sobota, 24 lutego 2024

Tak jest teraz. A jak będzie po pogłębieniu integracji europejskiej?

 

Jarosław Kaczyński: nie wiadomo, czy w Polsce obowiązuje konstytucja

W ciągu kilkudziesięciu dni powstała sytuacja, w której należy się zastanawiać, czy w Polsce obowiązuje konstytucja – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński otwierając seminarium dot. praworządności w Polsce. Dodał, że należy się temu przeciwstawiać.

Czas policyjnej pałki. Po dziennikarzach i prokuratorach przyszedł czas na rolników. Bo przemoc w polityce uzależnia

Szybko poszło: dziewięć tygodni po objęciu władzy ekipa Donalda Tuska igra z myślą o użyciu siły wobec grupy społecznej, która podjęła protest. Chodzi oczywiście o rolników alarmujących w sprawie zalewu ukraińskimi produktami rolnymi i morderczego dla ich branży (ale i całej gospodarki) Zielonego Ład i o decyzję o wciągnięciu przejść granicznych i części dróg, torowisk na listę infrastruktury krytycznej. Uzasadniając ten ruch premier Tusk odwołał się do troski o sprawne przekazywanie pomocy walczącej Ukrainie.Słowa „kolejny raz” pasują tu bardzo. Wcześniej były przecież media publiczne, przejęte na siłowo, na skróty. Dylemat, co zrobić z krytycznie nastawionymi mediami rozwiązano po moskiewsku: policyjne suki wwiozły nowych, uległych dziennikarzy i prezesów. Potem w ten sam sposób zajęto nielegalnie Prokuraturę Krajową. Przygotowują się w świetle kamer do takich napaści na Narodowy Bank Polski i Trybunał Konstytucyjny.

Hennig-Kloska: musimy wyprowadzić całkowicie gospodarkę leśną z Puszczy Białowieskiej

Musimy wzmocnić ochronę Puszczy Białowieskiej, wyprowadzić stamtąd całkowicie gospodarkę leśną - powiedziała PAP minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. "Cała Puszcza Białowieska parkiem narodowym"- chciałabym taką obietnicę kiedyś wypełnić - dodała.

Rolnicy zaprotestowali w ok. 200 miejscowościach w całej Polsce. Dołączyli do nich leśnicy i myśliwi

Rolnicy wraz z myśliwymi i leśnikami protestowali w całej Polsce. W Medyce zablokowali tory i wysypali ukraińskie plony. Ze strony rządu wciąż nie ma jasnej deklaracji, co dalej z napływem ukraińskich
produktów rolnych i Europejskim Zielonym Ładem.

Rolnicy mają dość. Oto 3 apele do rządu

Zaplanowano też marsz na Warszawę 27 lutego.Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Dorohusku rolnicy zwracali uwagę, że mają dość deklaracji. Demonstranci żądali podjęcia przez rząd
działań, które uchronią ich gospodarstwa. Zapowiadana blokada Warszawy została przesunięta o tydzień.

Dlaczego eurokrację tak bardzo uwiera Adam Glapiński? W UE mnożą się pomysły na to, jak dobrać się do pieniędzy państw narodowych

Europejska kasa jest pusta, wyniki Europejskiego Banku Centralnego coraz gorsze, a największa na kontynencie niemiecka gospodarka balansuje na granicy stagnacji i recesji. Nic dziwnego, że w kierownictwie Unii Europejskiej mnożą się pomysły na to jak skuteczniej dobrać się do pieniędzy państw narodowych, a bogacąca się dynamicznie przez ostatnie lata Polska jest tutaj najbardziej łakomym kąskiem.Artur Adamski formułuje wprost tezę, że ataki na prezesa Adama Glapińskiego mają na celu przejęcie polskich rezerw złota przez Europejski Bank Centralny, rezerw, które obecny prezes NBP zwiększył ze 102 do 360 ton i uczynił jedynymi z kilkunastu największych na świecie. Celem pokrewnym jest oczywiście likwidacja polskiej waluty i wprowadzenia nas do strefy euro, czyli pozbawienie samodzielności ekonomicznej, która wielokrotnie okazywała się naszym ogromnym atutem w sytuacjach kryzysów gospodarczych nawiedzających Europę i świat.

Dzięki NBP zwalczyliśmy inflację bez wzrostu bezrobocia. "Obiektywna ocena banku centralnego może być tylko jedna - najwyższa"

Dbałość o polską walutę nie może być za to z pewnością zarzutem wobec prezesa NBP. Dziś sytuacja wygląda tak, że nie ma najmniejszych przesłanek do tego, by zarzucić Adamowi Glapińskiemu i jego zespołowi złe kierowanie bankiem i złe prowadzenie polskich spraw. Jest dokładnie odwrotnie. Dzięki rozsądnym decyzjom, odporności na krytykę motywowaną politycznie i wdrażanie mądrze obliczonych decyzji, wychodzimy z okresu pandemii, zawirowań ekonomicznych spowodowanych wojną i wysokiej inflacji „suchą nogą” bez zapaści na rynku pracy czy załamania w eksporcie. Obiektywna, nie motywowana polityczną niechęcią ocena pracy NBP może być tylko jedna – najwyższa.

Dr Z. Kuźmiuk: Spadek inflacji to skutek polityki monetarnej banku centralnego

Spadek inflacji to skutek polityki monetarnej banku centralnego. Przypomnę, że jeszcze w marcu poprzedniego roku było apogeum: 18,4 procent. Teraz to jest 3,9 procent. Jak o procesie zmniejszania inflacji na skutek wcześniejszej podwyżki stóp procentowych mówił prof. Adam Glapiński, to był bezpardonowo atakowany, wręcz wyśmiewany. Wszystko się spełniło, inflacja będzie w celu inflacyjnym.

Padła data wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa NBP

Koalicja Obywatelska planuje złożyć w Sejmie wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa NBP Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) do końca marca - poinformował przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń.

Rząd Tuska wprowadzi euro w Polsce, bo tak chce. I już!

Szokujące fakty w sprawie ewentualnego przyjęcia euro ujawnia polityk Suwerennej Polski w efekcie poselskiej interpelacji

NBP: ujemny wynik finansowy w 2023 r. nie był tajemnicą

Wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy banku centralnego na koniec 2023 r. o ok. 31 mld zł

137 miliardów euro dla Polski uwolnione

W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski, które uwolnią do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy - poinformowała w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Donald Tusk: celem współpracy z KE przywrócenie rządów prawa w Polsce

Od pierwszych dni mojego urzędowania jako premier celem współpracy z szefową KE Ursulą von der Leyen było m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych w Polsce - powiedział w piątek, w Warszawie premier Donald Tusk.

Komisja Europejska zdecydowała się odblokować je właściwie bez realizacji warunków stawianych wcześniej rządowi PiS. Trudno nie odnieść wrażenia, że wszystkie formalne, prawne uzasadnienia
do odblokowania środków są grubymi nićmi szyte. O ile w przypadku radykalnych zmian w wymiarze sprawiedliwości w trakcie rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, trudno było odmówić Brukseli słuszności w prowadzonych postępowaniach wobec Polski, o tyle dziś wszystkie te restrykcyjne reguły, kamienie milowe zapisane w KPO czy warunki horyzontalne brzmią dość kuriozalnie. Gdy rząd PiS rozmawiał o „mapie drogowej” i negocjował realizację zaleceń Brukseli, wówczas Komisja odpowiadała, że nie komentuje oświadczeń, doniesień medialnych, tylko chce zobaczyć konkretne projekty legislacyjne, a najchętniej wdrożone już ustawy. Tymczasem wystarczyło nazwać mapę drogową „planem działania” czy jak woleliby niektórzy „Action plan”, żeby problemy z praworządnością zniknęły. Problem w tym, że praworządność bierze swój źródłosłów od „prawa”, a „prawo” w warunkach europejskich to nie zapewnienia, gwarancje, uśmiechy i „Action plan”, tylko ustawy, uchwały, rozporządzenia i inne dokumenty, które stają się tego prawa źródłem.

Dobra ciocia z Brukseli. Ursula von der Leyen rozdaje pieniądze i widzi praworządność gdzie jej nie ma

Cukierki liczone w miliardach euro, które pani Ursula przywiozła to zarazem nagroda i zachęta dla rządu Donalda Tuska, by nie zbaczał z jedynego słusznego kursu. Oraz jasny dowód na to, że unijne elity grają nieczysto i zmieniają reguły gry w zależności od tego z kim mają do czynienia. Może o ten brak autentyczności chodziło Benowi Judah gdy usiłował uchwycić charakter szefowej KE. Jeśli wszystko jest umowne i zależy od „wrażenia”, to niczego nie możemy być pewni. Może i mamy w Unii Europejskiej kryzys idei, ale na pewno nie demagogii. Demagogia trzyma się krzepko. Prostactwo prezentowanych, rzekomo cudownych recept jest porażające: poświęcenie wszystkiego wprowadzeniu euro, bo euro nas zbawi; zabranie bogatym, ale bez rozdawania biednym; niszczenie rolnictwa dla klimatu (inaczej wszyscy zginiemy!). Oklaskiwanie i nagradzanie łamania praworządności by nie rządzili ci, którzy mogą nam przeszkodzić. I lukrowanie tego subwencjami. Tak jest teraz. A jak będzie po pogłębieniu integracji europejskiej?

Za odblokowanie KPO Polska zapłaci wysoką cenę, Donald Tusk zgodzi się na wszystkie oczekiwania decydentów z UE, m.in. na pakt migracyjny, euro, zmiany w traktatach i ekoterror - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Według niego, pieniądze z KPO powinny znaleźć się w Polsce dużo wcześniej.

Kasują obietnice, wycofują się ze 100 dni i biorą za łby. To obraz Koalicji 13 Grudnia po ponad dwóch miesiącach u władzy

Koalicja 13 Grudnia nie rządzi jeszcze 100 dni, a trudno oprzeć się wrażeniu, że w rządzie i koalicji panuje totalny chaos. Ministrowie składają sprzeczne deklaracje, politycy koalicji wzajemnie się oskarżają o różne rzeczy i opłacają hejterów do atakowania współkoalicjantów, spoty wyborcze, jeden za drugim, znikają z sieci, 100 konkretów na 100 dni okazuje się przenośnią bez znaczenia, rolnicy
protestują, a ceny paliw szybują w górę. Czy leci z nimi pilot?Rządząca koalicja z prędkością światła staje się parodią samej siebie. Zapowiadanego profesjonalizmu i dotrzymywania słowa jak nie było tak nie ma.

Miliardy na nowe drogi utknęły w miejscu. Gminy biją na alarm

Rządowy Fundusz Polski Ład dofinansowuje gminom drogi i inne inwestycje infrastrukturalne. Samorządy zwracają uwagę, że osoby odpowiedzialne za ocenę wniosków zostały wyrzucone z KPRM. Ich następców nie widać, a program utknął w martwym punkcie.

Związkowcy ponaglają rząd. Możemy stracić ponad pół miliarda złotych

20 lutego śląsko-dąbrowska Solidarność wystąpiła do premiera Donalda Tuska o pilne powołanie władz Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego. Ostrzega, że przez opieszałość władzy region może stracić ponad pół miliarda złotych.

Eksport towarów w ubiegłym roku był najwyższy w historii

W całym ubiegłym roku eksport towarowy ukształtował się na poziomie 351,02 mld euro i był na najwyższym poziomie w historii. Także nadwyżka w obrotach towarowych była najwyższa – stwierdzono w analizie PFR przekazanej PAP.

W styczniu podaż pieniądza spadła o 11 mld zł

Nastąpił spadek wartości depozytów i innych zobowiązań wobec sektora przedsiębiorstw niefinansowych

Złe wieści z polskiego przemysłu. Mocny spadek nowych zamówień

Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2024 roku spadły o 15 proc., co jest pogłębieniem spadku z 10,6 proc. r/r miesiąc wcześniej.

W miesiąc przybyło 50 tys. bezrobotnych

GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,4 proc.

Wydajność pracy w przemyśle w styczniu 2024 r. wzrosła o 2,4 proc. rdr - GUS

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, w styczniu 2024 r. była o 2,4 proc. wyższa rdr, przy spadku przeciętnego zatrudnienia o 0,8 proc. oraz wzroście przeciętnego miesięcznego nominalnego wynagrodzenia brutto o 13,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w styczniu spadła o 7,0 proc. rdr - GUS

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w styczniu 2024 r. spadła o 7,0 proc. rdr, a mdm spadła o 1,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w styczniu spadły o 19,6 proc. rdr - GUS

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w styczniu 2024 r. w ujęciu rdr spadły o 19,6 proc., po spadku o 13,0 proc. rdr miesiąc wcześniej -podał GUS.

Płace wystrzeliły! Czy zagrożą spadkowi inflacji?

Styczniowy wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw okazał się wyjątkowo imponujący, szczególnie jeśli zestawimy jego wartość z obecnym odczytem inflacji

Na co Polacy wydają najwięcej? Są najnowsze dane

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 3,0 proc. – Gospodarstwa domowe pozostają ostrożne przy dokonywaniu decyzji zakupowych – ocenili ekonomiści banku ING BSK.

Branża drzewna: nasz biznes się załamuje!

Branża drzewna: banki obawiają się, że firmy stracą dostęp do surowca. Tracimy wiarygodność finansową. Dobijają nas ceny energii i nieuczciwa konkurencja

Miotła Tuska. Polski atom z nowym zarządem

Leszek Juchniewicz i Jan Chadam będą zarządzać spółką Polskie Elektrownie Jądrowe

Terminal LNG w Gdańsku będzie kosztował 4,7 mld zł

Dzięki pływającemu terminalowi FSRU od 2028 r. będzie można było sprowadzić poprzez Zatokę Gdańską ponad 6 mld m sześc. LNG.

Geely, potencjalny chiński partner w produkcji Izery, zaczyna tracić cierpliwość. Do tego producent baterii dla polskiego elektryka nie zdecydował się na Jaworzno. Ile możemy stracić na braku decyzji?

Motyka: MKiŚ analizuje projekt jądrowy OSGE pod kątem struktury właścicielskiej

Audyt decyzji podejmowanych przez ministerstwo klimatu w sprawie projektu jądrowego spółki OSGE Orlenu i Synthosu dotyczy stricte struktury właścicielskiej, a nie samej technologii - poinformował w
czwartek w Sejmie wiceminister klimatu Miłosz Motyka.

Tyle pieniędzy brakuje na cały program 100 obwodnic

Około 8 mld zł brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

Kierunki lekarskie pójdą pod nóż. Rząd tłumaczy dlaczego

Ministerstwo Zdrowia zamierza przyjrzeć się uczelniom, które otworzyły kierunki lekarskie w ostatnich latach. Eksperci bili na alarm, że wiele z nich nie spełnia podstawowych standardów, a wykształceni w
takich warunkach lekarze mogą w przyszłości zagrażać zdrowiu pacjentów.

Miotła Tuska. Odwołano szefa Totalizatora Sportowego

Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała prezesa Olgierda Cieślika; p.o. prezesa został Stanisław Grabiec

Rybacki: skutkiem wojny na Ukrainie jest spadek polskiego PKB o 2-3 pkt. w ubr.

Skutkiem wojny na Ukrainie jest spadek polskiego PKB o 2-3 pkt. w ubr. - powiedział PAP szef zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczącą przesunięcia do 1 kwietnia 2025 r. terminu przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej.

Sejm przyjął sprawozdanie z realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

Sejm w czwartek przyjął sprawozdanie z realizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Program bonów był realizowany od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku. W tym czasie wygenerowano ponad 4,4 mln bonów, z czego aktywowano 88 proc. z nich.

Sejm: MSiT zamierza promować turystykę dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Resort sportu i turystyki zamierza promować turystykę dla seniorów i dla osób z niepełnosprawnościami - wynika z środowej wypowiedzi wiceministra Piotra Borysa. Jednocześnie poinformował, że przez trzy
lata bonu turystycznego wsparcie trafiło do ponad 28 tys. podmiotów na kwotę 3,1 mld zł.

Dziwulski: spadek cen skupu produktów rolnych zmniejszył inflację żywności

Spadek cen skupu produktów rolnych średnio o 19 proc. r/r, zmniejszył inflację żywności na koniec 2023 r do 5,5 proc. r/r -powiedział PAP analityk ds. rynku rolno-spożywczego w PKO PB Marcin
Dziwulski. Dodał, że wskaźnik cen żywności w koszyku konsumentów odbije wskutek zniesienia zerowego VAT na żywność.

Sondaż: 47 proc. Polaków uważa rosyjski atak na Polskę za prawdopodobny

Rosną obawy Polaków o to, co się stanie na wschodniej flance NATO, gdy wojska Władimira Putina zwyciężą w Ukrainie – wynika z czwartkowego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ponad 47 proc. Polaków uważa, że Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę.

Polski bank ma rekordowy zysk

Bank Pekao zanotował w 2023 r. rekordowy zysk netto, w wysokości ponad 6,5 mld zł, wobec 1,7 mld zł rok wcześniej - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Trwają konsultacje ws. wprowadzenia głosowania przez internet

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w czwartek, że trwają konsultacje ws. wprowadzenia głosowania za pośrednictwem internetu.

Miliony euro z Funduszy Norweskich popłyną do Polski

Nowa transza Funduszy Norweskich została już uzgodniona z Unią Europejską. W jej ramach do Polski ma trafić ponad 900 mln euro. -Zaczynamy pracę nad tymi funduszami i mamy nadzieję, że część z nich
zaczniemy realizować już w 2024 r. – mówi ambasador Norwegii w Polsce Øystein Bø.

Totalizator Sportowy. Był analogowy, stał się cyfrowy

1000-proc. wzrost wartości sprzedaży TS w latach 2016-2023 to efekt wygranej wojny z szarą strefą oraz rozwój i dopasowanie oferty do oczekiwań klientów

Polaków nie stać na grzanie zimą. Jest coraz gorzej

Tzw. ubóstwo energetyczne dotyczy nawet 40 proc. polskich gospodarstw domowych - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Liczba osób dotkniętych kryzysem rośnie od 2020 r.

Grupa ZPR Media – wydawca "Super Expressu" i właściciel Radia Eska –złożyła ofertę odkupienia od Orlenu wydawnictwa Polska Press.

Polska Grupa Zbrojeniowa broni karabinka Grot

"Nie ulega wątpliwości, iż karabinek Grot - w jego obecnej postaci -trzeba naprawić " - czytamy w jednym z miesięczników. PGZ stanęła murem za bronią produkowaną w Radomiu. Wyjaśnia, jak przebiega proces wprowadzania zmian konstrukcyjnych.

Polska znów jest zieloną wyspą

Polska jest jedynym krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch lotniczy wyraźnie odbił w porównaniu z - rekordowym dla branży - 2019 rokiem. W dodatku mocno wyróżniamy się na tle takich gigantów jak Niemcy, Francja czy Włochy.

Znaleziono nowe źródło finansowania CPK i atomu

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski poruszył temat inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i elektrownie atomowe w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jak stwierdził Dąbrowski, Polska, "jeśli ma aspiracje, żeby dogonić zamożniejsze kraje zachodniej Europy, musi dokonać dużych inwestycji".
Wśród nich wymienił "huby komunikacyjne i logistyczne, czyli m.in. CPK". - Trzeba myśleć o przywróceniu żeglugi na Odrze, wzmacnianiu portów kontenerowych. Do tego dochodzą inwestycje w energetyce: budowa elektrowni atomowej, rozwój naftoportów, gazociągów itd. - powiedział Dąbrowski.

Nieoficjalnie: rząd zniesie zakaz handlu. Decyzja zapadła

Koalicja Obywatelska planuje wprowadzić w życie swoje obietnice wyborcze. Z informacji agencji MondayNews wynika, że rząd zniesie zakaz handlu w niedziele. Pracownicy sieci handlowych za pracę w ten dzień dostaną dodatkowe wynagrodzenie.

Szef NIK dla Super Expressu: Wrócimy na kontrolę do Orlenu

Kontrola w Orlenie została tylko zawieszona, więc my ją przeprowadzimy w koncernie - zapowiedział w rozmowie z "Super Expressem" prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Kontrolerzy będą chcieli
sprawdzić wydatki na sponsoring i media oraz na usługi prawne na bardzo dużą kwotę - wskazał.

T.Siemoniak w "Super Expresie": do końca marca chcemy przedstawić projekt likwidacji CBA

Do końca marca chcemy przedstawić projekt likwidacji CBA i przejęcia jego zadań przez policję, ABW i administrację skarbową - zapowiedział w rozmowie opublikowanej w poniedziałek w "Super Expressie" minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.

KOWR: 51,8 mld euro – kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor
generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.

Coraz więcej seniorów pobiera emeryturę niższą od minimalnej

Rośnie liczba osób z emeryturą niższą od gwarantowanej minimalnej. Obecnie zbliża się ona do 400 tysięcy. Do 29 lutego emerytura minimalna w Polsce wynosi 1 tys. 588 zł 44 gr brutto. Prawo do niej mają osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i posiadają odpowiedni staż pracy – 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Nawet pięć punktów procentowych inflacji jest ukrytych w zamrożonych cenach energii i zerowym podatku VAT na żywność. Nieprzedłużenie tarcz oznacza, że w drugiej połowie roku czeka nas znaczący wzrost cen.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie wycofała wniosek o wyrażenia przez Senat zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Tomasza Grodzkiego – poinformował rzecznik prasowy tej prokuratury Marcin Lorenc.

Pięciu kandydatów w konkursie na Prokuratora Krajowego

Do konkursu na stanowisko Prokuratora Krajowego zgłosiło się pięciu kandydatów - poinformowała w poniedziałek PAP Karolina Wasilewska, rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Termin zgłaszania kandydatów upłynął w piątek.

Zielone światło dla Prokuratora Generalnego do dalszych zmian w wymiarze sprawiedliwości

Adam Bodnar dostał zielone światło do dalszych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Już padają zapowiedzi przejęcia Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa

Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa mają wybrać wszyscy polscy sędziowie, a nie Sejm; po tym wyborze "ustanie działalność” sędziów wybranych do KRS na podstawie przepisów uchwalonych w grudniu 2017 r. -przewiduje projekt zmian w ustawie o KRS przyjęty we wtorek przez rząd.

Ekspert: projekt nowej ustawy o KRS ma podobne błędy, jak poprzednio, m.in. w kwestii skrócenia kadencji

Zdaniem mec. dr Michała Skwarzyńskiego ze Stowarzyszenia Prawnicy dla Polski, zaproponowany przez rząd projekt nowej ustawy o KRS ma podobne błędy jak poprzednio, m.in. w kwestii skrócenia kadencji. "Te same wątpliwości zgłaszało środowisko Iustitii i sędziów wobec poprzednich zmian" - dodał prawnik.

Szef MS: musimy doprowadzić do naprawienia naszego porządku prawnego, zgodnie z orzecznictwem trybunałów europejskich

Musimy doprowadzić do naprawnienia naszego porządku prawnego w zgodzie z orzecznictwem TSUE i ETPCz. Doskonale zdaję sobie sprawę z wyzwań pozostawionych przez poprzednią władzę - mówił w Sejmie szef MS Adam Bodnar, zapowiadając złożenie szeregu ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości.

Paprocka o projekcie ws. KRS: kryterium daty powołania sędziów jest niezgodne z konstytucją

Przewidziane w rządowym projekcie zmian w ustawie o KRS kryterium daty powołania sędziów w kontekście możliwości powołania do KRS jest niezgodne z konstytucją - powiedziała w piątek prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

MS: Kolejne sprawy dyscyplinarne sędziów trafiły do tzw. rzeczników "ad hoc"

Kolejne wszczęte w ostatnich latach sprawy dyscyplinarne sędziów,którzy m.in. kwestionowali status Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 r.,trafiły do wyznaczonych przez szefa MS rzeczników dyscyplinarnych, tzw.rzeczników "ad hoc" - poinformował w piątek resort sprawiedliwości.

Koalicja rządząca wypracowała porozumienie ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym

Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, poinformował, że koalicja rządząca wypracowała porozumienie w sprawie pakietu legislacyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Projekty mają być procedowane na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu i Senatu.

Hołownia: W Sejmie jest już komplet projektów ustaw ws. aborcji

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w piątek, że do Sejmu wpłynęły już wszystkie zapowiadane przez kluby projekty ustaw ws. aborcji. Według niego prace nad nimi rozpoczną się tuż po lub tuż przed wyborami samorządowymi 7 kwietnia

Prezydent skierował do TK nowelizację ustaw o szkolnictwie wyższym

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, nowelę ustaw o szkodnictwie wyższym przyjętą przez Sejm w styczniu - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przyjęte przepisy m.in. umożliwiają ministrowi nauki odwoływanie pierwszych rektorów nowych uczelni.

Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa okołobudżetowa na 2024 r. trafiła już do Trybunału Konstytucyjnego - wynika z opublikowanego w piątek wniosku prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie ustawy przez TK. W ocenie prezydenta ustawa
jest w sprzeczna z Konstytucją w całości.

Niemcy: Bundestag zdecydował o legalizacji marihuany

Bundestag zagłosował w piątek za kontrolowaną legalizacją marihuany w Niemczech. Posiadanie i uprawa pewnych ilości narkotyku przez osoby dorosłe na własny użytek mają stać się legalne 1 kwietnia.

Niemcy: Prawie 65 mln osób uprawnionych do głosowania w wyborach do PE; w tym 16- i 17-latkowie

W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych do oddania głosu w Niemczech będzie 64,9 mln osób, z czego większość stanowią kobiety (33,3 mln) – podała w środę Federalna Komisja Wyborcza. Po raz pierwszy zagłosować będą mogli również 16- i 17-latkowie.

Niemcy popychają europejskie kraje w stronę rosyjskiego gazu

Bruksela musi zablokować decyzje Niemiec, które chcą zarobić na potrzebach energetycznych krajów UE - tego domaga się grupa państw Europy Środkowo-Wschodniej. Ich zdaniem podatek od reeksportu gazu ziemnego utrudnia uniezależnienie od surowca z Rosji.

Niemieckie MSW: Kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią przedłużono do połowy czerwca

Kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią zostaną przedłużone do połowy czerwca – poinformowało w sobotę federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

UE: W Frankfurcie powstaje agencja do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu

Państwa UE i Parlament Europejski zdecydowali o utworzeniu unijnego organu do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu (AMLA); siedzibę nowa agencja będzie miała w Frankfurcie nad Menem -poinformowało biuro prasowe Rady UE.

USA przyjęły z rezerwą izraelski plan dla Strefy Gazy

Stany Zjednoczone przyjęły z rezerwą plan dotyczący zarządzania Strefą Gazy po wojnie z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas, przedstawiony przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu – powiadomił w sobotę portal Times of Israel.

UE: Rolnicy zapowiadają duży protest w Brukseli w poniedziałek

Organizacje rolnicze zapowiedziały demonstrację w Brukseli w poniedziałek 26 lutego - poinformowała w piątek agencja informacyjna Belga. Protest odbędzie się podczas obrad europejskich ministrów
rolnictwa. Policja spodziewa się dużych utrudnień w ruchu drogowym.

Francja: Rolnicy wtargnęli na Międzynarodowe Targi Rolnicze, które otworzy Macron

W sobotę rano, na krótko przed otwarciem przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona Międzynarodowych Targów Rolniczych w Paryżu, rolnicy starli się z ochroniarzami i wtargnęli na korytarze wystawy –poinformowały francuskie media.

Ukraina: Premier: nie doszło do spotkania z członkami polskiego rządu na granicy

Nie doszło w piątek do spotkania z członkami polskiego rządu na granicy Ukrainy i Polski - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal, który przybył na wspólną granicę. Szef rządu przedstawił plan mający doprowadzić do odblokowania granicy. Sprawa odblokowania granicy powinna zostać rozwiązana do 28 marca, w przeciwnym razie Ukraina może zastosować środki odwetowe na przejściach
granicznych - zapowiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

Polski Czerwony Krzyż: 1,8 mln Ukraińców otrzymało pomoc w ciągu ostatnich dwóch lat

W ciągu ostatnich dwóch lat Polski Czerwony Krzyż pomógł 1,8 mln Ukraińcom. Wartość wsparcia przekroczyła 304 mln zł. Na Ukrainę zrealizowano 965 transportów dostarczając m.in. produkty spożywcze, higieniczne, medyczne oraz przemysłowe agregaty prądu.

Urząd do Spraw Cudzoziemców: 80 procent obcokrajowców w Polsce to obywatele Ukrainy

Ponad 80 procent cudzoziemców osiedlających się w Polsce to obywatele Ukrainy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Dwa lata po rosyjskiej agresji 950 tys. ukraińskich uchodźców korzysta w Polsce z ochrony czasowej. 63 procent z nich to kobiety i dzieci.

MEN: W systemie edukacji mamy 180,1 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, przybyłych po wybuchu wojny

W polskich szkołach i przedszkolach jest 277,3 tys. dzieci i młodzieży ukraińskich, w tym 180,1, tys. przybyło z Ukrainy do Polski po agresji rosyjskiej na ich kraj – wynika z danych przekazanych PAP przez
Ministerstwo Edukacji Narodowej.

MRPiPS: w Polsce przebywa ponad 2,1 tys. dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej

Z danych MRPiPS wynika, że w Polsce przebywa obecnie 2130 dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej. "Dzieci odnalazły się w polskiej rzeczywistości, chodzą do szkoły, nauczyły się języka" - wskazuje Tomasz Wodzyński ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce, które opiekuje się ponad 100 dzieci z Ukrainy.

Ukraina: Czworo zachodnich przywódców w Kijowie w drugą rocznicę wybuchu wojny

Czworo zachodnich przywódców – premierzy Włoch, Kanady i Belgii oraz szefowa Komisji Europejskiej – przybyło w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję
pełnowymiarowej wojny przeciwko temu krajowi.

Czechy: Premier Fiala: podczas szczytu V4 w Pradze będzie mowa o migracji i energetyce

Premier Czech Petr Fiala zapowiedział, że 27 lutego w Pradze odbędzie się szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), poświęcony m.in. kwestiom migracyjnym i energetyce. Czechy przewodniczą obecnie Grupie, a spotkanie na tym szczeblu nie było zwoływane od kilku miesięcy z uwagi na wybory w Polsce i na Słowacji.

Przydacz: Prezydent 12 marca będzie umacniał relacje Polska-USA. Tusk w tej sprawie realizuje własną agendę

Myślę, że pan prezydent ma dużo lepsze rozumienie sprawy i dużo lepsze wyczucie polskiego interesu, niż Donald Tusk, który swoimi tweetami raczej buduje swoją indywidualną pozycję wobec partnerów
zachodnioeuropejskich, wysyłając im sygnał: zobaczcie moi niemieccy czy francuscy koledzy, ja też będę - tak, jak wy - krytycznie podchodził do amerykańskich republikanów. Tymczasem dla Francuzów czy dla Niemców relacje z USA mają zupełnie inne znaczenie, niż dla Polski Polski - państwa wschodniej flanki NATO graniczącego ze strefą wojenną. Myślę, że ten dyplomatyczny błąd Donalda Tuska będzie jeszcze długo się za nim ciągnął.Musimy jednak pamiętać, że premier Donald Tusk – jak już powiedzieliśmy - dotąd częstokroć realizował i realizuje swoją własną agendę. Wiemy że jego ambicje kierunkują się na Brukselę, na dalszą, przyszłą karierę Europejską. Aby móc to realizować potrzebuje poparcia europejskich partnerów, przede wszystkim Niemców, Francuzów, innych państw. I wysyła
wobec nich sygnały czasami poddając w wątpliwość te przyszłe relacje polsko-amerykańskie. Niewątpliwie w naszym interesie jest jednak jak najlepsze ich utrzymanie, i to bez względu na to, kto rządzi w Waszyngtonie.

W działaniach ekipy Tuska widać wyraźną fascynację „skutecznością” Jaruzelskiego i Kiszczaka oraz propagandą Urbana

Perwersyjne jest to, że barbarzyńcy demolujący polską kulturę i edukację pochodzą z inteligenckich domów, ich przodkowie to m.in. pisarz, noblista Henryk Sienkiewicz czy prezes Polskiej Akademii Nauk Witold Nowacki. Jak widać, jabłko może bardzo daleko padać od jabłoni. Może zresztą sławni przodkowie są doskonałym alibi dla nieskrywanego i sprawiającego przyjemność troglodytyzmu potomków. Najśmieszniejsze w całej konstrukcji rządu Donalda Tuska jest to, że tworzące go środowiska oraz ich delegaci uważają się za elitę polskiego społeczeństwa, są przekonane o swojej wyjątkowości. A to tylko zlepek kompleksów, skrywanych niedostatków intelektualnych i kulturowych, żenujących pretensji w stylu pensjonarek. To wybuchowe połączenie, bowiem chcąc to wszystko przykryć działają niczym lawina, i to nie śnieżna, a złożona z kamieni. A lawina jest skuteczna, choć kompletnie bezmyślna. Chociaż to może być tylko pozór i cała ta demolka jest świadomym działaniem, choć wskazani do tej roboty barbarzyńcy nie muszą być wcale tego świadomi. A może jest nawet lepiej, gdy nie są świadomi.

Brak komentarzy: