środa, 9 kwietnia 2008

Instytut Spraw Publicznych. Kto chce przekształcenia CBA w instytucję analityczną .Soros czuwa.

(PW)Nadzwyczajny wysyp interesujących i bulwersujących wiadomości. Spisuję je dzisiaj, żeby mi nie umknęły. Wizyta Donalda Tuska w Izraelu na razie bez konkretów, przebiega zgodnie z ogłoszonym przez rzecznika rządu programem. Składanie wieńcy, odwiedzanie ważnych dla Izraela miejsc. Poczekam na konkrety, wtedy zrobię szczegółowy materiał.

Premier poleciał do Izraela, by zapewnić Izraelczyków, że Polacy są ich przyjaciółmi.


Premier w Jerozolimie

Dziś Tusk obieca w Izraelu zwrot majątku

Izrael nie ma większego sojusznika w Europie niż Polska - przekonuje Władysław Bartoszewski, pełnomocnik rządu ds. kontaktów z Żydami. Donald Tusk poleciał wczoraj do Jerozolimy, aby przekonać o tym Izraelczyków. I obiecać im zwrot pożydowskiego mienia - pisze DZIENNIK. więcej »

Dzisiaj zapisuję to, co mnie uderzyło i zbulwersowało. Ciąg wydarzeń i decyzji, które pokazują szybki rozkład państwa i działania "na zapleczu", jakie podejmują ośrodki wpływające na rząd Donalda Tuska.


Instytut Spraw Publicznych o zmianach ustrojowych



Wzmocnienie roli parlamentu we współdecydowaniu o sprawach UE, ograniczenie wydawania aktów prawnych, przekształcenie CBA w instytucję analityczną - to niektóre rozwiązania ustrojowe, proponowane przez autorów raportu Instytutu Spraw Publicznych. »

Wśród autorów publikacji znaleźli się m.in prof. prawa europejskiego Jan Barcz, filozof prawa prof. Wojciech Sadurski, dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz socjolog i prawnik dr Wiesław Staśkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego

- Raport stanowi propozycję różnych rozwiązań ustrojowych - podkreśliła dyrektor ISP prof. Lena Kolarska-Bobińska. To pod jej redakcją powstała publikacja. - Nie ma to być krytyka, a propozycja konkretnych rozwiązań i zaproponowanie dyskusji - zaznaczył.

Zdaniem Kolarskiej-Bobińskiej, dyskusja publiczna w Polsce "kuleje" i "tak naprawdę trudno zorientować się co zamierza obecne koalicja, co obiecuje i co chce zrealizować". - Dlatego postanowiliśmy sporządzić ten raport - podkreśliła.

- Mamy demokrację, ale jest ona bardzo słaba. Bardzo łatwo poważyć różne jej rozwiązania i instytucje - tłumaczyła profesor konieczność wprowadzenia niektórych zmian.

Czym jest Instytut Spraw Publicznych?

Warto sie przekonać, co kryje się pod ta niewinna nazwą.

Instytut Spraw Polskich (ISP) jest pozarządowym i niezależnym ośrodkiem badawczo-analitycznym. Powstał w 1995 roku w celu "zapewnienia zaplecza naukowego i intelektualnego dla modernizacji kraju i toczących się w Polsce debat".

Przegląd spraw, które dzisiaj rozpatrzył gabinet Tuska.

Rząd: nowe zasady finansowania przez MON misji zagranicznych



Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, Inspektorat Wsparcia SZ i Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia, a nie rozwiązany zakład budżetowy Wojskowe Misje Pokojowe, będą dysponować pieniędzmi z budżetu MON na zagraniczne misje wojskowe - głosi rozporządzenie rządu. »

"Minister szantażuje szkołę o. Rydzyka"



Minister nauki Barbara Kudrycka szantażuje legalnie działającą uczelnię kontrolami "pod dyktando »Gazety Wyborczej«" - ocenił rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (WSKSIM) w Toruniu, o. dr Krzysztof Bieliński. »

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie paszportowej



Ułatwienia przy wyrabianiu paszportów dla małych dzieci i niepełnosprawnych, ograniczenie prawa do posiadania drugiego paszportu, większy krąg uprawnionych do paszportu dyplomatycznego - to założenia projektu zmiany ustawy paszportowej, przyjętej przez rząd. »

Ustawa o współpracy rządu z parlamentem



W kancelariach premiera i prezydenta trwają prace nad nowelą ustawy o współpracy rządu z parlamentem w sprawach członkostwa Polski w UE; swój projekt nowelizacji przygotowuje również klub PiS. »

Tysiące ludzi spędzi noc w zimnych domach


Trwa walka z awarią w Szczecinie

Tysiące ludzi spędzi noc w zimnych domach

Choć miasto wciąż nie otrząsnęło się z chaosu, większość mieszkańców Szczecina ma już prąd - energia dociera już do 90 procent ludzi. Jednak pewne jest, że tysiące osób spędzi tę noc bez ogrzewania. Nawet jeśli ciepłownie ruszą pełną parą, nie zdążą ogrzać wyziębionych mieszkań.więcej »

Pół Polski może zostać bez światła


Ekspert ostrzega:

Pół Polski może zostać bez światła

Czy przypadek Szczecina, na cały dzień pozbawionego prądu po awarii, może się jeszcze gdzieś powtórzyć? Zdaniem eksperta Krzysztofa Żmijewskiego, tak. "Wystąpi efekt domina - drobne linie będą kolejno przeciążane i zaczną padać, jedna po drugiej. Polska podzieli się na ciemną północ i jasne południe" - ostrzega w rozmowie z DZIENNIKIEM.więcej »

Po wakacjach wejdą w życie nowe przepisy dla przedsiębiorców, które usuną absurdy blokujące ich działalność. »

Kryminał w Polsce. Lektura tego tych tekstów poraża.

Gang pruszkowski może wyjść na wolność


Wystarczy, że wpłacą kaucję

Gang pruszkowski może wyjść na wolność

Jeden z najsłynniejszych polskich gangów wychodzi na wolność. Sąd Apelacyjny zgodził się, by dziewięciu członków gangu pruszkowskiego opuściło więzienie. Wyjdą zza krat, jeśli do końca kwietnia wpłacą kaucję. Prokuratorzy twierdzą, że nie ma potrzeby trzymania ich w areszcie. więcej »

Łódź: nie ruszył proces zwalczających się gangów



Przed łódzkim sądem okręgowym nie ruszył proces 21 członków dwóch zwalczających się grup przestępczych. Ze względu na dużą liczbę wniosków obrońców o umorzenie spraw ich klientów lub zwrot akt do prokuratury, sąd przerwał rozprawę do czwartku. »

Ustawa o tzw. systemie dozoru elektronicznego - od września 2009

Warszawa (PAP) - Wprowadzenie możliwości odbywania kary od pół roku do roku więzienia na wolności z bransoletką monitorującą miejsce pobytu skazanego ma być przesunięte do 1 września 2009 r. - zakłada rządowa nowela ustawy, nad którą debatowała we wtor...

Gronkiewicz-Waltz pozwała "Nasz Dziennik"



Przeprosin i wpłaty 50 tysięcy zł na cel społeczny żąda Hanna Gronkiewicz-Waltz od "Naszego Dziennika" za sugestie, by jako prezes NBP miała w latach 90. pomóc mafii w przejęciu Dolnośląskiego Banku Gospodarczego. Pozwani chcą oddalenia powództwa. »

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wezwał na 19 maja Gronkiewicz-Waltz oraz autora artykułu, którym obecna prezydent stolicy poczuła się urażona. Sąd oddalił zaś wnioski pozwanych, by na świadków wezwać gangstera Wiesława Michalskiego ps. "Olsen" (który był źródłem "NDz") oraz członków sejmowej komisji śledczej ds. banków, w tym jej szefa Adama Hofmana (PiS).

W czerwcu 2007 r. "NDz" w artykule Wojciecha Wybranowskiego pt. "Gronkiewicz, bank i gangsterzy" zasugerował - powołując się na Michalskiego, biznesmena-aferzystę, powiązanego z przestępczym podziemiem - że Gronkiewicz-Waltz miała pomóc mafii w przejęciu banku i kontaktowała się z gangsterami. Według "NDz", prezydent Warszawy unikała odpowiedzi na pytania gazety o te kontakty. Pisano też, że nie chce ona zeznawać przed komisją śledczą.

Prezydent i trzech ministrów przed trybunał


Wnioski tajnego aneksu Macierewicza

Prezydent i trzech ministrów przed trybunał

Antoni Macierewicz odkrył układ rządzący Polską. Ciągle tajny aneks do raportu z likwidacji WSI, do którego dotarł DZIENNIK, kończy konkluzja, że przed Trybunałem Stanu należy postawić czterech polityków - prezydenta Lecha Wałęsę i trzech ministrów obrony narodowej: Janusza Onyszkiewicza, Bronisława Komorowskiego i Jerzego Szmajdzińskiego.więcej »

Możliwa ugoda Wejchert - MON ws. za raport o WSI



Jest szansa na ugodę w procesie, jaki współwłaściciel ITI Jan Wejchert wytoczył MON za stwierdzenie z raportu z weryfikacji WSI, że w powstaniu koncernu medialnego ITI miały udział wojskowe służby specjalne PRL. »

Wojna służb

Prokuratura bada, czy CBŚ inwigilowało śledczych, którzy rozpracowywali aferę 40. piętra hotelu Marriott - dowiedział się "Newsweek".

pic

Podsłuchane w lipcu 2007 r. rozmowy Janusza Kaczmarka i Konrada Kornatowskiego wskazują, że obaj doskonale orientowali się, co robią prokuratorzy zajmujący się przeciekiem z afery gruntowej. Skąd mogli to wiedzieć, skoro żaden z nich formalnie nie był już wówczas z prokuraturą związany? Jedna ze stawianych dziś i weryfikowanych hipotez mówi o możliwości wykorzystania gdańskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego do zdobycia takich informacji. Przez wiele lat kierował nim Jarosław Marzec - bliski współpracownik Kaczmarka, awansowany w 2007 r. na szefa całego CBŚ.

Z nagrań wynika np., że Kaczmarek, Kornatowski i Marzec informowali się wzajemnie o poczynaniach Andrzeja Szeligi, prokuratora nadzorującego wtedy dochodzenie w sprawie przecieku. - Mówili o nim "radomski", bo pochodzi z Radomia. Wiedzieli, kiedy jedzie z siedziby prokuratury do budynku ministerstwa sprawiedliwości, kiedy z niego wychodzi, a nawet to, z kim się tam spotyka - opowiadają nieoficjalnie śledczy.

Według nich zapisy rozmów pozwalają też sądzić, że Kornatowskiemu i Kaczmarkowi (którego komendant główny policji, telefonując, nazywał "słońcem wybrzeża") zależało na skompromitowaniu Szeligi i odsunięciu go od sprawy. - Jestem świadkiem, dlatego nie mogę nic na ten temat powiedzieć - mówi "Newsweekowi" Szeliga.

Tymczasem nasi informatorzy twierdzą, że cała trójka rozmawiała także o tym, jak "zniszczyć" ówczesnego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Ziobrę (którego nazywali "kobrą"). Na celowniku był też ponoć wiceszef ABW Grzegorz Ocieczek. W trakcie przeszukania w mieszkaniu Marca znaleziono notatkę z informacjami o Ocieczku.

http://www.newsweek.pl/artykuly/artykul.asp?Artykul=24200

WięcejKalisz: Ket z CBŚ wynosił informacje ws. Olewnika
(08.04.2008 21:22)

Według Ryszarda Kalisza (SLD), byłego ministra SWiA w rządzie Marka Belki, w grupie policjantów z CBŚ, rozpracowującej sprawę porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, był "kret" - osoba, współpracująca z przestępcami.

Polscy naukowcy twierdzą, że to wódka napędzała PRL


Oskarżenia polskich naukowców

Komuniści celowo rozpijali Polaków

Wódka to jedyny towar, którego w PRL nigdy nie brakowało - twierdzą polscy naukowcy. Doktor Krzysztof Kosiński z Polskiej Akademii Nauk oskarża komunistyczne władze, że specjalnie rozpijały naród. Zyski z handlu alkoholem stanowiły aż 15 procent dochodu budżetu PRL.więcej »

"PRL była krajem powszechnego pijaństwa"



PRL był krajem powszechnego pijaństwa, na dochodach z monopolu opierał się ówczesny budżet państwa - mówił dr Krzysztof Kosiński na konferencji "Życie codzienne w PRL-u". »

NIK: PAN źle gospodaruje swoim majątkiem



Polska Akademia Nauk źle gospodaruje swoim majątkiem; należące do PAN grunty nie są wycenione, budynki zaniedbane, a status prawny niektórych nieruchomości budzi wątpliwości - wynika z kontroli NIK. »

Dziennikarze w Sejmie walczą o swoje


Otwarty konflikt mediów z politykami

Dziennikarze w Sejmie walczą o swoje

Narasta konflikt władz Sejmu z dziennikarzami relacjonującymi życie parlamentarne. Kolejni reporterzy odwołują się od decyzji szefa biura prasowego Jarosława Szczepańskiego, który radykalnie ograniczył liczbę akredytacji na Wiejskiej. Tym razem dziennikarze nie zamierzają ustąpić. Powołują stowarzyszenie, które ma bronić ich praw - pisze DZIENNIK. więcej »


OŚWIADCZENIE KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO,

WYDZIAŁU KONGRESU POLONII AMERYKAŃSKIEJ


Szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Jarosław Szczepański, b. pracownik Biura Informacyjnego NSZZ "Solidarność" Regionu Mazowsze jest prawdopodobnie tylko ślepym wykonawcą dyktatu Platformy Obywatelskiej, która realizując "cuda" i widocznie mając z nimi problemy, chce pozbawić Polaków rzetelnej informacji o działalności Sejmu.

Dyskryminacja dziennikarzy i ograniczenie ich relacji z Sejmu zastosowana wobec jedynego w Polsce dziennika opozycji - warszawskiego "Naszego Dziennika" - jest próbą ograniczenia demokracji i narzucenie cenzury politycznej.

Jeżeli rządzące ugrupowania czują, że będzie lepiej, jeżeli będzie to Sejm Niemy to całe odium za powrót totalitarnych praktyk spada na układ rządzący naruszający same fundamenty demokratycznego państwa prawa.

Polonia Amerykańska która tyle wysiłku włożyła by Polska stała się niepodległym i demokratycznym państwem apeluje o opamiętanie się, bo zakres szkodnictwa politycznego gwałtownie zaczyna się zwiększać w Kraju.

http://iskry.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

WięcejSejm zajmie się Sowińską, podatkami i ordynacją
(08.04.2008 17:56)

W środę Sejm zbierze się na trzydniowe posiedzenie. Posłowie będą dyskutować m.in. o zmianach w podatkach VAT, PIT i CIT oraz propozycji nowelizacji ordynacji samorządowej.

Nauczyciele grożą strajkiem na 1 września


Nie rozpocznie się rok szkolny

Nauczyciele grożą strajkiem na 1 września

Jeśli nauczyciele nie dogadają się z rządem, nowy rok szkolny nie rozpocznie się 1 września - grozi Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pierwsze starcie w maju - wtedy, gdy kończyć się będą matury, pedagodzy nie przyjdą do pracy - pisze DZIENNIK. więcej »

Haiti: protesty głodowe sparaliżowały stolicę



Protestujący przeciwko rosnącym cenom żywności Haitańczycy zablokowali płonącymi barykadami ruch uliczny w stolicy kraju Port-au-Prince, podejmując również próbę wtargnięcia do pałacu prezydenckiego. »

Sarkozy chce znieść referendum ws. rozszerzenia UE



Prezydent Nicolas Sarkozy chce zmienić francuską konstytucję, aby znieść zapisany w niej obowiązek przeprowadzenia referendum we Francji nad rozszerzeniem Unii Europejskiej - pisze "Le Monde". »

Ławrow o przyjęciu Ukrainy i Gruzji do NATO i o Kosowie

Moskwa (PAP/ITAR-TASS) - Rosja "zrobi wszystko, aby nie dopuścić do przyjęcia Ukrainy i Gruzji do NATO i do związanego z tym pogorszenia naszych stosunków z sojuszem" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow we wtorkowym wywiadzie w radi...

"Tarcza to sprawa polska; nie straszymy Europy"



Ambasador Iranu w Warszawie Hadi Farajvand uważa, że kwestia umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej to wyłącznie sprawa naszego kraju. Jego zdaniem, Teheran nie będzie rozmawiał na ten temat z władzami polskimi. Farajvand dodał, że Iran nie straszy Europy rakietami. »

Rozmowy marszałka Senatu z władzami katarskimi

Dauha (PAP) - O możliwościach współpracy gospodarczej, uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Katarem oraz stosunkach dwustronnych rozmawiał we wtorek z władzami katarskimi w marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Borusewicz kon...

Rząd USA uczci rocznicę powstania w Getcie Warszawskim



Michael Chertoff, amerykański minister bezpieczeństwa, stanie na czele delegacji rządu USA, która 15 kwietnia uczestniczyć będzie w obchodach 65. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim - poinformowała ambasada USA w Warszawie. »

Niemiecka Kolej ustępuje w sprawie "Pociągu Wspomnień"



Niemiecka kolej (Deutsche Bahn) zgodziła się, by "Pociąg Wspomnień", upamiętniający masowe deportacje dzieci żydowskich i romskich przez nazistów, wjechał w najbliższy weekend na berliński dworzec Gruenwald. »

Postęp w rozmowach USA z Koreą Północną



USA i Korea Północna poinformowały we wtorek w Singapurze, że osiągnęły widome postępy w sprawie przełamania impasu w negocjacjach na temat programu nuklearnego Phenianu. »

Zapatero proponuje pakt przeciw ETA



Socjalistyczny premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero zaproponował we wtorek pakt skierowany przeciwko ETA oraz kompleks działań mających zahamować gwałtowne spowolnienie gospodarcze w Hiszpanii. »

MFW: konsekwencje kryzysu mogą być straszne



Wydany we wtorek raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) prezentuje ujemną ocenę obecnej sytuacji światowego systemu finansowego, wskazując, iż kryzys na rynku kredytowym nasilił się w ciągu ubiegłych sześciu miesięcy i zagraża wzrostowi gospodarczemu. »

Bojkot obcych mediów w Polsce - akcja!

12 kwietnia 2008 roku

http://aspiryna.salon24.pl/index.html

tekst roboczy tu:

aspiracje


I akcji zbierania podpisów pod protestem w sprawie bezczeszczenia flagi narodowej.

Link do strony, gdzie zbierane są podpisy pod apelem w obronie polskiej flagi.

http://www.w-obronie-flagi.polonews.pl/

Brak komentarzy: