Leninowska zasada organizatorskiej roli prasy uległa poszerzeniu. Już nie tylko organizuje się społeczeństwo ku dobremu – to stało się trudne, bo większość społeczeństwa gazet nie czyta – ale, być może jako kompensację, organizuje się rząd, opozycję, koalicje, programy partyjne, ustawodawstwo.
Tak pisał Maciej Rybiński w swojej gorzkiej satyrze na pracowników mediów.
Ich rolę lepiej określił Eryk Mistewicz, specjalista od marketingu politycznego, nowych PR-owców Tuska nazywa „dobrze naoliwionym mechanizmem do nowoczesnego zarządzania informacją”.
No i zarządzają. Trzeba przykryć brak reform , zarzuty opozycji o wstrzymywaniu prac w Sejmie przez Komorowskiego, tylko dlatego, ze koalicja rządząca nie nie posiada żadnych własnych pomysłów na naprawą państwa.
Więc pełni obsesji strachu atakuja wszystkie resorty siłowe. Jakby to był cel sam w sobie.
Dzisiaj "ogary poszły w las". Der Dziennik wyciągnął "trupa z szafy". Atakuje Macierewicza i Prezydenta. Co zamierzaja zadymić, co ukryć?
Warto sobie przypomnieć, czym było WSI i posłuchać, co mówią jednym głosem agenci z PRL i niby demokratycznie działający minister Milczanowski.
W ogóle warto odświeżać pamięć, więc wyciągam z archiwum i dokładam nowe puzzle.
Uniewinnienia byłych ministrów .Ałganow wiecznie żywy. Bunt w prokuraturze.
SĄD: NIE NARUSZYŁ ZASADY OCHRONY TAJEMNICY PAŃSTWOWEJ
Siemiątkowski uniewinniony
Milczanowski uniewinniony; Oleksy: To żałosne
Premier Tusk wskazał szefa SKW
O powierzeniu Noskowi stanowiska p.o. szefa SKW poinformował członków Kolegium ds. Służb Specjalnych premier Donald Tusk.
Niebezpieczna gra służbami - powrót pod kontrolę centrali na Kremlu?Powrót “fachowców”.
Platforma ofiarą obsesji
Czwartek, 3 stycznia 2008Rozmowa z prof. Andrzejem Zybertowiczem, byłym doradcą premiera do spraw bezpieczeństwa państwa.
Jednym z pierwszych sporów w obecnej kadencji Sejmu był konflikt PO i PiS-u o komisję ds. służb specjalnych. PO nie chciała się zgodzić na powołanie do niej Antoniego Macierewicza z PiS. Wygląda na to, że PiS nie będzie miał w niej swojego przedstawiciela. Co dla państwa oznacza brak wpływu największej partii opozycyjnej na prace tej komisji?
To proste. Jeden z mechanizmów demokratycznego nadzoru nad instytucjami państwa został przez koalicję rządzącą wyłączony. Przypomnijmy argumenty, którymi posługiwała się Platforma Obywatelska przez ostatnie dwa lata, mówiąc o zagrożeniach dla demokracji rzekomo powodowanych przez tajne służby pod wpływem PiS-u.
Przypominają się tak nierozsądne wypowiedzi, jak ta Pawła Grasia przyrównującego ABW do rumuńskiego Securitate. Tego typu wypowiedzi świadczyły, że Platforma uległa medialnym obsesjom tworzonym przez przeciwników PiS-u. Teraz PO sama stała się ofiarą tej obsesji. Jak dotąd po dojściu do władzy nie wykazała żadnego realnego zagrożenia dla demokracji, którego miałaby dopuścić się poprzednia władza.
Uniemożliwiając największemu klubowi opozycyjnemu obsadzenie stanowiska w komisji zajmującej się kontrolą obszaru, w którym - zdaniem PO - dochodzić miało do największych nadużyć PiS-u, wytwarza z kolei sytuację, w której niepotwierdzone grzechy, jakie do tej pory Platforma zarzucała PiSowi, sama może teraz popełniać.
http://www.polskieradio.pl/krajiswiat/polityka/artykul30798.html
Nie będzie śledztwa z doniesienia Macierewicza na szefa SKW
Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa z doniesienia posła PiS Antoniego Macierewicza, dotyczącego szeregu przestępstw, których jakoby miał się dopuścić były p.o. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Grzegorza Reszka. »
ZYBERTOWICZ: SŁUŻBY NIE POTRAFIĄ ZABEZPIECZYĆ PAŃSTWA
"Prezydent powinien zjeść żabę i odtajnić aneks"
Prezydent powinien zjeść żabę i odtajnić aneks do raportu Macierewicza - uważa Andrzej Milczanowski, były szef UOP. - Ta sytuacja to pat prawny, z którego wyjściem jest nowelizacja procedur postępowania z aneksem - ripostuje Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa.
Antoni Macierewicz skomentował w środę doniesienia "Dziennika", według którego w aneksie do raportu z likwidacji WSI jest stwierdzenie, że trzej byli ministrowie i Lech Wałęsa powinni stanąć przed Trybunałem Stanu - to ma powstrzymywac prezydenta przed publikacją raportu. Macierwicz określił publikację gazety jako "popłuczyny, i to nieprawdziwe".
- W osławionej szafie Lesiaka znajduje się notatka, mówiąca o tym, że niektórzy działacze Porozumienia Centrum zamierzali utworzyć konkurencyjną służbę szkoloną i wyposażaną przez zagraniczne służby - mówi Andrzej Milczanowski w odpowiedzi na pytanie o nieformalną strukturę, którą według Antoniego Macierewicza miał budować Lech Wałęsa.
Innego zdania na ten temat jest Andrzej Zybertowicz. - Lech Wałęsa jest człowiekiem, który nie budzi zaufania, bo od lat nie potrafi spojrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć opinii publicznej o swoich kontaktach ze służbami PRL - stwierdził doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa. Jego zdaniem "pokłady kłamstw" Wałęsy tworzą wokół niego zasłonę, która "kompletnie go uniewiarygadnia".
"Każda pliszka swój ogonek chwali, ale służby nie zabezpieczają państwa"
- Weryfikacja w 1990 roku trwała 4 miesiące, a utworzone służby odniosły wielkie sukcesy - uważa Andrzej Milczanowski. - Szczytowe osiągnięcia wywiadu i kontrwywiadu przypadają na pierwsze trzy lata ich działalności - dodaje.
- Każda pliszka swój ogonek chwali - odpowiada Zybertowicz. Zaznacza jednak, że służby obecnie nie są w stanie zabezpieczyć Polski i rozpracować patologii gospodarczych. Profesor stawia też, jego zdaniem fundamentalne pytanie: - Dlaczego w dziewiętnastym roku demokracji nie potrafimy rozwiązać problemu ze służbami? I sam podaje odpowiedź: - Bo żadnym politykom z wyjątkiem PiS nie zależy na tym, żebyśmy mieli służby, które patrzą na ręce wykorzystującym państwo do własnych interesów.
Prof. Andrzej Zybertowicz o "układzie" » www.sygnalydnia.gujer.
W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia profesor Zyberowicz wyjaśnił, że aby zrekonstruować pełny mechanizm "układu", trzeba byłoby uwzględnić jeszcze dwa elementy:
rolę postkomunistycznych służb specjalnych i środowiska tych służ oraz przełożenia układu na media.
"Tych elementów w tej rekonstrukcji jeszcze nie udało się uchwycić, ale jako socjolog na rzecz hipotezy, że one się tu znajdują, postawiłbym te pieniądze, których w procesie przeciwko mnie doamga się pan Zygmunt Solorz" - powiedział profesor Zybertowicz.
http://www.sygnalydnia.gujer.waw.pl/nius,273438,200...
Pion lustracyjny IPN: 3-4 sprawy o "kłamstwie lustracyjnym"
3-4 sprawy badane przez pion lustracyjny Instytutu Pamięci Narodowej dają już podstawy do wniosków do sądów o stwierdzenie "kłamstwa lustracyjnego" - ujawnił szef tego pionu Jacek Wygoda. »
Podczas obrad senator PO Jan Rulewski pytał Kurtykę, czy IPN jest obiektywny i czy nie "za bardzo tropił agentów, co utrwaliło w społeczeństwie nieprawdziwe przekonanie, że walka z PRL była głównie działalnością agenturalną".
- IPN nie tworzy jakiejś kanonicznej wizji historii, tylko ją bada z zachowaniem zasad metodologii i wolności nauki - odparł Kurtyka. Dodał, że pracownicy IPN w jej ramach publikują artykuły o "konkretnych agentach", zgodnie z rygorami pracy popularnonaukowej.
Prezes IPN ocenił, że w wypowiedzi Rulewskiego brzmiała "jakby pretensja wobec IPN, że niedostatecznie uwypukla dorobek Solidarności. Solidarność pełniła taką samą rolę, jak Armia Krajowa, z tym, że wygrała - dodał Kurtyka.
Tusk: przez Macierewicza mamy poważne problemy
Premier Donald Tusk, komentując medialne doniesienia o aneksie do raportu z weryfikacji WSI, powiedział, że "na skutek działania Antoniego Macierewicza mamy dzisiaj poważne problemy". »
Proces ws. rektora w Jarosławiu zawieszony
Przed krakowskim sądem nie doszło do rozpoczęcia procesu przeciwko byłemu rektorowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu Antoniemu J. »
KGP nie wyklucza kolejnych zmian w policji
Komendant główny policji Andrzej Matejuk nie wyklucza dalszych zmian szefów komend wojewódzkich. W środę w Katowicach zapowiedział, że głównym kryterium ewentualnych przesunięć kadrowych będzie ocena stopnia przygotowania komendantów do zarządzania dużymi jednostkami. »
A co zaciemniamy? Praca Prezydenta, jak zawsze, skoncentrowana na interesie Polski. Pilnuje dawnych zobowiązań, pracuje nad ich realizacją. Bezpieczeństwo energetyczne i budowanie koalicji wspólnych interesów.
L.Kaczyński dla Reutersa o problematyce UE i NATO
Warszawa (PAP/Reuters) - Polska będzie się wahała ze zniesieniem swego weta wobec rozmów Unii Europejskiej o partnerstwie z Rosją, dopóki wielkie mocarstwa UE nie zgodzą się wprowadzić Gruzji i Ukrainy na drogę wyraźnie prowadzącą do ich przystąpienia...
|
|
Medal przyznała Prezydentowi RP Polska Fundacja Katyńska. W szczególności doceniona została inicjatywa pośmiertnego awansowania żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowanych z mocy decyzji władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku.
|
Lech Kaczyński przybył z wizytą do Finlandii
Helsinki (PAP) - Prezydent Lech Kaczyński przybył w środę wieczorem z oficjalną wizytą do Finlandii. Głównymi tematami jego rozmów mają być współpraca gospodarcza i energetyczna, projekty z zakresu ekologii Morza Bałtyckiego oraz północno-wschodni wymi...
NIEOCZEKIWANA PROPOZYCJA IRAŃSKIEGO AMBASADORA
Iran energetyczną szansą Polski?
Słowa nadziei
- Polska, szukając źródeł dywersyfikacji dostaw ropy i gazu, powinna pomyśleć o Iranie - zasygnalizował ambasador tego kraju w Polsce Hadi Farajvand, dodając: Myślę, że jedną z najlepszych i najbardziej solidnych opcji jest Iran, ponieważ jest on jednym z największych państw, które mają zasoby ropy, a przede wszystkim gazu. Wspomniana wypowiedź miała miejsce przy okazji otwarcia w Warszawie wystawy nt. historii stosunków Polski z Iranem i Persją.
Tusk:Polska rzecznikiem sprawiedliwego ładu na Bliskim Wschodzie
Jerozolima (PAP) - Premier Polski Donald Tuski oświadczył w środę w Jerozolimie, że Polska jest rzecznikiem bezpieczeństwa Izraela i sprawiedliwego ładu politycznego na Bliskim Wschodzie. "Nie znajdziecie w UE bardziej rzetelnego rzecznika waszego bezp...
Prezydent Bułgarii spędził w Krakowie ostatni dzień wizyty w Polsce
Kraków (PAP) – Wawel, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sukiennice, Kościół Mariacki oraz Kopalnię Soli w Wieliczce zwiedził prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow, który w środę na zakończenie dwudniowej wizyty w Polsce odwiedził Kraków. Pyrwa...Marszałek Borusewicz w Arabii Saudyjskiej: wizyta w regionie wydobycia ropy, spotkanie z królem
Rijad(PAP) - Składający oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz przebywa w poniedziałek we Wschodniej Prowincji. Program przewiduje m.in. wizytę w siedzibie państwowego koncernu naftowego Saudi Aramco, w stolicy prow... Słowacki parlament zamyka usta mediom
(09.04.2008 17:35)
Słowacki parlament przyjął w środę kontrowersyjną ustawę o mediach, która - według opozycji, wydawców gazet i OBWE - zagraża wolności mediów i może doprowadzić do blokady ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.
Senat zajmie się nowelą ustawy o rtv
(09.04.2008 20:26)
Zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji to główny punkt rozpoczynającego się w czwartek posiedzenia Senatu. Senacka komisja proponuje do noweli, która ma ograniczyć kompetencje KRRiT i zmienić sposób wyboru władz TVP i Polskiego Radia, ok. 30 poprawek. Posiedzenie zaplanowano do piątku.
Komisja regulaminowa zajmie się akredytacjami
Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich na kolejnym posiedzeniu - 23 kwietnia - zajmie się sprawą przyznawania przez biuro prasowe Sejmu akredytacji dziennikarskich na 2008 rok - poinformował szef komisji Jerzy Budnik (PO). »
I akcji zbierania podpisów pod protestem w sprawie bezczeszczenia flagi narodowej.
Link do strony, gdzie zbierane są podpisy pod apelem w obronie polskiej flagi.
http://www.w-obronie-flagi.polonews.pl/
Wstydliwe zbrodnie komunizmu
Bruksela nie chce otwartej dyskusji o zbrodniach komunistycznych dyktatur. Zamiast obiecanej publicznej debaty zorganizowała zamknięte spotkanie ekspertów
Rok temu, po długiej i burzliwej dyskusji, Unia Europejska uzgodniła wspólne prawo przewidujące kary za negowanie zbrodni ludobójstwa. Mimo nacisków ze strony Polski i krajów bałtyckich do zbrodni ludobójstwa nie zaliczono komunizmu.
Ale obiecano „publiczną debatę o zbrodniach popełnionych przez totalitarne reżimy”. Unia zapowiedziała też, że w przyszłości jeszcze raz się zastanowi, czy do przestępstw negacjonizmu nie zaliczyć również tych zaprzeczających okropnościom reżimów komunistycznych.
Widać jednak, że Bruksela ma problem z tym tematem. Zamiast publicznej debaty zorganizowano wczoraj spotka-nie ekspertów i urzędników z państw członkowskich, bez udziału prasy. – Nie wiem, dlaczego debata nie była publiczna. Ale ważne, że się odbyła – przekonywał Friso Roscam Abbing, rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.
Wśród uczestników spotkania pojawiły się pomysły stworzenia unijnego instytutu naukowego zajmującego się reżimami totalitarnymi, a nawet muzeum w Brukseli. Jednak rzecznik KE był sceptyczny wobec pomysłów wspólnego zajmowania się trudną przeszłością. – To sprawy, z którymi każdy kraj powinien zmierzyć się indywidualnie – powiedział Abbing.W czasie dyskusji w imieniu Komisji Europejskiej głos zabrał jej wiceprzewodniczący Jacques Barrot. Mówił o zbrodniach totalitarnych, nie wymieniając z nazwy komunizmu. Przyznał jednak, że trzeba się zastanowić, czy stare kraje UE są świadome tragicznej historii nowych państw członkowskich. – Być może potrzebujemy większej wrażliwości – stwierdził.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz