sobota, 6 kwietnia 2024

My chcemy lepszego życia Polaków, to jest nasz cel, to jest cel naszej polityki

 

Jeżeli mamy bardziej słuchać Boga, to Bóg winien być autorytetem w sprawach naszego życia małżeńskiego i rodzinnego, w kwestii historii, prawa, kultury, polityki, wiary i Kościoła - powiedział abp Stanisław Gądecki. W świecie mnogości głosów i idei, w czasach zalewu informacji, musimy umieć wybierać autorytety, osoby czy instytucje, które obdarzymy zaufaniem na tyle, by pozwolić im na kształtowanie naszej doczesności i wieczności. Musimy umieć decydować, kogo i czego będziemy słuchać bardziej, a kogo i czego mniej albo wcale" - wyjaśnił.Bóg ma być autorytetem w sprawach szacunku dla życia i opieki społecznej, przedsiębiorczości i sukcesu.Bóg ma być autorytetem w kwestiach wiary i Kościoła".

Kaczyński: sukces koalicji, która powstała przeciwko nam, opiera się na kłamstwie

Sukces tej wielkiej koalicji, która powstała przeciwko nam, opiera się na kłamstwie - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w piątek w Przysusze. "My chcemy lepszego życia Polaków, to jest nasz cel, to jest
cel naszej polityki" - przekonywał.

„Unia Europejska prowadzi nas do katastrofy”

Bronisław Wildstein: To już od dawna nie jest ta sama Unia Europejska, do której 20 lat temu wchodziliśmy. Ten powstający twór to neoimperium.Gdyby próbować ten powstający twór nazwać, trzeba by użyć określenia:neoimperium. W tym kierunku zmierza praktyka Unii już od jakiegoś czasu.
Istnieje centrum zarządzające, na które składa się z jednej strony sojusz najsilniejszych państw z przewagą jednego, czyli Niemiec, a potem Francji, która cały czas marzy o tym, by stać się równorzędnym partnerem Berlina. Z drugiej strony, we władzy partycypuje układ ideologiczno-biznesowej oligarchii europejskiej. Europejskie neoimperium zaspokajałoby interesy zarówno państw dominujących, ośrodków ideologicznych jak i oligarchii biznesowej.Tymczasem Polska, jako część wspomnianego neoimperium, nie miałaby na nic żadnego wpływu. Byłaby peryferium zarządzanym przez metropolię i w jej interesie. Proces tworzenia neoimperium trwa. Oczywiście nie jest bezkonfliktowy. Wiele państw, grup społecznych i ośrodków opiniotwórczych zaczyna coraz mocniej protestować. Przypuszczam więc, że nie dojdzie do jego pełnej finalizacji.

"Koalicja 13.12 jest bardzo rzetelna. W realizowaniu zobowiązań wobec Niemiec"

Polska w najróżniejszych dziedzinach awansowała w ciągu 8 lat naszych rządów. Mimo że przyszło nam te rządy sprawować w wyjątkowo ciężkim czasie. W czasie takich kryzysów, jakich w Europie nie było od 1945 r. A mimo to dawaliśmy sobie radę — zauważył Jarosław Kaczyński. Dobrym przykładem na to, jak obecne władze traktują społeczeństwo jest to, jak traktują rolników — ocenił. Mają jak zwykle różnego rodzaju manipulacje, oszustwa, ale mają w dodatku także gaz łzawiący, pałki, znęcanie się nad ludźmi — wyliczał lider PiS.Ale istnieje jednak pewna rzecz, w której ci ludzie są bardzo rzetelni. To są, szanowni państwo, ich zobowiązania wobec Niemiec — wskazał lider PiS.CPK? Nie. Atom? Nie. Uregulowana Odra? Nie. Port kontenerowy w Świnoujściu? Nie. Orlen, bo to też dotyczy ich interesów? Nie, trzeba rozbić, trzeba zniszczyć— dodał.

Rezygnacja z zerowej stawki VAT na żywność i planowane odmrożenie cen energii doprowadzi do ponownego wzrostu inflacji

To nie koniec walki z inflacją. Powrót pięcioprocentowej stawki VAT na żywność i planowane odmrożenie cen energii doprowadzi do wzrostu cen. Narodowy Bank Polski prognozuje, że sytuacja ustabilizuje się dopiero za dwa lata.

Rządowi zabraknie 30 mld. Wzrost deficytu czy cięcia?

Dochody z VAT mogą być niższe od planów o około 30 mld zł. Rząd pokryje lukę zwiększając deficyt budżetowy – twierdzą ekonomiści banku Citi Handlowy.

Czym może poskutkować brak zadań domowych?

Jedna z obietnic wyborczych Lewicy weszła w życie. Od początku kwietnia – zgodnie z nowym rozporządzeniem – w szkołach podstawowych nie zadaje się prac domowych. Minister edukacji, Barbara Nowacka, mówi o trosce o dobro dzieci. Uczniowie cieszą się ze zmian. Rodzice i nauczyciele wyrażają obawy co do słuszności tej decyzji.

PiS pyta Trzecią Drogę o VAT na żywność, ceny energii i wprowadzenie euro w Polsce

Prawo i Sprawiedliwość pyta Trzecią Drogę o VAT na żywność, ceny energii i wprowadzenie euro w Polsce. Opozycja w ostatnich dniach kampanii samorządowej zwraca uwagę rządzących na portfele Polaków.

Rolnicy czują się oszukani przez rząd

Rolnicy okupujący Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie doczekali się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Czują się oni oszukani i przekonują, że po raz kolejny rządzący nie traktują poważnie palących problemów rolnictwa. Dlatego od czwartku w całej Polsce gospodarze zamanifestują pod biurami posłów i senatorów.

Posłowie PiS: Proponowany rządowy bon energetyczny obejmie bardzo małą grupę osób

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości alarmują, że zaledwie garstka Polaków skorzysta z zapowiadanego przez koalicję rządową bonu energetycznego. Cała reszta będzie miała 60-procentowe podwyżki cen
energii.

Właściciele domów będą mieli nowy obowiązek

Posiadanie świadectw energetycznych będzie obowiązkowe dla posiadaczy domów jednorodzinnych już od 1 kwietnia 2024 roku. Dotyczy to nieruchomości zbudowanych przed 2009 rokiem. Te przepisy już od dawna działają w państwach Europy Zachodniej.

Spirala zadłużenia Polski rozkręca się

Ze względu na zaplanowane w czerwcu tego roku wybory do Europarlamentu Komisja Europejska najpewniej powstrzyma się od objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Jednak niezależnie od tego, zadłużenie sektora finansów publicznych należy ograniczyć.

Hołownia zapowiada przyjęcie euro przez Polskę

Polacy nie chcą euro, ale nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia i tak je wprowadzi

Prezes NBP: pełne uwolnienie cen energii spowoduje podniesienie inflacji do 7,5 proc.

W przypadku pełnego zniesienia tarcz energetycznych, co jest nieprawdopodobne, wskaźnik inflacji wzrósłby o 4 p.p. do 7,5 proc. na koniec roku - wskazał w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że
utrzymanie obecnych rozwiązań spowoduje, że inflacja na koniec roku wyniesie 3,9 proc.

Prezes NBP: sytuacja budżetu państwa jest trudna

Sytuacja budżetowa jest trudna i NBP musi tę sytuację obserwować -oświadczył w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Jak podkreślił, bank centralny oferuje pełną możliwość współpracy z rządem i ministerstwem finansów.

Prezes NBP: dzięki własnej walucie udało nam się zachować stabilność makroekonomiczną

Dzięki własnej walucie Polska zachowała stabilność makroekonomiczną, a płace realne spadły "tylko" na kilka miesięcy - ocenił w piątek prezes NBP Adam Glapiński.

MRPiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 5,3 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 5,3 proc. i w porównaniu do lutego spadła o 0,1 punktu procentowego – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W marcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85,8 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej.

Notowania polskich banków są na rekordowych poziomach

Dzisiejsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych odznaczyła się nowymi wzrostami notowań akcji polskich banków. Wiele z nich notuje historyczne maksima. Analitycy zastanawiają się, kiedy to się skończy i z jak wielką korektą będziemy mieli do czynienia?

Prezes NBP: kraje, w których banki centralne nie skupowały obligacji mają teraz kłopoty

Prezes NBP Adam Glapiński oświadczył, że kraje, w których banki centralne nie skupowały obligacji w czasie pandemii i kryzysu, wpadły w kłopoty gospodarcze. Podał przykład Czech, gdzie PKB jest mniejszy niż przed pandemią, podczas gdy w Polsce jest o 9,9 proc. większy.

Jest zgoda na wypłatę Polsce 6,3 mld euro z wniosku o płatność z KPO

Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy polski wniosek o płatność z KPO w wysokości 6,3 mld euro - poinformowała w piątek na platformie X szefowa ministerstwa funduszy i rozwoju regionalnego Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Polacy przez Zielony Ład stracą nawet połowę dochodu"

- Zielony Ład będzie szczególnie kosztowny dla biedniejszych krajów europejskich. Np. Niemcy przez niego nieco zbiednieją, ale Polacy stracą nawet połowę dochodu liczonego na osobę - mówi portalowi WNP.PL prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki.

„Solidarność” chce referendum ws. Zielonego Ładu

„Solidarność” zapowiedziała zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie unijnego Zielonego Ładu. Związek wykorzysta do tego regionalne struktury, a swoją propozycję zamierza poprzeć raportem o konsekwencjach unijnych regulacji dla Polski.

Szef MF dla magazynu "Polska": pracujemy nad rozwiązaniem, by ewentualne podwyżki cen były stosunkowo nieodczuwalne

Pracujemy nad rozwiązaniem, które sprawi, że ewentualne podwyżki cen będą dla Polaków stosunkowo nieodczuwalne - poinformował minister finansów Andrzej Domański w rozmowie z magazynem "Polska Metropolia Warszawska".

Ładowarki do samochodów. Bruksela kręci bat na Polskę

Liczba ładowarek do samochodów elektrycznych rośnie, ale w zbyt wolnym tempie. W styczniu i lutym 2024 r. zamontowano tylko 16 urządzeń więcej niż rok temu o tej samej porze - zauważyła Rzeczpospolita. Tymczasem na dniach w życie wejdzie unijne rozporządzenie, które przewiduje kary za zbyt wolną rozbudowę infrastruktury dla elektryków.

Żaryn: Weto ws. "pigułki dzień po" wynikało z odpowiedzialności

Ustawa o "pigułce dzień po" to wolna amerykanka w zakresie dostępu dziewczyn od 15. roku życia. Weto Prezydenta RP wynikało z odpowiedzialności za zdrowie i życie młodych dziewcząt - napisał w
mediach społecznościowych doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn.

Do Polski powrócą kolejni młodzi naukowcy prowadzący swoje badania w prestiżowych uczelniach zagranicznych

Do Polski wróci 11 polskich naukowców prowadzących swoje badania w prestiżowych uczelniach zagranicznych. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała granty w programie „Polskie Powroty”.

Użytkownicy dronów mogą już skorzystać z Krajowego Systemu Informacji Dronowej

Działa już Krajowy System Informacji Dronowej. Portal wspólnie uruchomiły Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego. Nowa platforma pozwali m.in. realizować procedury związane z rejestracją operatorów i pilotów dronów oraz uzyskiwaniem zezwoleń na loty.

UE: Ruszył panel obywatelski do walki z nienawiścią w społeczeństwie

Pierwszy europejski panel obywatelski na temat przeciwdziałania nienawiści w społeczeństwie rozpoczął w piątek prace w Brukseli. Weźmie w nim udział 150 losowo wybranych obywateli z całej Unii Europejskiej.

Dreszczowiec z paliwami. Ceny rosną, ale czy to koniec?

Reflex: istnieje ryzyko podwyżek cen paliw w kolejnym tygodniu i ich dalszego wzrostu, w zależności od rozwoju sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Koniec z ogrzewaniem gazem? Unia Europejska podała terminy

W ostatnich miesiącach 2023 roku, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej osiągnęły konsensus odnośnie do zmian w dyrektywie EPBD, znanej szerzej jako dyrektywa dotycząca budownictwa. Czy to oznacza, że w Polsce zostanie wprowadzony zakaz ogrzewania budynków za
pomocą gazu?

Polska zgadza się na przekazanie Ukrainie 100 mld euro

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział w środę w Brukseli, że Polska zgadza się na przekazanie przez NATO Ukrainie 100 miliardów euro.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro w III: +2,4 proc. rdr. Konsensus +2,5 proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 2,4 proc. w marcu w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wzrost o 2,5 proc.
wobec +2,6 proc. miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w lutym w Polsce wyniosła 2,9 proc. - Eurostat

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w lutym w Polsce 2,9 proc., tak jak w styczniu -podał Eurostat.

Rząd zajmie się we wtorek projektem w sprawie programu "Aktywny rodzic"

Wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu" – zakłada projekt w sprawie programu "Aktywny rodzic", którym we wtorek zajmie się rząd. Regulacja uchyla ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Prace nad CPK wstrzymywane przez rząd

O przyszłości Centralnego Portu  Komunikacyjnego  miał zdecydować audyt przeprowadzony w spółce odpowiedzialnej za realizacje tej inwestycji. Powstał jednak problem. Jak dotąd nie przeprowadzono audytu, gdyż do przetargu nie zgłosiła się żadna firma, która by taką inspekcję przeprowadziła. Tymczasem czas płynie, a prace nad przygotowaniem tej ważnej dla polskiej gospodarki inwestycji są wstrzymywane.

Niemieckie media: CPK to wypowiedzenie wojny naszemu przemysłowi lotniczemu

Donald Tusk od kilku już lat przekonywał, że projekt budowy CPK mu się nie podoba. „Wypowiedzenie wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu” - w taki sposób niemiecki „Die Welt”, piórem swojego warszawskiego korespondenta Philippa Fritza, określa budowę CPK. „Do konkurencji musi przygotować się zwłaszcza berliński port lotniczy” - czytamy.Autor zwraca uwagę, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego nie tylko dzieli Polskę – kojarzony jest bowiem z Prawem i Sprawiedliwością, natomiast partia Donalda Tuska nie należała do entuzjastów budowy portu, ale nawet w samej koalicji rządzącej są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy CPK.Jak pisze Philipp Fritz, choć projekt nie jest zbyt dobrze znany niemieckiej opinii publicznej, jego wpływ na lotniska w kraju naszego zachodniego sąsiada będzie „ogromny”.

Matysiak: Audyty mają spowolnić proces budowy CPK

Wiceszefowa komisji infrastruktury, posłanka Lewicy Paulina Matysiak: rząd musi dać jasną decyzję polityczną, czy będzie budować CPK.

Oto największy problem Izery. Nie są to pieniądze ani Chińczycy

- Największym problemem inwestycji Izery jest polityka, która się w to wkradła - mówi w rozmowie z WNP.PL Paweł Silbert, prezydent Jaworzna, gdzie powstać ma przyszła fabryka samochodów elektrycznych. - Tu trzeba szybkiej decyzji na poziomie rządu - dodaje.

Jeżeli premier Tusk po 100 dniach rządzenia chwali się „800 plus”, to wiedz, że nie idzie

Tusk już na początku grudnia poprzedniego roku próbował się podczepić pod ten program mówiąc po spotkaniu z kandydatami na ministrów w jego rządzie, „że przyszły minister finansów zapewnił przyszłą Radę Ministrów, że nowy rok zacznie się od wypłaty „800 plus”. Wtedy kandydat na ministra finansów poseł Andrzej Domański mógł taką deklarację złożyć, bo przecież znał projekt budżetu państwa na 2024 rok, złożony w Sejmie pod koniec września poprzedniego roku, w którym na realizację
programu 800 plus jest zagwarantowana kwota ponad 63 mld zł. To właśnie rząd premiera Morawieckiego, nie tylko zdecydował o podwyższeniu tzw. świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł od 1 stycznia 2024 roku, ale także przygotował w budżecie środki na finansowanie tego programu
przez cały rok następny.

Anihilatorzy. "Oto specyfika bezwzględnej wojny, którą 13 grudnia rozpętał w Polsce Donald Tusk"

On się tego oczywiście boi, dlatego w jego planie PiS do władzy nie wróci. Będzie anihilowane. Jeżeli ktoś inny przejmie władzę, to albo nie będzie miał powodów się mścić, albo będzie umoczony w rządy tej koalicji. Dlatego dziś ministrowie są rozliczani z tego, czy wystarczająco energicznie mordują pisowców. Kto ma wątpliwości, może się żegnać Tusk wykonuje to, co PiS tylko zapowiadało, nie oglądając się na jakiekolwiek przepisy.

Prof. Polak: Sprawdzają na Polsce, ile ludzie wytrzymają, na ile zniosą zwykły terror bez buntu społecznego

Ludzie wytrzymują bardzo dużo. Tak jak polskie społeczeństwo za komuny. Wybuchy następowały w sytuacjach ekstremalnych. Słyszę, że Tusk podwyższy w lipcu ceny prądu i gazu o osiemdziesiąt procent i niektórzy spodziewają się, że ludzie tego nie wytrzymają i się zbuntują. Nie sądzę, by tak było. Czasami opresyjny system działa latami i nic się nie dzieje. Można robić własne porządki, ale należy robić to zgodnie z prawem. Tak działał PiS po 2015 roku, robiąc to drogą ustawową. Likwidowane są instytucje kulturalne i naukowe, które decydowały też o randze Polski w Europie i na świecie. Zablokowano m.in. Rozbudowę Muzeum Narodowego, które póki co nie jest instytucją na miarę blisko czterdziestomilionowego państwa o wspaniałej kulturze. Rezygnuje się też z szeregu różnych innych inwestycji. W Warszawie nie powstanie nowa scena operowa. Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, którego gmach jest już gotowy, ale potrzebne było piętnaście milionów złotych, by dokończyć budowę. Pieniądze zostały jednak cofnięte. Paradoks polega na tym, że ta placówka nie jest własnością ojca Tadeusza Rydzyka, jak twierdzą niektórzy, ale Skarbu Państwa. Zabranie finansowania to paranoja.

Zabicie przez izraelskie wojsko siedmiu członków zespołu humanitarnego World Central Kitchen (WCK), podczas ich podróży w celu dostarczenia żywności najbardziej potrzebującym w Strefie Gazy, jest
przerażające - napisali w wydanym w środę oświadczeniu Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell i komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Ryzyko klęski głodu w Strefie Gazy po zawieszeniu działalności przez World Central Kitchen

Eksperci ostrzegają, że zamrożenie działań World Central Kitchen i innych organizacji humanitarnych oznacza klęskę głodu w północnej Strefie Gazy. W izraelskim ataku na konwój humanitarny zginęło siedmiu pracowników organizacji niosącej pomoc Palestyńczykom, w tym Polak.

Brak komentarzy: