środa, 9 kwietnia 2008

Tusk: rozwiążemy problem reprywatyzacji. Polska jest w Unii Europejskiej rzecznikiem bezpieczeństwa Izraela i "sprawiedliwego ładu"

(PW)

Donald Tusk w Izraelu. Jego wizytę poprzedziło spotkanie w USA ze środowiskami żydowskimi, którym obiecał szybkie rozwiązanie przez swój rząd roszczeń majątkowych. Dzisiaj w czasie wspólnej konferencji z premierem Izraela mówił o tym niechętnie , ale potwierdził zapowiedziane w USA obietnice.

Rząd Tuska spieszy się z oddaniem majątku

Rząd Tuska spieszy się z oddawaniem majątku

Do końca roku rząd chce oddać sprawiedliwość potomkom milionów Polaków, którym majątki zabrały Niemcy hitlerowskie i władze komunistyczne. Nowa ustawa reprywatyzacyjna przekaże im nie mniej niż 20 proc. wartości utraconej nieruchomości - dowiaduje się DZIENNIK. więcej »

Program wizyty podałam w poprzednim poście , dzisiaj uzupełniam wypowiedzi obu polityków.

Rok Polski w Izraelu. Ile za to zapłacimy? Położyć większy nacisk na kształcenie w szkołach podstawowych.

Tusk: W Unii Polska rzecznikiem bezpieczeństwa Izraela i sprawiedliwego ładu


Premier o konflikcie na Bliskim Wschodzie

Tusk: Polska rzecznikiem Izraela w Unii

Izraelskie specsłużby odwołały alarm - terrorystom nie udało się spełnić gróźb, po których na ulicach Jerozolimy pojawiły się dodatkowe patrole. Akurat w czasie, gdy w tym mieście jest nasz premier. Tymczasem Donald Tusk zapewnił izraelskiego szefa rządu, że Polska jest w Unii Europejskiej rzecznikiem bezpieczeństwa Izraela i "sprawiedliwego ładu" na Bliskim Wschodzie.więcej »

Tusk: W Unii Polska rzecznikiem bezpieczeństwa Izraela i sprawiedliwego ładu

Donald Tusk oświadczył też, że nie poruszył sprawy zwrotu mienia pożydowskiego, bo "to sprawa Polski". Przyznał, że zajmie się tym tylko jego rząd i nie będzie w tej sprawie żadnych ustaleń międzynarodowych, także z Izraelem.

Nie chciał jednak ujawniać, na jakich zasadach Polska będzie zwracać majątek nielegalnie zagrabiony Polakom przez komunistów i hitlerowców.

"W najbliższych miesiącach zakończymy prace nad trudnym i bolesnym problemem reprywatyzacji" - tłumaczył Donald Tusk. "Ustawa nie będzie dotyczyła żadnej wybranej grupy, obejmie byłych i obecnych obywateli Polski, którzy utracili mienie. Ale rozumiem zainteresowanie strony żydowskiej" - dodał.

Szef rządu nie zdradził jednak żadnych szczegółów. "Spełnianie roszczeń będzie rozciągnięte w czasie i ograniczone, jeśli chodzi o poziom rekompensaty" - stwierdził ogólnikowo.

Tusk: w Polsce nie ma i nie będzie tolerancji dla antysemityzmu

Jerozolima (PAP) - W Polsce nie ma i nie będzie tolerancji dla antysemityzmu - oświadczył premier Donald Tusk podczas ceremonii oficjalnego powitania go w Jerozolimie przez szefa rządu Izraela Ehuda Olmerta. Tusk rozmawia obecnie z Olmertem; według zap...

- Chcę podkreślić z całą mocą, że mój rząd doprowadzi w najbliższych miesiącach do końca sfinalizowania procesu legislacji, który zakończy bardzo trudny i bolesny problem reprywatyzacji - zapowiedział podczas wizyty w Izraelu premier Donald Tusk.

Polski premier zapewnił jednocześnie, że reprywatyzacja "nie jest przedmiotem negocjacji między Polską a rządami jakichkolwiek państw". Tusk podkreślił, że reprywatyzacja nie jest "pisana pod" żadną z grup narodowościowych. - Ustawa będzie dotyczyła obywateli polskich lub byłych obywateli polskich, którzy utracili mienie - mówił premier wymieniajac zarówno Żydów jak i Niemców czy Ukraińców.

Szef polskiego rządu zastrzegł jednak, że reprywatyzacja będzie "rozciągnięta w czasie i ograniczona", bo, jak podkreślił, "ustawa reprywatyzacyjna musi być realizowalna". - Nie oczekuję oklasków - dodał.

- Bardzo cieszy mnie szczerość i zaangażowanie polskiego premiera - odpowiedział pytany o reprywatyzację premier Izraela Ehud Olmert, który zaznaczył podobnie jak Donald Tusk, że obaj politycy nie omawiali sprawy szczegółowo.

Olmert zaznaczył, że "oczywiście jesteśmy zainteresowani, jaki los spotka mienie pozostawione przez Żydów", ale zarazem wierzy, że "polski rząd znajdzie odpowiednie rozwiązanie problemu w ramach możliwości".

Polska rzecznikiem Izraela w Unii Europejskiej


Premier Tusk o stosunkach polsko-izraelskich (TVN24)
dla Tel Awiwu. - Nie znajdziecie w UE bardziej rzetelnego rzecznika waszego bezpieczeństwa i sprawiedliwego ładu politycznej w tej części świata od Polski - przekonywał premier.

Jednocześnie tłumaczył "czasami niekonsekwentne" stanowisko Unii Europejskiej wobec Bliskiego Wschodu. Zaznaczł jednak, że "to nie Polska jest źródłem tych kontrowersji".

- Jeśli jest jakieś państwo w UE, które z niezwykłą konsekwencją i przyzwoitością stawia kwestie Bliskiego Wschodu, tym państwem jest właśnie moja ojczyzna -
zapewnił Tusk.

W Polsce nie ma miejsca na antysemityzm

Donald Tusk zapewnił również, że "dla zjawisk, które są hańbą ludzkości, nie ma i nie będzie tolerancji w moim kraju". - Dla antysemityzmu i terroryzmu nie ma miejsca wśród ludzi uczciwych i przyzwoitych. Przeciwdziałanie takim sprawom uznaję za nasz wspólny obowiązek - oświadczył Tusk.

Szef polskiego rządu mówił też, że choć nikt i nic "nie wytrze z naszej pamięci historii z dobrym i złym jej bagażem", to "jesteśmy żywi i aktywni po to, aby historia pomagała ludziom dobrej woli, a nie przeszkadzała".

Wizyta w rocznicę powstania Izraela

Oficjalną część wizyty rozpoczął w środę rano od spotkania z prezydentem Szimonem Peresem w jego rezydencji Beit Hanasi. - Mimo że historia zarówno dla Polaków, jak i Żydów, często bywała przekleństwem, Polska pragnie budować wspólną przyszłość z Izraelem - zacytowano słowa Tuska w komunikacie kancelarii izraelskiego prezydenta.

Izraelski szef państwa oświadczył ze swej strony: - Nigdy nie zdołamy zapomnieć okropieństw Szoa, ale młode pokolenie obu
naszych państw może współpracować nad budową dobrych stosunków.



Zwiedzanie jerozolimskiego Starego Miasta, w tym Bazyliki Grobu Pańskiego, i modlitwa przy Ścianie Płaczu przebiegły bez zakłóceń.

Inauguracja "Roku Polskiego"

Podczas wizyty polski premier odwiedzi również Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, spotka się z Polakami mieszkającymi w Izraelu, weźmie też udział w uroczystej inauguracji "Roku Polskiego".

Wizyta Tuska w Jerozolimie zbiega się z 60. rocznicą powstania państwa Izrael. We wrześniu 2006 roku wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej złożył prezydent Lech Kaczyński.

W połowie kwietnia z oficjalną wizytą do Polski przybędzie prezydent Izraela Szimon Peres. Premier Ehud Olmert wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie również do jego wizyty w Warszawie.

Premier Donald Tusk przybył do Izraela. Spotka się tu z prezydentem Szimonem Peresem i premierem Ehudem Olmertem. Będzie rozmawiał m.in. o restytucji mienia żydowskiego w Polsce i sytuacji na Bliskim Wschodzie. »
PAP, JG /08.04.2008 21:13
Premier Donald Tusk udaje się we wtorek wieczorem z trzydniową wizytą do Izraela. Spotka się z prezydentem Szimonem Peresem i premierem Ehudem Olmertem. Będzie rozmawiał m.in. o restytucji mienia żydowskiego w Polsce i sytuacji na Bliskim Wschodzie. »

Relacje pomijają pytania i odpowiedzi o bezpieczeństwo Izraela.

A kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, gdzie Donald Tusk mówił o zagrozeniu terrorystycznym i prawie do obrony narodu, w gettcie otoczonym murem, bez dostaw leków, bez prądu, bez żywności, wegetuje naród Palestyński.

Ale o tym mowy nie było.

BLISKI WSCHÓD JAK BAŁKANY

Palestyna bierze wzór z Kosowa

Autonomia Palestyńska ogłosi niepodległość, jeśli negocjacje pokojowe z Izraelem nie przyniosą skutków - takie oświadczenie złożył, powołując się na przykłada Kosowa, doradca palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa.

Bush: Niepodległa Palestyna w tym roku

- Jestem przekonany, że z odpowiednią pomocą Palestyna powstanie - powiedział po rozmowie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej George W. Bush. Dodał, że ma nadzieję, iż nastąpi to do końca jego kadencji, która mija na początku 2009 r.
- Wierzę, że to możliwe. Nie tylko możliwe, wierzę, że to się stanie - zapewniał Bush.

Prezydent powiedział również, że Stany Zjednoczone zdecydowanie sprzeciwiają się jakimkolwiek akcjom specjalnym rządu izraelskiego, które podminowują autorytet urzędu Mahmuda Abbasa. Palestyński prezydent wielokrotnie skarżył się społeczności międzynarodowej, że polityka bezpieczeństwa Izraela uniemożliwia mu sprawowanie efektywnej władzy i przysparza zwolenników islamskim radykałom.

Prezydent Abbas także wyrażał nadzieję, że do porozumienia izraelsko-palestyńskiego, ostatecznego powstania niezawisłego państwa palestyńskiego oraz likwidacji okupacji palestyńskich terytoriów dojdzie przed końcem 2008 roku. - Liczymy na wasze poparcie i interwencję w kwestii położenia kresu cierpieniom Palestyńczyków - zaznaczył Abbas.

http://www.tvn24.pl/12691,1534875,wiadomosc.html

Materiały będę uzupełniać.

Brak komentarzy: