piątek, 11 kwietnia 2008

Człowiek Balcerowicza przejmuje PKO BP.Pan Wołodyjowski wrogiem PO.



Media śpią, brak rzetelnej informacji o tym, czym zagraża Polakom rząd Tuska.

A gdzie nie spojrzeć, wszędzie widać działania zmierzające do przejącia resztek własności polskiej, widoczne juz z daleka "kręcenie lodów" tym niebezpieczniejsze, ze w MON.

Pieniądze z UE leża nie wykorzystane, ponownie rozpisane konkursy przez PO nie sa nawet jeszcze ogłoszone, a gdzie rozstrzygnięcie i realizacja?

Inflacja i wzrastające koszty kredytu uniemożliwi wielu firmom start w przetargach.

Donald Tusk z Balcerowiczem prowadzą Polske w głęboki kryzys.

Czy nikt nie bedzie głosno i zdecydowanie protestował?

Doszło do tego, ze agentura chce decydować o polityce kadrowej Watykanu.


Wyciągnąć miliardy z kieszeni współobywateli - to dopiero będzie sukces rządu pana Tuska! Minister Grad najwyraźniej chce zapłacić odszkodowanie Eureko lub/i oddać kontrolę nad PZU poprzez EBOR. Podjął w tej sprawie negocjacje, dobrał doradców... Trudno nie postawić pytania: dlaczegóż to Aleksander Grad nie pójdzie do polskiego sądu z pozwem o stwierdzenie nieważności umowy prywatyzacyjnej z mocy prawa? Każdy, zanim wyłoży pieniądze czy odda majątek, sprawdza najpierw, czy jest ku temu podstawa prawna... Czy kieszenie polskich podatników nie zasługują na to minimum ochrony? Trudno oprzeć się wrażeniu, że Eureko musi mieć możnych sprzymierzeńców w polskich elitach władzy. Bo jak inaczej racjonalnie to wyjaśnić?
Małgorzata Goss

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20080411&id=po02.txt#pocz


Partia EUREKO. Bezprawny wyrok Sądu Arbitrażowego w sprawie PZU.

Episkopat apeluje o uszanowanie decyzji Stolicy Apostolskiej ws. mianowania biskupów

Warszawa (PAP) - Biskupi apelują do mediów o uszanowanie decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie mianowania biskupów. Jak poinformował w czwartek na specjalnie zorganizowanym briefingu rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, biskupi apelują do dziennikarzy...

"Wałęsa nie będzie wybierał biskupów"



- Wałęsa nie będzie wybierał biskupów, w tej sprawie należy zdać się na autorytet Stolicy Apostolskiej – powiedział w TVN 24 Jacek Kurski. Poseł Pis skomentował w ten sposób doniesienia mediów dotyczące abpa Słowa Leszka Głódzia, jakoby miał on zastąpić na stanowisku apba Tadeusza Gocłowskiego. »

Masońskie dokumenty w archiwach IPN



Księga loży masońskiej z 1841 roku zarekwirowana przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego to najstarsze archiwalium przechowywane w archiwach IPN, który otworzył swoje podwoje dla dziennikarzy. »

fot. R. Sobkowicz


Metody działań SB w latach 70. i 80., sposoby pozyskiwania agentów oraz ich podstawowe kategorie przedstawia książka "Podręcznik bezpieki". Przedstawione w tej monografii procedury funkcjonowania bezpieki pozwalają obalić kłamstwa, którymi się bronią byli tajni współpracownicy. Książka, której promocja odbyła się wczoraj, została wydana przez IPN.

> Więcej <

Sąd nie odrzucił pozwu Kamińskiego przeciw Piterze



Sąd Okręgowy w Warszawie odmówił w czwartek odrzucenia pozwu jaki złożył szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński przeciw minister w kancelarii premiera Julii Piterze. »

Ćwiąkalski i szef ABW przed sejmową komisją?



Posłowie PiS chcą wezwać na posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. Chodzi o wyjaśnienie okoliczności popełnienia samobójstwa przez sędziego z Garwolina. »

MON planuje gigantyczne zakupy



W ciągu 10 lat MON zamierza kupić na potrzeby wojska 50 śmigłowców za 10 mld zł, w pierwszej kolejności mają to być helikoptery w wersji do przewozu VIP - poinformowali sejmową komisję obrony przedstawiciele MON. »

Przedstawiciele Sztabu Generalnego zapewnili, że wojsko najchętniej kupiłoby śmigłowce od krajowego producenta, ze względu na szybszy i tańszy serwis. Zapowiedzieli też dalsze zakupy polskich śmigłowców SW-4, wykorzystywanych przez wojsko do szkolenia pilotów.

Rząd PiS planował zakup śmigłowców na wspólnej platformie w ramach narodowego programu śmigłowcowego. Dla różnych służb państwowych miano kupić 156 śmigłowców za ponad 34 mld zł, 90 proc. helikopterów trafiłoby do armii. Program pozostał zamierzeniem, a Ministerstwo Zdrowia rozpisało i rozstrzygnęło tymczasem przetarg na śmigłowce ratownicze. 31 marca minister obrony Bogdan Klich poinformował, że niebawem poszczególne ministerstwa ponownie podejmą konsultacje, mające odpowiedzieć czy możliwy jest wspólny program zakupu śmigłowców dla różnych resortów.

Będzie strategiczna współpraca

Izrael uzbroi polską armię

Zapowiada się strategiczne partnerstwo wojskowe między Polską i Izraelem. We wczorajszej rozmowie telefonicznej z premierem Donaldem Tuskiem izraelski minister obrony Ehud Barak zapowiadał, że gotów jest zawrzeć z naszym krajem kontrakty na dostawę broni najnowszej generacji. Takiej, którą przekazuje się tylko najbardziej zaufanemu sojusznikowi - pisze DZIENNIK. więcej »

Prezydent pojedzie w połowie maja do Izraela



Prezydent Lech Kaczyński w połowie maja udaje się z wizytą do Izraela. Wizyta potrwa od 13 do 15 maja - poinformowała prezydencka sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka. »

Jest zgoda na odwołania wiceszefów wywiadu


WASSERMANN: TO CZYSTKA


Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych pozytywnie zaopiniowała w czwartek wnioski premiera Donalda Tuska o powołanie Janusza Noska na szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz o odwołanie trzech zastępców szefa Agencji Wywiadu i powołanie jednego zastępcy. O zamiarze odwołania zastępców szefa AW informował tvn24.pl.
Komisja przeprowadziła też rozmowy z Pawłem Lechowiczem, Tomaszem Piechowiakiem i Pawłem Sienkowskim, których odwołania ze stanowisk zastępców szefa AW chce premier. Wszyscy trzej to współpracownicy odwołanego niedawno szefa AW Zbigniewa Nowka.

"Komisja (...) przyjęła do wiadomości wniosek Prezesa Rady Ministrów o odwołanie ww. panów z zajmowanych stanowisk" - głosi oświadczenie szefa komisji Janusza Zemkego. Jednocześnie komisja zaopiniowała wniosek o powołanie Piotra Juszczaka na stanowisko zastępcy szefa Agencji Wywiadu.

WASSERMANN: TEN SPOKÓJ TO NIEPOKÓJ

Obecny rząd nie przedstawił jeszcze żadnej koncepcji na służby, ja instynktownie czuję, że chcą sytuację w wywiadzie uspokoić - powiedział Janusz Zemke z LiD w "Magazynie 24 Godziny". -

Ten spokój to przecieki i brak kontroli. Ten spokój nie oznacza, że służby dobrze pracują. Ten spokój budzi niepokój - stwierdził Zbigniew Wassermann z PiS.Dyskusję w Magazynie wywołała podana przez tvn24.pl informacja o zamiarze odwołania trzech zastępców szefa wywiadu - przeczytaj więcej na ten temat. Zamysł ostro skrytykowało PiS mówiąc, że to czystka.

Bronił jej jednak Janusz Zemke. - To nie jest czystka, dochodzi do zmian w kierownictwie, wymienia się trzech zastępców. Nowy szef Agencji Wywiadu chce mieć dwóch - twierdzi szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych. - Premier zwrócił się do nas z pisemnym pytaniem w tej sprawie, odbyła się rozmowa z jednym kandydatem, on awansuje wewnątrz wywiadu, to normalne - mówi Zemke.

- To nie są takie czystki jak za rządów SLD, ale jednak zwolniono wszystkich trzech wiceszefów - odpowiedział Wassermann. Według niego to kolejny dowód na upadek standardów w służbach. - Przecież pan Ananicz jest tylko pełniącym obowiązki szefa Agencji Wywiadu, a dokonuje takich zmian personalnych - zauważył poseł PiS.

Widoczny jest obecnie brak konkretnej koncepcji, jak mają funkcjonować służby, komu mają być podporządkowane, kto ma je kontrolować i koordynować ...
Gierki dawnych konfidentów SB
2008-04-09

Współpraca z bezpieką jest tajemnicą skwapliwie skrywaną, zwłaszcza jeśli dotyczy osób z pierwszych stron gazet. Gdy prawda wychodzi na jaw, byli konfidenci najczęściej idą w zaparte, mnożąc argumenty mające świadczyć o ich niewinności. Najczęściej stosowana taktyka polega na próbach przekonania opinii publicznej o rzekomo samowolnym działaniu funkcjonariuszy SB.

Ci, których mało chwalebna przeszłość jest ujawniana, najczęściej bronią się w ten sam sposób: – Nie mogłem być tajnym współpracownikiem, bo nie podpisałem zobowiązania, nie wiedziałem, że byłem zarejestrowany, nie wiedziałem, że nadali mi pseudonim… Względnie twierdzą, owszem kontaktowałem się z funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, ale nie mówiłem nic istotnego… Współpracowałem, bo mnie zmusili…

Autor jest politologiem i historykiem. Pracuje w krakowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Jest sekretarzem redakcji „Zeszytów Historycznych WiN-u”, członkiem Ośrodka Myśli Politycznej

Filip Musiał, Podręcznik bezpieki, IPN, Kraków 2008

http://www.kppis.pl/wybralismy_dla_was,56.html

fot. R. Sobkowicz


Posłowie debatowali wczoraj o szkolnictwie, ale ku ich rozczarowaniu nie usłyszeli od wiceminister edukacji Krystyny Szumilas nic na temat konkretnych rozwiązań odnośnie do wynagrodzeń dla nauczycieli, sposobów finansowania oświaty czy zmian systemowych w szkołach.

Posłowie wyrażali zaniepokojenie propozycją wprowadzenia bonu oświatowego, likwidacji kuratoriów czy braku planów podwyżek wynagrodzenia dla nauczycieli. Wiceminister Szumilas (na zdjęciu) -nie udzieliła jasnych odpowiedzi na stawiane przez posłów pytania.
- Najważniejsze kierunki polityki edukacyjnej to wyrównywanie szans edukacyjnych i poprawa jakości kształcenia - powiedziała Szumilas. Dodała, że ważnym punktem w polityce edukacyjnej jest upowszechnienie wychowania przedszkolnego oraz edukacja szkolna sześciolatków.


> Więcej <

ZWIĄZKOWCY ZAPOWIADAJĄ ZAOSTRZENIE WALKI O PODWYŻKI

Pikiety nauczycieli zaleją Polskę

29 kwietnia oświatowa "Solidarność" zorganizuje pikiety w 16 miastach wojewódzkich, domagając się rozmów z rządem na temat postulatów związku - taką decyzję podjął w czwartek w Gdańsku sztab protestacyjny Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Trichet: stopy procentowe pomogą w hamowaniu wzrostu inflacj

Frankfurt (PAP/Bloomberg) - Stopy procentowe w strefie euro na obecnym poziomie pomogą w zahamowaniu wzrostu inflacji - ocenił w czwartek po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) prezes banku Jean-Claude Trichet. W czwartek EBC pozostawił s...

W czwartek EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian; główna stopa procentowa wynosi 4,0 proc.


Zaznaczył, że dane wskazują na utrzymywanie się silnej presji inflacyjnej z powodu wysokich cen energii i żywności.W jego opinii, fundamenty gospodarcze strefy euro są solidne. (PAP)

Wojtyna skłania się do podwyżki w kwietniu



Andrzej Wojtyna z RPP skłania się do podwyżki stóp w kwietniu, gdyż nie zmieniły się czynniki, które przemawiały za podwyżką stóp w marcu - powiedział w TVN CNBC. »

W Sejmie o zwiększeniu zatrudnienia osób po 50. roku życia



Zwiększenie zatrudnienia wśród osób po 50. roku życia i zapobieganie wcześniejszemu przechodzeniu na emeryturę - to cele programu "Solidarność pokoleń 50+" przygotowanego przez resort pracy. »

JERZY PRUSKI MA ZOSTAĆ PREZESEM BANKU PKO BP

"Człowiek Balcerowicza" pokieruje PKO?

Największym atutem Pruskiego są podobno jego zasługi w dyskredytowaniu prezesa NBP Sławomira Skrzypka - twierdzi tygodnik.

"Wprost": Pruski ma zostać szefem PKO BP



Jerzy Pruski, były wiceprezes NBP, ma zostać prezesem banku PKO BP - podaje wprost.pl. Wybór Pruskiego jest już pewny, mimo że konkurs na szefa tego banku jeszcze się nie zakończył. »


Sprawa posłanki PO w prokuraturze



Prokuratura prowadzi z doniesienia radnej z Piotrkowa Tryb. śledztwo w sprawie rzekomego złożenia nieprawdziwego oświadczenia majątkowego przez posłankę PO, pełnomocnik rządu ds. równego statusu prawnego Elżbietę Radziszewską. Ona sama zapewnia, że napisała prawdę, a doniesienie to zemsta radnej. »

PiS: stołeczny Ratusz zadłuża szpitale



Zdaniem szefa warszawskiego PiS, posła Mariusza Błaszczaka działania władz stołecznego Ratusza wobec warszawskich szpitali sprowadzają się do ich zadłużania, co - jak mówił - może się przyczynić do ich zamykania. »

Nowa lista ministerstwa

Wytną z lektur "Potop" i "Kubusia Puchatka"

MEN chce wyrzucić z lektur Sienkiewicza i Kubusia Puchatka

"Kubuś Puchatek", "Potop", "Quo Vadis", "Romeo i Julia" - te tytuły znikną z listy lektur szkolnych. MEN zmienia wykaz dzieł, które mają czytać uczniowie, i obiecuje koniec czytelniczej fikcji w szkołach. Dlatego zamiast całych książek, na lekcjach częściej omawiane będą tylko fragmenty. Projekt wywołał protesty ekspertów i pedagogów - pisze DZIENNIK.więcej »

MEN: nie zabraknie nauczycieli języków obcych



Od nowego roku szkolnego w podstawówkach będzie wystarczająco wielu nauczycieli języków obcych przygotowanych do pracy z najmłodszymi uczniami - zapewniała w Sejmie wiceminister edukacji Krystyna Szumilas. »

NIK: MEN nie ma rzetelnych danych



Kolejni ministrowie edukacji od 2004 do pierwszego półrocza 2007 r. nie interesowali się, jak jest realizowany obowiązek nauki przez uczniów w wieku 16-18 lat, a dane zbierane przez MEN na ten temat nie były rzetelne - wynika raportu Najwyższej Izby Kontroli. »

Spotkanie PO i LiD ws. noweli ustawy medialnej



W piątek mają spotkać się przewodniczący klubów: PO - Zbigniew Chlebowski i LiD - Wojciech Olejniczak w sprawie nowelizacji ustawy medialnej - poinformował wiceszef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jerzy Wenderlich (LiD). »

Kołodziejski o zarzutach wobec ustawy o rtv



Wątpliwość co do zgodności z konstytucją i niedostateczne gwarancje dla niezależności prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako regulatora rynku medialnego - to, zdaniem przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego, fundamentalne zarzuty wobec nowelizacji ustawy medialnej. »

PE zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Siwca

Bruksela (PAP) - Do Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polskiego eurodeputowanego i wiceprzewodniczącego PE Marka Siwca oskarżanego w Polsce o obrazę uczuć religijnych. Jak ustaliła PAP w czwartek, przesłuch...

Grabarczyk: na drogi przeznaczymy 121 mld złotych

Warszawa (PAP/Reuters) - W ramach przygotowań do Euro 2012 Polska zamierza wydać na budowę autostrad i innych dróg 121 mld zł - poinformował agencję Reuters minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. "Chcemy wydać na drogi 121 mld złotych. Ponad 97 pro...

Schmid: do końca 2009 r. MSP chce sprywatyzować spółki turystyczne



Do końca 2009 roku resort skarbu chce sprywatyzować wszystkie spółki turystyczne - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Joanna Schmid. »

fot. E. Sądej  Czy minister Aleksander Grad zechce skorzystać z pomocy znanych ekspertów, by ratować kieszenie podatników przed wielomiliardowym odszkodowaniem, a Polskę przed utratą PZU?


Wybitni polscy prawnicy krytykują orzeczenie trybunału arbitrażowego w sprawie PZU. Do prof. Jerzego Rajskiego, polskiego arbitra i autora "Zdania odrębnego" do tego wyroku, dołączyła ostatnio renomowana kancelaria prawna Domański Zakrzewski Palinka. Zgodnie wskazują oni na manipulację w uzasadnieniu wyroku, dokonane przez trybunał arbitrażowy, oraz niezgodność wyroku z linią orzecznictwa międzynarodowego. Czy minister Aleksander Grad zechce skorzystać z pomocy znanych ekspertów, by ratować kieszenie podatników przed wielomiliardowym odszkodowaniem, a Polskę przed utratą PZU?

Renomowana kancelaria prawna Domański Zakrzewski Palinka spółka komandytowa poddała druzgocącej krytyce uzasadnienie wyroku międzynarodowego trybunału arbitrażowego w sprawie PZU. Z obszernej ekspertyzy, sygnowanej przez prof. dr. hab. Grzegorza Domańskiego oraz mec. Marka Świątkowskiego, wynika, że - wbrew stwierdzeniom arbitrażu, Polska nie dokonała wywłaszczenia Eureko z inwestycji w Polsce, a wszczęcie przez Eureko procesu arbitrażowego na podstawie konwencji polsko-holenderskiej o wzajemnej ochronie inwestycji miało na celu wyłącznie obejście zapisów umowy o prywatyzacji PZU nakazujących rozstrzyganie sporów przez polski sąd.

> Więcej <

138 mln euro z Unii na turystykę



138 mln euro z funduszy unijnych przeznaczone będzie na wsparcie przedsięwzięć turystycznych - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Rafał Szmytke. »

PKN Orlen kupił 50 proc. łotewskiej spółki



Zarejestrowana w Holandii spółka zależna PKN Orlen, Orlen International Exploration & Production Company BV, kupiła 50% udziałów Odin Energi Latvija za 0,95 mln USD (ok. 2,09 mln zł), zaś spółka zależna partnera Orlenu, Kuwait Energy Company nabyła pozostałe udziały łotewskiej spółki po tej samej cenie, podał PKN Orlen w komunikacie. »

Współpraca polsko-czeska w unijnych sprawach



W kluczowych sprawach UE - energia, klimat, wymiar wschodni i wolność gospodarcza - zgadzamy się z Czechami - powiedział szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz po zakończeniu wizyty w Republice Czeskiej. »

MSZ prosi o wyjaśnienie gróźb Putina



Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie domaga się od Moskwy wyjaśnień w sprawie ostatnich wypowiedzi rosyjskich przywódców, w tym gróźb Putina pod adresem Ukrainy - oświadczył rzecznik MSZ Wasyl Kyryłycz. »

"Wzmocnienie parlamentów krajowych to sukces"



Lech Kaczyński uważa, że wzmocnienie roli parlamentów narodowych w Traktacie Lizbońskim to sukces Unii Europejskiej. O traktacie prezydent rozmawiał z fińskimi parlamentarzystami. Lech Kaczyński przebywa w Helsinkach z oficjalną wizytą. »

Niemieccy parlamentarzyści doszli do porozumienia i ustalili, że już od 1 czerwca tego roku wszyscy Niemcy z byłych terenów Niemieckiej Republiki Demokratycznej, którzy po wojnie znaleźli się w Rosji jako jeńcy wojenni, będą mogli otrzymać odszkodowania.

W sprawie odszkodowań dla byłych jeńców wojennych wywiezionych w głąb ZSRS porozumiały się dwa największe kluby parlamentarne tworzące wielką koalicję, CDU/CSU i SPD. Sprawa dotyczy grupy około 12 tysięcy poszkodowanych Niemców, którzy ze względu na to, iż mieszkali w NRD, nie mogli wcześniej uczestniczyć w wypłatach odszkodowań

Czuli na krzywdę... ale tylko swoich


Niemiecka władza i parlament mają bardzo dobre serca, szkoda tylko, że skierowane do jednej grupy poszkodowanych. Warto przypomnieć, iż w podobnej sprawie niemieckie ministerstwo finansów zdecydowanie odmówiło zadośćuczynienia byłym polskim więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, twierdząc, że jest to niemożliwe z prawnego punktu widzenia.


> Więcej <



Dwa regiony Rosji, Wołgograd i Saratów, skierowały sprawę do sądu przeciw francuskiej grupie Total, domagając się 170 mld dolarów odszkodowania.

Oskarżają one grupę o niewypełnienie warunków kontraktu na eksploatację tamtejszych złóż ropy naftowej. Wszystko zaczęło się w 1992 r., kiedy to prezydent Francji Fran?ois Mitterrand zawarł umowę z Borysem Jelcynem na wydobywanie przez ELF ropy naftowej w południowo-zachodniej części Rosji. Władze dwóch regionów twierdzą, że podpisano z Francuzami w 1993 r. odpowiedni kontrakt na 50-letnią eksploatację złóż i równy podział zysków. Ich zdaniem, Total, w skład którego w 2003 r. wszedł ELF, nigdy nie eksploatował ropy zgodnie z warunkami kontraktu, doprowadzając do "niewyobrażalnych" dla Rosjan strat i szkód.
Adwokat koncernu ELF Emmanuel Rozenfeld odrzuca oskarżenia, uważając, że cała procedura jest "zdalnie sterowana". Total twierdzi, że nigdy nie było zapisów kontraktu, o jakich mówią Rosjanie.
Franciszek L. Ćwik, Caen

> Więcej <

Brak komentarzy: