sobota, 13 lipca 2024

Chodzi o to, że „będziemy terenem zamieszkałym przez Polaków, ale zarządzanym z zewnątrz”.

 Kaczyński: to operacja pacyfikacyjna, którą musimy zatrzymać

Konieczne jest stworzenie systemu ochrony wyborów, co umożliwi kandydatowi PiS wygraną w wyborach prezydenckich i - w przyszłości -wprowadzenie zmian prawnych oraz konstytucyjnych - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Działania obecnej władzy nazwał akcją pacyfikacyjną, którą trzeba zatrzymać.

Donald Tusk próbuje za wszelką cenę zwalczyć opozycję 

Rząd Donalda Tuska mówi o rzekomym nieprawidłowym wykorzystaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości i liczy na obcięcie subwencji partyjnej Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego odrzuca oskarżenia, wskazując na bezprawne działania obecnie rządzących. Politolodzy podkreślają, że mamy do czynienia z próbą zwalczenia opozycji.

Jeden cel: Atakować PiS. Uchylono immunitet dwóm posłom

Areszt, więzienia, prześladowania. Koalicja ma jeden cel: Atakować PiS przez całą kadencję. Sejm uchylił immunitet posłowi PiS Mariuszowi Błaszczakowi oraz Marcinowi Romanowskiemu i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w związku z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową
śledztwem dot. Funduszu Sprawiedliwości.

J.Kaczyński podczas protestu w obronie ks. M. Olszewskiego

Pacyfikacja społeczeństwa i likwidacja polskiego państwa, to plan, dla którego realizacji został tu wysłany Donald Tusk - mówił prezes PiS, Jarosław Kaczyński, podczas protestu w obronie ks. Michała
Olszewskiego. Jak dodał, chodzi o to, że „będziemy terenem zamieszkałym przez Polaków, ale zarządzanym z zewnątrz”.

Romanowski: stawiane mi zarzuty - bezzasadne i umotywowane zemstą

Stawiane mi zarzuty są bezzasadne i umotywowane polityczną zemstą;jestem przekonany, że zawsze działałem zgodnie z prawem - podkreślił polityk Suwerennej Polski Marcin Romanowski po tym, jak Sejm uchylił mu w piątek immunitet i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Adam Bodnar działa niezgodnie z zasadami praworządności

Zawieszeni prezesi sądów z okręgu warszawskiego protestują przeciwko decyzjom ministra sprawiedliwości. Ich zdaniem Adam Bodnar wbrew przepisom zawiesił ich i wymienił skład kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na zgodny z oczekiwaniami władzy wykonawczej. Należy to
stanowczo potępić i uznać za niezgodne z zasadą rządów prawa - napisali sędziowie.

Nowa amerykańska baza w Polsce jest już gotowa do działania.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że baza rakietowa w Redzikowie koło Słupska jest gotowa do rozpoczęcia misji. To ważne dla bezpieczeństwa transatlantyckiego i zdolności NATO, ale też dla Polski. Baza w Redzikowie zgłosiła zdolność operacyjną; staje się nie tylko systemem amerykańskim, ale systemem NATO-wskim.

Gdyby w 2008 r. nie zablokowano akcesji Ukrainy i Gruzji do NATO, nie doszłoby do wojny

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że gdyby na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r. nie zablokowano akcesji Ukrainy i Gruzji do Sojuszu, nie doszłoby do wojny w Ukrainie. Jak wskazał, sprzeciw wobec
poszerzania NATO zgłosiły wówczas Niemcy i Francja, co z dzisiejszej perspektywy wydaje się "tragiczne".

Senator Bierecki o inwestycji w Małaszewiczach

Sejmik województwa lubelskiego domaga się od rządu Donalda Tuska szczegółowych informacji w sprawie budowy parku logistycznego w Małaszewiczach.

Dziura budżetowa rośnie. Minister finansów uspokaja

Plan jest wymagany nowymi zasadami UE. Do 15 października musimy przygotować – i oczywiście przygotujemy –4-letni plan budżetowo-strukturalny, wymagany nowymi zasadami UE. W planie przedstawimy strategię konsolidacji finansów publicznych, po analizie planu Rada Ecofin pod koniec roku wyda rekomendacje EDP (procedura nadmiernego deficytu – PAP) i na bazie tych rekomendacji
będziemy dokonywać odpowiednich dostosowań” – powiedział w środę w Senacie minister finansów Andrzej Domański. Ustawa przewiduje również zastąpienie w SRW wskaźnik inflacji CPI deflatorem PKB, który uwzględnia zmiany cen wszystkich finalnych dóbr i usług w gospodarce, natomiast CPI odnosi się tylko do koszyka towarów i usług konsumpcyjnych. Zmiana ta ma na celu uspójnienie SRW.
Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w I kwartale 2024 r. wyniósł 2,549 mld zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

PIE: w lipcu negatywne odczyty wartości sprzedaży, nowych zamówień, mocy produkcyjnych oraz inwestycji, ale firmy deklarują dobrą płynność finansową

Miał być akademik za 1 zł, jest za 1533 zł

Młodzież wybrała. Takie są fakty. Jak widać, obietnice Kosiniaka-Kamysza o akademikach za złotówkę okazały się bardziej chwytliwe na plakatach wyborczych niż w rzeczywistości. Ceny zakwaterowania studentów nadal rosną, a polityczne deklaracje o tanim zakwaterowaniu stały się kolejnym przykładem, jak łatwo jest obiecywać i niezrealizować. Studenci mogą tylko marzyć o złotówkowych akademikach, patrząc na swoje rosnące rachunki i przypominając sobie słowa lidera PSL – „To jest nasza kolejna gwarancja”
Prace nad rentą wdowią, nową formę renty rodzinnej z ZUS, przeciągają się w Sejmie. Mogą jednak nie doczekać finału. Podobnie niewielskie są teraz szanse na podwojenie kwoty wolnej od podatku od 2025 r. Wszystko przez konieczność wdrożenia procedury nadmiernego deficytu.
Zbyt wiele na to wskazuje, by spać spokojnie. Być może już rozpoczęła się kampania mająca oswajać Polaków z decyzją o likwidacji kluczowego programu społecznego.
Codzienne zakupy podrożały w czerwcu br. średnio o 3,1 proc. r/r -wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej - o 11,2 proc. wzrosły ceny słodyczy i deserów, chemii gospodarczej - o 9,2 proc. i dodatków spożywczych - o 6,2 proc.

Po spadku w latach 2020 i 2021 spowodowanym wpływem pandemii Covid-19 populacja Unii Europejskiej wzrosła drugi rok z rzędu – podał Eurostat. Na tym tle Polska wypada bardzo źle. Jesteśmy najszybciej wyludniającym się narodem w Europie . Z danych Eurostatu wynika że w Polsce na początku 2024 roku żyło 36,6 mln mieszkańców, to o 132,8 tys. osób mniej niż na początku ubiegłego roku. Kolejne kraje, gdzie kryzys demograficzny jest bardzo dotkliwy są: Grecji (ze spadkiem populacji o 16,8 tys. osób), Węgry (-15,1 tys.). Niechlubną siódemkę domykają Łotwa, Włochy, Słowacja i Bułgaria.

PIE: polskie inwestycje za granicą wzrosły o 64 proc. r: r

Polskie inwestycje za granicą w 2023 r. wyniosły 10,4 mld USD, czyli wzrosły o 64 proc. w stosunku do 2022 r. i o 228 proc. względem 2021 r. Stosunek polskich inwestycji za granicą do zagranicznych ulokowanych w Polsce wyniósł 36 proc. - poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny.

GUS: w styczniu br. 999,8 tys. cudzoziemców wykonywało pracę w Polsce

W styczniu br. w Polsce pracowało 999,8 tys. cudzoziemców, tj. 6,5 proc. ogólnej liczby osób wykonujących pracę - podał GUS. Najliczniejszą grupa byli obywatele Ukrainy - 686,7 tys. , jednak ich udział w grupie pracujących cudzoziemców zmalał o 4, 56 p.p. wobec stycznia 2022 r.

Resort finansów proponuje zwiększenie skali podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe

Ministerstwo Finansów zaproponowało zwiększenie skali podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. Obecnie zmiany w akcyzie są zapisane w tzw. mapie drogowej, która zakłada wzrost tego podatku o 10 proc. każdego roku. Tymczasem nowa propozycja resortu zakłada, że akcyza na papierosy od 2025 r. wzrosłaby o 25 proc., na tytoń do palenia – o 38 proc., a na płyn do e-papierosów – o 75 procent.

Leśnicy wyszli na ulice miast wojewódzkich

W całej Polsce odbyły się protesty leśników. Manifestujący alarmowali, że nowe przepisy forsowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska doprowadzą do destrukcji polskiego sektora leśno-drzewnego.
Leśnicy domagają się dymisji kierownictwa resortu.

Dramatyczny stan branży drzewnej!" Ministerstwo do dymisji"

Jesteśmy systematycznie niszczeni” -to jednoznaczne podsumowanie, jakie branża drzewna wystosowała wobec działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska „koalicji 13 grudnia” 2023 roku. W odpowiedzi na narastający kryzys, 12 lipca 2024 roku odbywa się ogólnopolski, pokojowy protest leśników i przedstawicieli branży drzewnej w Polsce. Zaraz po wygranych wyborach okazało się, że rządzący rozpoczęli proces wyłączania lasów z użytkowania. Decyzja ministerstwa wstrząsnęła całym
sektorem, zwłaszcza na Podkarpaciu i Podlasiu, gdzie Polakom grozi utrata miejsc pracy i bankructwo przedsiębiorstw.- Natychmiastowe wycofanie moratorium na użytkowanie lasów.- Dymisja kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z powodu braku kompetencji i chęci współpracy- Przywrócenie szacunku dla branży leśnej i zastopowanie jej oczerniania.- Zapobieżenie masowemu bezrobociu w branży leśnej.- Rozpoczęcie prawdziwego dialogu na temat reform Lasów Państwowych.- Oparcie wszelkich zmian w lasach na konsultacjach i eksperckich analizach.

Dokąd trafiło polskie drewno?

Lasy Państwowe: w latach 2019-2023 z Polski wyeksportowano ok. 14 mln ton nieprzetworzonego drewna. Powołując się na wyliczenia GUS Lasy Państwowe podały, że w latach 2019-2023 najwięcej nieprzetworzonego drewna wyeksportowano do Niemiec -5,3 mln ton; wysyłka drewna do naszych zachodnich sąsiadów stanowiła 37 proc. eksportu w tym czasie. Lasy Państwowe dodały, że na dalszym miejscu znalazły się „inne kraje”, do których wysłano 5,1 mln ton drewna (35 proc.), a na kolejnym - Chiny. Do Państwa Środka w latach 2019-2023 trafiło 4 mln ton drewna, czyli 28 proc. eksportu tego surowca.

Losy bonu energetycznego niepewne

Minister klimatu: decyzje o możliwej skali osłon związanych z cenami energii zapadną przy konstruowaniu budżetu na 2025 r.

PIE: średniorocznie zabraknie w Polsce 83 mld euro na inwestycje w neutralność klimatyczną

W latach 2028-2050 Polska będzie potrzebowała dodatkowo 1904 mld euro na inwestycje, by osiągnąć neutralność klimatyczną; średniorocznie zabraknie 83 mld euro - wynika z danych Polskiego Instytutu
Ekonomicznego (PIE).

Skąd wziąć bilion złotych na „kurteczki dla domu”?

Beata Szydło do minister klimatu: a kto nie da rady z remontem, to niech żegna się ze swoim domem i przenosi do baraków, albo pod most.„Skąd zwykły śmiertelnik ma wziąć 300-400 tysięcy złotych na termomodernizację?” Minister zapowiedziała wsparcie rozmaitymi instrumentami finansowymi
na które państwo wyłoży 10 mld zł, a potem zaczęła odpowiadać w zdumiewający sposób:„Jeśli Pani będzie biegać zimą w koszulce, to będzie Pani zimno niezależnie od tego ile ciepłowni postawimy w okolicy. Jeśli ubierze Pani kurtkę, to będzie Pani ciepło. I to samo musimy zrobić z naszymi domami, by płacić niższe rachunki. Termomodernizacja nie może być traktowana jako koszt, ale docelowo jako
oszczędność, żeby zwiększyć komfort życia i zmniejszyć koszty życia.

Spada sprzedaż mieszkań. "Polaków nie stać"

Sprzedaż nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach w Polsce spadła o 19 proc. kw/kw do 12,5 tys. w II kw. br.

MZ: powstanie mapa świadczeń; szpitale zamienią długi na kredyty BGK

Mapa świadczeń powiązana z finansowaniem i inwestycjami, a także warunkowa zamiana długów szpitali na kredyty udzielone przez BGK - to elementy reformy, którą w czwartek w Warszawie przedstawiła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Spółki Skarbu Państwa wycofują ze sponsoringu. Gdzie się nagle zgubiły te pieniądze?!

Były minister aktywów państwowych podkreślił, że państwowe spółki za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy sponsorowały nie tylko sport. Państwowe spółki wspierały polskie kluby, muzea, opery, miejsca historii, olimpijczyków, rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży, działania edukacyjne, wsparcie psychologiczne i wiele innych— dodał.

Komisja śledcza ds. wiz przesłuchała Daniela Obajtka

Przed komisją śledczą ds. wiz zeznawał były prezes Orlenu, Daniel Obajtek. Polityk alarmował, że prawdziwym zagrożeniem jest dziś zobowiązanie rządu, by zapewnić dostawy do niemieckiej rafinerii
Schwedt. Poseł do Parlamentu Europejskiego ostrzegał, iż trafia tam ropa z Rosji, a udziałowcem jest rosyjski Rosnieft.

Orlen nie chce pokazać wyników. Dlaczego?

Komentujący krok Orlenu przypuszczają, że wyniki mogą być zwyczajnie słabe. Koncern Orlen nie przedstawi raportu zawierającego sprawozdanie finansowe za drugi kwartał 2024 roku. Skąd ta decyzja? Gigant energetyczno-paliwowy nie wyjaśnił. W opublikowanym w kwietniu przez Orlen skonsolidowanym raporcie rocznym podano, że Grupa Orlen uzyskała w 2023 r. ponad 20,7 mld zł zysku netto, przy wyniku za 2022 r., który wyniósł wówczas ponad 39,8 mld zł.

Zagadka PKP Cargo. Tak towarowy kolos dał się wygryźć z rynku

Dzisiaj o sytuacji w PKP Cargo ma być mowa w Sejmie. Referują wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak i p.o. prezesa spółki Marcin Wojewódka. Dziś też spotkanie ostatniej szansy ze związkowcami.

To tak rząd Donalda Tuska odchudził CPK o blisko 20 mld zł

Najbardziej dochodowe inwestycje lotniskowej części projektu CPK wypadły z "odświeżonego" właśnie przez rząd biznesplanu? Wiceminister Maciej Lasek broni decyzji, mówiąc, że spółka nie jest od wszystkiego. Jej były prezes mówi jednak o "ekonomicznej głupocie".

Powstanie nowa polska linia lotnicza, która zasili CPK? Jest już "lotnisko próbne"

Wiceminister infrastruktury Maciej Lasek widzi szanse przed odrębną linią lotniczą do obsługi cargo. Taki ruch miałby zasilić CPK, zdradził w wywiadzie dla WNP.PL. "Lotniskiem próbnym" stałyby się Katowice, które mają ciekawe doświadczenia.

Lasek: rozbudowa lotniska w Modlinie zakłada wzrost przepustowości do 5 mln pasażerów

Plan rozbudowy lotniska Warszawa-Modlin zakłada wzrost jego przepustowości do 5 mln pasażerów rocznie - poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wznowiła program dobrowolnych nabyć gruntów pod lotnisko CPK - poinformował podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

Posłowie PiS przeciwko cięciom w CPK: w tej formie będzie drogą zabawką dla mieszkańców wielkich miast

Posłowie PiS zarzucili rządzącym, że przez cięcia w infrastrukturze kolejowej CPK będzie nie przedsięwzięciem poprawiającym mobilność wszystkich Polaków, a drogą zabawką dla mieszkańców wielkich miast.

Policja i SG z dostępem do informacji gospodarczych

Działalność biur informacji gospodarczej będzie bardziej transparentna. W internecie pojawią się m.in. przejrzyste cenniki ich usług.

Nadchodzą podwyżki opłat za śmieci. W niektórych miastach o 100 proc.

Mieszkańcy wielu polskich miast będą musieli zapłacić więcej za wywóz śmieci. Katowice proponują podwyżkę o 30 proc., ale są miejscowości, gdzie wzrost ma sięgać nawet 100 proc. Urzędnicy tłumaczą,
że to niezbędne, aby uchronić się przed stratami w budżetach.

Powołanie Stypułkowskiego na szefa Pekao. Lista pytań

Kierowany przez niego należący do Commerzbanku mBank kredytował PO. Teraz RN Banku Pekao powołała go na prezesa. Czy to spłata politycznego długu?

Prezes Poczty Polskiej ściągnął zaufanych doradców. W Afryce nie wspominają ich najlepiej

Prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz zatrudnił do napisania planu transformacji jednej z największych publicznych spółek kilkuosobową, mało znaną firmę, z którą współpracował m.in. w Kenii. Wówczas ich wspólne działania przyniosły wątpliwy skutek.

Wielkie wymiatanie w zarządach PLL LOT i PGL

Wymieniony skład Rady nadzorczej PLL LOT odwołał dwoje członków zarządu linii. Doszło też do zmian na czele spółki PGL, największego akcjonariusza narodowego przewoźnika

Były prezes GPW nie otrzymał absolutorium za rok 2023

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych, które w czwartek wznowiło obrady po przerwie, nie udzieliło absolutorium byłemu prezesowi GPW Markowi Dietlowi z wykonania obowiązków członka zarządu w roku obrotowym 2023.

„Sytuacja bardzo dziwna, precedensowa”

Dr Marek Dietl: GPW notuje bardzo dobre wyniki i ma mocną strategię. Dla braku absolutorium powinny być ważkie powody, ale nikt mi ich nie przedstawił.

Będzie konkurs z laptopami.

Rząd zamierza zorganizować konkurs, w ramach którego rozda laptopy z flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Poprzednia ekipa zamówiła za dużo sprzętów, a nowa nie chce, "żeby marnowały się w magazynach".

Zgoda rządu Tuska na zalanie Polski paliwem ze Wschodu?

Pełnomocnik rządu: cała ropa płynąca przez Polskę do Niemiec pochodzi z Kazachstanu. Politycy PiS: finalnie będzie to konkurencja dla paliw z Orlenu.

USA rozmieszczą blisko Polski rakiety dalekiego zasięgu, w tym pociski Tomahawk

Stany Zjednoczone zaczną rozmieszczanie w Niemczech rakiet dalekiego zasięgu, w tym pocisków hipersonicznych, rakiet SM-6 i Tomahawk -ogłosił w środę Biały Dom. Rozmieszczanie tej broni rozpocznie się w 2026 r.

Tarcza Wschód bez gwarancji. Znajdą się pieniądze?

Zestaw pytań, m.in. o sposób finansowania programu, skierował do premiera były szef MON Mariusz Błaszczak. W środę w Warszawie odbyła się konferencja wiceszefów MON Cezarego Tomczyka i Pawła Bejdy oraz szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły poświęcona działaniom podejmowanym w celu wzmocnienia wschodniej granicy Polski oraz obecnym pracom w ramach programu  Tarcza Wschód. Na późniejszej konferencji prasowej Błaszczak powiedział, że Tarcza Wschód „jest niezwykle potrzebna, jest ważnym projektem”, ale - jak dodał - nie wiadomo, jak  zostanie sfinansowana. Były szef MON stwierdził, że przedstawiciele rządu zapowiadali jej
finansowanie z funduszy unijnych, tymczasem - jak powiedział - „w konkluzjach ze szczytu Rady Europejskiej nie ma zagwarantowanego finansowania Tarczy Wschód”. Brakuje środków w budżecie obronnym. Zaledwie 0,5 mld zł w 2025 r., o których mówił wiceminister Tomczyk, to kropla w morzu potrzeb. Według MON realizacja projektu wyniesie 10 mld zł. Nie wiemy jednak, na jakiej podstawie zostały zrobione szacunki” - dodał i zwrócił uwagę: „Nie wiemy nic o inwestorze i pracach związanych z wykupem ziemi. Najprawdopodobniej nic w tej sprawie się nie dzieje”. W związku z tym, jak poinformował na konferencji, postanowił złożyć na piśmie szereg pytań do premiera.

Szef MON chce "umiędzynarodowienia" tematu polskiej granicy. Waszczykowski: Skrajnie niebezpieczna koncepcja

Koncepcja Rozwoju Kraju do 2050 r. ma być przyjęta w drugiej połowie br., a średniookresowa Strategia Rozwoju Polski do 2035 r., obejmująca obszary gospodarczy, społeczny i przestrzenny, w połowie 2025 r. -poinformowała w środę PAP minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Rząd przyjął informację na temat wynegocjowanych z Komisją Europejską zmian w Krajowym Planie Odbudowy oraz aktualnego stanu przygotowania 2. i 3. wniosku o płatność z KPO - przekazał we wtorek
resort funduszy i polityki regionalnej. Dodano, że MFiPR spodziewa się pieniędzy z obu wniosków pod koniec grudnia 2024 roku.

Rządowy projekt o związkach partnerskich najpóźniej w październiku

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek powiedział, że rząd chciałby przyjąć projekt ustawy o związkach partnerskich na przełomie sierpnia i września. Najpóźniejszym rozważanym terminem jest
październik.

A jednak koalicja 13 grudnia głosowała za wykonaniem budżetu za 2023 r. i za absolutorium dla Rady Ministrów

Nie ulega wątpliwości, że realizacja budżetu w 2023 roku odbywała się w bardzo trudnych warunkach, z jednej strony za naszą wschodnią granicą toczyła się regularna wojna, z drugiej Narodowy Bank Polski prowadząc walkę z putinflacją (wg Europejskiego Banku Centralnego była ona spowodowana w 2/3 wzrostem cen surowców energetycznych i wojną na Ukrainie), spowodował wyraźne spowolnienie gospodarcze. Wprawdzie w 2023 roku w Polsce nie doszło do recesji (tak jak w wielu krajach UE),
ale wzrost gospodarczy wyniósł tylko 0,2 proc. PKB, co w oczywisty sposób miało negatywny wpływ na wysokość dochodów budżetowych. Jednak dzięki mądrej polityce banku centralnego i rządu, nie doszło do masowej likwidacji miejsc pracy, a bezrobocie udało się utrzymać na jednym za najniższych poziomów pośród wszystkich krajów UE. Sumarycznie więc gdyby nie negatywne skutki tarcz wynoszące ponad 13 mld zł i wspomniane przyśpieszone zwroty, dochody z podatku VAT byłyby
o blisko 25 mld zł wyższe, niż ostatecznie je wykonano. Wyniosłyby one wtedy blisko 270 mld zł i byłyby zaledwie o 3 mld zł niższe, niż planowano (zostały zaplanowane na poziomie 273,3 mld zł), mimo że, jak wspominałem, wzrost gospodarczy wyniósł tylko 0,2 proc. PK, podczas gdy w budżecie przyjęto, że wyniesie on 0,9 proc. PKB.

Strzeżcie się Tuska, gdy mówi o wolności mediów! Dzieje PO to historia przejmowania i kneblowania mediów

Tusk i Platforma mają długie doświadczenie w przejmowaniu i pacyfikowaniu krytycznych mediów. Przypomnijmy wtargnięcie do redakcji „Wprost”. Było to bardzo spektakularne, ale tylko incydent. Wcześniejsze działania miały większe znaczenie i zakończyły się pełnym sukcesem. To, że Bronisław Komorowski jako prezydent rozwiązał KRRiTV, aby móc przejąć TVP, to działanie w sumie banalne i niezaskakujące. Ale PO skutecznie przejmowała podmioty prywatne. Pierwszym celem był „Dziennik-Polska-Europa-Świat”. PO wykorzystała swoje kontakty, aby odwołać stosunkowo niezależnego redaktora naczelnego Roberta Krasowskiego. Jego następcą został Michał Kobosko. Tak, tak, ten Kobosko od Hołowni. Pismo zostało skutecznie wykastrowane i przestało być problemem dla PO. Podobnym kanałem z funkcji naczelnego „Faktu” został odwołany Grzegorz Jankowski. Jako „pisior”, jak nazywał go przyboczny Tuska Paweł Graś w rozmowie z Janem Kulczykiem. Potem przyszyły naciski na angielskich współwłaścicieli dziennika „Rzeczpospolita”.

Czego Polacy oczekują od rządu Tuska? CBOS zbadał

Poprawy bezpieczeństwa państwa, wzmocnienia obronności oraz lepszego dostępu do świadczeń medycznych - jak wynika z lipcowego badania CBOS tego właśnie Polacy oczekują od rządu Donalda Tuska.Pozostałe sprawy, które można zaliczyć do najważniejszych, to: walka z inflacją, ograniczenie wzrostu cen (za ważną uważa ją ogółem 87 proc. pytanych, średnia wartość na skali ważności od 1 do 7 to 6,10), usprawnienie działania sądów i prokuratury (wskazało ją ogółem 82 proc. badanych, średnia ważności to 5,90), poprawa stanu finansów publicznych, ograniczenie deficytu budżetowego (ważna dla 81 proc. ankietowanych, średnia wartość na skali od 1 do 7 to 5,80), ograniczenie nielegalnej imigracji, (jako ważną postrzega ją ogółem 75 proc. badanych, na skali ważności – 5,67).Za najmniej istotne kwestie uważają zaś: wprowadzenie związków partnerskich, złagodzenie prawa aborcyjnego i rozliczenie rządów PiS.

Brak komentarzy: