienawiści. Ale nawet on w niektórych przemowach nie ział tak nienawiścią jak przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Nie na darmo były prezes Orlenu, Jacek Krawiec, mówił kapciowemu Tuska, Pawłowi Grasowi, że uciekając z Polski „Aniołek” poszedł „w zupełnie inną orbitę, odseparował się od tego wszystkiego, od tego syfu, ku…a, był dużym misiem, odseparował się od tego folkloru, od tego syfu”. I jak wrócił, to tego „syfu” nie może po prostu znieść. A wszystko wskazuje na to, że dla Tuska ten „syf” to po prostu Polska i Polacy. Po co więc zawraca sobie tym „syfem” głowę? Polacy chętnie go zwolnią z obowiązku życia w „syfie”

Brak komentarzy: