Czyżby ministrowie rządu Tuska uczestniczyli w konkursach na najgłupsze decyzje i obsadzanie stanowisk wyłącznie nieukami? Skąd oni się biorą? Skąd wyskoczyła Barbara Nowacka chcąca z polskiej szkoły zrobić fabrykę głąbów? Skąd jest Adam Bodnar, dla którego prawo znaczy mniej niż brudna ścierka? Gdzie znaleziono Bartłomieja Sienkiewicza, człowieka zachowującego się nie jak lew salonowy, tylko jak pijany karbowy w folwarku? Skąd się wzięła Paulina Hennig-Kloska, która nie wie, kto jej pisze ustawy i nie wiadomo czym kieruje, skoro jej zastępczyni prowadzi zupełnie inną politykę niż ona sama. Gdzie znaleźli Marcina Kierwińskiego wysyłającego policję do siedziby prezydenta? Z jakiego drzewa urwał się Władysław Kosiniak-Kamysz opowiadający o wietrze, drzewach i liściach, choć podobno jest ministrem obrony
Flagowe okręty polskiej gospodarki zagrożone. Kluczem zmiany personalne
Oceniam je bardzo krytycznie, szczególnie że ten scenariusz przerabialiśmy już w latach 2007-2015. Wówczas niedoświadczeni managerowie ścinali inwestycje, skupiali się przede wszystkim na drenowaniu dywidend, a same przedsiębiorstwa zaczęły zwijać swoją działalność na rynku. Teraz z kolei jesteśmy w boomie inwestycyjnym, a dzięki spółkom Skarbu Państwa mamy wiele ważnych projektów, czy inicjatyw napędzających nie tylko całą gospodarkę, ale też działanie lokalnych społeczności. Wystarczy choćby wspomnieć o największej inwestycji petrochemicznej w tej części Europy – jak Olefiny III w Płocku, projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego czy przygotowywanej budowie elektrowni jądrowych. W tej sytuacji jakiekolwiek zmiany personalne niosą ryzyko, że nominaci polityczni ze strony koalicji 13 grudnia będą wstrzymywali, a na pewno opóźniali realizację poszczególnych projektów. Natomiast boję się, że te sektory strategiczne i te przedsiębiorstwa, które były przez nas rozwijane, będą – po obecnych zmianach personalnych – wypierane np. przez podmioty z kapitałem niemieckim czy francuskim. To ryzyko jest szczególnie istotne, jeżeli przypomnimy, że za poprzednich rządów Donalda Tuska, Orlen i Lotos generowały straty, a za naszych rządów wypracowały gigantyczne zyski.Czy to już państwo sadystyczne? 14 dni protestu głodowego uwięzionych posłów PiS! Potworne igrzyska Tuska i Bodnara w postępującym…
Mija 14 dzień protestu głodowego byłych ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, przetrzymywanych bezprawnie w więzieniu. Ktoś stwierdził, że zostali wzięci jako zakładnicy, by obóz Tuska mógł przeprowadzić własne rozwiązania prawne, zmusić prezydenta do zakwestionowania skuteczności prawnej własnych decyzji i podważenia prezydenckich prerogatyw. Sporo w tym racji. Mamy do czynienia z konsekwentną, brutalną i bezwzględnie prowadzoną zmianą ustrojową. Nie liczy się ład prawny, decyzje sądów, nakazy prezydenta. I choć rządzący zdołali uruchomić własną propagandę, choć karuzela antypisowskiego hejtu pracuje na ich rzecz, rozciągając gęstą zasłonę dymną, ich wyborcy powinni już zacząć dostrzegać, że ta reżimowa machina z czasem odbije się bezpośrednio także na nich. Bo jeżeli minister sprawiedliwości w tak oczywistej sprawie blokuje wypuszczenie posłów PiS z więzienia, mamy do czynienia ze skrajną opresją. Państwo jawi się jako przemocowe, a może i sadystyczne. Tak zaczyna się tyrania! Wybiórczość w stosowaniu prawa, jednowładcza narracja propagandowa i nieustający szantaż. Obecnie jest ćwiczony na prezydencie. Próbuje się wymusić na nim decyzję o ponownym ułaskawieniu posłów PiS, którzy walczą o życie w więzieniu. Potworny, obrzydliwy szantaż moralny. Jeśli bowiem prezydent ułaskawi ponownie, zaprzeczy skuteczności wcześniejszej decyzji. A to już otwarta droga do podważania innych jego decyzji – także tych o nominacjach sędziowskich! Obrzydliwe i zgoła bolszewickie. Życie byłych ministrów zależy dziś wyłącznie od Adama Bodnara, który przedłuża ich męki już 14 dni. To sadystyczne okrucieństwo władzy mówi bardzo wiele. Czy zwykły obywatel może czuć się w takim bezprawiu bezpiecznie?…Mamy sytuację nadzwyczajną i konstytucja właściwie przestała praktycznie obowiązywać. Wyjściem jest okres przejściowy, oczywiście z nowym rządem i następnie wybory. Inaczej tego się nie da rozwiązać - powiedział w czwartek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński.Ostatnie tygodnie to atak na fundamenty naszego państwa: bezprawny atak i zawłaszczenie mediów publicznych, bezprawne, co zostało już stwierdzone przez sądy. Nie dopuszcza pan posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do wykonywania ich mandatów, ich uprawnień wobec Rzeczpospolitej. To jest skandal - jest orzeczenie Sądu Najwyższego w jednym i drugim przypadku" - mówił Wójcik, oceniając że Kamiński i Wójcik zostali bezprawnie zatrzymani, bezprawnie osadzenie i bezprawnie pozbawieni możliwości wykonywania mandatu posła.
Prezydent: Nie pozwolę na weryfikację sędziów powołanych w czasie mojej prezydentury
Swego czasu pan były premier, a obecnie eurodeputowany Leszek Miller powiedział, że najważniejszym kamieniem milowym (ws. KPO) jest zmiana władzy w Polsce. I o to chodziło Brukseli. Środowiska liberalno-lewicowe, które rządzą w Unii Europejskiej, to są koledzy partyjni premiera Donalda Tuska. Dla nich zwycięstwo Tuska w wyborach, do którego różnymi zabiegami jako tzw. +zagranicy+ udało się im doprowadzić, stanowi wystarczającą przesłankę, aby przestać blokować Krajowy Plan Odbudowy" - podkreślił prezydent.
Kaczyński: w weekend PiS objedzie wszystkie województwa
Jak mówił, przekaz z którym PiS chce zwrócić się do społeczeństwa jest następujący: "Ta władza obiecywała sto konkretów, a realia są takie, że łamana jest konstytucja". "Łamane jest prawo, przejmowane są organy państwa, w tym prokuratura i to w sposób, można powiedzieć, siłowy" - podkreślił Kaczyński. Jego zdaniem "mamy do czynienia z podwójną grą". "W Polsce obywatelom się mówi, mówi to sam premier, że nic się nie zmieni, że jesteśmy przeciwko zmianom traktatów etc., a coś zupełnie innego mówi się, kiedy się jest w Brukseli i mamy do czynienia w gruncie rzeczy ze zgodą na niemiecki dyktat. Na tę niemiecką drogę" - powiedział prezes PiS. Dodał, że "następują pewne drobne ustępstwa" i mamy "w gruncie rzeczy utracić suwerenność".
Weto prezydenta do ustaw dotyczących praworządności nie zatrzyma odblokowania środków z KPO
KE może być otwarta na odblokowanie środków z KPO dla Polski, również w sytuacji, w której ustawy przywracające praworządność w Polsce zostaną zawetowane przez prezydenta – mówił Michał Kobosko po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem.Według posła, Komisja Europejska wykazuje się dużym zrozumieniem w tym aspekcie, oczekuje jednak, by ustawy przywracające w Polsce praworządność, zostały przyjęte przez Sejm. "Ze strony większości parlamentarnej nie będzie żadnej zwłoki. Wiemy jak ważne jest szybkie odblokowanie środków unijnych. "Wyraziłem nadzieję, że pan komisarz zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce nie ma więźniów politycznych. Natomiast dwaj politycy, którzy znajdują się w tej chwili w więzieniu zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu" - zaznaczył.Komisarz Reynders, jak podkreślił Kobosko, wyraził zrozumienie dla przedstawionej argumentacji.
Politycy UE nie krytykują sposobu przejęcia mediów publicznych w Polsce
W końcu Polacy są przyzwyczajeni do tego, że Komisja Europejska przekazuje komentarze o pilnej potrzebie utrzymania praworządności w Warszawie. Bruksela często ostrzegała PiS, że Komisja +nie zawaha się podjąć działań w przypadku nieprzestrzegania prawa UE+. Kiedy to Tusk nagina prawo, UE wydaje się mieć inne spojrzenie" - pisze "The Spectator".
Minister za szybko ogłosiła sukces. KE wyjaśnia, co z miliardami euro dla Polski
Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli, że KE analizuje list Polski ws. spełnienia warunków dotyczących niezależności sądownictwa w kontekście wypłaty funduszy strukturalnych.
Rzecznik
KE: analizujemy list Polski ws. spełnienia warunków dot. niezależności
sądownictwa w kontekście wypłaty funduszy strukturalnych
Stefan de Keersmaecker pytany o te słowa w poniedziałek powiedział, że 17 stycznia Komisja otrzymała od Polski nową własną ocenę spełnienia horyzontalnych warunków Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. "Polska oficjalnie poinformowała KE, że uważa, iż wypełniła te warunki w zakresie niezależności sądownictwa. Komisja analizuje teraz list przekazany przez polskie władze, żeby ocenić, czy warunki w tym obszarze zostały spełnione" - powiedział.Dodał, że KE jest w tej sprawie w kontakcie z polskimi władzami zarówno na poziomie technicznym, jak i politycznym. Zaznaczył, że KE ma na ocenę listu trzy miesiące. "Jeśli będziemy mieć jakieś dalsze pytania, oczywiście możemy przedstawić je polskim władzom, a w takiej sytuacji okres trzech miesięcy jest przerwany do czasu otrzymania odpowiedzi od polskich władz" - zaznaczył. Wskazał, że dopóki warunki nie są spełnione, KE nie może wypłacić środków państwu członkowskiemu.
UE: 70 milionów euro na zespoły reagujące na sytuacje kryzysowe, w tym w Polsce
Komisja Europejska przeznaczyła około 70 milionów euro na stworzenie specjalnych zespołów reagujących w sytuacjach kryzysowych w kilku państwach członkowskich, m.in. Polsce. Chodzi o zwiększanie gotowości na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe. Środki te przyznano Włochom, Polsce i Rumunii. Celem jest, by od 2026 r. państwa członkowskie UE mogły m.in. lepiej wykrywać, identyfikować i monitorować potencjalne skażenia.
Bankrutująca Bruksela i Belgia jak Unia w pigułce. Belgii grozi rozpad, sama stolica Europy tonie w długach, a wkrótce być może w…
Brukseli - stolicy Belgii i Unii - grozi bankructwo. Miasto, jak i sam kraj Walonów i Flamandów, dobrze pokazują w jak nędznym stanie jest Unia. Można je traktować jak koncentrat Wspólnoty, jej kwintesencję i na ich przykładzie - Belgii i Brukseli - badać jej wszelkie bolączki. Nie chodzi tylko o to, że mieszczą się tam najważniejsze instytucje Wspólnoty, ale ze względu na ich cechy, zjawiska je charakteryzujące, które można odnieść do całej Unii. I z tego punktu widzenia im się przyjrzymy.
Wyciekł nowy plan strategii klimatycznej Unii. Ma być szybciej i drożej
Unia Europejska musi inwestować około 1,5 biliona euro rocznie między 2031 a 2040 rokiem, by wypełnić swoje cele redukcyjne i ściąć emisje o 90 proc. do 2040 roku względem 1990 roku - wynika z dokumentu przygotowanego przez Komisję Europejską.Na razie państwa Unii Europejskiej ustaliły i zabezpieczyły za pomocą odpowiedniego prawa cel redukcji emisji o 55 procent do 2030 r. w stosunku do poziomu z 1990 r. i osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. Decyzje te podjęto w ramach pakietu Fitfor55. Przedstawiciele niektórych branż przemysłu i rolnictwa twierdzą, że wymogi są zbyt trudne do spełnienia w obliczu wysokiej inflacji i jej skutków, a także wobec kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę.
Na koniec 2023 roku wartość rezerw walutowych NBP wyniosła blisko 194 mld USD
Jak podano w ostatnim komunikacie Narodowego Banku Polskiego (NBP), aktywa rezerwowe Polski zarządzane przez bank centralny, wyrażone w walucie euro, na koniec grudnia 2023 roku wyniosły 175,4 mld euro, a przeliczone na dolary amerykańskie wyniosły 193,8 mld USD. Jak poinformowano w tym komunikacie, NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. Zasadnicza ich część jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe (około 70 proc.), w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe, pozostała część jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej wiarygodności oraz w złocie monetarnym (w ostatnich latach ta część rezerw znacząco wzrosła, na koniec 2023 roku NBP miał już blisko 360 ton złota).PIE: w kolejnych miesiącach zwiększy się liczba bezrobotnych
Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia w grudniu 2023 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 788,2 tys. wobec 773,4 tys. osób miesiąc wcześniej. Jak zauważa PIE, maleje liczba długotrwale bezrobotnych, choć po części związane jest to z demografią - starsze osoby uzyskują świadczenia emerytalne i przestają być klasyfikowane jako bezrobotne. Rośnie natomiast liczba osób, które mają problem z wejściem na rynek pracy - przez ostatnie miesiące stopa bezrobocia podniosła się wśród absolwentów. "Nadchodzące miesiące przyniosą sezonowy wzrost stopy bezrobocia do około 5,3 proc. Część zmian związana będzie ze zwolnieniami - spowolnienie gospodarcze państw Unii Europejskiej oraz zastój w przemyśle zmuszają firmy do ograniczania zatrudnienia"- zauważa PIE.
PKO BP: wzrost gospodarczy w IV kw. 2023 r. przyspieszył w okolice 1,5 proc.
Wzrost gospodarczy przyspieszył w IV kw. 2023 r. w okolice 1,5 proc. z 0,5 proc. w III kw. 2023 r. – oszacowali ekonomiści banku PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS.PKO BP: w styczniu dynamika płac może być dwucyfrowa
GUS w poniedziałek podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosło 8032,96 zł, co oznacza wzrost o 9,6 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści PKO BP ocenili, że choć przeciętna płaca po raz pierwszy przekroczyła próg 8 tys. zł, to jednak dynamika wynagrodzeń była słabsza od oczekiwań.
Port Gdańsk z wynikiem, który niedawno nawet się nie śnił
Port Gdańsk - największy polski port - przekroczył kolejną barierę przeładunków. W 2023 r. przeładował blisko 81 mln ton. To wzrost o ponad 12,7 mln ton (+19 proc.) w porównaniu do 2022 r. Port zanotował też solidny zysk netto 224,4 mln zł.Jak podano w komunikacie podsumowującym 2023 r., na wynik całościowy portu, największy wpływ miały jednak paliwa płynne. Podskoczyły o 47 proc., co oznacza przeładunek na poziomie 37,6 mln ton (w 2022 r. - 25,5 mln t). Naftoport stał się naftowym hubem dla regionu. To właśnie przez gdański terminal paliwowy zabezpieczane są potrzeby rafineryjne zarówno Polski jak i naszych najbliższych sąsiadów.Naftoport w ubiegłym roku przeładował w sumie 36,6 mln ton ropy naftowej i paliw. Część tego ładunku to dostawy dla niemieckich rafinerii. Po odcięciu dostaw ropociągiem „Przyjaźń” z Rosji, Polska stała się dla nich najważniejszą bramą.
Minister finansów likwiduje ważne stanowisko
Minister finansów Andrzej Domański uchylił zarządzenie w sprawie Pełnomocnika do spraw Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego - wynika z zarządzenia opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów. Zadaniem pełnomocnika była organizacja działań mających na celu wdrożenie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, przyjętej uchwała rządu 1 października 2019 r.
Sejm: "Polityczny łup", "centrum kupowania głosów" - słowa o NCBR w trakcie dyskusji nad nowelą ustawy
Rządowy projekt noweli ustaw o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przewiduje przywrócenie sprawowania nadzoru nad NCBR ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego.Wcześniej poseł Piotr Müller (PiS) nazwał projekt ustawy "technicznym". "Projekt ma charakter czysto techniczny. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach będzie dłuższa dyskusja o funkcjonowaniu agencji badawczych - agencji, które dzielą środki finansowe czy to Narodowego Centrum Nauki, czy NCBR. Ten projekt nie wnika w materię funkcjonowania tych instytucji" - stwierdził Müller.Zaskakujące informacje o pensjach. Stało się coś dziwnego
6495,3 tys. etatów – tyle osób przeciętnie było zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2023 roku. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8032,96 zł brutto - blisko 10 proc. więcej niż przed rokiem.Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw pozostało na podobnym poziomie do odnotowanego w listopadzie 2023 r.
Miał być wzrost, jest spory spadek. Dane o sprzedaży detalicznej negatywnie zaskakują
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2023 r. spadła o 2,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 11,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 0,5 proc. w ujęciu rocznym.
Ile wyniosło zadłużenie Skarbu Państwa na koniec 2023 r.? Ministerstwo Finansów podało kwotę
„Według wstępnych szacunkowych danych, zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2023 r. wyniosło ok. 1.346,2 mld zł, co oznaczało wzrost o 36,8 mld zł (+2,8 proc.) m/m” – podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Z danych opublikowanych przez MF wynika, że dług krajowy na koniec grudnia miał wartość 1,04 bln zł, zaś dług zagraniczny to 303,8 mld zł, co stanowi 22,6 proc. całego długu SP.
„Plany rządu oznaczają wielkie podwyżki cen energii”
Jak zauważył wiceprzewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych Grzegorz Bierecki mamy do czynienia ze znacznym przeszacowaniem dochodów budżetowych. Możliwość skutecznego pozyskania tych środków podważają ekonomiści w wielu ekspertyzach przedstawionych Senatowi.Skąd zatem parcie, by przeszedł w takiej formie? To jasne, na wiosnę czekają nas kolejne wybory – samorządowe i europejskie. Tusk zdaje sobie sprawę, że musi je wygrać i będzie do tego dążył wszelkimi możliwymi sposobami. A po wyborach czeka nas „przykręcenie śruby” i drenowanie kieszeni Polaków.Minister finansów wymienia władze Bankowego Funduszu Gwarancyjnego
"Minister Finansów pan Andrzej Domański powołał w dniu 19 stycznia 2024 r. do Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Pana Macieja Szczęsnego na Przewodniczącego Rady BFG oraz Pana Karola Czarneckiego na Członka Rady BFG" - poinformował BFG w poniedziałkowym komunikacie.
Minister finansów wycofuje się z KseF – będzie pole do nadużyć i
oszustw… Obietnica, „żeby było tak, jak było” zrealizowana?
Uszczelnienie systemu fakturowania, dostęp do danych
o płatnikach i wystawianych dokumentach, łatwy i intuicyjny system
e-fakturowania dla wszystkich podatników, porządkujący archiwizację
wystawionych i otrzymanych dokumentów. Takie były założenia Krajowego
Systemu eFaktur (KSeF). Brzmi jak zapowiedź nowoczesnego systemu
podatkowego? Już tylko pobrzmiewa, bo MF przesunął datę wprowadzenia
obowiązkowego systemu z 1 lipca 2024 na… No właśnie. Może
w przyszłym roku?
Prokuratorzy delegowani do PK apelują o ”zaniechanie ataków na prokuratorów wykonujących obowiązki służbowe”
Prokuratorzy zaznaczają, że ewentualne działania "osób nieuprawnionych w obszarze powołań na stanowiska prokuratorskie" doprowadzą w sposób nieodzowny do wyodrębnienia grupy "neoprokuratorów", co nie pozostanie bez wpływu na toczące się w polskich prokuraturach setki tysięcy postępowań przygotowawczych. "Byłaby to podstawa do kwestionowania zapadających w tych sprawach decyzji procesowych, czy też legitymacji do występowania przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego" - uznano w uchwale.
Ministerstwo Finansów chciałoby włączyć złotego do mechanizmu ERM II
Ministerstwo finansów odpowiadając na pytania Business Insider o termin
wejścia do Polski do strefy euro, odpowiada, że na razie nie spełniamy
kryteriów tzw. konwergencji nominalnej tj. stabilności cen, stabilności
stóp procentowych i stabilności kursu walutowego, a więc nie prędko.
Tyle tylko, że przy kryterium stabilności kursu walutowego, ministerstwo
dopowiada, że nie spełniamy go, „z uwagi na fakt, że złoty nie został
włączony do Europejskiego Mechanizmu Walutowego czyli mechanizmu ERM
II”. A więc zdaniem resortu finansów, aby spełnić kryterium stabilności
kursu walutowego, trzeba szybko wejść do systemu ERM II, a to tak
naprawdę przesądza o przyjęciu w nieodległej przyszłości, waluty euro.
Tak się spieszyli, że większość w Senacie przyjęła bez poprawek budżet na 2024 r. Jego nowelizacja w II półroczu niemal pewna
Przypomnijmy, że budżet na 2024 rok jest w dużej mierze oparty
na budżecie przygotowanym jeszcze przez rząd premiera Morawieckiego,
który został złożony w Sejmie pod koniec września, ale zaledwie przez
miesiąc od objęcia rządów, rządząca koalicja PO-TD-Lewica, znacząco
go zepsuła. Między innymi powiększono deficyt budżetowy o blisko 20 mld
zł do 185 mld zł, co więcej jak się wydaje kolejne około 20 mld
zł deficytu, zostało w budżecie ukryte, w związku z tym deficyt całego
sektora finansów publicznych sektor bankowy szacuje na blisko 6% PKB,
podczas gdy rząd tylko na 5,1%. Ponadto zdaniem ministra finansów
bowiem, dochody budżetowe w 2024 roku powinny wzrosnąć o blisko 100 mld
zł w stosunku do roku 2023, w tym dochody podatkowe aż o 88 mld zł,
co warunkach gospodarczych tego roku nie wydaje się możliwe. Na 88 mld
zł przyrostu dochodów podatkowych ma się złożyć aż 62,5 mld zł przyrostu
dochodów z VAT, prawie 18 mld zł przyrostu dochodów z PIT, ponad 4 mld
zł przyrostu dochodów z akcyzy i ponad 2,5 mld zł przyrostu dochodów
z CIT. Szczególnie tak duży przyrost dochodów z VAT jest mało
prawdopodobny, zwłaszcza, że bardzo wyraźnie, dzięki restrykcyjnej
polityce banku centralnego, obniżyła się inflacja, do 6,2% w grudniu
i jak prognozuje NBP już w marcu, może ona obniżyć się do 3% (później
pewnie trochę wzrośnie, ale średnioroczna inflacja będzie znacznie
niższa niż w 2023 roku).
Banki ostrzegają przed nowym prawem
Zaproponowane przez resort finansów zmiany w przepisach dotyczących
Funduszu Wsparcia Kredytobiorców ograniczają zdolność kredytową -
twierdzi wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka. W przypadku rodziny
5-osobowej zdolność kredytowa może obniżyć się nawet o 30 proc.
Musimy wykorzystać potencjał 15 polskich lotnisk
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek w rozmowie z PAP podkreślił, że nim zapadnie decyzja odnośnie dalszych losów Centralnego Portu Komunikacyjnego, należy wykorzystać potencjał 15 krajowych lotnisk. "W tym planie średnioterminowym musimy wykorzystać potencjał tego, co już zostało zbudowane i zastanowić się, jak niewielkim nakładem środków finansowych przyczynić się do zwiększenia przepustowości naszych lotnisk" - powiedział.
CPK mogą zastąpić nawet dwa duoporty. Rząd zmieni strategię dla lotnictwa
Trzeba podkreślić rolę lotnisk regionalnych - deklaruje Koperski.Wiceminister infrastruktury w „Rządowej ławie”
przytacza wizję, którą formułuje od wielu tygodni nowy pełnomocnik ds.
CPK Maciej Lasek, stworzenia duoportu w centralnej części Polski jako
alternatywy dla budowy nowego megalotniska. - Uważam, że gdy dyskutujemy o duoportach, to
bardzo ważnym punktem jest także południe Polski. Tam powinno powstać
coś na wzór duoportu z szybką koleją łączącą porty w Katowicach i
Krakowie. Dwa duoporty w Polsce byłyby dobrym rozwiązaniem. Poczekajmy
jednak na wyniki audytu w CPK - przekonuje Koperski.
MSZ: minister Radosław Sikorski weźmie udział w posiedzeniu FAC w Brukseli
Jak przekazano, dyskusja podczas spotkania FAC będzie skupiać się m.in. na zapewnieniu funduszy na dalsze wsparcie militarne Ukrainy, 13. pakiecie sankcji wobec Rosji oraz pociągnięciu jej do odpowiedzialności finansowej za wszelkie zniszczenia i ukraińskie straty materialne, będące skutkiem toczącego się konfliktu. Według komunikatu spotkanie szefów dyplomacji państw UE w Brukseli będzie także okazją do omówienia sytuacji w Izraelu i Strefie Gazy, a także dyskusji nt. wyzwań związanych z atakami Hutich na Morzu Czerwonym oraz starciami między Hezbollahem a Izraelskimi Siłami Zbrojnymi w południowym Libanie.
UE: Eurostat: w październiku 2023 r. złożono 114 tys. wniosków o azyl; 17 proc. więcej niż przed rokiem
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w październiku 2023 r.
Syryjczycy nadal stanowili największą grupę osób ubiegających się o azyl
(24 330). Za nimi plasowali się Turcy (15 630), przed Afgańczykami (9
900), Wenezuelczykami (5 070) i Kolumbijczykami (4 835). Jak w poprzednich miesiącach, w październiku 2023 r. największą
liczbę osób ubiegających się o azyl po raz pierwszy przyjęły Niemcy (34
000), Włochy (14 950), Francja (14 900) i Hiszpania (12 505). W tych
czterech państwach dokumenty złożyło 66 proc. wszystkich osób
składających wnioski. W październiku 2023 r. wniosek o azyl w UE złożyło
po raz pierwszy 5040 małoletnich bez opieki, głównie z Syrii (1975) i
Afganistanu (1150).
Strefa Gazy: Resort zdrowia: liczba zabitych w wojnie Palestyńczyków przekroczyła 25 tys.
Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę, że od wybuchu wojny w Gazie zginęło łącznie 25 105 Palestyńczyków, a kolejnych 62 681 zostało rannych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ashraf al-Qidra powiedział, że liczba ofiar śmiertelnych obejmuje 178 ciał przywiezionych od soboty do szpitali w Gazie. Dodał, że w ciągu ostatniego dnia kolejnych 300 osób zostało rannych. Ogólna liczba ofiar jest jeszcze wyższa, ponieważ wiele z nich pozostaje pod gruzami po izraelskich atakach lub na obszarach, do których służby medyczne nie mogą dotrzeć, stwierdził rzecznik.
Arabia Saudyjska: warunkiem normalizacji stosunków z Izraelem jest powstanie państwa palestyńskiego
Zapytany, czy nie będzie normalnych relacji z Izraelem bez drogi do powstania wiarygodnego państwa palestyńskiego, książę Faisal bin Farhan Al Saud powiedział CNN: "To jedyny sposób, w jaki możemy na tym (na obecnym kryzysie) zyskać. Zatem tak - ponieważ potrzebujemy stabilności, a stabilność nastąpi jedynie poprzez rozwiązanie kwestii palestyńskiej."
Wspólne zakupy broni z Ukrainą. Donalda Tusk rozmawiał o tym w Kijowie
Premier Donald Tusk przebywa 22 stycznia z wizytą Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Rozmawialiśmy o możliwościach dokonywania wspólnych zakupów broni - powiedział w trakcie wspólnej konferencji prasowej ukraiński prezydent.
Premier Ukrainy: omówiliśmy z premierem Tuskiem otwarcie 4 nowych przejść granicznych
Nasze rządy współpracują w zakresie rozwoju infrastruktury granicznej, chcemy wdrażać wspólną kontrolę celną i graniczną; omówiliśmy sprawę utworzenia czterech nowych przejść granicznych - powiedział w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.Będziemy również wymieniać się bazami danych dotyczących urzędów celnych i kontynuować modernizację naszych punktów kontrolnych" - dodał ukraiński premier na wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Donaldem Tuskiem.Stowarzyszenie Pracodawcy RP: wybór Pawła Kowala na pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy "najlepszym z możliwych"
Rafał Dutkiewicz prezes stowarzyszenia Pracodawcy RP, powiedział w rozmowie z PAP, że wybór Pawła Kowala na pełnomocnika ds. odbudowy Ukrainy jest najlepszym z możliwych wyborów, pod kątem personalnym. Dodał, że jest to polityk rozumiejący kwestie Wschodu, oraz dbający o polskie interesy. Prezes stowarzyszenia, dodał również, że wybór ten jest dużą szansą dla polskich przedsiębiorców i "na pewno" będą prowadzone rozmowy z nowo wybranym pełnomocnikiem. W poniedziałek, premier Donald Tusk na konferencji prasowej w Kijowie poinformował, że pełnomocnikiem ds. odbudowy Ukrainy zostanie poseł Paweł Kowal.
Szmyhal: mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy Polską i Ukrainą
Mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami; resecie na zasadzie równowagi - oświadczył w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Po spotkaniu z premierem Ukrainy, podczas wspólnego oświadczenia, Donald Tusk podkreślił, że głównym celem jego wizyty w Kijowie było naprawienie - nadszarpniętych w ostatnim czasie - stosunków z Kijowem. "Moim priorytetem było odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co mają wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak go rozwiązać" - powiedział premier Tusk.
Tak mamy zarobić na wizycie Donalda Tuska na Ukrainie. Biznes dostrzegł szanse
Polska stała się największym partnerem handlowym Ukrainy, a po wizycie
premiera Donalda Tuska w Kijowie można oczekiwać zielonego światła do
zburzenia barier w handlu i inwestycjach - zauważają szef
Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota i Jakub Makurat z
Ebury.
Kraków: Elon Musk: byłem naiwny, sądząc, że antysemityzm nie może się odrodzić
Musk został zaproszony do udziału w sympozjum, ponieważ jesienią
ubiegłego roku spotkał się z oskarżeniami o antysemityzm, gdy zgodził
się z anonimowym użytkownikiem platformy X twierdzącym, że społeczności
żydowskie promują "nienawiść przeciwko białym" i odpowiadają za
sprowadzanie "hord mniejszości, które zalewają kraj". Miliarder przyznał
później, że jego wypowiedź była "jedną z najgłupszych rzeczy" jaką
zrobił.
118 mld zł z budżetu na obronność. MON ujawnia, na co pójdą pieniądze
Jak mówił Tomczyk, zaplanowane w budżecie wydatki pozwolą m.in. na utrzymanie 135 tys. żołnierzy zawodowych (to wzrost 10 tys. względem ubiegłego roku), a także 3321 funkcjonariusz Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego (wzrost o 300 funkcjonariuszy). Ponadto w budżecie przewidziano fundusze dla 41 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej (+ 3 tys. względem 2023), 31 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (+ 5 tys.), a ponadto dla 5 tys. żołnierzy zawodowych w okresie kształcenia (wzrost o tysiąc), 4,5 tys. żołnierzy DZSW na potrzeby kształcenia, środki dla 20 tys. żołnierzy aktywnej rezerwy, a także dla 5 tys. aktywnej i pasywnej rezerwy w ramach ćwiczeń wojskowych. Budżet przewiduje też 56. tys. pracowników cywilnych wojska; to wzrost o 715 etatów względem ubiegłego roku. Jak zaznaczył Tomczyk, w ustawie przewidziano ogólny wzrost wynagrodzeń dla sfery budżetowej również dla pracowników związanych z wojskiem.Tomczyk wskazał też, że w budżecie przewidziano też 52 mld zł na wydatki majątkowe - 44,3 proc. budżetu. Wydatki osobowe mają wynieść 18,6 proc. a 13,6 proc. całego budżetu świadczenia pieniężne, w tym np. emerytury wojskowe. 8,7 proc. to wydatki bieżące w ramach centralnych planów rzeczowych, 11 proc. zaś to wydatki na różnego rodzaju szkolenia.
W Niemczech zapowiadają kolejny strajk. Straty mogą sięgnąć miliarda euro
Związek GDL (niem. Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer) ogłosił w poniedziałek, że czwarta runda strajków w trwającym sporze płacowym rozpocznie się o 14:00 w środę (24 stycznia) i potrwa do godziny 18:00 w poniedziałek (29 stycznia), co będzie najdłuższym strajkiem w historii Deutsche Bahn. Maszyniści pociągów towarowych zostali wezwani do rozpoczęcia strajku dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 18:00 – czytamy na stronie GDL.Litwa, Łotwa i Estonia przygotują mocną barierę dla rosyjskiej armii
Kraje bałtyckie podpisały w piątek (19 stycznia) porozumienie o utworzeniu wspólnej linii obrony na granicach z Rosją i Białorusią. Dzięki tej inicjatywie chcemy stworzyć skuteczny zestaw środków przeciwdziałania mobilności we wszystkich trzech krajach bałtyckich, które są jednymi z najbardziej narażonych na rosyjskie zagrożenie, aby skutecznie zakłócić i powstrzymać potencjalny atak wroga przez granicę - powiedział litewski minister obrony Arvydas Anušauskas.
Komisja przemysłu PE poparła pakiet wodorowo-gazowy; polscy europosłowie podzieleni
Zasiadająca w komisji ITRE europosłanka Izabela Kloc (PiS) patrzy natomiast na nowe przepisy krytycznie. Jak powiedziała PAP, "regiony górnicze zasługują na coś więcej niż tylko pustą deklarację polityczną". "Komisja ITRE przyjęła dziś porozumienie trójstronne w sprawie rozporządzenia w sprawie gazu i wodoru. Zawarto w nim m.in. wezwanie do wspierania i zachęcania do stosowania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów, głównie wodoru i biometanu, szczególnie w regionach węglowych. Niejasne odniesienia w przepisach nie wystarczą. Ten akt prawny nie zapewnił nowych pieniędzy regionom górniczym, które są boleśnie testowane przez zieloną transformację. Jedyne, co nam pozostało, to puste słowa" - zaznaczyła Kloc.
Nowe zarzuty dla prezesa NIK. Na biurko Adam Bodnara trafił wniosek o uchylenie immunitetu
Jak poinformował "Rz" rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński, nowy zarzut, który chce mu postawić prokuratura, dotyczy "zaniżania podatku VAT co najmniej w wysokości 105 tys. zł za dochody z dzierżawy kamienicy położonej w Krakowie, najmu dwóch lokali mieszkalnych w Warszawie oraz mieszkania w Krakowie". Drugi nowy zarzut - jak czytamy - to nadużycie uprawnień.Na zadane przez redakcję pytania p.o. rzecznik prasowy Izby Marcin Marjański odpisał m.in., że "zdaniem p. prezesa Mariana Banasia jest to manipulacja danymi przez prokuraturę, mająca na celu dyskredytację dobrego imienia p. prezesa oraz dobrego imienia Izby".
Sejm: Komisja ds. kontroli państwowej nie przyjęła raportu NIK o pomocy dla firm w czasie pandemii
Z zarzutami NIK nie zgodził się uczestniczący w posiedzeniu komisji
prezes PFR Paweł Borys. Podkreślił, że NIK w raporcie przedstawił ocenę
opisową, niepodpartą danymi. Przypomniał, że w marcu i kwietniu 2020 r.
zarówno z firm, różnych instytucji badawczych oraz od ekspertów
napływały alarmistyczne dane dotyczące rozprzestrzenia się pandemii i
konsekwencji dla przedsiębiorców, pracowników i państwa. "Na
przygotowanie i wdrożenie programu mieliśmy 19 dni" - powiedział.
Zaznaczył, że dzięki udzielonej pomocy (ok. 76 mld zł ) 90 proc. firm
utrzymało zatrudnienie, a Polska zanotowała jeden z najniższych poziomów
bezrobocia w UE. Borys nie zgodził się również z zarzutem nieadekwatnego
wynagrodzenia. Przypomniał, że wartość udzielonej przez państwo pomocy
wyniosła ok. 8 proc. PKB, czyli tyle, ile wyniosło średnie wsparcie w
UE. Prezes PFR wyraził też gotowość podpisania aneksu do umowy z MRiT. Przewodniczący komisji Marek Sawicki (PSL-TD) złożył wniosek, "by nie
przyjmować raportu NIK i zamknąć posiedzenie". Wniosek został przyjęty
przez komisję w głosowaniu.
Adam Bodnar uznaje postanowienie TK ws. odwołanego prokuratora krajowego za nieistniejące
Postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego ws. Dariusza
Barskiego jest pozbawione cech aktu stosowania prawa i nie może
wywoływać skutków prawnych. W związku z tym minister sprawiedliwości,
prokurator generalny uznaje je jako nieistniejące - podał resort
sprawiedliwości. Koalicja Tuska przeciw dyskusji nt. informacji TK za 2022 r. na posiedzeniu sejmowych komisji. Żenujący pretekst
Żenująca obstrukcja koalicji Donalda Tuska na posiedzeniu
sejmowych komisji. Nie przeprowadzono dyskusji na temat informacji
Trybunału Konstytucyjnego za 2022 rok, ponieważ przyjęty został wniosek
złożony przez Pawła Śliza (Polska 2050), o brak dyskusji w związku
z tym, że osoba reprezentująca TK rzekomo „nie jest sędzią”. Za takim
wnioskiem głosowało 31 posłów z komisji sprawiedliwości i praw
człowieka oraz ustawodawczej, przeciw było 24, natomiast jedna osoba
wstrzymała się od głosu.Na połączonym posiedzeniu obie komisje
miały zapoznać się i przedyskutować Informację o istotnych problemach
wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
w 2022 r.
Nadzór prawny po nowemu? To może spowodować gigantyczne szkody
Posłowie i samorządowcy mają wątpliwości, czy proponowane przez Fundację im. Stefana Batorego zmiany w systemie nadzoru prawnego wojewodów nad samorządami zmierzają w odpowiednim kierunku. Obawiają się m.in. zasypania sądów administracyjnych skargami od mieszkańców.Gigantyczne szkody - sądownictwo będzie skrajnie zasypane Wieloletni wojewoda śląski, a od 3 miesięcy poseł PiS Jarosław Wieczorek podkreślił, że punktem wyjścia do dyskusji jest ustalenie, czy deklaracja polityczna KO jeszcze z 2018 r. o likwidacji urzędów wojewódzkich będzie podtrzymana. Jeśli natomiast chodzi o propozycje Fundacji im. Stefana Batorego, to również wyraził wątpliwości, czy przesunięcie ciężaru oceniania legalności na sądy jest właściwym rozwiązaniem.
IV Rzesza czy Mitteleuropa?
Mitteleuropa to plan ustanowienia w Europie Środkowej, rozumianej jako
region między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, politycznej,
gospodarczej i kulturowej dominacji Niemiec. Koncepcja ta została
sformułowana po raz pierwszy w kompleksowej postaci w czasie pierwszej
wojny światowej. Sama nazwa tej koncepcji jest związana z bestsellerową
książką Friedricha Naumanna pod tytułem właśnie „Mitteleuropa”, która
została opublikowana po raz pierwszy w 1915 r.
Co zrobić z łamaniem prawa przez koalicję Tuska? Saryusz-Wolski: Jako PiS nie donosimy na Polskę w Brukseli
Czy z praworządnością w Polsce jest już „wszystko w porządku”, mimo bezprawnych działań rządu Donalda Tuska w kontekście mediów publicznych, posłów Kamińskiego i Wąsika oraz prokuratury? Czy eurokratom to nie przeszkadza i nie dziwi ich?To nie dziwi, ponieważ Bruksela aprobuje działania nowego rządu, rządu Donalda Tuska, który wbrew konstytucji, wbrew ustawom, dokonuje zmian w mediach publicznych, chce dokonać zmian w prokuraturze, i – jak widać – dokonuje również zmian w składzie Sejmu, vide: aresztowanie posłów Kamińskiego i Wąsika — ocenił europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski w programie „W Centrum Wydarzeń” na antenie wPolsce.pl.Z punktu widzenia prawnego równie dobrze wiceminister sprawiedliwości [Arkadiusz Myrcha, który wraz z prok. Jackiem Bilewiczem spotkał się z kierownictwem prokuratury europejskiej - red.] mógłby wziąć osobę towarzyszącą w postaci swojej żony. Ale, tak jak pani redaktor powiedziała, Brukseli nie przeszkadza, że w Warszawie króluje bezprawie— dodał.
Elon Musk: najważniejsza w zapobieganiu indoktrynacji i nienawiści jest wolność słowa
Elon Musk powiedział w poniedziałek podczas zorganizowanej w Krakowie konferencji na temat antysemityzmu w sieci, że najważniejszą formą zapobiegania indoktrynacji, propagandzie i nauczaniu nienawiści jest wolność słowa i wolność mediów.
Państwa nie mają obowiązku uznania statusu uchodźcy przyznanego w innym kraju. Jest opinia rzeczniczki TSUE
Rzecznik generalna Laila Medina w opublikowanej opinii podkreśliła, że prawo
Unii nie przewiduje zasady wzajemnego uznawania w odniesieniu do
pozytywnych decyzji przyznających status uchodźcy. Uznała, że koncepcja
jednego odpowiedzialnego państwa członkowskiego na mocy rozporządzenia
Dublin III nie wiąże się z wymogiem uznania, bez przeprowadzenia oceny
co do istoty, ochrony międzynarodowej przyznanej przez inne państwo
członkowskie.
Ghebreyesus, który przeżył wojnę jako dziecko i którego własne dzieci ukrywały się w bunkrze podczas bombardowań w wojnie granicznej Etiopii z Erytreą w latach 1998-2000, nie ukrywał emocji, opisując warunki w zbombardowanej enklawie Gazy, w której zginęło ponad 25 000 osób. "Wierzę z powodu mojego własnego doświadczenia, że wojna nie przynosi rozwiązania, z wyjątkiem większej wojny, większej nienawiści, większej agonii, większego zniszczenia. Wybierzmy więc pokój i rozwiążmy tę kwestię politycznie" - powiedział w Genewie podczas dyskusji na temat stanu zagrożenia zdrowia w Strefie Gazy. "Mam nadzieję, że ta wojna się skończy" - powiedział, po czym rozemocjonowany stwierdził, że sytuacja w Gazie jest "nie do opisania". "Oświadczenie dyrektora generalnego było ucieleśnieniem wszystkiego, co jest nie tak z WHO od 7 października. Nie wspomniano o zakładnikach, gwałtach, morderstwach, militaryzacji szpitali i nikczemnym wykorzystywaniu ludzkich tarcz przez Hamas" - powiedziała ambasador Izraela w Genewie, Meiraw Eilon Szahar, w komentarzu przesłanym agencji Reutera. Ponadto oskarżyła WHO o "zmowę" z Hamasem. 2,2 mln mieszkańców Strefy Gazy znajduje się w poważnym kryzysie żywnościowym; co czwarte gospodarstwo domowe, czyli ponad pół miliona osób, stoi w obliczu katastrofalnego głodu - informuje Światowy Program Żywnościowy (WTF). Od początku konfliktu bardzo niewiele pomocy żywnościowej dotarło poza południową Strefę Gazy.
Bloomberg: Kreml zasygnalizował USA gotowość do rozmów o zakończeniu wojny w Ukrainie
Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział agencji, że Rosja od dawna jest otwarta na negocjacje w sprawie Ukrainy i woli osiągnąć swoje cele drogą dyplomatyczną, ale jeśli to się nie uda "operacja wojskowa będzie kontynuowana dopóki nie osiągniemy naszych celów". Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson stwierdziła, że Biały Dom nie wie o opisanych zmianach w stanowisku Rosji. "To do Ukrainy należeć będzie decyzja, czy, kiedy i jak negocjować z Rosją" - zaznaczyła. Bloomberg przypomina też wypowiedź szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, który podczas niedawnego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powiedział, że "nie widzi" perspektyw na długoterminowe zawieszenie broni, ani rosyjskiej skłonności do rezygnacji ze swoich maksymalistycznych celów.
Niemcy: Kanclerz: podpisane zostanie porozumienie o bezpieczeństwie z Ukrainą
Umowa o bezpieczeństwie dotyczy gwarancji dla Ukrainy nawet po
zakończeniu wojny z Rosją. Dlatego kanclerz wzywa partnerów z UE do
zapewnienia Ukrainie zwiększonej pomocy wojskowej. "Naszym wspólnym
sygnałem dla Rosji musi być zatem to, że będziemy wspierać Ukrainę
walczącą o życie i zachowanie suwerenności tak długo, jak będzie to
konieczne" - podkreślił, wzywając państwa UE i NATO do połączenia sił w
tej kwestii. Pojawiają się sygnały świadczące o tym, że na Ukrainę trafią w końcu
rakiety manewrujące Taurus. Może się to stać dzięki tzw. wymianie
pierścieniowej z udziałem Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji - ustalił
portal dziennika "Handelsblatt".Ukraina oficjalnie zwróciła się do niemieckiego rządu z prośbą o Taurusy
w maju 2023 roku. Na początku października Scholz podjął decyzję, aby
nie dostarczać na razie Ukrainie pocisków tego typu - przypomniał portal
Tagesschau.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz