czwartek, 10 kwietnia 2008

PO dalej czyści służby.Bałagan i brak ustaw, które usprawniałyby procedury gospodarcze.

Nic sie nie zmieniło, rządu nadal nie widać, opozycja alarmuje :

Rządowi brakuje konkretnych propozycji, natomiast te, które wpływają ze strony opozycji są utrącane dla zasady ze szkodą dla polskich przedsiębiorców.

Jedyna dziedzina, w której wyzywa sie gabinet Tuska, to czystki w słuzbach i obsadzie spółek Skarbu Państwa.

Dobrze idzie tez ministrowi skarbu, który prowadzi negocjajcje z Partia EUREKO I Szykuje sie do sprywatyzowania resztek sreber rodowych Polaków.

Niepokoi szczególnie ruch przy spółkach energetycznych.

Zapisuję ważniejsze informacje z życia II Irlandii.

"Gospodarka popada w chaos"



Bałagan i brak ustaw, które usprawniałyby procedury gospodarcze - tak posłowie opozycji oceniają sytuację w gospodarce. Jak pisze "Nasz Dziennik", Platforma Obywatelska nie ma gotowych projektów ustaw wspierających przedsiębiorczość, ale odrzuca propozycje legislacyjne składane przez opozycję. »

PO dalej czyści służby


ODWOŁANI ZOSTAJĄ TRZEJ WICESZEFOWIE AGENCJI WYWIADU

Trzej powołani za rządu PiS wiceszefowie Agencji Wywiadu tracą stanowiska – dowiedział się tvn24.pl. - Nie sądzę, żeby chodziło tu o kwestie merytoryczne – mówi portalowi szef speckomisji Janusz Zemke (SLD). - To czystka - twierdzi Zbigniew Wassermann (PiS).

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zajmie się w czwartek wnioskiem o odwołanie trzech wiceszefów AW - płk Pawła Lechowicza, płk Tomasza Piechowiaka i płk Pawła Sienkowskiego. Wszyscy trzej to współpracownicy odwołanego niedawno szefa AW Zbigniewa Nowka.

Posłowie wydadzą też opinię o powołaniu dwóch nowych wiceszefów Agencji. - Ich nazwiska, szczerze mówiąc, nic mi nie mówią – zdradził Zemke. – Przypuszczam, że nowy p.o. szefa AW chce pracować z ludźmi, do których ma absolutne zaufanie – dodał.

Wassermann: to czystka

Ostrzej wypowiada się Zbigniew Wassermann. – To czystka, pokazująca, że nadal rząd nie ma pomysłu, co robić z służbami: jakie są główne priorytety działania, jak chce polepszyć ich funkcjonowanie. Chce mieć po prostu swoich i wycina każdego, kto był związany z poprzednią ekipą – mówi portalowi były minister-koordynator specsłużb. Jego zdaniem nie było żadnych merytorycznych powodów, by pułkowników odwołać.

- Nie widzę żadnych przesłanek, by kwestionować profesjonalizm tych ludzi, ich lojalność wobec państwa i skuteczność działania. Nie można uznać powodów tego odwołania za inne niż polityczne. To po prostu kontynuacja czystki po poprzednikach – uważa polityk PiS.

Konstanty Miodowicz (PO) nie chciał komentować sprawy. - Mogę odnieść się do odwołania dopiero, jak poznam uzasadnienie, a stanie się to podczas obrad komisji - uciął. Zarzuty Wassermana uznał za "polityczne". - Pan poseł formułuje swoje opinie jako człowiek opozycji i jego zdanie należy rozpatrywać zawsze uwzględniając kontekst polityczny - stwierdził.

PO wymienia ludzi służ specjalnych

Cała trójka wiceszefów AW została powołana na dotychczasowe stanowiska w 2006 roku, za rządów PiS. Wszyscy mają za sobą pracę w UOP i ABW. Piechowiak ponadto w latach 2005-06 pracował w sekretariacie Zbigniewa Wassermanna.

Andrzej Ananicz, obecny p.o szefa Agencji Wywiadu, objął stanowisko na początku marca. Nie obyło się bez kontrowersji – jego poprzednika, gen. Zbigniewa Nowka, bronił m.in. prezydent Lech Kaczyński. Według mediów Nowek utrzymał się na stanowisku tak długo, bo bronił go marszałek Senatu z PO Bogdan Borusewicz. Nowek to jego znajomy i współpracownik jeszcze z opozycyjnych czasów. Nieoficjalnie wiadomo, że w sprawie odwołania Nowka wybuchł konflikt między Borusewiczem a wicepremierem Grzegorzem Schetyną.

PO od początku swoich rządów wymienia szefów i wysoko postawionych funkcjonariuszy specsłużb. W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego po Antonim Macierewiczu, który złożył urząd gdy został posłem, obowiązki pełnił Grzegorz Reszka, a od lutego Janusz Nosek.

W Służbie Wywiadu Wojskowego zaufanego współpracownika prezydenta Lecha Kaczyńskiego z czasów jego rządów w Warszawie – gen. Witolda Marczuka – zastąpił w styczniu były wiceszef Urzędu Ochrony Państwa gen. Maciej Hunia.

A w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego miejsce Bogdana Świączkowskiego zajął były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji za rządów AWS Krzysztof Bondaryk. Nowi szefowie rozpoczęli urzędowanie od wymiany współpracowników. Poleciały głowy szefów delegatur ABW i komórek organizacyjnych innych służb.

WięcejJak nie Macierewicz to kto?
(10.04.2008 09:49)

- Tylko ktoś tak zdeterminowany jak Antoni Macierewicz mógł zlikwidować WSI - uważa szef PiS Jarosław Kaczyński.

OKOŁO 100 MIEJSCOWOŚCI CIĄGLE BEZ PRĄDU

Naprawy prądu mogą potrwać nawet tydzień

Sytuacja w woj. zachodniopomorskim wraca do normy, jednak wciąż wiele miejsc odciętych jest od prądu. Elektryczności nie ma także w niektórych punktach Szczecina. Taka sytuacja może utrzymać się jeszcze przez pięć dni.

PO: Głódź to przyjaciel Kwaśniewskiego i PiS


Nie chcą arcybiskupa w Gdańsku

PO: Głódź to przyjaciel Kwaśniewskiego i PiS

Sprzeciw Lecha Wałęsa wobec spodziewanej nominacji abp. Sławoja Leszka Głódzia na metropolitę gdańskiego nie jest odosobniony. To, co głośno mówi były prezydent, jest odzwierciedleniem stanowiska polityków PO. I wiele wskazuje, że tym razem znany z dobrych relacji z rządzącymi hierarcha będzie miał problem. więcej »

Zmiany w przepisach o pracy cudzoziemców



"Gazeta Prawna": Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje rewolucyjne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. »

MINISTERSTWO PROPONUJE NOWELIZACJĘ KODEKSU KARNEGO

Białe kołnierzyki unikną aresztów?

Nowe prawo może być łagodne dla aferzystów



"Rzeczpospolita": Jeśli reformy proponowane przez resort sprawiedliwości wejdą w życie, trudniej będzie wsadzić do aresztu m.in. aferzystów i sprawców napadu - alarmują prokuratorzy. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nowelizację, po której łatwo będzie aresztować tylko recydywistów i podejrzanych o najcięższe przestępstwa. »

"»Polska XXI« może stanowić zagrożenie dla Platformy"



Jarosław Kaczyński powiedział, że nowa inicjatywa "Polska XXI" może stanowić zagrożenie dla Platformy Obywatelskiej. Portal pod tą nazwą założyli Jan Rokita, Kazimierz Michał Ujazdowski i Kazimierz Marcinkiewicz. »




"Rz": gdzie pracuje Janusz Kaczmarek?



"Rzeczpospolita": Czym zajmują bohaterowie tak zwanej afery przeciekowej? Jak donosi gazeta, były szef MSWiA Janusz Kaczmarek nie pojawia się już na imprezach trójmiejskiej elity, nie promuje także swojej książki "Cena władzy". Kaczmarek pracuje obecnie w branży turystycznej. »

Gospodarka

WięcejPiS: Nie będzie cudu gospodarczego
(09.04.2008 13:45)

Cudu gospodarczego nie będzie. Tak oceniają politykę gospodarczą rządu Tuska posłowie PiS. - Rządowi brakuje konkretnych propozycji, natomiast te, które wpływają ze strony opozycji są utrącane dla zasady ze szkodą dla polskich przedsiębiorców żali się Maks Kraczkowski z PiS.

RPP PRAWDOPODOBNIE W FAZIE ZACIEŚNIANIA POLITYKI PIENIĘŻNEJ

Sławiński: Sprowadzimy inflację do celu

Nasza koniunktura, pomimo zarysowującej się recesji w Stanach i spowolnienia w strefie euro, jest dobra i dlatego NBP musi myśleć o zacieśnianiu polityki pieniężnej - powiedział członek RPP Andrzej Sławiński w rozmowie w TVN CNBC Biznes.

Sławiński podkreślił, że RPP z pewnością uda się sprowadzić inflację do tzw. "celu inflacyjnego", czyli 2,5 proc. Nie podał jednak czy nastąpi to w połowie 2009 r., czy też później. - Mamy do czynienia ze wzrostem cen regulowanych i to czynnik opóźniający - tłumaczył.

Uspokajał jednak, że wzrost inflacji do poziomu 8 proc. (o czym mówi środowy raport OECD) jest mało prawdopodobny. - Musiałby nastąpić splot wielu niekorzystnych okoliczności - podkreślił.

Skrzypek: inflacja może spaść poniżej 3,5 proc. w 2009 roku



Inflacja najprawdopodobniej powróci poniżej 3,5 proc. szybciej niż prognozował NBP w lutowej projekcji, a do dopuszczalnego przedziału wahań może powrócić w pierwszej połowie 2009 roku - uważa Sławomir Skrzypek, szef banku centralnego. »

OPROCENTOWANIE LOKAT MOŻE DOJŚĆ NAWET DO 8 PROC.

Banki kuszą klientów funduszy

Gdy na giełdzie goszczą spadki, zarobić na funduszach inwestycyjnych coraz trudniej, a do łask wracają lokaty. Banki wykorzystują sytuację na rynku i podnosząc oprocentowanie walczą o pieniądze klientów - zauważa dziennik "Polska".

Już od kilku tygodni trwa prawdziwy festiwal ofert. PKO BP zaproponowało oprocentowanie 6 proc. i tym samym wyznaczyło dolną granicę, poniżej której nie warto schodzić. Wiedzą o tym doskonale m.in. Toyota, Citi Handlowy, Millennium, Dominet i AIG, które oferują oprocentowanie powyżej tej kwoty. Kolejne, jak Nordea, Getin, DB PBC, Raiffeissen, i Fortis proponują za depozyt roczny nawet od 7 proc. w górę - wylicza "Polska".

NISKA STAWKA I WYSOKA WOLNA KWOTA KOSZTEM ULGI PRORODZINNEJ?

Platforma wraca do liniowego

PO znów forsuje podatek liniowy - czytamy w "Rzeczpospolitej". Argumentuje to tym, że przy nowych - korzystniejszych - progach i nowej wolnej kwocie od podatku od przyszłego roku i tak 99 proc. podatników będzie podlegać pod dolny próg - 18 proc.
Decyzja o jednolitej dla wszystkich stawce ma zapaść przełomie lipca i sierpnia tak, aby mogła obowiązywać od 2009 roku.

Wejście w życie dwóch stawek podatkowych na poziomie 18 i 32 proc. przy wysokim progu podatkowym sięgającym 85 tys. zł od stycznia przyszłego roku oznacza, że i tak 99 proc. podatników płaciłoby podatek liniowy. W tej sytuacji lepiej wprowadzić od razu jedną stawkę podatkową – mówi "Rz" przewodniczący Klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Polityk zapewnia, że zwolennikiem tego rozwiązania jest premier Donald Tusk, który jest gotowy na stoczenie batalii z prezydentem w przypadku ewentualnego weta z jego strony.

Coś za coś

Nie chce na razie mówić o stawce, ale z pewnością byłaby ona niższa niż 18 proc., z dużą kwotą wolną od podatku – zaznaczył Chlebowski.

Reformy pod nadzorem

Kilka tygodni temu wysłał do Brukseli zaktualizowany program konwergencji, a w nim nie ma ani słowa o podatku liniowym.

Chlebowski jednak nie widzi przeszkód. – Jeśli założymy w budżecie kotwicę na wzrost wydatków na poziomie 1 – 2 proc. i przygotujemy czteroletnią perspektywę planu wydatków państwa, to będziemy mieli jasność, jakie reformy można przeprowadzić – zapewnił poseł.


Szef PO o nowej kotwicy i podatku liniowym



Ministerstwo Finansów pracuje nad projekcją budżetu zadaniowego w perspektywie czteroletniej z kotwicą w postaci 2-4-proc. wzrostu wydatków w ujęciu rocznym - zamiast stosowanej przez poprzedni rząd kotwicy w postaci 30-miliardowego deficytu budżetu centralnego, poinformował szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (PO) Zbigniew Chlebowski. »

Czas na zmiany w prowadzeniu własnej działalności



Sejm przeprowadził w środę pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku PIT, który ma ułatwić tzw. samozatrudnienie, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. »

Państwo chce sprywatyzować znane firmy



Przygotowany przez resort skarbu czteroletni program prywatyzacji trafi pod obrady rządu w ciągu dwóch tygodni - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister Skarbu Jan Bury. »

Resort finansów: deficyt budżetu znacznie niższy od planu



Deficyt budżetu centralnego w 2008 roku może być o 3,1 mld zł niższy od planowanych 27,1 mld zł - powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga wiceminister finansów Elżbieta Suchocka- Roguska. »

PO za zwolnieniem z CIT dla izb gospodarczych



Zwolnienie z podatku dochodowego izb gospodarczych zrzeszających pracodawców - zakłada przygotowany przez klub poselski PO projekt nowelizacji ustawy o podatku CIT. »

PGNiG negocjuje podwyżkę taryf gazu między 15-20 proc.



Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) negocjuje z Urzędem Regulacji Energetyki (URE) podwyżki taryf gazowych w wysokości 15-20 proc. - poinformowała w środę rzeczniczka spółki Joanna Zakrzewska. »

MFW obniżył prognozę wzrostu PKB Polski



Wzrost gospodarczy w Polsce spowolni w tym roku do 4,9 proc. - wobec oczekiwanych w styczniu 5,0 proc. - natomiast w 2009 roku wyniesie 4,5 proc. wobec 6,5 proc. odnotowanych w 2006 roku, szacuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w kwietniowym raporcie "World Economic Outlook". »

Wieści ze świata.

Soros: kryzys potrwa dłużej, niż oceniają władze



Globalny kryzys kredytowy jeszcze się pogorszy, zanim nastąpi poprawa - ocenił miliarder George Soros podczas telekonferencji. »

"UE powinna się zdecydować, czy chce rozmawiać z Rosją"



UE powinna się zdecydować, czy jest gotowa prowadzić rozmowy z Rosją na temat nowej umowy o partnerstwie i współpracy - oświadczyło w czwartek rosyjskie MSZ, komentując środową wypowiedź polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. »

Strefa wolnego handlu między Ukrainą a UE



Utworzenie strefy wolnego Handlu z Unią Europejską zbliży Ukrainę do pełnoprawnego członkostwa w UE - oświadczył w ukraiński wicepremier ds. integracji europejskiej Hryhorij Nemyria. »

"Nie uda się próba wykorzystywania możliwości w UE jako tarana"



Nie powiedzie się próba wykorzystywania przez Polskę swych możliwości w UE jak tarana - oświadczył szef Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Konstantin Kosaczow. »

Tymoszenko o groźbach Putina: wzmacniamy się



Ostre wypowiedzi Moskwy wobec Kijowa świadczą o tym, że Ukraina coraz efektywniej broni swych interesów - tak premier Julia Tymoszenko skomentowała doniesienia mediów, jakoby prezydent Rosji Władimir Putin podczas szczytu NATO w Bukareszcie groził rozpadem Ukrainy. »

Słowacja: rząd ustąpi, jeśli parlament nie ratyfikuje Traktatu Lizbońskiego



Rząd Słowacji poda się do dymisji, jeśli parlamentowi nie uda się ratyfikować Traktatu Lizbońskiego - podał dziennik "Hospodarske Noviny", powołując się na anonimowych członków gabinetu premiera Roberta Fico. »

Gazociąg Płn.: Nord Stream ma nowy plan



Niemiecko-rosyjskie konsorcjum nie wybuduje platformy serwisowej Gazociągu Północnego koło Gotlandii. Może to oznaczać, że Szwecja straci możliwość blokowania budowy gazociągu. »

W Mazeiku Nafta znów znaleziono materiały wybuchowe



Na terenie rafinerii Mazeikiu Nafta znaleziono w czwartek podczas prac budowlanych materiały wybuchowe - podała w czwartek rafineria w komunikacie. »

Bojkot obcych mediów w Polsce - akcja!

12 kwietnia 2008 roku

http://aspiryna.salon24.pl/index.html

tekst roboczy tu:

aspiracje


I akcji zbierania podpisów pod protestem w sprawie bezczeszczenia flagi narodowej.

Link do strony, gdzie zbierane są podpisy pod apelem w obronie polskiej flagi.

http://www.w-obronie-flagi.polonews.pl/

Brak komentarzy: